Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Declarație beneficiar real

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,826
  • Înscris: 18.12.2007
Statul e *&$%^.
Mi-a trimis anul trecut somatie de plata pe impozitele platite cu ceva vreme inainte de scadenta. S-a certat cu ei contabila pana au recunoscut ca au trimis somatii de plata fara sa verifice daca sumele sunt sau nu achitate.

#20
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007

 serban_bogdan, on 23 septembrie 2021 - 19:20, said:

Trebuia sa ii spui contabilei sa o depuna deoarece daca are semnatura electronica o poate depune online la adresa: portal.onrc.ro. Eu asa am facut pentru clientii mei.

E aceeasi semnatura care e folosita si la ANAF sau trebuie ceva mai special?

#21
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
:surprise: Am fost dimineață, a durat 2 minute. :scratchchin: (nu urci cu sacul de lămâie la etaj, se depun în niște cutii la parter). E un nene jos care ajută cu bifele - dacă e vreo problemă, pe formular se trec datele de contact și te anunță.
Formularul e anexa 6 - de pe site-ul lor.

#22
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
As putea oare sa trimit pe cineva sa le depuna in locul meu? Verifica cartea de identitate cand depui?

#23
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Poți. Îi dai o copie CI pe care o conformezi (acel conform cu originalul) + formularul completat/semnat și cam atât.


Nu verifică.

#24
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009
Va rog sa citiți ce scrie în Ordonanță. Atașat poza, în care se specifica clar termenul de depunere a declaratiei: nu mai mult de 90 de zile de la încetarea stării de alerta.

Attached Files



#25
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Ordonanta postata de tine e din 2020. Acum avem ordonanta 43/2021 care stabileste termenul de depunere ca fiind pana la 01 oct 2021.
https://www.startupc...rul-oficial.htm

Edited by l_dan, 24 September 2021 - 13:54.


#26
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

 l_dan, on 24 septembrie 2021 - 13:53, said:

Ordonanta postata de tine e din 2020. Acum avem ordonanta 43/2021 care stabileste termenul de depunere ca fiind pana la 01 oct 2021.
https://www.startupc...rul-oficial.htm
Ceea ce am spus eu este de la avocatul meu, care se ocupa de depunerea declarației.

#27
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Formular completat semnat si copie CI conform cu originalul semnata. Se lasa intr-o cutie la RC.
Ca si o curiozitate ce ilegalitati invarti de tre sa iti faci curaj?

#28
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

 valceanuraoul, on 24 septembrie 2021 - 14:01, said:

Ceea ce am spus eu este de la avocatul meu, care se ocupa de depunerea declarației.
Avocatii traiesc din procese! Posted Image  Contabila mea m-a atentionat sa depun aceasta declaratie in termen - ceea ce am si facut.

#29
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 AztecWarrior, on 24 septembrie 2021 - 14:47, said:

Formular completat semnat si copie CI conform cu originalul semnata. Se lasa intr-o cutie la RC.
Ca si o curiozitate ce ilegalitati invarti de tre sa iti faci curaj?
Eu? :huh:

M-ai prins, încerc să cumpăr niște bombe pentru niște sedii (Victoriei, Cotroceni, Unirii). Te bagi și tu? :naughty:
Sau ți-e și ție groază de cafeaua rămasă în gât a bietului funcționar la ora 08?

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
În cazul firmelor unde reprezentantul legal are semnătura electronica, formularul se poate încărca pe portalul ONRC sau se poate trimite pe mail la adresa de mail menționată pe site-ul ONRC.
https://www.onrc.ro/...neficiarul-real

#31
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

 l_dan, on 24 septembrie 2021 - 13:53, said:

Ordonanta postata de tine e din 2020. Acum avem ordonanta 43/2021 care stabileste termenul de depunere ca fiind pana la 01 oct 2021.
https://www.startupc...rul-oficial.htm
Va rog sa citiți atent ce scrie pe pagina ONRC.
Deci chiar dacă avocații trăiesc pentru bani, cunosc mai bine legea decat contabilii. Oricum și eu i-am spus sa depună declarația avocatului, chiar dacă nu trebuie depusa decat în max. 90 zile de la încetarea stării de alerta. Iar aceasta stare nu cred sa înceteze mai departe de începutul verii 2022, la cum arata lucrurile acum cu Covid-ul.

Attached Files


Edited by valceanuraoul, 28 September 2021 - 07:13.


#32
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

 l_dan, on 24 septembrie 2021 - 13:53, said:

Ordonanta postata de tine e din 2020. Acum avem ordonanta 43/2021 care stabileste termenul de depunere ca fiind pana la 01 oct 2021.
https://www.startupc...rul-oficial.htm
Va rog frumos sa întrați pe pagina ONRC si sa citiți atent ce scrie acolo, nu doar punctul 'I". Vedeti si punctul "II". Special am atasat print-screen, pentru ca toata lumea sa vadă!

#33
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

 valceanuraoul, on 28 septembrie 2021 - 07:10, said:

Va rog sa citiți atent ce scrie pe pagina ONRC.
Deci chiar dacă avocații trăiesc pentru bani, cunosc mai bine legea decat contabilii.
Or fi cunoscand mai bine legea avocatii (cel putin unii)- dar cu siguranta contabilii cunosc mult mai bine practica de lucru cu reprezentantii institutiilor de stat. Daca ai chef de contestat amenzi si de procese, mergi pe mana avocatului. Pentru mine, daca contabilul a spus ca trebuie depusa declaratia, asa ramane!

Edited by l_dan, 28 September 2021 - 08:10.


#34
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

 l_dan, on 28 septembrie 2021 - 08:08, said:


Or fi cunoscand mai bine legea avocatii (cel putin unii)- dar cu siguranta contabilii cunosc mult mai bine practica de lucru cu reprezentantii institutiilor de stat. Daca ai chef de contestat amenzi si de procese, mergi pe mana avocatului. Pentru mine, daca contabilul a spus ca trebuie depusa declaratia, asa ramane!
Ati avut macar curiozitatea de a intra pe pagina ONRC si sa citiți mai mult de primul paragraf? V-am dat print-screen, pentru ajutor. Nu induceti in eroare oamenii. Si eu am depus declaratia, desi site-ul ONRC spune clar la punctul II, care este termenul de depunere, dupa iesirea din starea de alerta.

Edited by valceanuraoul, 28 September 2021 - 14:00.


#35
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Te inseli, termenul de depunere este (si) la punctul 1!Posted Image
Cred ca n-ai inteles sensul postarii mele- la noi daca exista doua prevederi legale care intra in conflict, autoritatile o vor aplica pe aceea care le avantajeaza. In Ro trebuie sa demonstrezi ca ai dreptate, sa demonstrezi ca esti nevinovat- nu se prezuma. F bine ai facut ca ai depus declaratia, nu te mai doare capul mai tarziu.

#36
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

 l_dan, on 28 septembrie 2021 - 16:31, said:

Te inseli, termenul de depunere este (si) la punctul 1!Posted Image
Cred ca n-ai inteles sensul postarii mele- la noi daca exista doua prevederi legale care intra in conflict, autoritatile o vor aplica pe aceea care le avantajeaza. In Ro trebuie sa demonstrezi ca ai dreptate, sa demonstrezi ca esti nevinovat- nu se prezuma. F bine ai facut ca ai depus declaratia, nu te mai doare capul mai tarziu.
https://www.google.r...jZXykVFOfuD7Zg1
OK, ma înșel. Avocatul companiei se inseala.cei de la ONRC se insala cu ce scrie "CLAR" la punctul II.
Contabilul dumneavoastra este cel ce stie la perfection in schim, iar dumneavoastra normal ca il credeți.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate