Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Spalarea hainelor care nu au fost...

Recomandarea vacanta in Romania

Comarnic-bombardament cu pietre
 Cat de lung sa fie biroul meu?

Scutire impozit angajati industri...

Citire schema instant apa calda

Tv vs Consola
 dobandire licenta de taxi

Solutii incarcare telefon ce vine...

Intrebare op anaf

Redirectionare apeluri... de iesi...
 palmier areca

M-am culcat cu instructorul de la...

smartwatch LTE

Recomandare boxa portabila dintre...

Independenta vs dependenta - cazurile Barcelona, scotienii si Romania

• Please log in to reply
151 replies to this topic

Costel2014

Costel2014

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postkarax, on 06 ianuarie 2022 - 10:49, said:

Parca am citit ca erau cuceriti
Cucerirea e cucerire si atat.  Economic cand is impozite  normal ca nu ies afacerile.  Oricine care se enerveaza pe o provincie ii poate impozita si gata. Nu are legatura cu cat de productiva e o populatie
Poate ca francezilor sau italienilor le convine sa fie comert cu 0 impozite cu ei
Poate ca la ue le convine
Nu au fost cuceriti. In 1150 Petronilla de Aragon s-a casatorit cu contele Raymond Berengar IV de Barcelona. Unul dintre fii lor, Raymond,a mostenit tronul Aragonului, de la mama sa. Petronilla a locuit dupa casatorie, pana la sfasritul vietii ei in Barcelona. In secolul XV Aragonul s-a unit cu Castilia si au format Spania de azi, hai ca ai invatat la scoala lucrurile astea.

Wotan

Wotan

Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

Iar rezultatul final al acestor casatorii dinastice a fost Spania Habsburga, parte a imperiului habsburg. Imperiu caruia catalanii i-au fost loiali pana la final, luptand inclusiv impotriva razvratitilor spanioli si a uzurpatorilor Bourboni pentru a proteja domnitorii legitimi ai Spaniei si Catalunyei.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Habsburg_Map_1547.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Catalanii, acesti oameni loiali care au luptat pana la capat pentru a ramane concetateni cu fratii ardeleni...

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 06 ianuarie 2022 - 17:52, said:

Iar rezultatul final al acestor casatorii dinastice a fost Spania Habsburga, parte a imperiului habsburg. Imperiu caruia catalanii i-au fost loiali pana la final, luptand inclusiv impotriva razvratitilor spanioli si a uzurpatorilor Bourboni pentru a proteja domnitorii legitimi ai Spaniei si Catalunyei.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Habsburg_Map_1547.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Catalanii, acesti oameni loiali care au luptat pana la capat pentru a ramane concetateni cu fratii ardeleni...
Au pierdut razboiul civil, nu ala cu Franco, noul rege s-a dovedti chiar marinimos, eu ii luam pe cei care l-au sustinut pe rivalul meu si ii faceam pachet prin colonii...Si nu te mai ambala atat cu Transilvania si Catalonia, pana in secolul XX cred, habar nu aveau unii de altii...

Wotan

Wotan

View PostCostel2014, on 07 ianuarie 2022 - 10:29, said:

Au pierdut razboiul civil,
Am inteles. Deci inseamna ca e un mod acceptabil de a rezolva problemele in Spania. ;)
Daca au voie spaniolii, logic e ca au voie si catalanii sau bascii... :)

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 07 ianuarie 2022 - 22:25, said:

Am inteles. Deci inseamna ca e un mod acceptabil de a rezolva problemele in Spania. Posted Image
Daca au voie spaniolii, logic e ca au voie si catalanii sau bascii... Posted Image
Pai si tu ce crezi, ca vor pierde spaniolii vreun razboi in fata catalanilor sau bascilor? La ce? La popice, la aruncatul cu pietre dupa turistii englezi beti?Posted Image

Wotan

Wotan

Inseamna ca din punct de vedere al principipului ca sunt in Spania pentru ca au pierdut razboiul civil rezulta ca sunt tari sub ocupatie. Un pic mai sus scriai ca n-au fost ocupati. :)
In privinta pierdutului razboiului, pana acum spaniolii au pierdut la fiecare miscare in razboiul diplomatic pe care Puigdemont il duce contra statului spaniol. Deja catalanii isi au proprii reprezentanti in Parlamentul European, iar tarile din UE ii protejeaza pe activistii separatisti de Spania. Nici unul nu a fost extradat pana acum.

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 08 ianuarie 2022 - 07:12, said:

Inseamna ca din punct de vedere al principipului ca sunt in Spania pentru ca au pierdut razboiul civil rezulta ca sunt tari sub ocupatie. Un pic mai sus scriai ca n-au fost ocupati. Posted Image
In privinta pierdutului razboiului, pana acum spaniolii au pierdut la fiecare miscare in razboiul diplomatic pe care Puigdemont il duce contra statului spaniol. Deja catalanii isi au proprii reprezentanti in Parlamentul European, iar tarile din UE ii protejeaza pe activistii separatisti de Spania. Nici unul nu a fost extradat pana acum.
Alo, baiatu' razboiul ala la fost la 1700! In decembrie 1978 a fost un referendum pentru o Constitutie democratica, votat cu o majoritate covarsitoare si de catalani. Asa ca lasa vrajeala cu ocupatia. Justitia europeana se misca incet, parlamentul european a luat masuri impotriva impostorilor catalani, dar lucrurile vor deveni normale, cu infractorii ajunsi la zdup. Stai linistit, o sa ai destul timp sa le arunci portocale peste gardul inchisorii (nea Carles cred ca accepta si mamaliga, e obisnuit de la nevasta moldoveanca) nu iti face griji! Posted Image

Wotan

Wotan

Iar in 2017 a fost un alt referendum, votat cu o majoritate covarsitoare pentru secesiune. Intotdeauna ultimul referendum e cel valabil. ;)

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 08 ianuarie 2022 - 23:45, said:

Iar in 2017 a fost un alt referendum, votat cu o majoritate covarsitoare pentru secesiune. Intotdeauna ultimul referendum e cel valabil. Posted Image
Ala a fost o gluma proasta, ilegala, nerecunoscuta de nimeni. Nu a indeplinit nicio o cerinta stipulata in legislatia spaniola pentru organizarea unui referendum, a incalcat si Constitutia. Justitia spaniola, Curtea Constitutionala, au semnalat acest lucru si apoi au luat masuri.
Cred ca un "referendum" organizat pe scara mea de bloc ca sa decidem cine merge primul la vecina blonda de la etajul 7 recent mutata in bloc, cu un buchet de flori, este mai legal si are mai multe sanse de reusita decat gluma nesarata (ce s-a lasat cu pulane pe spinarea naivilor si cu ani grei de inchisoare pentru o parte din organizatori) facuta de sleahta de infractori condusi de sotul duamnei Marcela Topor. Posted Image

Edited by Costel2014, 09 January 2022 - 11:04.

Wotan

Wotan

Faptul ca Puigdemont a fost votat masiv ca si europarlamentar arata clar care e dorinta catalanilor, si certifica faptul ca rezultatul referendumului a fost real. Sau sustii ca si alegerile europarlamentare sunt o gluma proasta, daca nu corespund vointei guvernului spaniol?

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 09 ianuarie 2022 - 19:22, said:

Faptul ca Puigdemont a fost votat masiv ca si europarlamentar arata clar care e dorinta catalanilor, si certifica faptul ca rezultatul referendumului a fost real. Sau sustii ca si alegerile europarlamentare sunt o gluma proasta, daca nu corespund vointei guvernului spaniol?
Du-te bre de aici cu votatul tau masiv! La ce propaganda masiva si mincinoasa au facut separatistii ala trebuia sa iasa cu 99% precum Ceausescu!Posted Image Si in Romania s-au votat infractori, unii mai sunt inca prin Parlament sau la primarii. Mai devreme sau mai tarziu trebuie sa incapa pe mana justitiei. Si in Romania si in Spania.

Edited by Costel2014, 10 January 2022 - 09:28.

Wotan

Wotan

Deocamdata justitia europeana a demonstrat ca acuzatiile justitiei spaniole sunt absurde. Atunci cand state mai dezvoltate si mai democratice decat Spania, precum Germania, Belgia, Danemarca etc. au refuzat sa dea curs repetatelor cereri de extradare spaniole e clar la ce nivel sunt perifericii aia cu "justitia".

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 10 ianuarie 2022 - 13:08, said:

Deocamdata justitia europeana a demonstrat ca acuzatiile justitiei spaniole sunt absurde. Atunci cand state mai dezvoltate si mai democratice decat Spania, precum Germania, Belgia, Danemarca etc. au refuzat sa dea curs repetatelor cereri de extradare spaniole e clar la ce nivel sunt perifericii aia cu "justitia".
Parca aud discursul unui pesedist despre justitie.

Wotan

Wotan

Ha ha ha, acum germanii, belgienii, danezii au ajuns la nivelul pesedistilor in domeniul justitiei, in timp ce justitia spaniola le este net superioara... Posted Image Posted Image Posted Image
Realitatea e ca spaniolii sunt praf.

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 10 ianuarie 2022 - 13:13, said:

Ha ha ha, acum germanii, belgienii, danezii au ajuns la nivelul pesedistilor in domeniul justitiei, in timp ce justitia spaniola le este net superioara... Posted Image Posted Image Posted Image
Realitatea e ca spaniolii sunt praf.
Nu sunt deloc praf, isi apara tara. Legal, asteptand ca justitia sa isi faca treaba, desi derbedeii separatisti meritau o "justitie expeditiva".

Wotan

Wotan

Si catalanii isi apara tara. Si daca vin amaratii aia de spanioli cu "justitie expeditiva", partea adversa va proceda la fel. ;)
Si sa nu uitam ca spaniolii au pierdut toate conflictele cu separatistii de la inceputul sec. XIX si pana acum.
[ https://img.memecdn.com/spanish-empire-fail_o_4562543.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 10 ianuarie 2022 - 22:55, said:

Si catalanii isi apara tara. Si daca vin amaratii aia de spanioli cu "justitie expeditiva", partea adversa va proceda la fel. Posted Image
Si sa nu uitam ca spaniolii au pierdut toate conflictele cu separatistii de la inceputul sec. XIX si pana acum.
[ https://img.memecdn.com/spanish-empire-fail_o_4562543.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da, va arunca cu gogosi in soldatii spanioli. Care parte adversa? Aia care atunci cand a pus-o de o miscare terorista a reusit sa isi ucida doar proprii membri?Posted Image
Si nu mai abera cu "conflicte cu separatistii de la inceputul sec. XIX". Toate tarile (UK, Franta, Portugalia, Italia, Germania)  si-au pierdut imperiile coloniale, nu doar Spania. Sau nu stii sa faci diferenta intre "razboi colonial" si razboi civil?

Edited by Costel2014, 11 January 2022 - 09:21.

Wotan

Wotan

Spania le mai pierde inca. Ultima data recent, prin anii. 70.
Dupa aia au pierdut conflictul cu bascii... Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate