Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

City Insurance, valabilitate polite asigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#73
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
uite ca au trecut aproape 3 luni si inca nu s-a pronuntat falimentul, asigurarile rca la city inca sunt valabile
o sa mai treaca inca 6-8 luni pana o sa decida falimentul plus inca 3 luni in care politele raman valabile. in felul asta s-a facut anul si au expirat toate politele rca de la city.

#74
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2016
Va zic problema mea, eu am facut cerere de returnare a banilor de la ei si asigurarea mea a fost valabila pana pe 9 decembrie 2021. Daca nu luam legătura cu ei o incurcam...
Dupa ce am primit raspuns de la city a trebuit sa fac cerere si la FGA pentru ca ei returnează banii pe asigurari..
De la FGA nici dupa o luna NU am primit răspuns.
Sfatul meu, verificați RCA daca mai e valabila...
Eu aveam valabila polita pana in august 2022

Edited by Ghiordi, 17 December 2021 - 11:26.


#75
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Banii, pentru orice datorie, dauna, restitruire rca, se dau in ordinea crescatoare a aparitiei datoriilor. Inclusiv datoriile istorice city, cu alea s-a inceput.
Momentan fondul de garantare e depasit, va trebui sa se imprumute la banci sa achite datoriile.
Macar tu stai doar pentru bani, dar daca are cineva norocul sa fie pocnit de un city, o jumatate de an asteptare sa-si faca masina, a devenit un termen rezonabil, daca pagubitul are asigurare chioara, fara decontare directa.

#76
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2016
"ce noroc" dau 720 lei pe asigurare in august 2021 si ieri am dat 1430 lei pe alta asigurare... Si mai am de primit de la FGA vreo 450 lei... Ce noroc asa de sărbători sa te pomenești ca nu mai ai RCA...

#77
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Tocmai mi-am verificat asigurarea City. E valabila pana pe 2.09.2022. Am dat 250 lei pe ea.

#78
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ai 65 de ani cu B8 și Matiz 0.8?
Bine la City eu dădeam 600 B4...acum dau 1100 la Groupama cu B6, 2.0 270 cp.

Edited by SpeedDemon, 18 December 2021 - 10:00.


#79
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2016
Pai si mie de ce mi-a zis ca pana pe 9 decembrie 2021? Desi trebuia sa fie pana pe 1 08 2022?

Deja mi-am facut alta la groupama

Edited by Ghiordi, 18 December 2021 - 10:43.


#80
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 22.02.2007

View PostGhiordi, on 17 decembrie 2021 - 11:26, said:

Va zic problema mea, eu am facut cerere de returnare a banilor de la ei si asigurarea mea a fost valabila pana pe 9 decembrie 2021. Daca nu luam legătura cu ei o incurcam...
Dupa ce am primit raspuns de la city a trebuit sa fac cerere si la FGA pentru ca ei returnează banii pe asigurari..
De la FGA nici dupa o luna NU am primit răspuns.
Sfatul meu, verificați RCA daca mai e valabila...
Eu aveam valabila polita pana in august 2022
Nu stiu cum la tine e asa, pe cand la mine spune ca inca e valabila pana in iunie 2022

#81
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostGhiordi, on 18 decembrie 2021 - 10:43, said:

Pai si mie de ce mi-a zis ca pana pe 9 decembrie 2021? Desi trebuia sa fie pana pe 1 08 2022?

Deja mi-am facut alta la groupama
Probabil pentru ca ai cerut denuntarea unilaterala a politei.

#82
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
A mea expira in 26.03.2022. Deci, pana atunci, e valabila(legal) sau iau vreo amenda?

#83
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
E valabila. Următorul termen în procesul city e 12 ianuarie, oricum e puțin probabil sa se întâmple atunci altceva decât un alt termen.

#84
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din România (BAAR) a achitat cea mai mare despăgubire în străinatate din istoria sa, de peste 5,3 milioane euro, drept consecinţă a unui accident rutier produs în 2018 în Franţa de un şofer român care conducea un ansamblu cap tractor-semiremorcă, asigurat RCA/Carte Verde la compania City Insurance, potrivit unui comunicat remis joi Agerpres.
„Este vorba de peste 5,3 milioane euro din care cea mai mare parte reprezintă despăgubiri pentru cheltuieli de spitalizare, pierderi de venit, asistenţă medicală, adaptarea locuinţei s.a. la care se mai adaugă o rezervă de daune rămasă de 4,5 milioane euro, astfel încât despăgubirea finală se va ridica la aproximativ 9,8 – 10 milioane euro. Tot în acest caz, înainte de retragerea autorizaţiei de funcţionare, City Insurance mai plătise despăgubiri în cuantum total de 207.000 euro”, se menţionează în comunicat.

Potrivit rezultatului investigaţiei demarată de poliţie, şoferul ansamblului cap tractor şi semiremorca conducea cu o viteză peste limita maximă admisă pentru acea porţiune de drum (89 km/h în loc de 70 km/h).
Conform sursei citate, accidentul s-a soldat cu vătămarea corporală gravă a două femei, precum şi cu avarierea totală a autoturismului care circula regulamentar. În urma impactului, una dintre femei a fost diagnosticată cu tetraplagie la nivel neurologic C4 şi grad de invaliditate 85% în timp ce cea de-a doua a suferit multiple leziuni corporale.
Reprezentanţii BAAR susţin că vinovăţia a fost stabilită prin documentaţia emisă de autorităţile din Franţa, iar pretenţiile de despăgubire achitate de BAAR s-au soluţionat pe cale amiabilă. Menţionăm că, spre deosebire de alte ţări, legislaţia din Franţa nu prevede limite de răspundere la asigurarea de răspundere civilă auto (RCA) pentru vătămări corporale, răspunderea fiind nelimitată.

#85
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View Posttranzistor21, on 22 septembrie 2021 - 09:28, said:

Am RCA-ul la acesta firma falimentara pentru masina personala ,unde a fost deschisa procedura de faliment pe 17 septembrie , iar in stirea din presa de mai jos am ceva neclaritati.

https://economie.hot...gurata-city.htm

In textul de mai jos scrie:

"ATENTIE! Polita dumneavoastra de asigurare ramane valabila, conform prevederilor legale, pana cel tarziu la 90 de zile dupa ramanerea definitiva a hotararii de deschidere a procedurii falimentului. Asta inseamna ca, in cazul in care valabilitatea politei inscrisa in documentul de asigurare depaseste termenul mentionat anterior, nu veti mai fi asigurat."

Cele 90 de zile se scurg de cand un tribunal emite o hotarane/decizie definitiva de intrare in faliment sau de cand sa deschis procedura de faliment , adica  17 septembrie ?
Eu stiu ca un tribunal trebuie sa declare falimentul companiei.

Daca eu am polita valabila pina in mai 2022 sa inteleg ca nu mai sunt asigurat dupa cele 90 de zile?


Stimate coleg.
Dvs faceți referire la informațiile publicate într-un articol din presă. Adică la o sursă care nu are niciun fel de relevanță juridică.
Pentru informații corecte ar trebui să citiți prevederile legale aplicabile.
Recunosc că nu cunosc această speță în mod deosebit deoarece nu m-a interesat.
Chiar dacă de obicei transmit doar sfaturi bazate pe certitudini, în cazul de față voi prezenta doar un punct de vedere propriu, bazat pe logica și experiența personale.
Drept urmare, consider că prin preluarea întregului portofoliu de asigurați care posedă contracte valabile de asigurare (RCA, CASCO, a locuințelor, etc.) încheiate de City Insurance, Fondul de Garantare a Asiguraților (FGA) are obligația legală să ducă la bun sfârșit derularea tuturor contractelor, până la expirarea lor. Cu tot ceea ce include această activitate : plată despăgubiri, încasare rate contractuale (dacă contractul nu a fost denunțat de niciuna dintre părți), instrumentare dosare de daună, etc..
Sper să vă fie utile aceste informații.

View Posttranzistor21, on 22 septembrie 2021 - 09:28, said:

Am RCA-ul la acesta firma falimentara pentru masina personala ,unde a fost deschisa procedura de faliment pe 17 septembrie , iar in stirea din presa de mai jos am ceva neclaritati.

https://economie.hot...gurata-city.htm

In textul de mai jos scrie:

"ATENTIE! Polita dumneavoastra de asigurare ramane valabila, conform prevederilor legale, pana cel tarziu la 90 de zile dupa ramanerea definitiva a hotararii de deschidere a procedurii falimentului. Asta inseamna ca, in cazul in care valabilitatea politei inscrisa in documentul de asigurare depaseste termenul mentionat anterior, nu veti mai fi asigurat."

Cele 90 de zile se scurg de cand un tribunal emite o hotarane/decizie definitiva de intrare in faliment sau de cand sa deschis procedura de faliment , adica  17 septembrie ?
Eu stiu ca un tribunal trebuie sa declare falimentul companiei.

Daca eu am polita valabila pina in mai 2022 sa inteleg ca nu mai sunt asigurat dupa cele 90 de zile?


Stimate coleg.
Dvs faceți referire la informațiile publicate într-un articol din presă. Adică la o sursă care nu are niciun fel de relevanță juridică.
Pentru informații corecte ar trebui să citiți prevederile legale aplicabile.
Recunosc că nu cunosc această speță în mod deosebit deoarece nu m-a interesat.
Chiar dacă de obicei transmit doar sfaturi bazate pe certitudini, în cazul de față voi prezenta doar un punct de vedere propriu, bazat pe logica și experiența personale.
Drept urmare, consider că prin preluarea întregului portofoliu de asigurați care posedă contracte valabile de asigurare (RCA, CASCO, a locuințelor, etc.) încheiate de City Insurance, Fondul de Garantare a Asiguraților (FGA) are obligația legală să ducă la bun sfârșit derularea tuturor contractelor, până la expirarea lor. Cu tot ceea ce include această activitate : plată despăgubiri, încasare rate contractuale (dacă contractul nu a fost denunțat de niciuna dintre părți), instrumentare dosare de daună, etc..
Sper să vă fie utile aceste informații.

#86
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Falimentul City Insurance, demarat oficial în instanță: Toate polițele în vigoare vor înceta de drept în maxim 90 de zile.
https://economie.hot...te-imediate.htm

#87
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Polița mea este valabilă până pe 24/06. Înseamnă că până pe 09/05 trebuie sa plătesc o altă asigurare? Banii de pe perioada rămasă pot să-i recuperez? Mersi.

#88
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Si Fondul de Garantare a Asiguratilor ce anume garanteaza?

#89
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2016
Eu aștept de 3 luni banii pe asigurare de la FGA

#90
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
M-am mai informat un pic.
Deci ar trebui mai întâi completată cererea de denunțare și trimisă la City.
Apoi trimisă cererea de plată la Fga.
Totuși nu înțeleg când trebuie plătită noua poliță. După ce trimit cererea la City, sau trebuie așteptat o confirmare din partea lor?

Pe cerere văd că scrie: "denunțarea poliței de asigurare începand cu data de* .............................................. (20 de zile calculate de la data primirii cererii de
către Asigurător)."
Adică ar trebui sa calculez 20 de zile de când le trimit, și de atunci se închide și polița cu ei?

Și de ce pe unele site-uri se zice că polițele City vor mai fi valabile 90 de zile și pe altele spun 30 de zile?

Edited by Salieri99, 10 February 2022 - 16:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate