Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Updating Digital Wellbang

Evaluare ceas elvetian aur 14k

Comfirmare plata anaf
 Router Fiberhome SR1041Y

Pedala ambreiaj moale dupa schimb...

Camera infraroșu pentru audi...

erori imprimanta share-uita
 DAB+ si Internetradio

Cat de mult conteaza ergonomia &#...

Email cu fisier atasat necunoscut

centrala lemne gazeificare
 Dying light 2-Baba Yaga challenge

Fitinguri pentru teava incalzire ...

Problema scanare Xerox Workcentre...

Premiile UCIN/2022

Independenta vs dependenta - cazurile Barcelona, scotienii si Romania

• Please log in to reply
165 replies to this topic

Costel2014

Costel2014

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostWotan, on 05 decembrie 2021 - 12:24, said:

O fi nea Borel. Cel care ar trebui sa se ocupe de problemele externe ale UE, nu de conflictele interetnice.
Asta nu e un conflict interetnic, este doar incercarea unor politicieni certati cu legea de a se feri de mana lunga a justitiei.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

Alti separatisti care o dau in bara (pentru a treia oara in ultimii 4 ani!): "Referendum privind autodeterminarea Noii Caledonii: 96,49% din alegători, împotriva independenţei faţă de Franţa"
Lumea nu a vrut sa se prezinte la farsa asta, iar cei care s-au prezentat totusi, au votat zdrobitor impotriva independentei. Kanacii (asta e numele oficial al indigenilor din Noua Caledonie) le dau astfel o lectie de bun simt infumuratilor de separatisti catalani!
https://adevarul.ro/...7bc3/index.html

https://www.lemonde....r=EPR-32280629-[a-la-une]-20211212-[zone_edito_1_titre_1]&M_BT=44138062457243

Edited by Costel2014, 12 December 2021 - 23:04.

Wotan

Wotan

Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

View PostCostel2014, on 12 decembrie 2021 - 23:02, said:

Lumea nu a vrut sa se prezinte la farsa asta, iar cei care s-au prezentat totusi, au votat zdrobitor impotriva independentei. Kanacii (asta e numele oficial al indigenilor din Noua Caledonie) le dau astfel o lectie de bun simt infumuratilor de separatisti catalani!
Mi-e cunoscut termenul. Kanake e folosit si in vorbirea curenta in germana. Nu neaparat ca un termen pozitiv. :)
Ideea  ca aia au votat contra. Catalanii au votat pentru. La asta se reduce diferenta...

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View PostWotan, on 13 decembrie 2021 - 01:32, said:

Mi-e cunoscut termenul. Kanake e folosit si in vorbirea curenta in germana. Nu neaparat ca un termen pozitiv. Posted Image
Ideea  ca aia au votat contra. Catalanii au votat pentru. La asta se reduce diferenta...
Nu au votat nici catalanii pentru. Ala nu a fost un referendum, recunoaste: votanții au venit cu buletinele de vot scoase la imprimantă acasă, au votat de câte ori au vrut, au introdus în urne câte voturi au dorit, nu a verificat nicio persoană obiectivă numărătoarea voturilor făcută de secesioniști, pragul de participare a fost coborît în mod repetat pană la 30% și nu au existat observatori internaționali. Ala a fost circ! Kanacii si-au dat seama ca independenta nu tine de foame, mai ales cand nu ai cine stie ce resurse naturale si nici tara nu colcaie de mici Einstein gata sa aduca plusvaloare noului stat prin ascutimea mintii lor. Plus ca Imperiul de Mijloc (China) e gata oricand sa isi bage coada si sa te sclavageasca, vezi problemele pe care le au vecinii din Vanuatu si Solomon: https://www.brooking...-south-pacific/

Edited by Costel2014, 13 December 2021 - 10:10.

Wotan

Wotan

Situatia e diferita. Catalanii sunt perfect capabili sa se descurce pe cont propriu. Chiar mai bine decat in combinatia cu Spania, care din punct de vedere al performantei economice e codasa Europei.

De altfel, merg mai departe pe aceasta cale. ;)
https://www.diaridet...11212-0033.html
https://www.libertad...taluna-6845939/

Edited by Wotan, 13 December 2021 - 10:24.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View PostWotan, on 13 decembrie 2021 - 10:20, said:

Situatia e diferita. Catalanii sunt perfect capabili sa se descurce pe cont propriu. Chiar mai bine decat in combinatia cu Spania, care din punct de vedere al performantei economice e codasa Europei.

De altfel, merg mai departe pe aceasta cale. Posted Image
https://www.diaridet...11212-0033.html
https://www.libertad...taluna-6845939/
Fals! A demonstrat-o Josep Borell care e economist de meserie, intr-o carte intreaga. Daca ies din U.E. cum va merge economia lor cand vor trebui sa plateasca taxe mai mari pe produsele pe care vor sa le exporte in U.E. Ca doar nu iti inchipui ca Spania (plus alte tari) vor primi statul catalan in U.E.
In rest, separatistii pot sa viseze, dar are grija Guardia Civil sa ii trezeasca, din cand in cand, la realitate! Posted Image
Iar in al doilea articol se arata modul totalitarist in care incearca sa se impuna separatistii: grozav ar fi sa apara pe harta Europei un nou stat care vrea sa suprime minoritati. Si apropo, in 2013, erau 51% dintre locuitorii Cataloniei care vorbeau spaniola si doar 36% care stiau doar catalana. Cam greu sa ii oprimi pe hispanofoni, doar mintile tulburate de marxism din CUP au incearcat asta.

Edited by Costel2014, 13 December 2021 - 10:49.

Drumroll

Drumroll

Junior Member

• Grup: Junior Members
Din moment ce ne-am bagat in ue e clar ca nu vrem independenta. Dar daca e de tras paralele intre treburile din spania sau uk si Romania, proabil ar trebui sa aducem in discutia independenta harcov, nu a romaniei de rusia.. ;)

Wotan

Wotan

Inca o palma trasa statului si "justitiei" spaniole
https://www.abc.es/e...09_noticia.html
https://www.dw.com/e...pper/a-60276667

Justitia belgiana refuza extradarea unui rapper acuzat de "terorism" pentru cantecele sale antisistem.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View PostWotan, on 29 decembrie 2021 - 22:06, said:

Inca o palma trasa statului si "justitiei" spaniole
https://www.abc.es/e...09_noticia.html
https://www.dw.com/e...pper/a-60276667

Justitia belgiana refuza extradarea unui rapper acuzat de "terorism" pentru cantecele sale antisistem.
Da, Belgia, statul ala care platea ajutoare sociale propriilor cetateni musulmani care  luptau in randurile ISIS. Si care nu le-a zis nimic atunci cand acestia s-au intors in Molenbeek si alte vagauni pe unde isi fac veacul, atunci cand nu ucid oameni nevinovati.
De ce nu ne mira ca nu il extradeaza pe jegul ala care a indemnat la jihad in "cantecele" sale? De ce nu ne mira ca un alt jegos, Puigdemont, fost ideolog el insusi al unei miscari teroriste de tot rasul (Terra lliure) aplauda decizia prietenilor belgieni ai jihadistilor?

Wotan

Wotan

Spania, tot mai izolata pe plan european in problema catalana...
Solo Rumanía y Polonia avalan a España en el proceso a Puigdemont

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View PostWotan, on 05 ianuarie 2022 - 19:34, said:

Avizul ala e consultativ, nu conteaza cine si cati sunt pentru sau impotriva. Important e sa ajunga sobolanul secesionist in "cusca".

Wotan

Wotan

Luptatorul catalan pentru libertate ii va invinge pe sobolanii periferici spanioli, asa cum a facut-o si pana acum. ;)
[ https://ichef.bbci.co.uk/news/1024/branded_news/175E1/production/_99331759_042617575-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

adisluc

adisluc

Guru Member

View PostWotan, on 05 ianuarie 2022 - 19:34, said:

Posted Image Posted Image
Cerere de ridicare a imunității lui Carles Puigdemont
Decizia Parlamentului European din 9 martie 2021 privind cererea de ridicare a imunității lui Carles Puigdemont:
Aavând în vedere cererea de ridicare a imunității primită la 13 ianuarie 2020, trimisă de președintele Tribunal Supremo (Curtea Supremă) din Spania și formulată, la 10 ianuarie 2020, de președintele Secției 2 a Tribunal Supremo din Spania în legătură cu procedura specială nr. 3/20907/2017; având în vedere anunțarea acestei cereri de ridicare a imunității în ședința plenară din 16 ianuarie 2020:
1. Hotărăște să ridice imunitatea lui Carles Puigdemont i Casamajó în temeiul articolului 9 primul paragraf litera (b) din Protocolul nr. 7 privind privilegiile și imunitățile Uniunii Europene;
2. Incredințează Președintelui sarcina de a transmite imediat prezenta decizie, precum și raportul comisiei competente autorităților spaniole și lui Carles Puigdemont.

TOATA Europa, Parlamentul European sunt oripilate de activitatea fugarului puigdemont.A ramas fara imunitate, se ascunde ca un ... ... ...
Jenant, rusinos, descalificant acest personaj!

adisluc

adisluc

Guru Member

View PostCostel2014, on 05 ianuarie 2022 - 21:15, said:

Avizul ala e consultativ, nu conteaza cine si cati sunt pentru sau impotriva. Important e sa ajunga sobolanul secesionist in "cusca".

Polonia și România au sprijinit Spania în încercarea sa la Curtea Europeană de Justiție (CEJ) de a extrăda liderii independenti catalani exilați din Belgia.
SURSA:Thenational.scot
,,...Curtea ia în considerare o clarificare cerută de Curtea Supremă a Spaniei după respingerea de către Belgia a extrădării fostului ministru catalan Lluis Puig.
Decizia sa ar putea avea un impact asupra mandatelor europene de arestare suspendate împotriva fostului președinte Carles Puigdemont și a doi dintre foștii săi miniștri:Clara Ponsati și Toni Comin care sunt toți europarlamentari.
Polonia și România au transmis instanței opinii similare cu cea a Spaniei, punând la îndoială dacă Belgia avea dreptul să evalueze potențialele încălcări ale drepturilor fundamentale ale lui Puig în cazul în care acesta ar fi extrădat. Belgia a respins predarea lui Puig Spaniei, argumentând că drepturile sale fundamentale ar putea fi încălcate acolo și și-a apărat, de asemenea, poziția în fața instanței din Luxemburg. Când celor trei europarlamentari li s-a retras imunitatea de către Parlamentul European în martie trecut, avocații lor au făcut recurs împotriva acestei mișcări în instanță. Privilegiile lor au fost restaurate în iunie și retrase din nou printr-o hotărâre provizorie, despre care echipa juridică a lui Puigdemont a considerat că însemna suspendarea mandatelor de arestare împotriva lui.
Deși magistrații din Luxemburg au negat că le-au redat imunitatea în noiembrie, ei au spus că trio-ul nu ar trebui să fie arestat sau extrădat până când instanța nu va ajunge la o decizie finală.
Decizia CEJ cu privire la acest caz ar putea avea un impact asupra altor cauze, cum ar fi recenta arestare surpriză a lui Puigdemont în Italia ...
Cu toate acestea, în cazul în care CEJ optează pentru a fi de acord cu justiția spaniolă, poziția ar putea fi inversată, iar sprijinul din alte două țări europene ar putea oferi Spaniei un mic gust din prima sa victorie în urmărirea lui Puigdemont.
A fost pregătit și un raport al Comisiei Europene asupra cazului, dar acesta rămâne secret...''

Titlul acela de mai sus:
nu este valabil, sunt Spania si Belgia IAR Polonia și România au sprijinit Spania.
NU apare pozitia, argumentele altor state referitoare la faptul ca: Belgia avea dreptul să evalueze potențialele încălcări ale drepturilor fundamentale ale lui Puig în cazul în care acesta ar fi extrădat.Sa spui ca doar  Solo Rumanía y Polonia avalan a España nu tine, nu apar alte state cu pozitii contrare etc.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View Postadisluc, on 05 ianuarie 2022 - 23:54, said:

Polonia și România au sprijinit Spania în încercarea sa la Curtea Europeană de Justiție (CEJ) de a extrăda liderii independenti catalani exilați din Belgia.
SURSA:Thenational.scot
,,...Curtea ia în considerare o clarificare cerută de Curtea Supremă a Spaniei după respingerea de către Belgia a extrădării fostului ministru catalan Lluis Puig.
Decizia sa ar putea avea un impact asupra mandatelor europene de arestare suspendate împotriva fostului președinte Carles Puigdemont și a doi dintre foștii săi miniștri:Clara Ponsati și Toni Comin care sunt toți europarlamentari.
Polonia și România au transmis instanței opinii similare cu cea a Spaniei, punând la îndoială dacă Belgia avea dreptul să evalueze potențialele încălcări ale drepturilor fundamentale ale lui Puig în cazul în care acesta ar fi extrădat. Belgia a respins predarea lui Puig Spaniei, argumentând că drepturile sale fundamentale ar putea fi încălcate acolo și și-a apărat, de asemenea, poziția în fața instanței din Luxemburg. Când celor trei europarlamentari li s-a retras imunitatea de către Parlamentul European în martie trecut, avocații lor au făcut recurs împotriva acestei mișcări în instanță. Privilegiile lor au fost restaurate în iunie și retrase din nou printr-o hotărâre provizorie, despre care echipa juridică a lui Puigdemont a considerat că însemna suspendarea mandatelor de arestare împotriva lui.
Deși magistrații din Luxemburg au negat că le-au redat imunitatea în noiembrie, ei au spus că trio-ul nu ar trebui să fie arestat sau extrădat până când instanța nu va ajunge la o decizie finală.
Decizia CEJ cu privire la acest caz ar putea avea un impact asupra altor cauze, cum ar fi recenta arestare surpriză a lui Puigdemont în Italia ...
Cu toate acestea, în cazul în care CEJ optează pentru a fi de acord cu justiția spaniolă, poziția ar putea fi inversată, iar sprijinul din alte două țări europene ar putea oferi Spaniei un mic gust din prima sa victorie în urmărirea lui Puigdemont.
A fost pregătit și un raport al Comisiei Europene asupra cazului, dar acesta rămâne secret...''

Titlul acela de mai sus:
nu este valabil, sunt Spania si Belgia IAR Polonia și România au sprijinit Spania.
NU apare pozitia, argumentele altor state referitoare la faptul ca: Belgia avea dreptul să evalueze potențialele încălcări ale drepturilor fundamentale ale lui Puig în cazul în care acesta ar fi extrădat.Sa spui ca doar  Solo Rumanía y Polonia avalan a España nu tine, nu apar alte state cu pozitii contrare etc.
Ziarul ala oricum mi se pare pro separatist pe fata.

karax

karax

Guru Member

eu am vrut sa arat doar cazul de barcelonei si atat.  Coroborat cu ceea ce era la romani.  Si pe noi ne-au cucerit unii.  Si nu am vrut sa fim cuceriti.  Nu am vrut nici vasali sa fim.  Parca pe vremuri  pe la 1800 se clama ca nu conteaza ca nu te duce capul, nu e necesar sa fii condus, orice om liber care isi utilizeaza creierul evolueaza.  Ca asa veneau si la noi "ba n-aveti neuroni, sa va conducem noi ca noi ne pricepem"

ca nu se formase barcelona ca tara, nu se formase , dar erau oameni care erau pe un teritoriu
Nici y populatii nu erau ca tari , ca azi , cand e clar ce e o tara, dar avem dovezi ca erau pe teritorii si vietuisera

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View Postkarax, on 06 ianuarie 2022 - 10:02, said:

eu am vrut sa arat doar cazul de barcelonei si atat.  Coroborat cu ceea ce era la romani.  Si pe noi ne-au cucerit unii.  Si nu am vrut sa fim cuceriti.  Nu am vrut nici vasali sa fim.  Parca pe vremuri  pe la 1800 se clama ca nu conteaza ca nu te duce capul, nu e necesar sa fii condus, orice om liber care isi utilizeaza creierul evolueaza.  Ca asa veneau si la noi "ba n-aveti neuroni, sa va conducem noi ca noi ne pricepem"

ca nu se formase barcelona ca tara, nu se formase , dar erau oameni care erau pe un teritoriu
Nici y populatii nu erau ca tari , ca azi , cand e clar ce e o tara, dar avem dovezi ca erau pe teritorii si vietuisera
Oamenii aia au fost intr-un comitat care s-a unit inca din secolul XII (prin casatorie dinastica) cu Regatul Aragonului. Care la randul lui s-a unit cu Regatul Castiliei si au format Spania. Simplu. Dupa moartea lui Franco s-a votat o noua Constitutie iar catalanii au votat majoritar in favoarea ei. Au drepturi de nu mai stiu ce sa faca cu ele (guvern propriu, parlament propriu, scoli in catalana, de ii opreseaza pe aia care vorbesc spaniola). Un stat catalan independent nu se sustine economic, a spus asta Josep Borrell, actualul ministru de Externe al U.E., care e economist de meserie si a scris o carte intreaga pe aceasta tema. O parte a populatiei sustine independenta dar e minoritata. Cat despre dependenta, Spania poate supravietui economic fara Catalonia (care pe locul 4 ca PIB ca regiune in Spania) Catalonia independenta nu are sanse, decat daca devine "colonie" chineza si nici atunci.

karax

karax

Guru Member

Parca am citit ca erau cuceriti
Cucerirea e cucerire si atat.  Economic cand is impozite  normal ca nu ies afacerile.  Oricine care se enerveaza pe o provincie ii poate impozita si gata. Nu are legatura cu cat de productiva e o populatie
Poate ca francezilor sau italienilor le convine sa fie comert cu 0 impozite cu ei
Poate ca la ue le convine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate