Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Imprejmuire zid vs. PUZ

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Doresc sa imi ridic un zid de BCA care sa imprejmuiasca terenul casei. Am fost la primarie si mi s-a zis ca gardul spre strada trebuie sa fie transparent, altfel e pericol de amenda si demolare. Aproape toate casele din jur au ziduri complet solide si nu le face nimeni nimic. Am intrebat si ce inseamna transparent, daca este vreun procent ceva, dar nu mi a putut zice, ramane la decizia lor daca le convine cat spatiu transparent are gardul.

Cum as putea proceda in cazul acesta? Am vazut unii care au pus sipci de lemn stil jaluzele, care sunt transparente, dar nu daca privesti perpendicular pe ele, vezi doar cerul daca te duci sa lipesti capul de gard. Altii pun policarbonat, dar arata ca o tiganie.

In alta comuna mi a zis cineva ca trebuie sa cotizezi cateva sute de lei si stai linistit apoi. Dar asta banuiesc ca atat cat e respectivul primar in functie. Dupa aia, la noroc.

Lotul meu este si ingust, cu deschiderea mare la strada, practic daca fac cum zic ei, o sa am toata curtea expusa la strada, nicio intimitate.
Cum as putea ocoli cretinitatea asta de regula? Mai ales ca e drum de servitutate, doar 3 familii ajung pe langa gardul meu, iar ei deja au ziduri, deci cu ce i ar deranja?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
As zice ca daca pui gard exact ca vecinii va fi foarte bine. Stiu destui care si-au pus gard de beton 1m in drum si tot nu a facut nimic primaria.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru gard ai nevoie de Autorizatie de construire.
Primul pas este obtinerea Certificatului de Urbanism pentru obținere Autorizație de Construire împrejmuire perimetrală. Acolo primesti toate detaliile.
Urmezi toti pasii si daca faci totul legal, nu mai pot fi ulterior probleme.

Edited by pasilla, 24 September 2021 - 16:21.


#4
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
Tara gardurilor! Ati vazut si voi in filmele americane ca absolut toti au peluza in fata casei, nu o aberatie de gard?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkopac, on 24 septembrie 2021 - 16:23, said:

Tara gardurilor! Ati vazut si voi in filmele americane ca absolut toti au peluza in fata casei, nu o aberatie de gard?
cand vine vecinul si parcheaza masina in curtea ta, cand aduce gunoaie sa le puna in pubela la tine sau le arunca pe jos la tine,iti schimbi optica. La fel si cand iti blocheaza accesul in curte cu masina lui.
Sunt patit,am stat la vila,nu imi mai trebuie. Tot la bloc e mai ok dpdv asta de vedere

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
E o mare problema asta, pentru ca viata bate dorinta urbanismului.

Cand eram mai tanara, ma credeam in Amerika.

Toti vecinii aveau gard "frumos" de lemn, cu baza de ciment.
Doar la mine gard de lemn, alb si 2m gazon in fata lui.

Dupa 2 ani cand am strans zeci/sute de kkti de caine de pe gazonul din fata gardului si chiar din curte (sareau dularii sa se usureze in trandafirii mei), am clacat nervos si am facut gard de 2m, chiar la marginea proprietatii.

Ceea ce a pus ca capac a fost ca mi-au furat tot de prin curte (masinute copii, biciclete etc).

Da, suntem in Romania, iar recomandarile de urbanism sunt facute din fotoliu, nu din teren.

Gardurile nu sunt trecute in 90% din cazuri pe cadastru, de aici aberatiile ideatice de la urbanism.
Gardurile vecinilor tai NU exista dpdv scriptic si nimeni nu are chef sa faca/modifice cadastre.

Transparent = in Romania cam asa:
- baza de ciment
- partea de sus din metal si cu frumusete de policarbonat (e transparent, nu-i asa)?

Si uite asa e iese o tiganie urbanistica.

#7
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Cred  ca pana la urma risc si il fac din BCA. Nu cred va dispune cineva prea curand demolarea sutelor de ziduri de la vilele din zona. Sunt multi sefi din armata, politie, directori de institutii. Si nici pe al meu nu cred ca il vor demola lasandu le in pace pe restul. Eventual ma interesez si unde pot da o spaga.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sa faci fundatie la acel zid. Parca 30- 40cm nu mai retin exact. Sa faci si stalpi de beton.
Nu se leaga nimeni de tine.
Cand am vandut vila,cel care a luat-o a pus tabla de garaj,mare 2.5 metri. Dupa 1 an si ceva a facut gard de bca inalt 2,5m, porti inalte de tabla netransparent nimic, usa la intrare in curte 1 metru latime.

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postkopac, on 24 septembrie 2021 - 16:23, said:

Tara gardurilor! Ati vazut si voi in filmele americane ca absolut toti au peluza in fata casei, nu o aberatie de gard?
In America daca i-ai calcat aluia proprietatea, are voie sa faca tir cu puscociul pe tine. De-aia n-au nevoie de garduri. La noi, si daca te jefuieste unul in casa, scapa cu suspendare.

#10
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Baza de ciment, schelet metal și pus policarbonat și ai rezolvat.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
sa nu pui policarbonat,flambeaza,se rupe.
Am pus eu la balcon neanchis la bloc,stau la ultimu etaj si nu am plafon. Nu recomand.

#12
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
In America, din contra, lasa fata casei vizibila de frica hotilor, (pentru a da senzatia de siguranta si celor dinauntru, si celor dinafara, asa scrie la ei). Insa la ei legea are anumite exceptii. Daca ai curtea de a lungul strazii, ca mine, ai voie sa faci zid solid 70% din lungime. Practic ei vor sa ai intrarea la vedere, atata tot. La noi au copiat legile altor tari niste slugoi de partid, fara sa ia in calcul nici specificul zonei, modul de folosire, nici exceptiile si precizarile cu care vin la altii aceste reguli.

#13
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Policarbonat din Leroy și nu prea ai treabă.

#14
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View PostMunicipalwaste, on 24 septembrie 2021 - 15:53, said:

In alta comuna mi a zis cineva ca trebuie sa cotizezi cateva sute de lei si stai linistit apoi. Dar asta banuiesc ca atat cat e respectivul primar in functie. Dupa aia, la noroc.

Inteleg ca vrei sa faci gard intr-o comuna, nu vreun oras sau municipiu. In viata mea nu am auzit de PUZ la gard intr-o comuna, in conditiile in care majoritatea comunelor au PUG-urile expirate si marea majoritate a cladirilor sunt fara autorizatie de construire.

Conform legii, refacerea/repararea unui gard este exceptata de la autorizatia de construire. Atat timp cat vecinii tai au ziduri in loc de gard, cine poate garanta ca nu aveai si tu la fel si s-a daramat la furtuna?

La tine problema e romaneasca, pe scurt "vrea sa te faca" cineva din primarie, daca nu cumva primarul. Nu ti-as recomanda sa "sari la cap", fiindca daca te vede slab, va gasi in viitorul apropiat inca un motiv de spaga si nu mai poti iesi din cercul asta vicios. Daca ai cedat o data, vei fi clientul lui forever.

Edited by Thuraya_123, 25 September 2021 - 01:07.


#15
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Cred ca la PUG facea referire angajatul primariei, nu la PUZ, am zis eu aiurea. Am vazut si multi care cedeaza si fac tiganie de aia cu fier forjat si policarbonat, de teama, in ideea ca pot da policarbonatul jos rapid la un control. Eu chiar nu suport cu arata gardurile cu policarbonat, suntbmai urate ca alea din tabla zincata ptr acoperis.

As putea face zid, am 30m front stradal, multisor, dar asta e, altora le a ars casa, nu mor daca peste 7 ani se va aplica pe bune legea.
Mai am solutia cu centura si stalpi de beton si lemn sau tabla fara goluri intre, iar daca in viitor se ajunge la demolare, schimb doar lemnul/tabla, pun unele cu goluri.

#16
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View Postid-forum, on 24 septembrie 2021 - 21:46, said:

Policarbonat din Leroy și nu prea ai treabă.
Pâna la prima furtuna

#17
dragosdascalu

dragosdascalu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.10.2010
Citeste ce scrie in regulamentul local de urbanism aferent puz (daca esti reglementat prin puz), sau rlu aferent pug.
Acolo se descriu tipurile de imprejmuiri permise, inaltime, etc.
Daca e cazul mai tarziu, sa poti intra in legalitate.


#18
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
Nu mai ziceti ca se rupe policarbonatul asa de usor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate