Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sfat achizitionare masina noua <20k

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Hello,
Din pacate, am ceva probleme serioase cu masina actuala si nu mai vreau sa ingrop bani in reparatii, asa ca am decis sa ingrop si mai multi bani intr-o masina noua, ca sa am macar ceva pe care sa ma pot baza in putinele situatii in care chiar am nevoie de ea.

Conform reguli:
1. Buget de achizitie - 15k-20k, ideal mai putin, evident
2. Noua sau SH - noua, am avut experiente neplacute cu achizitionare de masina SH, si nu am timp sa verific cateva (zeci) de masini si nici sa merg sa o iau din nemtia sau ceva similar, pe langa asta, garantia e un plus pentru mine
3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual) - fara copii, foarte putini km (undeva la 5000/an), dar majoritatea facuti in afara orasului, practic o folosesc pentru mers la munte/iesit din tara. As vrea spatiu in portbagaj daca se poate, ma descurc si fara dar am observat ca diferentele sunt f mici la pret intre variantele hatch/sedan si combi/estate. As dori motor cat-de-cat potent (ideal peste 120cp, ideal raport de peste 100cp/tona), ca sa nu imi fie frica sa depasesc chestii.
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice - benzina. Fac putini km, nu stau la casa, din ce stiu eu sunt mai scumpe reviziile la diesel, mai multe chestii care pot ceda in timp
5. Cutie Manuala / Automata - manuala, nu ma deranjeaza automata dar la drum lung nu e asa importanta si automatele ieftine nu m-au impresionat (gen kia/hyundai), iar pentru CVT/DSG nu prea am bani
6. Modele si dotari preferate - pana acum am gasit doua chestii care ma atrag:
- Kia Ceed SW (configurata cum mi-as dori eu, motor 1.5 160cp + ceva dotari + faruri led - 19500 eur sau p-acolo)
- Hyundai i30 CW (1.5 110cp, fara faruri led - 16300 eur)

Dupa cum ziceam, am ales conform criteriilor de mai sus, la drum lung m-am gandit ca e mai util un motor mai puternic (desi stiu ca benzina cu turbo nu-s cine stie ce), dar tot e mai safe pentru depasiri, iar farurile led imi plac, din pacate ma obliga si la un pachet de tampenii de vreo 1000 de eur ca sa le pot adauga. Ambele au portbagaj enorm (600 litri, destul pentru echipament de iarna, bagaje, mutat chestii, etc.), si ambele costa doar cu vreo 1000 eur mai mult decat varianta hatch, mi se pare diferenta foarte mica pentru cat spatiu primesc in plus.
Inclinam spre Hyundai pentru ca pretul e semnificativ mai mic dar m-am urcat in i30 (standard si sportsback) si in ceed sw, si ceed-ul mi se pare mult peste la cum se simte, cat spatiu crezi ca ai, etc. Nu mi-a placut deloc i30-ul si l-am vazut primul, eram deschis la minte. Din pacate nu am gasit i30cw in Bucuresti sa ma urc si in ala, poate se simte altfel desi ma indoiesc. Parca incepe sa aiba sens 3000 eur pentru motor ceva mai bun + faruri led + feeling "mai premium" + garantia kia de 7 ani.

Sunt deschis la alternative, m-am uitat la o groaza de optiuni: skoda, seat, VW, Mazda, Suzuki, Nissan, Honda, Renault, Peugeot, Ford, dar in general problema e la motor (cam micute toate in bugetul meu) ori la spatiu.

Multumesc in avans pentru timpul acordat. :)

#2
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Daca te uiti la i30 trebuie sa compari tot cu 1.5 160cp, varianta aspirata 1.5 110 este clar mai slaba; dar echiparea highway de la i30 nu are faruri led, e cu halogen
La ceed va trebui sa adaugi multe optionale ca sa ai o masina dotata, te duce peste 20k; dar ai dreptate, cand te urci in ceed e cu totul alta masina, i30-ul se simte mai ieftin si mai prost realizat
Analiza asta am facut-o si eu de curand si in final am mers pe Renault arkana in versiunea de baza

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Da, stiu ce zici de Hyundai dar motorul de 160cp e MH ceea ce-l urca in pret cu vreo 2000 de euro la aceleasi dotari. Faruri LED nu ai la nicio varianta de i30cw.
Ceed-ul l-am echipat exact cum vreau si da, e fix pe la 20k, dar in banii astia intra putin mai multe dotari decat la i30.
Ideea e ca daca urc la 18500 eur cat ar fi un i30cw cu 160cp, prefer sa mai pun inca 1000 pentru faruri led si feelingul mai placut. Asa ca prefer varianta de 110cp ca macar e diferenta de pret considerabila. Banii aia nu-i recuperezi in combustibil conform - https://www.hyundai.....html#i30-wagon mai ales daca nu-l plimbi mult in oras, e diferenta foarte mica.

Arkana imi place dar depaseste cu mult bugetul, am configurat Clio, Megane estate si Captur, nu ma dau pe spate niciunu din ele. De curiozitate, cat a fost arkana dupa optionale, reduceri, etc?

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Eu zic că ai ales bine, Kia Ceed.

Cu ce marcă ai avut belele cel mai mult la mîna 2?!

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Nu e vorba de marca, ci de experienta de cumparare masina SH in Romania. Absolut plin de masini manarite, si cele la "pretul pietei" si cele peste, ca de alea sub nu mai vorbesc. Apoi mai sunt cei care considera ca un Fabia din 2008 merita 5000 de euro pentru ca nu a facut multi km, desi e ruginita pe dedesubt ca a stat degeaba in parcare, etc. Singurele experiente ok au fost cu masini luate din Germania care chiar erau ce scria ca sunt, evenimente declarate, km reali, etc. Daca depui efortul necesar sunt convins ca gasesti ceva "corect", dar trebuie sa ai timp sa te plimbi, sa verifici, etc., si avand in vedere ca si a mea va sta mult in parcare, parca imi surade garantia aia de 7 ani, cand crapa chestii de la stat degeaba sa am cui sa ma plang. :)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu zic sa iei Hyundai i30, are additzu si e multumit de motor.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTehCube, on 23 septembrie 2021 - 00:08, said:

... garantia aia de 7 ani, cand crapa chestii de la stat degeaba sa am cui sa ma plang. :)

Am înțeles, dar în 7 ani nu crapă prea des chestii  😁
Mergi pe ce îți spune inima, dar și bugetul.

#8
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 05.08.2007
Pentru modul descris de utilizare masina noua mi se pare o optiune extrem de nefericita... Chiar detinerea unei masini pare oarecum neinspirata. Strict pentru iesiri si concedii, o solutie mai rationala ar putea fi inchirierea punctuala, care ar asigura permanent masini relativ noi, a caror intretinere, asigurare, revizie, depreciere, etc, nu ar fi in sarcina utilizatorului. Si nici nu ar sta masina (mai ales una noua) degeaba in parcare aproape tot anul. 5k km pe an este un rulaj absurd de redus pentru achizitionarea unei masini, cu atat mai mult a unei masini noi.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@TechCube,nu te lua dupa paultt.
Am cunostinte care nu fac nici 100 km pe an cu masinile,le tin in parcare.Au itp facut pe bune,bateria incarcata pe redresor periodic la 3 luni, cand trebuie sa mearga undeva da cheie si a plecat fara probleme.
Sfatul meu ia masina noua Hyundai.

#10
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,016
  • Înscris: 30.12.2012
Sunt banii omului si face ce doreste cu ei, nu a intrebat daca sa isi ia sau nu deci raspunsuri ca cele de mai sus nu isi au rostul.

#11
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Sa te uiti si la Mazda 3. Acum 2 ani si-a luat un amic la 18.800 (discount 6-7%) 122cp, manuala, echiparea stadard plus.
Echiparea are cam tot ce-ai vrea dpdv al confortului si sigurantei si interiorul mi s-a parut peste clasa de pret.

Acum nu stiu daca o mai iei in aceiasi bani pentru ca asa e piata momentan.

Problema: (cel putin pentru ce caut eu) Porcbagajul e cat puta de furnica.

Alta varianta care mi-a mai facut cu ochiul este Suzuki Swace (de fapt Toyota Corola break), pe la 20.000 in echiparea de baza si 23.000 varianta cu de toate.
PRO: Motor hibrid pur, nu caca-maca-mild.
Consum in oras 4-5 la 100km.
Spatiu ok.
Toyota -> fiabilitate
Motor aspirat vechi si ultra-testat + electric -> si mai multa fiabilitate
CVT -> nu mai mesteci in mamaliga

CONS:
122cai.
CVT -> accelerezi, masina se tureaza maxim, si dupa vreo juma de secunda o zbugheste. Apoi se de-tureaza, chiar daca masina continua sa accelereze.
Mie mi s-a parut cam lesinat motorul, chiar si in sport.
Cert trebuie sa faci un test-drive cu ea inainte. Nu e chiar pentru oricine.

Edited by lyanna, 23 September 2021 - 07:25.


#12
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
E bine ca ți-ai stabilit câteva priorități.
Acum ai găsit 2 modele ce îți plac, urca lista pana la 6-7 modele și după poți face o plimbare în showroom sa vezi cum ți se par în realitate.
Dupa asta un drive test este necesar sa vezi cum se simt masinile.
Poti merge inclusiv pe Ford (nu te lua după preturile din configurator).
Te poți uita și la crossover (captur, 2008, puma)

#13
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpaultt, on 23 septembrie 2021 - 06:36, said:

Pentru modul descris de utilizare masina noua mi se pare o optiune extrem de nefericita... Chiar detinerea unei masini pare oarecum neinspirata. Strict pentru iesiri si concedii, o solutie mai rationala ar putea fi inchirierea punctuala, care ar asigura permanent masini relativ noi, a caror intretinere, asigurare, revizie, depreciere, etc, nu ar fi in sarcina utilizatorului. Si nici nu ar sta masina (mai ales una noua) degeaba in parcare aproape tot anul. 5k km pe an este un rulaj absurd de redus pentru achizitionarea unei masini, cu atat mai mult a unei masini noi.

Asa este. 100% de acord și am considerat și varianta asta, dar când e de mers iarna la munte se întâmplă să mă decid seara ca plec a doua zi dimineața. Nu am timp să caut să închiriez. Iar în caz de vreo urgență vreau să am în ce să mă sui să plec. Știu că dpdv financiar e oribil dar am decis că mai bine cu decât fără.

@lyanna - mersi, ma uit. Am condus mult Honda civic cu v-tech și cvt, știu cum se simte și nu ma deranjează. Dar da, dacă îmi surâde ideea voi face neapărat și test drive. La Mazda sunt mai mari preturile acum deci nu cred ca ajunge pe lista dar la acel Suzuki chiar nu m-am uitat.

@microedge - da, m-am uitat și la Ford dar nu ma coafează motoarele și la crossover dar au in general portbagaje mici. 2008 a fost pe aproape de a intra pe lista dar pana la urma am decis ca nu ma convinge.

#14
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 05.08.2007

View Postnumerci, on 23 septembrie 2021 - 07:06, said:

Sunt banii omului si face ce doreste cu ei, nu a intrebat daca sa isi ia sau nu deci raspunsuri ca cele de mai sus nu isi au rostul.

Este evident ca sunt banii omului si face absolut ce doreste cu ei. I-am prezentat o alternativa (dupa cum a afirmat, este deschis la alternative). Intr-un topic de acest gen, tind sa cred ca utilitatea sau inutilitatea unui raspuns ar trebui sa fie decisa de catre cel care a cerut sfatul (in cazul de fata, TehCube). Spre deosebire de tine, eu i-am prezentat o alternativa...

View Post220v, on 23 septembrie 2021 - 07:01, said:

@TechCube,nu te lua dupa paultt.
Am cunostinte care nu fac nici 100 km pe an cu masinile,le tin in parcare.Au itp facut pe bune,bateria incarcata pe redresor periodic la 3 luni, cand trebuie sa mearga undeva da cheie si a plecat fara probleme.
Sfatul meu ia masina noua Hyundai.

Alegeri extrem de eficiente, ce sa zic...

View PostTehCube, on 23 septembrie 2021 - 08:26, said:

Asa este. 100% de acord și am considerat și varianta asta, dar când e de mers iarna la munte se întâmplă să mă decid seara ca plec a doua zi dimineața. Nu am timp să caut să închiriez. Iar în caz de vreo urgență vreau să am în ce să mă sui să plec. Știu că dpdv financiar e oribil dar am decis că mai bine cu decât fără.

@lyanna - mersi, ma uit. Am condus mult Honda civic cu v-tech și cvt, știu cum se simte și nu ma deranjează. Dar da, dacă îmi surâde ideea voi face neapărat și test drive. La Mazda sunt mai mari preturile acum deci nu cred ca ajunge pe lista dar la acel Suzuki chiar nu m-am uitat.

@microedge - da, m-am uitat și la Ford dar nu ma coafează motoarele și la crossover dar au in general portbagaje mici. 2008 a fost pe aproape de a intra pe lista dar pana la urma am decis ca nu ma convinge.


In cazul acesta, Kia ar bifa clar mai multe din conditiile tale. Mai ales dpdv motorizare, diferenta de dinamica si confort la drum lung dintre T-GDi-ul de 160 cp si aspiratul de 1.5 de pe Hyundai fiind mare. Mie, personal, imi place Ceed mai mult si dpdv design, mai ales interior, in comparatie cu I30.

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005

View Post220v, on 23 septembrie 2021 - 07:01, said:

@TechCube,nu te lua dupa paultt.
Am cunostinte care nu fac nici 100 km pe an cu masinile,le tin in parcare.Au itp facut pe bune,bateria incarcata pe redresor periodic la 3 luni, cand trebuie sa mearga undeva da cheie si a plecat fara probleme.
Sfatul meu ia masina noua Hyundai.

Asta e o idiotenie fara margini. Daca-s ca majoritatea romanilor si aloca 1/4 din venit pentru cheltuiala aferenta masinii inseamna ca o saptamana pe luna se trezesc fortat si ies pe usa la munca doar ca sa achite ceva ce nu folosesc.
iar ca devalorizare ca si cum ai pune pe balcon un teanc mare cu bani si in fiecare luna mai zboara cateva hartii din el iar tu nu ai vreun beneficiu. Ba mai si muncesti un sfert din bucata asta a vietii tale pentru teancul ala.
Si nu stiu ce presteaza respectivii, dar oricat de tare iti iubesti meseria sunt zile cand doar salariul primit si transformarea lui in altceva care-ti place si mai mult te scoate pe usa. Si asta o zic eu care probabil as lucra si gratis 1-2 zile pe saptamana (dar nu incepand de foarte devreme dimineata).

#16
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Vezi si cand poti avea masina. S-ar putea sa ai surprize urate si tot la inchiriat sa ajungi.

View PostTehCube, on 23 septembrie 2021 - 08:26, said:

Asa este. 100% de acord și am considerat și varianta asta, dar când e de mers iarna la munte se întâmplă să mă decid seara ca plec a doua zi dimineața. Nu am timp să caut să închiriez. Iar în caz de vreo urgență vreau să am în ce să mă sui să plec. Știu că dpdv financiar e oribil dar am decis că mai bine cu decât fără.
De asta iti alegi o locatie de unde inchiriezi. Si atunci poti inchiria de pe o zii pe alta ,fara sa mai cauti halatul mai ieftin.
Da, platesti in plus dar tot iesi infinit mai bine decat sa cumperi acum.

#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View PostTehCube, on 22 septembrie 2021 - 23:43, said:

Arkana imi place dar depaseste cu mult bugetul, am configurat Clio, Megane estate si Captur, nu ma dau pe spate niciunu din ele. De curiozitate, cat a fost arkana dupa optionale, reduceri, etc?

A fost pretul galben de aici +200e adica 22.100 in total (cash) Masina din link mai beneficiaza de o reducere de 200 eur la comanda online
https://vanzari.rena...0068268593.html

In oferta asta e 21.000 dar cu vopsea nemetalizata blac glacier si fara volan din piele... si doar prin finantare Renault finance
https://www.renault....ane/arkana.html

#18
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Eu nu înțeleg totuși de ce e necesar un portbagaj de 600l pentru doua persoane. Eu am trei și ma descurc o luna de vacanta cu 430l :)
Singurul scenariu rezonabil in care umpli portbagajul ala e fie sa fie doua familii, fie sa apară un copil mic (0-3 ani). În rest pentru un cuplu fără copii as merge pe un hatch (sau un coupé) fara sa clipesc.
Din ce s-a sugerat aici as alege tot Kia ceed (însă hatch nu sw) pentru garanția de 7 ani sau Mazda 3 (versiunea berlina) pentru calitatea interiorului și insonorizare, care e importanta la drum lung.
Alea cu cutii cvt/ecvt nici mie nu-mi plac, n-am reușit sa învăț să-mi placa nici după mai multe săptămâni de utilizare, și cele mai enervante mi se par fix la drum lung, au calitatea de a se baga în seama tot timpul cât să-ți strice zenul. Sunt ok in oras însă oribile la drum întins, adică fix invers fata de ce îți trebuie tie. E drept, tine de gust. Însă personal la drum întins prefer oricând o manuala in fata unui cvt, mai ales la o motorizare turbo care nu necesita schimbări prea dese.
Dacă vrei full hybrid eu unul m-aș uita la Ioniq, mie mi-a plăcut mașina și costa decent. Versiune hybrid nu phev, la drum lung nu aduce mare lucru sau chiar nimic.

Edited by KiloW, 23 September 2021 - 10:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate