Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Lithuania indeamna utilizatorii sa renunte la telefoanele chinezesti.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Pe mine nu ma afecteaza ca eu oricum nu cumpar telefoane chinezesti - primul meu telefon a fost Samsung si de atunci numai Samsung sau Apple am cumparat. In ultimul deceniu numai Samsung.

#56
KillDuster02

KillDuster02

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.12.2019

View PostAztecWarrior, on 24 septembrie 2021 - 14:42, said:

Pe mine nu ma afecteaza ca eu oricum nu cumpar telefoane chinezesti - primul meu telefon a fost Samsung si de atunci numai Samsung sau Apple am cumparat. In ultimul deceniu numai Samsung.
Nu conteaza ca te afecteaza pe tine sau nu, ci ca unii sunt interzisi pt ca exista presupunerea ca ar spiona pt un guvern al unei tari, in timp ce altii o fac pentru bani si iti impartaseste datele cu oricare din agentiile prietene. Deci si cu guvern si cu privati. Mega promotie, 2 la pret de una, cum ne-au invatat eiPosted Image

#57
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Pai tocmai asta e subiectul topicului. Nu mai sunt presupuneri. Sunt fapte. Probate.

#58
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 15.10.2020

View PostGroot, on 24 septembrie 2021 - 17:40, said:

Pai tocmai asta e subiectul topicului. Nu mai sunt presupuneri. Sunt fapte. Probate.
Care sunt faptele probate? Că guvernul chinez obligă firmele de tehnologie să blocheze niște chestii? Astea sunt știri foarte vechi. Dacă cineva nu a aflat încă treaba asta, poate să se uite pe wikipedia.

Scrie foarte clar în articolul tău că Xiaomi blochează niște chestii în China, ceea ce toată lumea e obligată să facă, inclusiv Google, deci care e știrea? Huawei, de când nu a mai putut să folosească Play Store a trimis utilizatorii spre APKpure pentru anumite aplicații, fiindcă nu a avut de ales.

Practic, Lituania cere cetățenilor să arunce la coș telefoanele chinezești ca să dea o lecție Chinei, nu din alt motiv. Ar putea la fel de bine să le zică să arunce la coș calculatoarele cu Windows, fiindcă trimit informații personale serverelor Microsoft.

Citatul din articol:

Quote

Xiaomi’s flagship Mi 10T 5G phone was found to have software that could detect and censor terms including “Free Tibet”, "Long live Taiwan independence" or "democracy movement", the report said.
It highlighted more than 449 terms that could be censored by the Xiaomi phone's system apps, including the default internet browser.
In Europe, this capability had been switched off on these models, but the report argued it could be remotely activated at any time.

Englezii au o vorbă pentru acțiunile guvernului Lituaniei: furtună într-o ceașcă de ceai.

#59
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
La inceputuri am folosit că tot omul și eu telefoane mobile diverse .
Nokia, Ericsson, am avut și Sagem parcă daca țin minte .
Am avut la începutul deceniului trecut și Samsung.
Realitatea că plătești jumătate brandul, faima cum ar veni, nu neapărat o calitate tehnică atât de deosebită de rup gura târgului.
Xiaomi a depășit de mult Samsung la vânzări și de mai mult timp utilizez terminalele lor, la preturi cinstite și lipsite de farafastâcuri adesea inutile dar care ridică prețul .
Am inceput cu Redmi Note 5, apoi 7, am acum 9, și de vreo zi Redmi Note 10 5 G, nici o supărare din partea acestor telefoane vreodată .
Baterii telefoane bune, țin încărcate foarte bine, ecrane bune, și mai ales la prețuri jumătate față de omoloagele lor sud-coreene .
Dacă vreți să râdeți, eu la toate am huse cu stand tv de la Mobile direct, din două părți constituite, plastic la exterior și silicon la interior plus sticle bune ca folii
Redmi 9 actual( încă nu am băgat cartela in Redmi 10), a căzut din buzunarul de la piept uitat deschis din vârful cireșului direct pe aleea de beton in vizita la părinți .
De pe el postez astea acum .A crăpat folia de protecție și atât, am pus una nou din sertar când am ajuns acasă și gata, că eu cumpăr tot on-line, nu am încredere în fătucile de la malluri, la montat folii .
Hanita a scăpat Samsungul de pe noptieră pe parchet .
Somn agitat, mă rog.
Praf și display, și sticla și încă ceva in interior, nu mai știm ce că nu l-am mai reparat auzind prețul .
Și acum are și ea... Xiaomi ! 😀

A, cat despre spionaj, mi se falfaie cu grație .
Nu prin telefon mobil se fac acestea, orice utilizator de la bombardier la ministru știe că fata in față se duc discuțiile la telefon se vorbește despre vreme și fotbal .

Edited by GingisHan2015, 25 September 2021 - 11:51.


#60
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Ce este „Lithuania”?

#61
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 15.10.2020

View PostKyKyKyKy, on 25 septembrie 2021 - 14:33, said:

Ce este „Lithuania”?
Lithuania (engleză) = Lituania (română)
Inițiatorul a uitat geografia, sau a învățat geografie într-o școală cu predare în limba engleză, probabil prima variantă.

#62
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthorny_hornet, on 24 septembrie 2021 - 20:17, said:

Care sunt faptele probate? Că guvernul chinez obligă firmele de tehnologie să blocheze niște chestii?
E vorba de cenzura nu de a bloca niste chestii... de ce incerci sa le iei apararea ? Posted Image

Deci problema cea mai mare nu e existenta dovedita prin audit a modulelor... ele teoretic sunt "disabled" in UE... ce au gasit e mai grav, ca firma/compania le poate reactiva cand vor silent. Ca pot da mesaje criptate catre servere din China, fara consimtamantul proprietarului.
E vorba de Xiaomi Mi 10T dar si alte telefoane trecute prin audit gen OnePlus 8T 5G sau Huawei P40 5G.

Acum organismele europene implicate in protectia contra atacurilor cibernetice cat si americanii verifica si nu putem exclude ca la un moment dat va exploda treaba :)

Edited by andreic, 25 September 2021 - 20:55.


#63
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 15.10.2020

View Postandreic, on 25 septembrie 2021 - 20:50, said:

E vorba de cenzura nu de a bloca niste chestii... de ce incerci sa le iei apararea ? Posted Image
Eu nu suport regimul chinez, dar nu văd legătura cu companiile chineze. Eu nu l-am suportat nici pe Trump, asta nu înseamnă că am boicotat produsele americane.

View Postandreic, on 25 septembrie 2021 - 20:50, said:

Deci problema cea mai mare nu e existenta dovedita prin audit a modulelor... ele teoretic sunt "disabled" in UE... ce au gasit e mai grav, ca firma/compania le poate reactiva cand vor silent. Ca pot da mesaje criptate catre servere din China, fara consimtamantul proprietarului.
Orice companie poate să trimită un OTA care să îți bage ce software vor ei pe telefonul tău. Nu am văzut pe nimeni să zbiere că Apple ar putea să le bage spyware prin OTA update. Xiaomi sunt obligați prin lege să cenzureze niște chestii în China. Probabil că au lăsat software-ul cu pricina pe toate telefoanele din motive economice, că oricum îl dezactivează în afara Chinei. După scandalul ăsta, dacă se poate numi scandal, Xiaomi ar putea foarte ușor să bage un OTA care să elimine programul buclucaș de pe telefoanele din afara Chinei, mare șmecherie.

Edited by horny_hornet, 25 September 2021 - 21:36.


#64
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

View PostKillDuster02, on 24 septembrie 2021 - 16:40, said:

Nu conteaza ca te afecteaza pe tine sau nu, ci ca unii sunt interzisi pt ca exista presupunerea ca ar spiona pt un guvern al unei tari, in timp ce altii o fac pentru bani si iti impartaseste datele cu oricare din agentiile prietene. Deci si cu guvern si cu privati. Mega promotie, 2 la pret de una, cum ne-au invatat eiPosted Image
1. ar trebui să faci deosebirea dintre recomandare și obligație.
2. în cazul Chinei presupunerea e practic certitudine. Pentru cei mai noi pe lumea asta - China e o dictatură. Cei care conduc așa ceva au o singură șansă să se bucure de viață - trebuie să rămînă la putere. Asta implică control cît mai drastic asupra supușilor altfel se petrec lucruri neplăcute.

View Posthorny_hornet, on 24 septembrie 2021 - 20:17, said:

Englezii au o vorbă pentru acțiunile guvernului Lituaniei: furtună într-o ceașcă de ceai.
Toate uraganele încep ca o furtună mititică...

View PostGingisHan2015, on 25 septembrie 2021 - 11:56, said:

A, cat despre spionaj, mi se falfaie cu grație .
Pe asta se și bazează ăia care trag cu urechea, indiferent de scopurile lor.

View PostGingisHan2015, on 25 septembrie 2021 - 11:56, said:

Nu prin telefon mobil se fac acestea, orice utilizator de la bombardier la ministru știe că fata in față se duc discuțiile la telefon se vorbește despre vreme și fotbal .
Cu titlu informativ - microfoanele telefoanelor mobile sînt foarte sensibile și funcționează nonstop. Degeaba discuți față în față dacă ai telefonul prin preajmă...

#65
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am băgat la cap .👍

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate