Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RPL2021: Instructiuni auto-recenzare

Info Coronavirus/Vaccin vs. Fake News

Ajutor pentru refugiatii ucraineni

Portare abonament Orange spre Vod...
 La multi ani @Therockstar!

Compresor AC

Tratament stranut invers caini

Sfaturi pentru o pompa de fantana
 Se pot refolosi ?

Numar de telefon ciudat

Ansamblul Nordis Mamaia

Isi va reveni unghia aceasta?
 Analize medicale de preventive

Invertor sudura Stahlwerk ARC 200...

Program decupare si indreptare do...

Schimbat capete de bara

Independenta vs dependenta - cazurile Barcelona, scotienii si Romania

• Please log in to reply
145 replies to this topic

KiloW

KiloW

Senior Member

• Grup: Senior Members
Eu chestiile astea cu curentele independentiste le vad în doua moduri, și nu-s suficient de smecher să-mi dau seama în ce măsură sunt adevărate.

1. Influente din est. De la vecinii care au interes ca vestul sa fie dezbinat și măcinat de conflicte interne cretine. Spanioli vs catalani, flamanzi vs belgieni, negri vs albi, elgetebei vs ortodocși etc. .
Sprijinul estic acordat unor partide pro-scandal e dovedit (în bani, troli, etc). Mai ales ca de multe ori genul asta de probleme nu pleca de jos, ci de sus, nu oamenii cer cacaturi din astea ci partidele.

2. Poate s-a fasait ideea de stat national.  Ce stat "național" e UK, Belgia, Spania? China? India? Sau invers Palestina, Kurdistan, etc... Asta e un concept de secol 19-20, a dus la doua războaie urate. Veșnic scandal în Europa ca să hotărască dacă Alsacia e Franța sau Germania (?!) apoi lumea a descoperit ca se poate trai și altfel și ca frontierele și barierele și războiul pentru stabilirea lor sunt mai mult în avantajele smecherilor și baronilor locali, nu ale lor. Smecherii au fost dintotdeauna "globalizati", iar Europa in mana câtorva familii transnationale care au atras popoare întregi în conflicte și lupta lor pentru putere.

Edited by KiloW, 30 September 2021 - 10:10.

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostKiloW, on 30 septembrie 2021 - 10:08, said:

Eu chestiile astea cu curentele independentiste le vad în doua moduri, și nu-s suficient de smecher să-mi dau seama în ce măsură sunt adevărate.

1. Influente din est. De la vecinii care au interes ca vestul sa fie dezbinat și măcinat de conflicte interne cretine. Spanioli vs catalani, flamanzi vs belgieni, negri vs albi, elgetebei vs ortodocși etc. .
Sprijinul estic acordat unor partide pro-scandal e dovedit (în bani, troli, etc). Mai ales ca de multe ori genul asta de probleme nu pleca de jos, ci de sus, nu oamenii cer cacaturi din astea ci partidele.

2. Poate s-a fasait ideea de stat national.  Ce stat "național" e UK, Belgia, Spania? China? India? Sau invers Palestina, Kurdistan, etc... Asta e un concept de secol 19-20, a dus la doua războaie urate. Veșnic scandal în Europa ca să hotărască dacă Alsacia e Franța sau Germania (?!) apoi lumea a descoperit ca se poate trai și altfel și ca frontierele și barierele și războiul pentru stabilirea lor sunt mai mult în avantajele smecherilor și baronilor locali, nu ale lor. Smecherii au fost dintotdeauna "globalizati", iar Europa in mana câtorva familii transnationale care au atras popoare întregi în conflicte și lupta lor pentru putere.
Implicarea Rusiei a fost masivă în susținerea prin mass media online a referendumului și a acțiunilor separatiștilor catalani. Iată doar câteva link-uri care demonstrează aceste lucruri:
https://adevarul.ro/...9bfe/index.html
https://adevarul.ro/...4e79/index.html
https://elpais.com/p...626_211992.html
https://elpais.com/p...190_375883.html
https://elpais.com/c...659_631238.html

Wotan

Wotan

Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

View PostCostel2014, on 30 septembrie 2021 - 08:25, said:

Tu judeci doar dupa statistici. Care statistica, asa cum spunea cineva, e ca o fusta mini: arata mult, dar ascunde esentialul!Posted Image Dai exemple cu niste tari liliputane, irelevante in istorie. Iar in tarile scandinave stii foarte bine ca exista o serioasa social democratie care imparte "prajitura"  in portii generoase pentru fiecare cetatean.
Eh uite ca nivelul de trai e muuuult mai bun acolo decat on tari "relevante pentru istorie", gen Rusia, China etc. tari din care lumea fuge cu milioanele. Catalanii au hotarat ca ii intereseaza sa fie mai degraba bogati, decat sa tina in spate pe "relevantii" fara loc de munca din Spania.

In tarile scandinave se impart prajituri pentru ca acestea exista si se pot imparti. Daca iti iau altii prajitura, cum e la catalani, nu mai ai ce imparti.

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 30 septembrie 2021 - 14:10, said:

Eh uite ca nivelul de trai e muuuult mai bun acolo decat on tari "relevante pentru istorie", gen Rusia, China etc. tari din care lumea fuge cu milioanele. Catalanii au hotarat ca ii intereseaza sa fie mai degraba bogati, decat sa tina in spate pe "relevantii" fara loc de munca din Spania.

In tarile scandinave se impart prajituri pentru ca acestea exista si se pot imparti. Daca iti iau altii prajitura, cum e la catalani, nu mai ai ce imparti.
Am zis eu ceva despre Rusia sau China? Tu de ce nu zici ceva despre SUA, Canada sau Germania? (tari la fel de relevante). Cred ca jegurile separatiste iau altuia prajitura. Dupa ce profita de sistemul electoral care ingaduie ca partied cu 47% din voturi sa devina majoritare in parlamentul local, tot ei tipa si fac scandal.

Edited by Costel2014, 30 September 2021 - 15:03.

karax

karax

Guru Member

sua e sub tarile europene nordice ca si pib pe cap de locuitor

Wotan

Wotan

View PostCostel2014, on 30 septembrie 2021 - 15:02, said:

Am zis eu ceva despre Rusia sau China? Tu de ce nu zici ceva despre SUA, Canada sau Germania? (tari la fel de relevante). Cred ca jegurile separatiste iau altuia prajitura. Dupa ce profita de sistemul electoral care ingaduie ca partied cu 47% din voturi sa devina majoritare in parlamentul local, tot ei tipa si fac scandal.
Cred ca problema sunt jegurile alea care nu muncesc si ii fac pe catalani sa-si risipeasca banii pe ajutoarele lor sociale. Daca catalanii n-ar fi constienti de faptul ca sunt tinuti in Spania doar pentru a fi exploatati de cei din regiunile care stau si cate 30% in somaj problema secesionista catalana nu ar exista.

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 30 septembrie 2021 - 22:43, said:

Cred ca problema sunt jegurile alea care nu muncesc si ii fac pe catalani sa-si risipeasca banii pe ajutoarele lor sociale. Daca catalanii n-ar fi constienti de faptul ca sunt tinuti in Spania doar pentru a fi exploatati de cei din regiunile care stau si cate 30% in somaj problema secesionista catalana nu ar exista.
Puturosi care stau pe ajutoare sociale sunt destui si in Catalonia si tocmai prostii aia sunt cei mai vocali in privinta secesiunii, conform chiar rezultatelor alegerilor.

Wotan

Wotan

Deloc. Cei mai multi sunt in sud.
[ http://4.bp.blogspot.com/-GdCLzShLRzA/VDehIPwEg6I/AAAAAAAAUlg/UWvcnmMYRQQ/s1600/Mapa%2Bdesempleo%2B2010.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si, in plus cei care muncesc in aceste regiuni sunt si foarte putin productivi.
[ https://i.redd.it/t2dibqs8xhp21.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt o povara... Pe care madrilenii sunt dispusi sa si-o asume, pentru ca vor sa fie capitala. Catalanilor li se rupe, vor sa-si vada de viata lor...

Edited by Wotan, 01 October 2021 - 10:50.

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 01 octombrie 2021 - 10:49, said:

Deloc. Cei mai multi sunt in sud.
[ http://4.bp.blogspot.com/-GdCLzShLRzA/VDehIPwEg6I/AAAAAAAAUlg/UWvcnmMYRQQ/s1600/Mapa%2Bdesempleo%2B2010.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si, in plus cei care muncesc in aceste regiuni sunt si foarte putin productivi.
[ https://i.redd.it/t2dibqs8xhp21.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt o povara... Pe care madrilenii sunt dispusi sa si-o asume, pentru ca vor sa fie capitala. Catalanilor li se rupe, vor sa-si vada de viata lor...
Sa dea inapoi banii cu care le-a fost facuta infrastuctura si sa nu mai comenteze in front ca si-o iau peste bot!

Wotan

Wotan

View PostCostel2014, on 01 octombrie 2021 - 11:15, said:

Sa dea inapoi banii cu care le-a fost facuta infrastuctura si sa nu mai comenteze in front ca si-o iau peste bot!
Putin probabil...
[ https://magnanews.ro/wp-content/uploads/2021/03/carles-puigdemont.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar banii pentru infrastructura sunt europeni. De la baietii care fabrica masini germane in Catalonia, printre altele. Se poate discuta direct, nu e nevoie de intermediari spanioli. ;)

karax

karax

Guru Member

soselele spaniolilor erau realizate cu planul marshal , nu neaparat ca erau asa de tari pe economie

si nu ca madrilenii erau neaparat productivi

Edited by karax, 02 October 2021 - 07:35.

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 02 octombrie 2021 - 00:31, said:

Putin probabil...
[ https://magnanews.ro/wp-content/uploads/2021/03/carles-puigdemont.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar banii pentru infrastructura sunt europeni. De la baietii care fabrica masini germane in Catalonia, printre altele. Se poate discuta direct, nu e nevoie de intermediari spanioli. Posted Image
Ce bani "europeni" avea Franco atunci cand a facut stadionul Camp Nou in 1957? Ce bani "europeni" erau in 1968 cand a fost facut aeroportul El Prat din Barcelona? Ce bani "eurpoeni" erau cand s-au realizat centralele nucleare Vandellos, in anii 70 și Asco in 1984? Si as putea continua cu exemplele... Oh, da, se poate discuta direct, ca si francezii asa au facut, i-au intrebat direct pe directorii de la Mioveni daca vor sa ii preia, sau americanii de la Ford, doar pe aia de la Craiova. Guvernul de la Bucuresti nici nu a stiut cand le-au preluat aia firmele...mai ai multe aberatii de astea?

Edited by Costel2014, 02 October 2021 - 11:53.

Wotan

Wotan

Avand in vedere ca regiunea Catalonia este una dintre cele mai bogate ale Spaniei, in realitate Franco a folosit... chiar banii lor. Si o parte dintre acesti bani si pentru a construi chestii in regiunile mai sarace.

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 02 octombrie 2021 - 17:42, said:

Avand in vedere ca regiunea Catalonia este una dintre cele mai bogate ale Spaniei, in realitate Franco a folosit... chiar banii lor. Si o parte dintre acesti bani si pentru a construi chestii in regiunile mai sarace.
Nici vorba. Regiunea era devastata de razboiul civil, aici s-au dus cele mai grele lupte, asa ca mai putin cu banii. A investit pentru ca era industrializata puternica, multi muncitori care erau atrasi de sindicalism, anarhism, comunism.
Mai citeste si tu "Omangiu Cataloniei" de George Orwell, ala cu "1984", care a luptat in timpul razboiului civil in randul anarho-sindicalistilor catalani, ca sa te lamuresti cum era treaba.

adisluc

adisluc

Senior Member

26.07.2021
Spain's emergency services hope rain will help extinguish Catalonia forest fires
Pompierii spanioli spun că precipitațiile vor contribui la stingerea unui incendiu forestier major în regiunea nord-est a Cataloniei.
,,....Incendiul a distrus peste 1.600 de hectare de când a început să ardă sâmbătă seara.
Joan Ignasi Elena, consilierul de interior al regiunii, a spus că lucrătorii de urgență speră să aducă flăcările sub control până la sfârșitul zilei de luni.
Nouăzeci la sută din incendiu nu se mai extinde după ce peste 300 de pompieri și membri ai unei unități militare spaniole de urgență l-au înconjurat, a adăugat el...''

Aprilie, 2020
Catalonia requests Spanish army’s help to fight coronavirus
,,...Ministrul catalan al Sănătății, Alba Vergés, a solicitat  armatei spaniole pentru a combate pandemia de coronavirus
Armata ajută deja la înființarea unui spital improvizat în Sabadell, un oraș lângă Barcelona. Într-un interviu acordat radiodifuzorului public Catalunya Radio, Vergés a declarat că guvernul catalan a cerut acum și armatei asistență pentru alte sarcini, inclusiv ajutor medical de la medicii și asistenții medicali ai armatei. ...''

Wotan

Wotan

View PostCostel2014, on 03 octombrie 2021 - 16:54, said:

Nici vorba. Regiunea era devastata de razboiul civil, aici s-au dus cele mai grele lupte, asa ca mai putin cu banii.
Dar vai, cine a devastat-o, au invadat-o strainii? Intr-un fel da, au devastat-o fascistii spanioli. Avand in vedere ca e vorba de fascisti, orice forma de rezistenta e absolut acceptabila.

Poate vedem din nou niste brigazi internationale... ;)

Costel2014

Costel2014

Senior Member

View PostWotan, on 04 octombrie 2021 - 00:27, said:

Dar vai, cine a devastat-o, au invadat-o strainii? Intr-un fel da, au devastat-o fascistii spanioli. Avand in vedere ca e vorba de fascisti, orice forma de rezistenta e absolut acceptabila.

Poate vedem din nou niste brigazi internationale... Posted Image
Legiunea Condor iti spune ceva? Dar Corpo Truppe Volontarie? (au fost 75.000 de italieni care au luptat in Spania de partea lui Franco).
Deci da, au invadat-o strainii. Franco nu avea nici o sansa sa castige razboiul, cu tot ajutorul italo-german, daca nu intervenea Stalin. Care a dat ordin sa fie lichidate toate fortele republicane care nu erau comuniste. Asa ca republicanii s-au macelarit intre ei, in timp ce fascistii castigau razboiul, datorita lui Stalin. Daca vrei, iti dau ceva bibliografie pe tema, ca vad ca habar nu ai de subiect.

Wotan

Wotan

Voluntarii aia doar i-au ajutat pe spanioli. Nici germanii, nici italienii n-ar fi fost in Spania fara sa fi cerut asta spaniolii condusi de Franco...
Oricum intorci lucrurile, devastarea Cataloniei e din vina spaniolilor, nu a strainilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate