Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tipuri de teste rapide, costuri, eficienta, recomandari

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Pai vezi alea 70 de milioane unde is facute ?  Bine, daca o fi fost cu licitatie ! Ca pe urgenta au mers ca unse alte metode 😉
Ca doar ex guvernul cumpara tot ce e mai bun pentru popor !

#20
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 14.05.2007
Test de saliva am folosit de la CLUNGENE, si a indicat corect, atat pozitiv, cat si negativ ulterior. Le gasiti la Help Net. Ideal sa nu se manance/bea cu jumatate de ora inainte de testare.

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Nu am obiectii, dar nu regasesc Clungene in lista de teste rapide aprobate UE, o fi ceva mai nou.

#22
amanita

amanita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2016

 overseas, on 22 septembrie 2021 - 12:00, said:

Nu vreau flame despre PCR vs teste rapide.

Ce vreau: info clara despre tipurile de teste disponibile OTC, de folosit acasa, recomandari atat de utilizare cat si ce merita achizitionat/ folosit.
Strict discutie despre utilizare personala, fara pretentie de inlocuire certificat verde.
Pana acum nu am facut Covid - din cate stiu - si nu am folosit nici un test.
Traiesc in pestera, scorbura, ca un nenorocit izolationist care lucreaza WFH whatever si periodic ies in civilizatie (ca sa ma delectez cu specimene diverse in trafic si alte beneficii mondene) sa imi rezolv unele probleme, dupa care as dori sa ma testez cat mai precis posibil neoficial. Ce sa folosesc ?
Vaccineaza-te !
Testele nu te apara de boala,nici vaccinul ,dar daca primesti virusul ai sanse mari sa faci o forma mai usoara sau medie!De unde stiu?
pentru ca sunt tesat pozitiv de zece zile,si cu aproate toate simpomele clinice ale bolli cum ar fii tusa seaca,dureri de spate,pierderea totala a mirosului si celelalte simptome ale gripei! Stau acasa in izolare pana marti!
Am ajuns pe acest topic cautand ce fel de test anticorp sa fac si unde dupa ce se terminat izolarea!
Am fost vaccinat in luna februarie, am 69 de ani,peste 100 de kg,si am calatorit peste 200 de km dus intors ca sa primesc vaccinul cat mai repede ! Am ales  vaccinul pentru ca am simtit ca daca primesc virusul eu nu o sa supravietuesc boala!
Deci recomandarea mea este sa te vaccinezi
Eu nu am incercat pana acum pe nimeni sa conving sa se vaccineze,si acum am povestit in scurt cazul meu si as fii bucuros si daca  numai pe o singura persoana  am convins ca cea mai buna solutie la ora actuala pentru el insusi -si nu numai- este vaccinul !
Dupa vaccinare puteti sa jucati cu testele cat va tine buzunarul !!!!

#23
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Daca te ajuta cu ceva, aici o comparatie a anumitor teste existente pe piata germana. Se poate traduce cu google translate

https://www.warenver...x8aAlY2EALw_wcB

Numarul de teste existente este mult mai mare, si ai aici o comparatie oficiala facuta de Institutul Federal al Produselor Medicale din Germania. parca ai si eficacitatea trecuta pe acolo

https://antigentest....30:::::&tz=2:00

Edited by giuliani, 14 October 2021 - 16:44.


#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

 amanita, on 14 octombrie 2021 - 11:32, said:

Vaccineaza-te !
Testele nu te apara de boala,nici vaccinul ,dar daca primesti virusul ai sanse mari sa faci o forma mai usoara sau medie!De unde stiu?
pentru ca sunt tesat pozitiv de zece zile,si cu aproate toate simpomele clinice ale bolli cum ar fii tusa seaca,dureri de spate,pierderea totala a mirosului si celelalte simptome ale gripei! Stau acasa in izolare pana marti!
Am ajuns pe acest topic cautand ce fel de test anticorp sa fac si unde dupa ce se terminat izolarea!
Am fost vaccinat in luna februarie, am 69 de ani,peste 100 de kg,si am calatorit peste 200 de km dus intors ca sa primesc vaccinul cat mai repede ! Am ales  vaccinul pentru ca am simtit ca daca primesc virusul eu nu o sa supravietuesc boala!
Deci recomandarea mea este sa te vaccinezi
Eu nu am incercat pana acum pe nimeni sa conving sa se vaccineze,si acum am povestit in scurt cazul meu si as fii bucuros si daca  numai pe o singura persoana  am convins ca cea mai buna solutie la ora actuala pentru el insusi -si nu numai- este vaccinul !
Dupa vaccinare puteti sa jucati cu testele cat va tine buzunarul !!!!

Sa-ti dea Dz cat mai multe vaccinuri, mai ales ca vad ca ai 9 postari deci ai intrat special pe forum pentru promovarea vaccinului.
Poate nu mi-ai citit semnatura sau poate vrei sa discutam despre vaccinuri, tehnologii, noul vaccin din plante lansat de americani si tot ce e la zi, oricand cu drag.
De asemenea, eu fiind pe partea cu stiinta si medicina, am vederi mai largi, pe langa vaccin mai existand antivirale etc din care unele chiar pentru cazuri usoare si ce sa vezi, nu mai ajungi la cazuri grele.
Deci numai de bine.

#25
amanita

amanita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2016

 overseas, on 15 octombrie 2021 - 09:23, said:


Sa-ti dea Dz cat mai multe vaccinuri, mai ales ca vad ca ai 9 postari deci ai intrat special pe forum pentru promovarea vaccinului.
Poate nu mi-ai citit semnatura sau poate vrei sa discutam despre vaccinuri, tehnologii, noul vaccin din plante lansat de americani si tot ce e la zi, oricand cu drag.
De asemenea, eu fiind pe partea cu stiinta si medicina, am vederi mai largi, pe langa vaccin mai existand antivirale etc din care unele chiar pentru cazuri usoare si ce sa vezi, nu mai ajungi la cazuri grele.
Deci numai de bine.
D-l Guru, imi cer scuze ca am numai 9 postari  si numai din 2016 ,si sunt numai junior,  atunci am vrut sa cer ajutor pe o problema tehnica , acum am vrut sa ma informez despre un test anticorpi neutralizanti antiproteina-spike (IgG-S),dar si anticopi de tip IgG-N (anti nucleocapsida),care ai numai daca ai trecut prin boala!   dar am nimerit gresit in acet topic! Acest test de cateva zile este indisponibil in laboratoare medicale mari pe care am sunat eu! Raspunsul a fost  " momentan nu facem"
Ai reusit macar sa faci sa zambesc dupa 12 zile de izolare! Ma gandesc ca acel vaccin american din plante care sper nu are nici un efect .....secundar si este mult asteptat de antivaccinisti!

Si acum sincer apelez la vederea ta larga ,poate vezi si ne spui unde se gaseste in Romania si in ce farmacie un antiviral anticovid (nu antiraie) cu sau fara reteta!
Primesti tratament doar in spital .....daca ai norc,si daca mai vin ajutoare din UE!

Raman totusi cu rugamintea poate stie cineva in ce laborator medical se face
test anticorpi neutralizanti antiproteina-spike (IgG-S),dar si anticopi de tip IgG-N (antinucleocapsida)

Cel mai bun test antigen este testul....NEGATIV
Cel mai bun vaccin este .....acel vaccin pe care aj primit  !

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Cu drag ii fac pe oameni sa zambeasca. Facand parte din poporul roman pe care il iubesc in ciuda multora din defectele pe care le impartasesc, pot glumi pe teme extrem de serioase tocmai pentru a aduce subiecte critice in atentia romanilor apatici.

Pe langa propaganda pe care ai preluat-o, ai deviat grav de la indicatiile oficiale, conform carora NU e necesar si nici bine sa-ti faci titrul de anticorpi. Deci zambeste la asta.

Inteleg ca eu care cer si promovez antivirale si testari sunt analfabet stiintific, iar cei care demonizeaza antiviralele sunt obiectivi. Aham.

In rest, poate ca am resursele sa imi permit, sa studiez si sa aleg ce vaccin doresc, atata vreme cat stau izolat si vad 3 oameni/luna, cate 10 min de la distanta de 5m. Poate ca am sau mi-am creat cu eforturi personale luxul de a nu actiona sub imperiul panicii.

Nu cunosc care e cel mai bun vaccin ca tine, care ai certitudini absolute. Stiu in schimb si cunosc ca fiecare om are dreptul sa aleaga pentru sine, in paralel cu responsabilitatea de a se informa.

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 amanita, on 16 octombrie 2021 - 13:49, said:


D-l Guru, imi cer scuze ca am numai 9 postari  si numai din 2016 ,si sunt numai junior,  atunci am vrut sa cer ajutor pe o problema tehnica , acum am vrut sa ma informez despre un test anticorpi neutralizanti antiproteina-spike (IgG-S),dar si anticopi de tip IgG-N (anti nucleocapsida),care ai numai daca ai trecut prin boala!   dar am nimerit gresit in acet topic! Acest test de cateva zile este indisponibil in laboratoare medicale mari pe care am sunat eu! Raspunsul a fost  " momentan nu facem"
Ai reusit macar sa faci sa zambesc dupa 12 zile de izolare! Ma gandesc ca acel vaccin american din plante care sper nu are nici un efect .....secundar si este mult asteptat de antivaccinisti!

Si acum sincer apelez la vederea ta larga ,poate vezi si ne spui unde se gaseste in Romania si in ce farmacie un antiviral anticovid (nu antiraie) cu sau fara reteta!
Primesti tratament doar in spital .....daca ai norc,si daca mai vin ajutoare din UE!

Raman totusi cu rugamintea poate stie cineva in ce laborator medical se face
test anticorpi neutralizanti antiproteina-spike (IgG-S),dar si anticopi de tip IgG-N (antinucleocapsida)

Cel mai bun test antigen este testul....NEGATIV
Cel mai bun vaccin este .....acel vaccin pe care aj primit  !
La laboratorul Synevo
https://www.synevo.r...post-vaccinare/

#28
amanita

amanita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2016

 Freddy12, on 17 octombrie 2021 - 16:21, said:

Multiumesc! Eu caut test anticopi si ptr IgG-N, (adica anticorpi anti Nucleocapsida),si  nu este disponibil!
Se numeste profil imunologic la Synevo! La medlife se numeste  Pachet post imunizare IgG (IgG-N, IgG-S),
dar nu se face numai IgG-S peste tot !

https://www.synevo.r...cov-2-covid-19/

#29
amanita

amanita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2016
Am trecut azi pe langa centrul de vaccinare Centrul civic Oradea,coada XXL de lunga ,nu LARGE, apropo cei cu ,, vederi large " mai asteapta! De azi dimineata nu mai canta degeaba aparatul de radio  ,, Desteapta-te romane " !

#30
iroxana38

iroxana38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.11.2009

 amanita, on 22 octombrie 2021 - 17:31, said:

Multiumesc! Eu caut test anticopi si ptr IgG-N, (adica anticorpi anti Nucleocapsida),si  nu este disponibil!
Se numeste profil imunologic la Synevo! La medlife se numeste  Pachet post imunizare IgG (IgG-N, IgG-S),
dar nu se face numai IgG-S peste tot !

https://www.synevo.r...cov-2-covid-19/

La Medlife, Bucuresti.
Am facut eu acest test IgG-N, luna aceasta, costa 120lei.
Dar este calitativ, nu cantitativ (adica spune doar pozitiv / negativ, fara o valoare a anticorpilor).

#31
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004

 overseas, on 22 septembrie 2021 - 12:00, said:

Nu vreau flame despre PCR vs teste rapide.

Ce vreau: info clara despre tipurile de teste disponibile OTC, de folosit acasa, recomandari atat de utilizare cat si ce merita achizitionat/ folosit.
Strict discutie despre utilizare personala, fara pretentie de inlocuire certificat verde.
Pana acum nu am facut Covid - din cate stiu - si nu am folosit nici un test.
Traiesc in pestera, scorbura, ca un nenorocit izolationist care lucreaza WFH whatever si periodic ies in civilizatie (ca sa ma delectez cu specimene diverse in trafic si alte beneficii mondene) sa imi rezolv unele probleme, dupa care as dori sa ma testez cat mai precis posibil neoficial. Ce sa folosesc ?

DDS diagnostics, made in .ro

 amanita, on 22 octombrie 2021 - 18:00, said:

Am trecut azi pe langa centrul de vaccinare Centrul civic Oradea,coada XXL de lunga ,nu LARGE, apropo cei cu ,, vederi large " mai asteapta! De azi dimineata nu mai canta degeaba aparatul de radio  ,, Desteapta-te romane " !

Las-o mai moale. Omul e liber sa aleaga ce doreste. Vaccinul NU ESTE solutia la problema cv19.

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 ZapperBH, on 10 decembrie 2021 - 16:35, said:



DDS diagnostics, made in .ro



Las-o mai moale. Omul e liber sa aleaga ce doreste. Vaccinul NU ESTE solutia la problema cv19.
Daca ai tu o solutie care sa micsoreze numarul de internari, ATI si decese, te rog sa ne spui si noua.

#33
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Sigur, toti cunoscutii mei care au luat tratament de la primele simptome au scapat cu forme usoare si foarte usoare. Isoprinosine sau Ivermectina ca antiviral 5 zile, vitamina d3 ca imunomodulator in doze la 12 ore de 6,000 IU, Vit c la 8 ore, 1000mg, zinc 50mg la 24 ore, vitamina k2 100 ug la 24 ore. De obicei cu tratamentul asta la 24 ore de la simptome plus test pozitiv, saturatia nu scade sub 95%, daca scade sub 93% trebuie vorbit cu medicul pentru steroid (prednison sau dexa), dozat in functie de situatie, daca apare tusea, se ia ACC la 600mg una pe zi, Tratamentul devreme e solutia si in general scade asa mult titrul viral incat nu mai apare febra. Medicul de familie poate considera nevoia de antibiotic ca protectie la infectie secundara, deasemenea anticoagulante daca e cazul. NU intru in detalii personale dar cunosc cazuri negativate in 5 zile fara anticorpi monoclonali, cu infuzia lor stiu cazuri negativate in 3 zile. Valabil pe delta si posibil varianta noua care se pare ca e deja in circulatie. Aceasta NU e recomandare medicala, intrebati-va medicul.

Edited by ZapperBH, 13 December 2021 - 09:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate