Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1438 replies to this topic

#19
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 mihaicozac, on 23 septembrie 2021 - 08:45, said:

Curentul tău nu merge prin rețeaua distribuitorului prea mult, conform legii lui Kirchhoff pt. noduri de rețea cu surse va ajunge la vecinii cei mai apropiați, dacă nu sunt la răndul lor producători. Pt. acest curent trimis local distribuitorul încasează tarif de transport, transport pe care nu l-a realizat și deci nu are costuri și pierderi pt. el. Aceste câștiguri se anulează când îți consumi creditul de energie realizat mai devreme.
Da, e o posibila abordare, dar...

Costurile distribuitorului nu prea depind de distanta parcursa de curentul transportat de la o sursa la un consumator.
Distribuitorul te taxeaza la fel chiar daca iti aduce 1 kWh de la Cernavoda sau de la Portile de Fier (500 Km distanta intre cele 2 puncte).
Asta se intampla deoarece distribuitorul isi face calculele in functie de costurile lui anuale totale impartit la kWh transportat global anual la nivelul intregii retele.
Daca distribuitorul suporta costul, atunci va fi pus in situatia ca are aceeasi retea, aceleasi costuri de intretinere, dar venituri mai mici (noaptea iti aduce kWh pe gratis).

#20
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

 kolfleading, on 23 septembrie 2021 - 08:09, said:

Ziua bag 1 kWh in retea.
Acesta se duce prin reteaua distribuitorului si ajunge la un alt consumator. Distribuitorul isi recupereaza costul de transport de la acel consumator.

Noaptea consum 1 kWh din retea. Furnizorul meu (producatorul contractat de acesta) trebuie sa injecteze pentru mine 1 kWh in retea cam pe la Cernavoda iar distribuitorul trebuie sa mi-l aduca pana la Timisoara. Eu nu platesc pentru transport. Cine plateste transportul energiei care mi se aduce noaptea ca si compensare pentru ce am injectat ziua?

Atentie, numa' intreb, dezbat, nu dau cu parul. Evident ca si eu as fi interesat de compensarea cantitativa 1:1, pentru mine ar fi foarte avantajos sa pot folosi iarna surplusul pe care l-am injectat vara. Sau macar sa pot folosi noaptea surplusul pe care l-am injectat ziua. Bateriile bune sunt foarte scumpe.

Evident ca eu sunt foarte multumit de aceasta formula 1:1.
Ca si utilizator de sistem fotovoltaic dar si ca montator, imi convine.

O solutia corecta ar fi sa se ofere prosumatorilor pretul pentru energia injectata, la pretul mediu de pe piata al energiei pe luna curenta.


Sunt convins ca si cei care au propus compensare 1:1 stiu ca nu este echitabila formula asta. Dar scopul proiectului este sa se motiveze  piata de energie verde din Romania. Suntem cam pe ultimul loc din Europa la fotovoltaice. Cu formula propusa cu siguranta o sa se recupereze din handicap.

La pretul actual de 0,19 ron /kwh un sistem fotovoltaic se amortizeaza cam in 8 ani. Nu prea se ingramadeste lumea sa monteze.
Daca se merge pe compensare 1:1 amortizarea unui sistem fotovolatic se va face in cam in 4 ani. Ceea ce este fantastic.

Edited by gear, 23 September 2021 - 09:18.


#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Productia PV a prosumatorilor e neglijabila, dar trebuie incurajata, mai ales ca vin vremuri grele in energie.

E o solutie excelenta, daca se aproba.

Prosumatorii nu se intersecteaza nicaieri momentan cu consumatorii vulnerabili, dar prin tarile care au WC in casa, pe multe gospodarii vezi cateva panouri PV.

#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,041
  • Înscris: 23.09.2005
Avem aici un articol pe tema asta, nu l-am citit inca:

A PROPOSAL FOR PROSUMER ELECTRICITY TRADING

E drept ca are si termeni pe care nu-i inteleg, poate o minte mai luminata ne lamureste ce zice in articol.

Edited by Phobos, 23 September 2021 - 09:26.


#23
P_C_D

P_C_D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 10.02.2015

 gear, on 23 septembrie 2021 - 09:15, said:

Evident ca eu sunt foarte multumit de aceasta formula 1:1.
Ca si utilizator de sistem fotovoltaic dar si ca montator, imi convine.

O solutia corecta ar fi sa se ofere prosumatorilor pretul pentru energia injectata, la pretul mediu de pe piata al energiei pe luna curenta.


Sunt convins ca si cei care au propus compensare 1:1 stiu ca nu este echitabila formula asta. Dar scopul proiectului este sa se motiveze  piata de energie verde din Romania. Suntem cam pe ultimul loc din Europa la fotovoltaice. Cu formula propusa cu siguranta o sa se recupereze din handicap.

La pretul actual de 0,19 ron /kwh un sistem fotovoltaic se amortizeaza cam in 8 ani. Nu prea se ingramadeste lumea sa monteze.
Daca se merge pe compensare 1:1 amortizarea unui sistem fotovolatic se va face in cam in 4 ani. Ceea ce este fantastic.
De la 1 ianuarie se schimba putin situatia , vom primi minim 0.45 ron/kwh.

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Phobos, on 23 septembrie 2021 - 09:12, said:

Pai daca vrem sa trecem pe energie verde, cum bubuie toate vocile in Europa in prezent, trebuie sa se gaseasca si solutii pentru stimularea producerii ei...

acum ca intelegi ca e o "solutie" incorecta, justificata doar de dorinta/necesitatea stimularii artificiale a unui domeniu, ti se mai pare "inexplicabil cum de n-a fost asa de la bun inceput"?

problema la solutiile astea artificiale e ca distorsioneaza piata si deseori au efecte contrare. daca acesti "prosumatori" devin semnificativi, statul (si alti producatori de energie) or sa fie nevoiti sa investeasca in solutii poluante de producere a energiei(ex:bazate pe arderea bcarbunelui), in detrimentul unora mai putin poluante (ex: centrale solare), pt ca in timpul zilei ai energie destula (de la prosumatori) iar noaptea esti pe minus (insa noaptea nu poti folosi centrala solara...).

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 kolfleading, on 23 septembrie 2021 - 08:09, said:

Cine plateste transportul energiei care mi se aduce noaptea ca si compensare pentru ce am injectat ziua?
il plateste cel din ziua doua caruia tu-i dai curent.dai curent vecinului si astfel nu se mai transporta acea energie de la cernavoda

#26
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

 _Smiley_, on 23 septembrie 2021 - 10:12, said:

acum ca intelegi ca e o "solutie" incorecta, justificata doar de dorinta/necesitatea stimularii artificiale a unui domeniu, ti se mai pare "inexplicabil cum de n-a fost asa de la bun inceput"?

problema la solutiile astea artificiale e ca distorsioneaza piata si deseori au efecte contrare. daca acesti "prosumatori" devin semnificativi, statul (si alti producatori de energie) or sa fie nevoiti sa investeasca in solutii poluante de producere a energiei(ex:bazate pe arderea bcarbunelui), in detrimentul unora mai putin poluante (ex: centrale solare), pt ca in timpul zilei ai energie destula (de la prosumatori) iar noaptea esti pe minus (insa noaptea nu poti folosi centrala solara...).
Soluția corectă este stocarea locală, la nivel de locuință/stradă/oraș. Altfel cu dezvoltarea mașinilor electrice va fi jale.O să varieze consumul de nu va regla sistemul în veci fără stocare cu reacție ultrarapidă. S-ar mai dezumfla și cvasimonopolurile din energie actuale.

Edited by mihaicozac, 23 September 2021 - 10:49.


#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 mihaicozac, on 23 septembrie 2021 - 10:38, said:

Soluția corectă este stocarea locală....
sau un calcul care sa determine pretul "corect" al energiei, tinand seama si de cerere si costuri aditionale.

deocamdata, cat timp "prosumatorii" sunt putini si "industria" asta e la inceput, cred ca e ok-ish masura. nu vrei nici ceva foarte complicat, care i-ar descuraja pe potentialii "prosumatori"

#28
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 EMPP, on 23 septembrie 2021 - 10:15, said:


il plateste cel din ziua doua caruia tu-i dai curent.dai curent vecinului si astfel nu se mai transporta acea energie de la cernavoda

Si transportatorul ce face ma? Va plimba voua curentul gratis?
Ai exemplul cu taxiul mai sus. Foarte elocvent. Mai aveti putin si inventati perpetuum mobile astia cu panouri solare.
  Voi nu platiti niciodata transport. E mereu alt fraier.
Jipanele de la E-on,care iti repara iarna curentul in camp, e numai din banii la prostii care platesc transport?

Edited by mariovrs, 23 September 2021 - 11:38.


#29
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

 mariovrs, on 23 septembrie 2021 - 11:33, said:

Jipanele de la E-on,care iti repara iarna curentul in camp, e numai din banii la prostii care platesc transport?
Deocamdată plătim cu toții jipanele de la mahării și băieții deștepți din energie: timbru de mediu, taxă de cogenerare, acciză, TVA la acciză (cea mai mare nesimțire), și altele.

Edited by mihaicozac, 23 September 2021 - 11:53.


#30
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
tva la acciza este cea mai atare afacere!
magazii cinetice de stocare... dar cine sa investeasca? cei ce au luat pe nimic reteaua nationala? ha...ha
umbli de innebunesti sa te legi in retea cu 2 panouri...

#31
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 mihaicozac, on 23 septembrie 2021 - 11:44, said:

Deocamdată plătim cu toții jipanele de la mahării și băieții deștepți din energie:
Bre, omul se referea la masinile de interventii pe teren.

 mihaicozac, on 23 septembrie 2021 - 11:44, said:

timbru de mediu, taxă de cogenerare, acciză, TVA la acciză (cea mai mare nesimțire)
Astea toate merg la stat, nu merg nici la furnizori, nici la operatorii retelelor de distributie.

#32
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 _Smiley_, on 23 septembrie 2021 - 10:12, said:


acum ca intelegi ca e o "solutie" incorecta, justificata doar de dorinta/necesitatea stimularii artificiale a unui domeniu, ti se mai pare "inexplicabil cum de n-a fost asa de la bun inceput"?

problema la solutiile astea artificiale e ca distorsioneaza piata si deseori au efecte contrare. daca acesti "prosumatori" devin semnificativi, statul (si alti producatori de energie) or sa fie nevoiti sa investeasca in solutii poluante de producere a energiei(ex:bazate pe arderea bcarbunelui), in detrimentul unora mai putin poluante (ex: centrale solare), pt ca in timpul zilei ai energie destula (de la prosumatori) iar noaptea esti pe minus (insa noaptea nu poti folosi centrala solara...).
pai consumul cel mai mare e exact ziua, nu noaptea

#33
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 gear, on 23 septembrie 2021 - 09:15, said:

Sunt convins ca si cei care au propus compensare 1:1 stiu ca nu este echitabila formula asta. Dar scopul proiectului este sa se motiveze  piata de energie verde din Romania. Suntem cam pe ultimul loc din Europa la fotovoltaice. Cu formula propusa cu siguranta o sa se recupereze din handicap.

La pretul actual de 0,19 ron /kwh un sistem fotovoltaic se amortizeaza cam in 8 ani. Nu prea se ingramadeste lumea sa monteze.
Daca se merge pe compensare 1:1 amortizarea unui sistem fotovolatic se va face in cam in 4 ani. Ceea ce este fantastic.
Am inteles ca interesul e mare din partea persoanelor fizice.
M-as fi inscris si eu pt casa de la tara dar nu am cadastru facut. Dupa o socoteala simpla am ajuns la concluzia ca nu renteaza sa platesc cadastru plus 3000lei (diferenta fata de ceea ce se deconteaza de la program pt pachetul minimal).
Daca chiar ii intereseaza sa puna cat mai multa lume nu ar mai pune fel de fel de conditii.
Ca sa fiu prosumator imi trebuie cadastru, ca sa fiu consumator imi trebuie doar buletinul.
Eu cred ca nu sunt interesati.

 Adm, on 23 septembrie 2021 - 09:21, said:

Productia PV a prosumatorilor e neglijabila, dar trebuie incurajata, mai ales ca vin vremuri grele in energie.
Pai eu zic ca trebuie incurajata.
Eu daca as pune, nu as mai scoate fum pe cos o perioada buna din an.

#34
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
1. Stocarea nu are rost dpdv al pretului, exceptie situatia in care te afli in vf de munte.

2. Curentul nu e ca anvelopele, nu toceste sarmele, deci nu e paguba semnificativa la distribuitori.
Ce va fi peste 20 de ani... vom vedea. Macar sa fie pe fiecare acoperis din Romania cateva panouri PV.

3. Pretul energiei va tot creste, iar in loc de subventia din buzunarul tuturor, prefer incurajarea independentei energetice, verzi.
E ca atunci cand mai bine inveti pe cineva cum sa castige o paine, nu ii dai o paine. (am un lapsus)

Nu uitati ca energia poate fi inmagazinata si altfel, mai ieftin:

PV - > rezistenta electrica in puffer 1000l -> caldura si noaptea.

La cat costa lemnele si gazele, deja e o idee daca iti permiti astfel de investitii.

#35
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Adm, on 23 septembrie 2021 - 12:49, said:

2. Curentul nu e ca anvelopele, nu toceste sarmele, deci nu e paguba semnificativa la distribuitori

Gizas... Tu crezi ca stalpii care pica,trafurile care explodeaza,oameni 24/7 pregatiti de interventie,utilaje ( camioane,macarale etc) le plateste mos Gerila?
Normal ca intra la transport. Voi vedeti numai firele..

#36
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

PV - > rezistenta electrica in puffer 1000l -> caldura si noaptea.


Internetul zice ca ai nevoie de 5.8 kwh pt a încălzi cu un grad 100l apa...

Un sistem de 6 kW ideal, scoate 2 kWh iarna => 100l apa în 8 ore... nu se incalzeste.

 mariovrs, on 23 septembrie 2021 - 13:02, said:

Gizas... Tu crezi ca stalpii care pica,trafurile care explodeaza,oameni 24/7 pregatiti de interventie,utilaje ( camioane,macarale etc) le plateste mos Gerila?
Normal ca intra la transport. Voi vedeti numai firele..
E wirelles, dar tu ții cu lupul!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate