Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Durere burta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008
Trebuie să înveți și să ții minte combinațiile care nu îți fac bine. Nu toți oamenii sunt la fel. Și nu de fiecare dată când faci o combinație ”ciudată”, ai probleme.

 florinel, on 24 septembrie 2021 - 05:38, said:


Da, de la struguri am pățit și eu asta. Și nu știam de ce. Bine, în special de la strugurii negrii. Acum, mănânc și nu mai am probleme. Dar stau un pic la ”vânturat” și sunt spălați bine.

Pe vremuri mâncam corcodușe verzi, direct din copac și nu mai aveam nimic. Dar alea nu erau ”tratate”.

Apropo de asta, fără legătură, discutau două bătrâne tramvai:

- Deci la piață, nu dă mărarul cu clor, nu?!
- Nu, nu, nu îl dă...
- Sigur, sigur?!
- Sigur, 100%. Nu dau cu clor, îl dau cu apă să fie ud...
- Deci nu îl dă cu nimic?
- Îl dă, dar îl dă cu apă...
- Nu cu clor?
- Nu!
- Dar îl dă cu ceva... știam eu.
- Da, cu apă...
- Dar nu clor?
- Nu, nu, apă...

Tot drumul au discutat numai treaba asta.

#20
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 22.08.2012
Urmaresc cu atentie si ingrijorare.

#21
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,651
  • Înscris: 21.03.2020

 miki07, on 24 septembrie 2021 - 10:46, said:

Trebuie să înveți și să ții minte combinațiile care nu îți fac bine. Nu toți oamenii sunt la fel. Și nu de fiecare dată când faci o combinație ”ciudată”, ai probleme.



Da, de la struguri am pățit și eu asta. Și nu știam de ce. Bine, în special de la strugurii negrii. Acum, mănânc și nu mai am probleme. Dar stau un pic la ”vânturat” și sunt spălați bine.

Pe vremuri mâncam corcodușe verzi, direct din copac și nu mai aveam nimic. Dar alea nu erau ”tratate”.

Apropo de asta, fără legătură, discutau două bătrâne tramvai:

- Deci la piață, nu dă mărarul cu clor, nu?!
- Nu, nu, nu îl dă...
- Sigur, sigur?!
- Sigur, 100%. Nu dau cu clor, îl dau cu apă să fie ud...
- Deci nu îl dă cu nimic?
- Îl dă, dar îl dă cu apă...
- Nu cu clor?
- Nu!
- Dar îl dă cu ceva... știam eu.
- Da, cu apă...
- Dar nu clor?
- Nu, nu, apă...

Tot drumul au discutat numai treaba asta.
Pai si nu le-ai zis ca astia baga clor in apa?

#22
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021

 AlexD2, on 24 septembrie 2021 - 07:39, said:

Poate fi o simpla indigestie de la incapacitatea organismului de a digera coteilul respectiv sau poate fi o infectie cu ceva salmonela de la vreunul din alimentele ingerate care a fost contaminat.

Da, fix aceleasi simptome ca si salmonella

Quote

Simptomele infectiei cu Salmonella - salmoneloza - sunt, de obicei, gastro-intestinale : diaree (uneori cu sange), febra, greata, voma, crampe abdominale. Aceste simptome pot fi severe, in special la copiii mici, persoanele in varsta si persoanele cu sistemul imunitar slabit (cum ar fi cele cu HIV / SIDA, cancer, diabet, boli de rinichi). Simptomele pot sa apara dupa 6 - 72 ore de la infectarea cu bacteria Salmonella (perioada de incubatie) si dureaza in general pana la o saptamana. In cazurile severe, diareea poate fi atat de grava iar deshidratarea atat de accentuata incat bolnavul trebuie spitalizat pentru a i se administra lichide si electroliti intravenos.

Se pare ca salamul a fost de vina pentru ca simptomele apar dupa 6 ore si strugurele l-am mancat mai tarziu.
Azi sunt mai bine nu mai simt durere aproape deloc. Nu am mancat nimic pana acum decat niste suc si un compot de piersici

#23
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Pana la urma, ti-a trecut?

#24
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Nu chiar in totalitate, mai simt ca un fel de crampe cand ma misc.
Durerea cea mai intensa a fost joi spre vineri. Apoi vineri dimineata a fost putin mai bine dar in scurt timp durerea a revenit + febra + frisoane pana azi dimineata

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dtd234, on 25 septembrie 2021 - 09:07, said:

Nu chiar in totalitate, mai simt ca un fel de crampe cand ma misc.
Durerea cea mai intensa a fost joi spre vineri. Apoi vineri dimineata a fost putin mai bine dar in scurt timp durerea a revenit + febra + frisoane pana azi dimineata

Judecand dupa simptome, nu e exclus sa fie un Norovirus , care provoaca asa zisa gripa la stomac. Pe aici prin RO, nu prea am auzit educandu-se populatia despre virusul asta, prin alte parti  este deja clasic toamna-iarna. E un virus al naibii de rezistent, supravietuieste si la temperaturi foarte scazute si la + 60°C si si in acid si incubeaza in doar cateva ore. Daca dimineata l-ai luat, pana la pranz crampele sunt garantate. Atata timp cat ai diareee, e de bine, il elimini (asta daca chiar e Noro).

Daca simptomele tale se amelioreaza in 3-4-5 zile, cel mai probabil el e. Infectia trece fara urmari si, ca sa eviti pe viitor, spala-te des pe maini, spala temeinic ce mananci, nu atinge hainele/batistele altora etc. Daca nu trece, fuguta la gastroenterolog ca-i posibil sa fie o salmonella etc. Ori, Corona.

Cateva masuri de aplicat acasa, mai ales ca te dezhidratezi teribil:

- bauturi electrolitice, ai la farmacie optiuni, le amesteci cu apa si bei ca sa refaci stocul de saruri si minerale in corp
- evita sucul ala de portocale , e acid si activeaza si mai rau digestia/eliminarea
- daca preferi sucuri de fructe (neindicate, datorita continutului mare e zahar), dilueaza-le bine cu apa
- preferabil de consumat cat tin simptomele supe strecurate, cu sare, apoi ceaiuri cu putin zahar SI sare.

Unii consuma dupa ce trece apogeul simptomelor sticskuri sau covrigei sarati cu Cola, le face foarte bine. Nu a reusit nimeni sa explice de ce, dar merge si la mine de minune.

Sanatate!

Pentru mai multe informatii:

- https://www.lidl.ro/...ia-cu-norovirus

- https://www.arcadiam...a-cu-norovirus/

-  https://www.humanita...a-cu-norovirus/

#26
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Nu stiu ce sa zic, e si asta o varianta dar eu cred ca e salmonella pentru ca nu am avut ameteli. Din cate am citit, ametelile si vomitatul sunt simptome de baza la norovirus. Si am vomitat o singura data dupa ore bune de durere, si imediat dupa aceea a fost o ameliorare a starii generale pentru cateva ore, apoi o revenire a simptomelor la un nivel putin mai scazut.
In orice caz, nu a fost o simpla indigestie sau ceva intoxicatie. Eu mai mananc cateodata shaorme din tot felul de locatii dubioase si se mai intampla sa fac intoxicatie alimentara dar este ceva banal, o diaree si cam atat. Nici se compara cu ce am avut acum. Este brutal, simti ca vrei sa iti faci seppuku

#27
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,651
  • Înscris: 21.03.2020
deci ti-ai facut test rapid de covid macar?

#28
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Nu e nici un covid mai omule. Intelege odata ca nu am nimic la plamani/gat/nas. Sau mai nou covidul s-a mutat in burta??
Maine poimaine o sa ziceti ca si accidentele de masina tot de la covid au cauza

#29
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,651
  • Înscris: 21.03.2020

 dtd234, on 27 septembrie 2021 - 06:27, said:

Nu e nici un covid mai omule. Intelege odata ca nu am nimic la plamani/gat/nas. Sau mai nou covidul s-a mutat in burta??
Maine poimaine o sa ziceti ca si accidentele de masina tot de la covid au cauza
Varianta Delta este cu diaree greturi varsaturi, iti repet...

#30
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,651
  • Înscris: 21.03.2020
Cheama salvarea cat mai poti...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate