Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1431 replies to this topic

#37
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View PostAdm, on 23 septembrie 2021 - 12:49, said:

La cat costa lemnele si gazele, deja e o idee daca iti permiti astfel de investitii.
E corect ce spuneti.
Vorbind aici strict de PV, cunoastem eficienta lor, stim ce pot, la momentul actual.
Eu privesc totul prin calcule economice, renteaza sau nu, se amortizeaza in x ani.
O subventie de la stat de 4000 euro e buna, ca altfel nu mai pun in balanta lucrul cu o firma, imi fac eu proiect, montaj, tot.

Raman la parerea ca inca mai e de asteptat.

#38
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Estimez ca costul de intretinere al retelei depinde mai degraba de acoperirea retelei decat de cantitatea de energie transferata.
Costul "de distributie" este stabilit in functie de energia transferata prin retea, ca sa se repartizeze costurile de intretinere proportional cu cat foloseste fiecare.

O analogie ar fi cu un taxi. Iti cumperi masina si te apuci sa faci taximetrie.
In tariful pe km trebuie sa incluzi si costurile cu revizia masinii, nu doar cu benzina.
Stii cati km faci intre 2 revizii, stii cat costa o revizie, de aici rezulta cat trebuie sa ridici pretul pe km ca sa-ti acoperi costul cu revizia.

As fi de acord insa cu alt argument: nu-s multi prosumatori, asa ca nu e paguba semnificativa la distribuitori.

Daca numarul de prosumatori creste, numarul persoanelor care vor plati pentru intretinerea retelei va scadea.
Probabil operatorii de retele de distributie vor creste tarifele de distributie ca sa-si acopere scaderea veniturilor si asta va impacta pe cei care nu-s prosumatori.

In cazul extrem, cand toti abonatii ar fi prosumatori si isi acopera toata energia consumata intr-un an prin ce injecteaza, ar rezulta ca nimeni nu mai plateste nici un ban...dar reteaua din ce bani se mai intretine?

#39
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Stocarea locală a electricității e bună că aplatizează vârfurile de consum și costurile de producție la marii furnizori scad. Ca să pregătești o centrală pe cărbune pt. orele de vârf îți ia ore bune, și costul energiei produse crește. Dacă această centrală ar merge non/stop la putere relativ constantă alta ar fi situația. La fel cu rețeaua de transport, la vârfuri de sarcină e mai predispusă la căderi.
Cât privește bateriile costul lor scade în fiecare an, s-a ajuns pe la 100$/kWh capacitate pt. LiFePo4, deci cu 1000$ poți avea 6kWh ceea ce acoperă consumul de seară și noapte ba mai poți și ceda energie.

View Postkolfleading, on 23 septembrie 2021 - 13:11, said:

In cazul extrem, cand toti abonatii ar fi prosumatori si isi acopera toata energia consumata intr-un an prin ce injecteaza, ar rezulta ca nimeni nu mai plateste nici un ban...dar reteaua din ce bani se mai intretine?
Rămâne industria...

#40
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postmihaicozac, on 23 septembrie 2021 - 13:13, said:

Rămâne industria...
Si deci industria sa suporte costul intretinerii retelei pentru toata populatia.
Pai atunci o sa se scumpeasca curentul consumat de brutarie. Brutaria o sa scumpeasca painea. Tu o sa platesti mai mult pe o paine...

#41
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostCourage, on 23 septembrie 2021 - 13:03, said:

Internetul zice ca ai nevoie de 5.8 kwh pt a încălzi cu un grad 100l apa...

Lasa-l drak de internet  , cu 5,8 kw incalzesti 100 l cu 50 de grade  daca pleci de la 0  la 50 grade , problema de eficienta e in randamentul mic al panoului fotovoltaic  ,cel care incalzeste direct apa e mult mai ok ca randament

Edited by ciine, 23 September 2021 - 14:31.


#42
mirceabu

mirceabu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.03.2020
1:1 poate inclina balanta in partea opusa fata de situatia actuala, unde pretul e foarte jos. De aici cumva un echilibru la inceput.
Dupa un timp poate se va modifica si nu va ramane 1:1.

Eu sunt curios de ce nu se poate injecta din momentul in care ai organizare de santier...

#43
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Va propun spre analiza cazul meu concret:

Consum anual 5000 kWh, din care 2000 kWh ziua si 3000 kWh noaptea (sunt date reale, am sistem de monitorizare a consumului).

Imi instalez un sistem PV de 5 kWp, care produce aprox 5000 kWh pe an.

Prin compensare 1:1, eu nu mai platesc nimic.

Operatorul de distributie o sa-mi aduca 3000 kWh de la Cernavoda pentru consumul meu de noapte fara ca eu sa platesc pentru folosirea retelei.
Contributia mea la intretinerea retelei va fi zero.

Traficul prin retea o sa scada cu 2000 kWh, iar sarmele oricum nu se uzeaza. Costul cu intretinerea retelei nu va scadea.
Clientii care raman in retea vor trebui sa plateasca si partea mea pentru intretinerea retelei.

Edited by kolfleading, 23 September 2021 - 16:00.


#44
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Energia transferata nu uzeaza reteaua, intr-adevar. Sau costul e nesemnificativ fata de restul, oricum.

Dar:
  • exista pierderi inevitabile. Daca producatorul baga in retea 100 MWh, distribuitorul nu poate vinde decat vreo 90-95 (in medie, la nivelul intregii retele), restul se pierd.
  • constructia, extinderea si intretinerea retelei costa, si nu putin. Costurile astea insa nu pot fi asociate cu un consumator anume.
  • cea mai mare parte din pretul energiei e format din taxe.

Daca echivalam 1:1 energia produsa cu cea consumata, apar urmatoarele intrebari:
  • cine plateste taxele care nu mai sunt incasate?
  • cine plateste existenta si intretinerea retelei?
  • cine plateste energia pierduta in retea?
In propunerea asta, ar rezulta ca toate costurile vor fi suportate, direct sau indirect, de toti cei care nu sunt prosumatori.

Deocamdata aceste costuri ar fi minore. Dar care e justificarea subventionarii, daca extinderea sistemului are consecinte negative de fapt? Si asta fara sa mai intru in detalii despre impactul la nivelul SEN si a producatorilor mari daca acest sistem ar ajunge sa aiba un procent semnificativ (cateva procente e deajuns) din retea.

#45
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005
Compensarea 1:1 este temporara dupa cum scrie in OUG.

Justificarea subventionarii este de a aduce si Romania la nivelul tarilor din Europa ca si productie verde si e foarte bine ca s-au gandit (sau au fost fortati de UE sa creasca energia verde).

#46
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgear, on 23 septembrie 2021 - 16:20, said:

Compensarea 1:1 este temporara dupa cum scrie in OUG.
Din OUG eu am dedus urmatoarele:
  • pana in 31 Dec 2030 se aplica compensare cantitativa 1:1 cu reportare pe 24 de luni  (ce injectezi vara poti consuma iarna)
  • dupa 31 Dec 2030 se va aplica tot compensare cantitativa 1:1 cu reportare doar la o luna (ce injectezi ziua poti consuma noaptea)
Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit.

PS: Sa fim intelesi, si eu voi profita de compensarea 1:1 daca se va introduce, chiar daca pe acest topic eu am fost "avocatul diavolului".

Edited by kolfleading, 23 September 2021 - 16:31.


#47
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005
Din ce deduc eu din fraza de mai jos mi s-ar parea ca dupa 2030 nu o sa mai fie 1:1
Au gresit in redactare zic eu, trebuia sa fie alin. 4  lit a)  ca sa aiba logica modificarea din 2030.

(9) Compensarea cantitativa a prosumatorilor cu instalatii cu o putere de pana in 200kW va fi acordata până la data de 31 decembrie 2030, în contextul masurilor si actiunilor legate de atingerea angajamentelor privind ponderea energiei din surse regenerabile în 2030 precizate in Planul Național Energie și Schimbari Climbatice, conform unei metodologii ANRE, iar dupa aceasta perioada prosumatorii respectivi pot vinde energia electrica produsa in conditiile prevazute la alin. (3), lit. a) pentru prosumatorii cu o putere instalata intre 200 si 400kW:

#48
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postrex, on 23 septembrie 2021 - 12:34, said:

pai consumul cel mai mare e exact ziua, nu noaptea
e fix invers

View Postkolfleading, on 23 septembrie 2021 - 15:49, said:

.....cazul meu concret:Consum anual 5000 kWh, din care 2000 kWh ziua si 3000 kWh noaptea (sunt date reale, am sistem de monitorizare a consumului).

gasesti date destule pe sistemulenergetic . in principiu varful de consum (~8MW) e atins in jurul orei 20.
e destul de logic daca tii seama de faptul ca in multe domenii se lucreaza in schimburi (deci echipamentele vor consuma aproximativ la fel), dar seara o sa ai un salt puternic din cauza iluminarii artificiale (atat din locuinte, cat si cea stradala).

#49
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

View Post_bcristian_, on 23 septembrie 2021 - 16:00, said:

In propunerea asta, ar rezulta ca toate costurile vor fi suportate, direct sau indirect, de toti cei care nu sunt prosumatori.
Le cam fuge pamantul de sub picioare si nu prea stiu ce sa faca.
Trebuie sa reduca carbunele, trebuie sa produca mai multi MW ca altfel devenim importatori, trebuie sa si cogenereze, trebuie sa scoata si subventia de 20k lei de la PV.
In felul asta incanta persoana fizica sa produca in speranta ca nu va mai plati factura umflata de certificatele de tot felul aparute peste noapte.
Si bineinteles nu ii va mai reduce factura cu acei 0,18lei/kwh.

Si sa nu uitam ca energia viitorului este electrica nu gaze, lemne, carbune etc.
Se pare ca s-au prins de asta, sa nu-i infieram prea tare.

Suntem amatori in tot si in toate, bajbaim si ne ia pe nepregatite.

Edited by TheWarrior, 24 September 2021 - 05:24.


#50
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

View Post_Smiley_, on 23 septembrie 2021 - 20:41, said:

gasesti date destule pe sistemulenergetic . in principiu varful de consum (~8MW) e atins in jurul orei 20.
Poate 8GW...
Eu de aceea insist cu necesitatea stocării electrice pe termen scurt, Dacă ai încărcat 10kWh peste zi din panouri reduci 2 vârfuri dintr-o dată, cel de supraproducţie de la amiază şi cel de supraconsum de seara.
La 100.000 de prosumatori cu o medie de 5kWp de panouri ar fi 500MW putere de vârf, care încă ar mai putea fi gestionaţi de SEN, la 1 milion însă ar fi 5.000MW, adică nicio şansă de reglare fără mii de MW capacităţi de producţie în hidro şi gaz, care pot reacţiona rapid, cărora însă le scade coeficientul de utilizare şi cresc deci costurile de exploatare.
Poate că legea ar trebui completată cu o limitare a energiei ce poate fi introdusă în reţea, de ex. un 30% din producţia anuală plus limitare de putere injectată la 50% din cea disponibilă. Aşa ai obliga prosumatorul ori să consume local ce produce ori să cumpere baterii de stocare.

Edited by mihaicozac, 25 September 2021 - 10:24.


#51
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmihaicozac, on 25 septembrie 2021 - 10:23, said:

Poate 8GW...
Eu de aceea insist cu necesitatea stocării electrice pe termen scurt, Dacă ai încărcat 10kWh peste zi din panouri reduci 2 vârfuri dintr-o dată, cel de supraproducţie de la amiază şi cel de supraconsum de seara.
La 100.000 de prosumatori cu o medie de 5kWp de panouri ar fi 500MW putere de vârf, care încă ar mai putea fi gestionaţi de SEN, la 1 milion însă ar fi 5.000MW, adică nicio şansă de reglare fără mii de MW capacităţi de producţie în hidro şi gaz, care pot reacţiona rapid, cărora însă le scade coeficientul de utilizare şi cresc deci costurile de exploatare.
Poate că legea ar trebui completată cu o limitare a energiei ce poate fi introdusă în reţea, de ex. un 30% din producţia anuală plus limitare de putere injectată la 50% din cea disponibilă. Aşa ai obliga prosumatorul ori să consume local ce produce ori să cumpere baterii de stocare.
ai dreptate, GW (nu MW)

legat de limitari, sunt introduse indirect. in primul rand sunt excluse firmele care produc energie, in al doilea rand compensarea pare sa se refere la o perioada de timp destul de scurta (cativa ani), insuficienta pt dezvoltarea semnificativa a sectorului (cel putin nu atat de mare incat sa atinga limitele propuse de tine).

#52
{Strik3}

{Strik3}

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 01.08.2006
Ar fi un pas urias in fata.
Parerile negative, mi se par puerile si complet neintemeiate (precum comparatia cu taximetristul si uzura masinii vs uzura firelor la trecerea curentului, se compara mere cu pere).

Oricine este cat de cat informat, bine intentionat si cu un gram de cunostinte tehnice vede imediat cat de benefic va fi acest proiect DACA va fi implementat. Va corecta o nedreptate imensa ce se face in momentul acesta, pe langa incurajarea productiei de energie verde!
Ce nedreptate? Pai hai sa vorbim pe cifre.
Eu sunt Prosumator cu 7 KW putere instalata, achizitie si montaj in regim propriu. Luna trecuta am produs si "donat" 1000 de KW, pentru care am primit...196 RON. In schimb cand consum 1000 KW, ma costa 1000 RON deci desi am produs fix cat am consumat tot ma costa 800 RON/luna. Este ridicol iar acest proiect va indrepta aceasta nedreptate.

Intretinerea firelor, taxe, transport? lacomie nu? acestea sunt justificarile acestui furt? In conditile in care curentul produs de prosumatori este folosit LOCAL, IN COMUNITATEA din vecinatatea Prosumatorului? Nici macar nu ajunge la transformatoarele de la distribuitor acest curent, este "donat" cu 0,19 Ron/Kw iar apoi furnizorul il vinde la vecini cu 1 RON/Kw

Pentru cei contra, cum suna cifrele astea? Matematica nu e relativa, cifrele astea nu sunt discutabile, este doar realitatea actuala.

Eu sunt insa sceptic ca va intra in vigoare din pacate, poate doar prin presiunea UE, datorita (nu din cauza) țelurilor ECO impuse si care inevitabil se rasfrang si asupra Romaniei.
Deasemenea, marti guvernul cade, oare va mai exista vreun gram de interes pentru acest proiect cand vine urmatorul? Meh...

Edited by {Strik3}, 02 October 2021 - 21:40.


#53
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
crezi ca producatorii de pepeni de la Dabuleni primesc reducere iarna in Carrefour cand cumpara pepeni importati de prin Brazilia?
in absolut orice domeniu pretul de vanzare difera de pretul de cumparare, altfel existenta intermediarilor nu are sens (daca nu fac profit).

fa-ti tu reteaua ta "LOCALA, IN COMUNITATE" si imparte curentul cu vecinii, si n-o sa iti ceara nimeni sa platesti ceva in plus.

#54
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Post{Strik3}, on 02 octombrie 2021 - 21:39, said:

Pentru cei contra, cum suna cifrele astea? Matematica nu e relativa, cifrele astea nu sunt discutabile, este doar realitatea actuala.

Matematica nu e relativa:
  • productia de energie este un serviciu si are anumite costuri si trebuie sa aduca si un profit
  • transportul si distributia energiei electrice este cu totul alt serviciu, are alte costuri si trebuie sa aduca si asta un profit
Productia de energie are un cost care depinde aproape in totalitate de numarul de kWh produsi.
Intretinerea retelei are un cost anual aproximativ constant, nu depinde de cati kWh a transportat, pentru ca firele nu se uzeaza de la curent. Depinde mai degraba de cati abonati deserveste.

Daca ai un sistem PV care genereaza intr-un an cel putin cat consumi tu in acel an (ziua + noaptea), inseamna ca tu nu mai platesti nimic.
Tu nu mai contribui la intretinerea retelei, dar te folosesti de retea ca iti aduce noaptea curent de la Cernavoda pe gratis.

Incasarile pentru intretinerea retelei scad (costurile raman aceleasi).

In anii viitori, daca numarul de prosumatori va creste semnificativ, operatorii de retele de distributie o sa mareasca tarifele de transport, ca sa recupereze scaderea incasarilor. Tarifele marite pt. transport le vor plati cei care nu-s prosumatori. Prosumatorii folosesc reteaua dar nu platesc pentru asta.

Si asta consideri tu "corectarea unei nedreptati imense".

PS1: Sa nu-mi spui ca isi va recupera costul de la vecin. Vecinul care nu e prosumator oricum ar fi contribuit cu aceeasi suma la intretinerea retelei. Doar suma incasata de la tine pentru curentul care ti-l aduce noaptea dispare.

PS2: Eu nu sunt contra. Si eu voi profita de aceasta reglementare. Dar macar hai sa fim sinceri...

Edited by kolfleading, 03 October 2021 - 10:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate