Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

City Insurance, valabilitate polite asigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#37
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
O mica intrebare:
anumite tari nonEU, cand intri pe teritoriul lor, vor ca sa ai asigurare RCA valabila pe teritoriul lor.
a intrat cineva in alta tara nonEU cu RCA de la City Insurance de cand a falimentat ?

#38
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostNaijax, on 22 septembrie 2021 - 09:59, said:

Asigurarea ramane valabila pana cand expira si este gestionata de Fondul de Garantare

Nu chiar. Momentam e cam asa:
- City nu poate plati, ca e in procedura de faliment si are interdictie de la ASF (fix din cauza asta)
- Fondul de garantare nu poate plati, pentru ca falimentul nu a fost declarat oficial de catre o instanta

Deci momentan e bine sa nu fi implicat in nici un fel cu asigurare City.

View Postavenirv, on 23 septembrie 2021 - 12:05, said:

O mica intrebare:
anumite tari nonEU, cand intri pe teritoriul lor, vor ca sa ai asigurare RCA valabila pe teritoriul lor.
a intrat cineva in alta tara nonEU cu RCA de la City Insurance de cand a falimentat ?

E normal.
Cartea verde (parte din polita RCA) acopera UE si exista niste excluderi explicite. Vrei asigurare pentru o tara non-UE, trebuie sa iti faci asigurare acolo pentru durata calatoriei. Asa era si inainte de 2007.

#39
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postundesignus, on 23 septembrie 2021 - 15:31, said:

Nu chiar. Momentam e cam asa:
- City nu poate plati, ca e in procedura de faliment si are interdictie de la ASF (fix din cauza asta)
- Fondul de garantare nu poate plati, pentru ca falimentul nu a fost declarat oficial de catre o instanta

Deci momentan e bine sa nu fi implicat in nici un fel cu asigurare City.

E normal.
Cartea verde (parte din polita RCA) acopera UE si exista niste excluderi explicite. Vrei asigurare pentru o tara non-UE, trebuie sa iti faci asigurare acolo pentru durata calatoriei. Asa era si inainte de 2007.
sigur ? sunteti sigur de afirmatia Dvs ?
caci pt intrarea in Turcia pe RCA trebuie sa nu fie barata casuta cu TR.
Intrebarea era legata de faptul ca la intrarea in TR, sau de fapt orice tara, ti se cere sa arati RCA-ul. Daca RCA este de la City Insurance pot sa apara probleme; a intrat cineva cu polita RCA de la City Insurance in ultimele 2 zile in Grecia sau Turcia sau oricare alta tara ? Cand a fost intrebat de RCA a avut probleme ?
Astazi s-a anuntat oficial ca acel fond de garantare preia politele RCA de la City Insurance si lucrurile se vor misca repede; cica ar fi o ordonanta pe aceasta chestie.

PS
cartea verde nu mai este verde. ti se cere sa o tiparesti singur si nu mai trebuie sa fie verde.

Attached Files


Edited by avenirv, 23 September 2021 - 19:30.


#40
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 29.07.2017

View Postdanvlas, on 23 septembrie 2021 - 10:50, said:

Poti sa-ti faci RCA cu DD la alta firma si sa denunti contractul pe care-l ai acum. Nu cred ca poti adauga DD la polita existenta, dar n-ar fi rau sa intrebi brokerul.
L-am intrebat si nu se poate. Ocazie cu care am aflat ca nu sunt asigurat la City ci la Groupama :) :) :)
Cred ca ii las prea mult acces la conturi. :)

#41
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
sa inteleg bine , odata se se anunta oficial falimentul mai ai doar 90 de zile de valabilitate nu?

#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu.

#43
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Da.

#44
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca esti asa de sigur de raspuns, care mai e scopul intrebarii?

#45
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Daca iti era lene sa scri de ce ai mai scris?
Am continuat tiparu inceput de tine.

NU ce ????

#46
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cand vad cum scrii, imi dau seama de ce nu ai inteles un raspuns limpede si concis.

#47
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 29.01.2008
Niște lămuriri cu privire la polițele City: https://www.promotor...urance-18912791

#48
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postrazvan2k5, on 27 septembrie 2021 - 18:25, said:

sa inteleg bine , odata se se anunta oficial falimentul mai ai doar 90 de zile de valabilitate nu?
Nu. Polița e valabila pana la final. Un eventual păgubit are termen 90 de zile sa anunțe și sa deschidă dosarul de daună la fondul de garantare. La un asigurator nu exista termen.

#49
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 17.12.2019
De pe site-ul promotor ( multumesc @alin2pas ):

"ASF a declanșat procedura de intrare în faliment pentru a companiei City Insurance, iar decizia a fost publicată în Monitorul Oficial pe 27 septembrie. Potrivit legii, polițele RCA City Insurance mai sunt valabile doar 90 de zile de la această dată, în cazul în care acestea nu sunt denunțate înainte de expirarea acestui termen.
Denunțarea poliței RCA emise de City Insurance este cel mai bun lucru pe care-l pot face cei care au astfel de polițe. Chiar dacă, teoretic, acestea sunt valabile în continuare, acoperirea acestora este una redusă, la numai 100.000 de euro pentru fiecare contract de asigurare. În plus, începând cu data de 26 decembrie, toate polițele care nu au fost denunțate vor valora la fel de mult ca și hârtia pe care au fost tipărite. "

Eu inteleg ca vom avea nevoie de alte asigurari.

Sa le multumim cu drag celor de la ASF ca le-au permis celor de la City sa faca ce vor si sa "dea faliment"
Apreciem !

#50
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Citez:
Chiar dacă, teoretic, acestea sunt valabile în continuare, acoperirea acestora este una redusă, la numai 100.000 de euro pentru fiecare contract de asigurare. 

Deci...

#51
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
deci doar pana pe 26 decembrie , eu pierd 2 luni jumate ....

#52
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Interesant de stiut daca se pot denunta si asigurarile CASCO de la City - cu recuperarea banilor pentru perioada de pana la scadenta.

#53
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
La CASCO nu stiu (si sincer cred ca nu), pentru ca e un contract benevol. Asigurarea RCA e obligatorie prin lege, asa ca si statul are anumite obligatii.
LE: Polita RCA City ramane valabila fata de stat, care nu te poate amenda pentru ca o firma girata de el a dat faliment. Cum se platesc daunele e o alta mancare de peste.

Edited by danvlas, 30 September 2021 - 13:39.


#54
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Pana la urma devin nule dupa 29 Dec 2020 ?
Daca citesc site-urile de stiri asa inteleg.

In trecut mi-am recuperat partial RCA-ul dupa ce am vandut masinile ( contract VC vizat de fisc etc ).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate