Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Probleme cu extenderul

drumuri expres...

Evacuare chiriasi PJ
 Recomandare grosime BCA pentru ma...

Magazine cash and carry

Recomandare mouse, buget 200 lei

SSD M2
 XP NTLDR is missing

NVIDIA RTX 4090 vs RTX 3090 Ti | ...

I5 10400F sau I5 11400F?

Google Pixel 6 vs Samsung S21 Fe
 Abatere de la autorizatie casa

Rețeaua RCS va pune Aleph si toat...

Navigatie blocata

Recomandare tastatura

Independenta vs dependenta - cazurile Barcelona, scotienii si Romania

• Please log in to reply
165 replies to this topic

karax

karax

Guru Member

• Grup: Senior Members
Noi de fel vrem independenta , politic vrem national , suveranitate sau nu?  De ce zic asa? Ca uitandu-ma la barcelona ei vor independenta, scotienii vor indepdendenta si noi am sustinut pe spanioli , ue si englezi , pe principiul sa fie tarile unite. Dar ne uitam ca si noi am avut probleme cu rusii de exemplu , si cu altii. Cand am cerut independenta. Uitandu-ne si scotienii si barcelonezii prin razboi englezii si spaniolii au cucerit.  Nu prin pace sau aliante sau ceva semnat de ambele popoare.  Sau da?  Aratati ce s-a semnat , ce aliante erau , daca ele is reale , ca sa ma lamuresc si eu si sa ne lamurim.   Preferabil ceva semnat pe bune , nu facaturi de pe net , si preferabil aratati ceva pasaje de la carti serioase , care sa zica clar cum e
Si as vrea sa lamuriti si cum e cu Romania si independenta vs dependenta, tot asa pe baza de principii, de ce nu vrem cu kosovo dar nu vrem nici cu rusi si etc
Preferabil topicul sa se rezume la principii  si pasaje/dovezi decat la flame

Edited by karax, 24 September 2021 - 07:49.

VOC

VOC

Member

• Grup: Members
Ce, măăă?
Insiruire mai ilogică de idei nu am mai văzut de mult la tine.

karax

karax

Guru Member

si nu, personal nu consider argumentul ca "nu erau tari pe vremuri deci ocuparea era legitima" argument solid
De ce?  Ca o ocupatie e o ocupatie si atat

Cris007

Cris007

Superior Member

Cred ca pe Marte exista independenta si suveranitatea pe care o viseaza unii.
In rest, problema noastra de fond e ca punem independenta si suveranitatea tarii inaintea nevoilor omului. Degeaba ai o tara independenta si suverana ca si Corea de Nord.

Eu consider de exemplu ca Brexitul a fost o greseala. A rezolvat niste probleme ce tineau de Statul UK (sa-si faca singur politic externa de exemplu) dar a creat mai putina independeta si libertate pentru cetateanul de rand.
Deci independenta statelor nu e o valoare in sine, decat in contextul independentei si libertatii personale.

Edited by Cris007, 24 September 2021 - 07:58.

karax

karax

Guru Member

n-am zis sa devina kosovo dictatura , sau barcelona sau scotienii
Ca NK e dictatura

depinde si statul uk.  Cam ca la noi.  Zice dragnea de independenta cu ue , ca ne conduce ue.  Dar ne separam de ue si cu cine ramanem?  Cu dragnea/psd/rusii?  Deci da e  o problema si ce zici tu.  Dar n-am zis sa devina kosovo sau  barcelona dictatura

eu as conditiona independenta kosovo de respectarea libertatilor cetatenilor

Daco_Get

Daco_Get

Green Members

• Grup: Moderators
https://drept.unibuc...a Alexandra.pdf

sylvius

sylvius

Guru Member

View Postkarax, on 24 septembrie 2021 - 07:48, said:

Noi de fel vrem...

Care " noi de fel " vrem ?
De fel, sau defel ? Posted Image

Care noi si care fel ? Felu' doi, sau care ?...

"Noi", de fel, nu stim ce vrem.
Defel !... Posted Image

Edited by sylvius, 24 September 2021 - 08:02.

Cris007

Cris007

Superior Member

View Postkarax, on 24 septembrie 2021 - 07:58, said:

n-am zis sa devina kosovo dictatura , sau barcelona sau scotienii
Ca NK e dictatura

depinde si statul uk.  Cam ca la noi.  Zice dragnea de independenta cu ue , ca ne conduce ue.  Dar ne separam de ue si cu cine ramanem?  Cu dragnea/psd/rusii?  Deci da e  o problema si ce zici tu.  Dar n-am zis sa devina kosovo sau  barcelona dictatura

eu as conditiona independenta kosovo de respectarea libertatilor cetatenilor

Asa iti dai seama ce e demagogie si ce nu.
Dragnea zice de "independenta de ue" ca stie ca daca zici "independenta" suna bine in orice propozitie. Nu e neovoie de detalii si oricum, aluia care-i "suna bine" nici el nu stie ce-l deranjeaza, poate l-a deranjat ca a primit o amenda pentru parcarea pe loc de handicapat si in loc sa se gandeasca ca poate a gresit, se gandeste ca UE e de vina in subconstientul lui si ca uite, Dragnea are dreptate.

Doar daca iei la bani marunti, ce inseamna pentru tine personal, independenta de care zice un politician sau altul, doar atunci incepi sa te dumiresti. Cu cat un lucru e lasat mai vag, cu atat e mai in dezavantajul cetateanului.
Crezi ca la Brexit a explicat careva ca vor fi rafturi goale in magazine din cauza crizei de soferi de transport? Nu, dar ce frumos suna "independenta si suveranitate", nu-i asa?
Dupa ce tragi linie insa, cu ce ramai? Cu rafturi goale si lipsa personal. In rest, da, uite au facut alianta militara cu SUA si Australia, dar esti cu adevarat independent in alianta aia? Si-acolo dansezi dupa niste reguli, orice alianta e un compromis, adica un pas mai departe de independenta.

karax

karax

Guru Member

luand-o asa avem 2 cazuri
1 se vrea national dar marile puteri , fiind sa zicem puteri "rele" nu vor national si nationalul devine principiu "de bine"
2 avem mari puteri "de bine" , vrea poporul cutare "independenta" doar ca sa isi impuna regim de teroare si exterminare , deci "independenta" devine "rea"

Is 2 solutii posibile
1 cei ce vor national se opun toti marilor puteri, se aliaza cu o mare putere "pe jumate de bine" etc se cauta solutii , politicul tarilor nationalului "de bine" fiind dator sa lucreze la apararea poporului.  Cam cazul romaniei cu rusii
2 cei ce vor national "de rau" is potoliti de marile puteri "de bine" , ele impunand un regim bland prin care nu exista razbunari ale nationalilor pe proprii cetateni.  O discutie despre dreptate si adevar fiind mare si complicata, e drept suferinta celor ocupati si care au patit n chestii fiind reala.  Cazul NK sau cazul kosovo, kosovo cu sarbii fiind o chestie de drept si juridic complexa, kosovo nefiind totusi NK.  E o discutie si cazurile kosovo vs NK

Ar fi de discutat si cazul barcelona vs NK, ambele vrand "independenta" dar fiecare vrea sa rezolve lucrurile in felul lor.  Barcelona nefiind national agresiva sau razbunatoare
E de discutat de exemplu cazul lui cutare care a avut pe cineva impuscat de raufacatori.  Cutare se razbuna pe raufacatori.  E justificat sau nu?  Ca durerea lui no poate pricepe nimeni.  Albanezii de exemplu au terorizat pe sarbi sub ocupatia otomana.  Dar era legitim?  Ca sa te aperi si sa scapi , teoretic orice e necesar si legitim.  Totusi durerea sarbilor?

Edited by karax, 24 September 2021 - 08:09.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

'Pupat toţi Piaţa Independenţei' - I.L. Caragiale

baribalu

baribalu

Senior Member

Dragnea a vrut independenta fata de toti, sa poata sa isi traga insula Belina si altele pe persoana fizica fara sa il traga nimeni la raspundere. Pentru noi inca e benefica l;egatura cu UE din cauza lor s-au miscat niste lucruri in bine, altfel facea fiecare ce vroia prin tara asta. Daca aveam niste conducatori care ar fi pus bunastarea oamenilor mai presus de interesele lor de grup si personale, poate ar fi fost mai bine sa fim independenti precum Elvetia sau anumite tari nordice, dar la jegurile care ne-au condus, ne conduc si ne vor connduce mai bine sa aiba cine sa ne traga de maneca....

Edited by baribalu, 26 September 2021 - 08:07.

Wotan

Wotan

Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

View Postkarax, on 24 septembrie 2021 - 07:48, said:

Noi de fel vrem independenta , politic vrem national , suveranitate sau nu?  De ce zic asa? Ca uitandu-ma la barcelona ei vor independenta, scotienii vor indepdendenta si noi am sustinut pe spanioli , ue si englezi , pe principiul sa fie tarile unite.
Care noi? Eu ii sustin pe scotieni si catalani. Spania si Marea Britanie sunt ultimele ramasite ale unor foste imperii.
Sunt decadenti. Nu-si merita existenta. E mersul firesc al societatilor umane.

Edited by Wotan, 26 September 2021 - 23:17.

karax

karax

Guru Member

Pricep ca nu se poate sa se razbune oamenii asa la nimereala, de exemplu indianul care acum sute de ani era sclav la englez , sa dea cu bomba la englezi , dar  la toti englezii
Targhetat , politic , se poate ca indienii si etc sa isi aleaga oamenii cu care sa  lucreze de la englezi.  Indianul ar zice "avem cutare si cutare englezi care nu is radicali, merita sa lucrez cu ei si sa izolam pe radicali"

Wotan

Wotan

View Postkarax, on 24 septembrie 2021 - 08:13, said:

Ar fi de discutat si cazul barcelona vs NK, ambele vrand "independenta" dar fiecare vrea sa rezolve lucrurile in felul lor.  Barcelona nefiind national agresiva sau razbunatoare
Nu cred ca cei din Catalonia ar vrea sa se razbune pe spanioli daca ar obtine independenta. par oameni rationali. De fapt, pe catalani ii intereseaza sa-si pastreze banii pe care ii produc, asta e motivul lor principal. E vorba de interesele comunitatii lor de cateva milioane, versus interesele celor din regiunile sarace ale Spaniei, unde se duc banii luati de la catalani ca si taxe.

karax

karax

Guru Member

deci spaniolii, cel putin zonele fara mari venituri, is cam pe social?  Cum e cu productivitatea ?Posted Image

Wotan

Wotan

Asa arata situatia, comparat si cu restul UE.
[ https://ec.europa.eu/eurostat/documents/4187653/11581503/Regional_unemployment_map_2020-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si la nivel de regiuni
[ http://4.bp.blogspot.com/-GdCLzShLRzA/VDehIPwEg6I/AAAAAAAAUlg/UWvcnmMYRQQ/s1600/Mapa%2Bdesempleo%2B2010.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cum vezi, baietii din sudul Spaniei se relaxeaza. Pe banii catalanilor.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View PostWotan, on 28 septembrie 2021 - 09:32, said:

Asa arata situatia, comparat si cu restul UE.
[ https://ec.europa.eu/eurostat/documents/4187653/11581503/Regional_unemployment_map_2020-01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si la nivel de regiuni
[ http://4.bp.blogspot.com/-GdCLzShLRzA/VDehIPwEg6I/AAAAAAAAUlg/UWvcnmMYRQQ/s1600/Mapa%2Bdesempleo%2B2010.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cum vezi, baietii din sudul Spaniei se relaxeaza. Pe banii catalanilor.
Si catalanii se relaxeaza, pe banii alora din Madrid. Si mai au si idei crete, gen arruncat cu pietre dupa turisti, "ca sunt prea multi si ne deranjeaza". Apoi bocit in hohote dupa turisti cand aia nu mai vin din cauza pandemiei.

karax

karax

Guru Member

unde e barcelona pe  harta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate