Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Constatare amiabila+vinovăție?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
@danb1961 Daca v-ati lovit in timp ce dadeai cu spatele e clar.

Edited by DannyMC, 22 September 2021 - 09:26.


#20
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Acu' mon cher, nimic nu e clar pe lumea asta.. nevasta zice ca vroia sa dea inapoi "trotineta"... ; daca dadea inapoi, e clar vinovata(asa zic io..).

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdanb1961, on 22 septembrie 2021 - 09:19, said:

Attachment Untitled.pngLa cererea publicului..(sper ca aveti simtul umorului...)
Masina rosie "EU", ala cu dreptunghi negru celalalt. "EU" intru in intersectie ocupand sensul opus de mers, cum de pe sensul opus venea unu, dau cu spatele, moment incare apare "frecusul" intre cele 2 masini, amandoua fiind in miscare. Daune vedeti in poza.
Rabdare, ma chinui sa pun si fiserul

Tu vinovat, ai dat cu spatele și nu te-ai asigurat.

Nici nu e loc de dubii.
Imaginează-ți că pleacă cel din intersecție din fața ta, pleci și tu, și ăla dă înapoi peste tine.

Asta e veața, cu bune cu rele, îi dai RCA ul tău și tu o repari pe portofelu propriu.

Pune poză clară cu daunele tale să vedem un cost.

Edited by waterman, 22 September 2021 - 09:49.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanb1961, on 22 septembrie 2021 - 08:00, said:

..., cine stabilește vinovăția?
ala mai smecher.

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Oricum, nu mă prind ce mască neagră ai tu pe spate lângă far, probabil zici de bară aka buclier, care dacă ai noroc, ies la polish,.

Și pe spate ai triple, stopuri, nu faruri, la fel, iese la polish, sau o lași așa, sau iei o triplă bună de la dezmembrări.

Acum sincer, ce anume din mintea ta te-a făcut să crezi că e vina celuilalt ?
Care era logica ?

Edited by waterman, 22 September 2021 - 09:56.


#24
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008
Acum 7 ani soția a avut un accident cu cineva care nu i-a acordat prioritate. Agentul vinovatului (defuncta Carpatica) a avut pretenția ca acesta să scrie "sunt vinovat de producerea accidentului" și să semneze pe formularul de amiabilă pentru a deschide dosar de daună. Individul nu a vrut (deja au trecut mai mult de 48 de ore de la producerea accidentului și credea că scapă, ca să nu rămână și soția cu permisul suspendat). După câteva zile de insistențe, am mers cu soția și amiabila la poliție, a dat declarație completă, polițistul l-a chemat și pe vinovat, l-a amendat și i-a suspendat permisul două luni. Soția nu a pățit nimic, deși accidentul a fost declarat cu întârziere.
Pe cât se pare, firmele de asigurări solicită recunoașterea în scris a vinovăției, pentru a evita orice proces ulterior. Legea nu le dă dreptul să stabilească ei vinovatul, vinovăția poate fi recunoscută de persoana în cauză sau stabilită de poliție sau instanța de judecată.

#25
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

View Postdanb1961, on 22 septembrie 2021 - 09:34, said:

Acu' mon cher, nimic nu e clar pe lumea asta.. nevasta zice ca vroia sa dea inapoi "trotineta"... ; daca dadea inapoi, e clar vinovata(asa zic io..).
Ce sa zic monșer eu lucrez cu materialul clientului. In postarea trecuta ai scris asa:

View Postdanb1961, on 22 septembrie 2021 - 09:19, said:

...cum de pe sensul opus venea unu, dau cu spatele, moment incare apare "frecusul" intre cele 2 masini, amandoua fiind in miscare.


#26
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Daune.. Bara de plastic, aia neagra zgâriata cred ca o rezolv cu un spray, cm2 din far nu-i bai.. O sa trec pe la un service sa vad scorul. Înclin sa cred ca vinovăția este stabilita de asigurători, nu de constatare. În concluzie, după ce se completează constatarea amiabila trebe să-mi anunț asigurătorul?

Nevasta este conform legii în dotarea bărbatului asa ca eu=ea. Consoarta a spus ca vroia sa dea înapoi, dar nu este sigura, eternul feminin are dreptate? Cam asta este în mintea mea.

#27
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postdanb1961, on 22 septembrie 2021 - 10:20, said:

Înclin sa cred ca vinovăția este stabilita de asigurători, nu de constatare. În concluzie, după ce se completează constatarea amiabila trebe să-mi anunț asigurătorul?
Tu ca vinovat oricum ajungi la asiguratorul tau (ala ca va plati reparatia), sa faca masuratori si sa faca poze.
Nu va crede pe cuvant ..............
Ori mergeti impreuna, ori pe rand, ori fiecare in orasul lui.

#28
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postdanb1961, on 22 septembrie 2021 - 09:34, said:

Acu' mon cher, nimic nu e clar pe lumea asta.. nevasta zice ca vroia sa dea inapoi "trotineta"... ; daca dadea inapoi, e clar vinovata(asa zic io..).
Daca o femeie semnalizeaza stanga, nu e obligatoriu sa vireze la dreapta, ea poate merge si inainte, deci va intoarce.
Daca doamna zice ca voia sa dea inapoi.... inseamna ca a dat inapoi :D

#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdanb1961, on 22 septembrie 2021 - 10:20, said:

Consoarta a spus ca vroia sa dea înapoi, dar nu este sigura, eternul feminin are dreptate? Cam asta este în mintea mea.

Dacă a dat înapoi, e vinovată ea.
Dacă nu, și ăl din spate s-a băgat ca vita, e vinovat ăla.
Camera de bord aveați ?
Ălălalt ce zice ?

Martori sunt ?

#30
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Fără camera de bord, martori, cel puțin eu. Penalizarea malus(acum am b8) cum se face/e mare? Ma gândesc sa ma înțeleg cu omul, dacă este mai convenabil. Un sfat/cum se procedează?

#31
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ca sa nu ai malus, te poti intelege cu pagubitul. Negociati o suma, pagubitul scrie pe amiabila "Am primit suma de X lei si nu mai am nici o pretentie de despagubire", semneaza si aia e.
Asa am facut eu, in 2015, la Viseu de Sus, cand o tanti s-a gandit sa dea cu spatele in Civicul meu in varsta de doua luni. Am sunat la service, mi-au spus ca vopsirea ma costa 450-500 lei, sotul doamnei mi-a pus 500 lei in palma si aia a fost.

Edited by danvlas, 22 September 2021 - 11:24.


#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdanb1961, on 22 septembrie 2021 - 10:56, said:

Penalizarea malus(acum am b8) cum se face/e mare?

Din ce știu eu, o iei de la B0 acum.
Cât dai 500 600 de lei pe portiera ăluia, cred că plătești în plus la asigurare în 2 ani.

Nu  m-ai lămurit, a dat doamna cu spatele sau nu ?
Că asta schimbă complet ecuația.

#33
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
" Nu  m-ai lămurit, a dat doamna cu spatele sau nu ?"=nici eu. o sa merg pe varianta nevasta este intodeauna vinovata..

#34
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Colega... De la b8 taman la b0..?

#35
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Dupa o dauna se scad doua clase. Deci de la B8 o sa ajungi la B6.

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,357
  • Înscris: 01.12.2001
Astea sunt bifele ce se pot pune.
Nu stabiliți voi vinovăția.
Attached File  Screenshot_2021-09-22-13-46-21-764_com.adobe.reader.jpg   188.19K   26 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate