Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1431 replies to this topic

#847
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Da inca sunt zapaciti. Nici o grija, vin cu regularizari la factura urmatoare.

#848
cosminium

cosminium

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.11.2016
M-am uitat de curiozitate in contul CEZ .. Vad ca mi-a mai aparut o factura pe care n-am vazut-o.
Dar e pe iunie (06.2022) cu consumul aferent lunii iunie, adica 133 kw. Inca n-am primit anexa de prosumator pe iunie
Sunt total in ceata!

Attached Files


Edited by cosminium, 05 July 2022 - 23:27.


#849
mitos

mitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.02.2007
La mine citirea automata e pe data de 30 a lunii....dupa care se factureaza ce am consumat...daca e sub 300 am 0.84/kW....dupa care se emite alta factura pe plus cu injectia. Plata la energie activa injectata e tot 0.84/kW...dupa care se mai emite o anexa adica ce am postat eu cu totalul final al lunii anterioare....dupa care se adauga banii in sold!!!  nu KW ci lei..eu de ex am - minus 1200 lei in sold acum!
furnizorul e CEZ.

#850
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,324
  • Înscris: 29.05.2004
te inseli, nu conteaza acum daca ai sub 300kwh, conteaza cat ai avut anul trecut (2021).

#851
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Pe 2022 conteaza media ce ai avut in 2021 Ianuarie-Decembrie, sau se ia media ultimelor 12 luni anterioare? Daca acum suntem in Iulie se iau lunile din 2021 Iulie- decembrie si din 2022 Ianuarie-Iunie.

#852
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Prin derogare de la prevederile art. 80 alin. (2) din Legea energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012, cu modificările și completările ulterioare, pentru consumul realizat în perioada 1 aprilie 2022-31 martie 2023, prețul final facturat de către furnizori este:
a) maximum 0,68 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este mai mic sau egal cu 100 KWh;
b) maximum 0,8 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este cuprins între 100 kWh și 300 KWh inclusiv;
c) maximum 1 leu/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților noncasnici.

https://legislatie.j...Document/252777

#853
mitos

mitos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.02.2007

 CRG, on 07 iulie 2022 - 15:05, said:

Prin derogare de la prevederile art. 80 alin. (2) din Legea energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012, cu modificările și completările ulterioare, pentru consumul realizat în perioada 1 aprilie 2022-31 martie 2023, prețul final facturat de către furnizori este:
a) maximum 0,68 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este mai mic sau egal cu 100 KWh;
b) maximum 0,8 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este cuprins între 100 kWh și 300 KWh inclusiv;
c) maximum 1 leu/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților noncasnici.

https://legislatie.j...Document/252777


b) maximum 0,8 lei/kWh, cu TVA inclus, în cazul clienților casnici al căror consum mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021 este cuprins între 100 kWh și 300 KWh inclusiv;

Se pare ca peste asta au sarit...eu am 0.849 lei/kWh..:P Nu am probleme atata timp cat energia activa este platita la acelas pret cu injectia..:)

#854
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
Salut
Eu am fost prosumator la Restart pana pe 23 aprilie 2022, acum sunt la Hidroelectrica. Am fost sunat de o doamna care mi-a spus ca voi primi 0.539 lei/KW pentru cele cateva zile din aprilie, iar de la 1 mai e obligatorie compensarea cantitativa.
Am trimis cererea de compensare datata 1 mai.
Inca nu m-am lamurit daca este compensare cantitativa 1 la 1, iar pentru ce injectez extra sunt platit la pretul energiei active Hidro, adica 0.25.
Sau compensarea se face doar 1 la 3, aproximativ, din moment ce pretul lor este 0.75, iar eu primesc 0.25 per KW. Adica injectez 3KW ca sa primesc 1 KW, si abia apoi daca mai am surplus sunt platit cu 0.25 pe KW.

Ma gandesc sa trec la un furnizor cu pret de 4-5 lei pe energie activa, daca tot am surplus mare de productie, din moment ce sunt obligati sa te plateasca la pretul energiei active din contract.
Si chiar daca legea nu prevede compensare 1 la 1, raportul de compensare ar deveni mult mai bun decat la Hidro.

Ce parere aveti?

#855
loed1002

loed1002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 31.07.2020

 vasilicasenzafrica, on 12 iulie 2022 - 10:40, said:

Salut
Eu am fost prosumator la Restart pana pe 23 aprilie 2022, acum sunt la Hidroelectrica. Am fost sunat de o doamna care mi-a spus ca voi primi 0.539 lei/KW pentru cele cateva zile din aprilie, iar de la 1 mai e obligatorie compensarea cantitativa.
Am trimis cererea de compensare datata 1 mai.
Inca nu m-am lamurit daca este compensare cantitativa 1 la 1, iar pentru ce injectez extra sunt platit la pretul energiei active Hidro, adica 0.25.
Sau compensarea se face doar 1 la 3, aproximativ, din moment ce pretul lor este 0.75, iar eu primesc 0.25 per KW. Adica injectez 3KW ca sa primesc 1 KW, si abia apoi daca mai am surplus sunt platit cu 0.25 pe KW.

Ma gandesc sa trec la un furnizor cu pret de 4-5 lei pe energie activa, daca tot am surplus mare de productie, din moment ce sunt obligati sa te plateasca la pretul energiei active din contract.
Si chiar daca legea nu prevede compensare 1 la 1, raportul de compensare ar deveni mult mai bun decat la Hidro.

Ce parere aveti?

Buna ziua. Cum ati reusit "performanta" sa deveniti prosumator la Hidroelectrica? Eu am fost timp de 1 an Prosumator la ENEL, la sfasit de Martie am trecut la Hidroelectrica,, contractul de furnizare mi l-au trimis imediat, dar cel de prosumator nici pana astazi, desi, conform instructiunilor, le-am trimis Certificatul de Racordare asa cum au cerut. Am trimis 2 sesizari si 5 mailuri, nimic. Pur si simplu parca nu exista biroul de prosumatori. Am sunat la ei insa dna de acolo spunea ca ea lucreaza la alt birou si nu apartine de prosumatori, tot ce mi-a putut sufera sa fac este sa mai fac o sesizare... adica aceeasi solutie care nu da roade. De vreo luna am facut sesizare si la ANRE, dar inca nici de acolo nu am primit raspuns. Deci, intrebarea este cum ati facut sa deveniti prosumator? Cum de v-au bagat in seama solicitarea?!!!

#856
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
[email protected]
Doamna se ocupa de prosumatori, este de putin timp in companie, probabil a fost angajata pentru a rezolva intarzierile in procesarea dosarelor.
Am trimis cerere schimbare furnizor la final de martie, am fost sunat abia ieri de aceasta doamna care mi-a transmit pe e-mail contractul de prosumator si cererea de compensare cantitativa.

Intrebarea ramane totusi...de ce ar mai vrea cineva cu surplus de enegie sa fie prosumator la Hidro???
Tocmai am discutat cu o domnisoara de la ANRE care mi-a confirmat ca se face compensare 1 la 1, cu raportarea surplusului injectat.
Deci....de ce as vrea sa fiu platit cu 0.25 lei pe KW injectat ca surplus, cand pot sa primesc 2-3 lei pe KW la alti furnizori gen Engie?

#857
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,324
  • Înscris: 29.05.2004
Ai trecut o iarna ca prosumator si ai ramas cu surplus ? niste cifre (cansum/injectare) lunare ar fi de mare ajutor.

#858
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
O sa platesti TVA la valoarea kWh. Cu cat kWh e mai scump, cu atat platesti mai mult pe kWh consumat din retea (si care l-ai injectat in prealabil).
Oricum pretul energiei este plafonat si nu primesti cat ai kWh in factura, daca depășește valoarea plafonarii. In cel mai bun caz, vei primi PZU pe luna productiei, nu pretul intreg (pe energia in surplus).

Edited by topcat36, 12 July 2022 - 12:14.


#859
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
Sistemul meu are invertor 6KW cu panouri de 7.2KW.
Consumul meu anual este de cel mult 5.5, poate 6 MW.
Productia pe 2022 este deja 5.01 MWh, deci pana la sfarsitul lunii ar trebui sa cam acopar necesarul pe tot anul.
DIn ce am inteles de la ANRE, compensarea este 1 la 1 cu reportarea surplusului, deci daca incep contractul vara nu o sa fiu niciodata bun de plata.
Iar dupa 24 de luni surplusul se plateste la valoarea KW din contractul de furnizare, energie activa. Poate pe aici sa puna ceva TVA, in rest nu vad unde.
Cu PZU nu mai avem treaba dupa 1 mai....
Repet....daca stie cineva alta interpretare a legii pentru prosumatorii mici...

#860
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
Trebuie sa platesti toata energia consumata, la pretul din contract si ti se "deduce" energia produsa, in limita cantitatii de energie consumata, dar la pretul energiei active.
Ex:
  • consumi 100 kWh la 1.5 lei/kWh => 150 de lei
  • produci 200 kWh, dintre care: 100 se duc pentru reducerea facturii (1 leu pretul energiei active x 100 kWh = 100 de lei), iar restul de 100 de lei se factureaza cu scandenta pentru 24 de luni si se folosesc in lunile care urmeaza

Rezultat:
  • 50 de lei de plata acum
  • -100 de lei de primit in viitor drept compensare pentru 100 kWh consumati la pretul din viitor (150 de lei, 300 de lei, ANRE stie)


#861
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 16.06.2006
"se "deduce" energia produsa, in limita cantitatii de energie consumata... "
E un mod de interpretare...

Daca era compensare cantitativa reala as fi vazut oarecumva rostul regulii citate.
Din moment ce deocamdata e doar compensare financiara, o vad ca restrictionare a drepturilor "banesti".
N-are logica.
Am bani la furnizor si el imi face facturi cu plus.
Scadenta 24 luni se atinge daca nu sunt stinse facturile intretimp.
Cum se "sting"? Pai tocmai asa, injectez 150kwh si consum 200kwh, adica 150lei cu minus, 300lei cu plus si inca 150lei cu minus din soldul acumulat (parte dintr-o factura anterioara cu scadenta 24luni, cea mai veche dar neajunsa la scadenta)

... parerea mea...
Conteaza insa mai putin parerea mea sau a lui sparky.
Important cum drege problema furnizorul/ANRE.

Edited by radurus, 12 July 2022 - 15:49.


#862
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
Daca acesta e modul de calcul, e cel putin stupid....asta ca sa fiu elegant si sa ramana postarea pe forum.....
Are cel putin doua bube....prima ar fi ca nu e compensare 1 la 1 reala, cum se laudau; a doua buba...de ce sa nu stingi tot ce ai de plata, din moment ce ai surplus suficient, chiar si in conditiile acestei false compensari 1 la 1.
In plus..nu inteleg ciclul de 24 luni pentru reglarea platilor, ciclul trebuia sa fie la un an, ca parca asa ne invartim in jurul Soarelui, ca sa nu mai vorbim de contractele de furnizare, care au pret fix tot pe un an.
Parca era vorba ca incurajam fraierii sa cheltuie bani multi pe sisteme fotovoltaice, banii lor, evident, ca suntem prea putori sa procesam dosare la AFM si le mai si respingem la misto atunci cand ne deranjam sa le procesam...dupa 2 ani...

#863
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
@vasilicasenzafrica: au facut o completare la normele de aplicare: pentru cei care nu se incadreaza la plafonare, nu primesc pretul intreg ci PZU pe luna din care se face exportul (nu confunda cu PZU mediu pe anul anterior, folosit la plata energiei injectate până la 1 mai !).

Deci nu primesti peste 24 luni pretul energiei active cu valori mai mari decat cele plafonate sau maxim pretul la care cumpara furnizorul energia (PZU).

Edited by topcat36, 12 July 2022 - 15:53.


#864
vasilicasenzafrica

vasilicasenzafrica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 05.10.2021
OK, asta e noua pentru mine. Cei care nu se incadreaza la plafonare.... se refera la consum din retea sau la cat injectezi?
Chiar si asa iesi mult mai bine decat la Hidro, PZU e peste 1 leu de ceva vreme si pare in crestere vertiginoasa.
Mai prost decat 0.25 pe KW nu cred ca se poate.
Si din ce inteleg, chiar daca nu e compensare 1 la 1 reala, la toti furnizorii platesti acelasi lucru in fiecare luna, taxele aferente consumului din retea.
Adica aprox. 0.5 lei inmultit cu cati KW ai tras din retea.
Dar dupa doi ani primesti inapoi surplusul inmultit cu un pret mult mai mare la furnizorii scumpi.
Am dreptate sau am inteles gresit?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate