Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ati face naveta daca ati avea domiciliul la 60 km de facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
KloppToKop

KloppToKop

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 03.03.2017

View Postambr0zie, on 21 septembrie 2021 - 21:36, said:

Imi pare sincer rau citind asta. Daca era sa ai 5 restante sau sa nu treci anul, sa spunem ca mai intelegeam, dar asa ...
Eu am fost intr-o situatie oarecum asemanatoare in anul 1. Faceam o facultate mai usoara si cu program lejer, dar cazarea la camin era dezastru. Conditii la limita mizeriei, supraaglomerare, tot ce trebuie. Asa ca singura varianta a fost naveta, dar nu zilnic, ci la 3 zile. Imi facusem eu orarul, era permis, mergeam la mai multe grupe, faceam 8 ore lunea, 8 martea si 4 miercurea, la 12 terminam, fugeam la gara, la 12:45 aveam tren, un personal jegos, pe la 17:30 eram acasa. Duminica seara ma intorceam.

Nu aveam nicio sansa sa ma angajez, de acasa eram tocat daca aparea cumva o nota de 7. Naveta ma obosea dar macar dormeam in patul meu si aveam acces la un calculator, TV, apa calda, liniste, ceea ce in camin nu prea era cazul.
Tot ce imi amintesc frumos din anul ala e ca mi-am facut ceva prieteni, unii au ramas peste ani.

Eu te sfatuiesc mai degraba sa cauti sa inchiriezi ceva, la comun. 2 ore pe zi nu e mult, dar trebuie sa tii cont ca ai nevoie de socializare, atat amicala cat si pentru proiecte/facultate.

Asta desigur daca nu se introduce din nou facultatea doar online, ceea ce nu e deloc exclus.
Parintii mei nici 12 clase nu au terminat, mi-e greu sa le explic sistemul universitar, si cum ca o restanta nu e capat de lume, si inca ai posibilitatea sa termini facultatea la timp. As putea sa stau in chirie doar daca imi gasesc job in timpul semestrului, insa nu imi place ideea asta, nu stiu daca voi ramane cu ceva din facultatea asta.

View Post__Dan__, on 21 septembrie 2021 - 21:39, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui cu inghetatul anului si cu speranta ca la anul moare Covidul. Poti sa bagi pauza cand vrei tu? Si daca la anul uitam de pandemie prinzi loc in camin? La ce facultate esti? Ti-ai facut calculul cat vei produce in primii 5 ani dupa absolvire?
Motivul pentru care nu prind loc in camin cu o restanta este acela ca acestea functioneaza la 40% din capacitate datorita pandemiei. Ma gandeam ca peste 1 an vom sta mai bine din punct de vedere epidemiologic (cu toate ca probabil e o fantezie la cum stau lucrurile acum), si caminele se vor deschide la capacitate maxima. Sunt la Inginerie Electrica, UPB, si nu, nu m-am gandit la cat voi castiga. Prefer sa termin facultatea intai, si sa-mi gasesc un job in domeniu.

View PostTsunnnami, on 21 septembrie 2021 - 21:40, said:

Da
Ce facultate e?
Inginerie Electrica, UPB.

#20
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 30.08.2006

View PostKloppToKop, on 21 septembrie 2021 - 20:54, said:

In Ploiesti locuiesc si eu.
Da, nu se pune problema sa nu-mi permit un bilet de tren + un abonament la metrou. Mai ales ca avem si reduceri.
Unde ajungi mai repede la Ploiesti Vest sau la Ploiesti Sud?
Esti intr-un oras unde se intersecteaza 2 magistrale cu trafic intens si care ajung spre Bucuresti! Nu ai 2 trenuri pe zi si daca le pierzi ia-ma nene.
Am intrebat de Ploiesti Vest sau la Ploiesti Sud deoarece sunt cativa km diferenta si intra la alte intervale de tarifare abonament!
PS:legat de cadenta/intervale intre trenuri sunt momente ale zilei in care ai trenuri mult mai repede spre capitala decat trece singurul autobuz pe la mine prin cartier!
https://www.cfrcalat...vi-si-studenti/
https://www.cfrcalat...-martie2021.pdf
Acum na ce sa faci au scos de la studenti gratuitatea. Noroc pentru elevi!
Asadar....ai 50% reducere la abonamente!
In functie de Ploiesti Vest sau la Ploiesti Sud vezi cati km sunt si in ce zona intri.Ori 150 ori 200RON si ai abonament la IR.Daca mergi cu regio este 80 sau 100RON pe luna! Operatorii privati care trec prin zona nu au toti abonamente(de ex ATC nu are), dar au unele trenuri IR facute RE(bilet aproape de personal dar rang de interregio).
Personal as zica ca avand 50% reducere, merita sa iei IR.
Trenurile IR(interregio) din Ploiesti spre Bucuresti fac 40min! 40min! Ok se mai intarzie dar nu in fiecare zi, fiind pe o zona refacuta(acum daca vine de la Baia Mare sau nu stiu de unde cu 40 de min aia e).
ON:pune mana si fa naveta! 40min + cat mai e pe metrou e banal si e perfect normal atat in Bucuresti cat si in alte orase maricele din tara! Da unii fac asta stand in masina si altii pe ITB sau mai stiu eu cum->asta-i viata! ai 50% reducere si poti lua abonamente de IR sa nu mergi chiar cu toti .....(nu dam nume dar nu e mereu ok pe regio...depinde de zona/judet).
Am facut acum cativa ani aceasta naveta dar nu zilnic ci la 2 zile cu sageata albastra si deja eram la finele scolii. Am preferat-o si dupa strict financiar mai ales ca firma la care lucram deconta o mare parte din abonament(pe Bucuresti RATB+METROREX complet si pe tren pana la o anumita suma...tot ieseam mult mai bine. Ce sa zic ca ajungeam adesea de la 60km de Bucuresti mai redede decat tranzita un coleg de la Vest spre Nord cu masina?). Ma ajuta si programul de 12/24.Poate fi obositor nu zic nu...dar daca acum e greu ce sa zic mai tarziu? Niste casti/asculti ceva/citesti ceva.....imediat trece timpul!
De curand am facut la fel ceva naveta de ~60km la cam 70min durata/sens, dar am renuntat pentru ca aveam probleme cu internetul si unele legaturi nu prea ma ajutau(eram oarecum spre finele programului si se intampla sa mai arda una alta chiar trebuie sa pot da in taste.Daca mai si intarzia ca nu stiu ce....nema priza....deja era mai complicat). De cand a venit pandemia a invatat si firma ca din fata calculatorului se poate lucra de oriunde si conteaza altele(calitate muncii etc)....asa ca nu am mai facut naveta zilnic.
Intr-adevar poate naveta la munca VS naveta la scoala e altceva....nu stiu ce sa zic aici!

View PostKloppToKop, on 21 septembrie 2021 - 21:53, said:

Parintii mei nici 12 clase nu au terminat, mi-e greu sa le explic sistemul universitar, si cum ca o restanta nu e capat de lume, si inca ai posibilitatea sa termini facultatea la timp. As putea sa stau in chirie doar daca imi gasesc job in timpul semestrului, insa nu imi place ideea asta, nu stiu daca voi ramane cu ceva din facultatea asta.
Au prins alte vremuri....au vazut alte lucruri....era pur si simplu altfel! Imi vine greu a crede ca din start iti vor raul...doar ca na pentru ei e panica...ca nu mananca copilul cartea si ii faci de ras si cine stie ce o sa ajungi ca na o sa se afle in cartier ca ai o restanta!
Lasa-i cu ale lor dar nu arde nici tu gazul! Vezi ce iti place/ce materii iti starnesc interesul si trage de ele intrucat oricat ai citi/asimila nu strica! Da stiu e inca trist in Poli, dar e mai ok decat acum 18-20 de ani! Nu te lua dupa ce zic toti ca e veche si ca na doar impinge ca sa treci ca nu vei face performanta mai tarziu si cel mai important:te obisnuiesti asa(in viata reala/la o munca mai "de intelectual" mereu vei avea de citit).

Edited by yblu, 21 September 2021 - 22:26.


#21
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostKloppToKop, on 21 septembrie 2021 - 20:54, said:

Salut, nu este alegerea mea, insa este singura optiune in momentul de fata. Sunt la o facultate destul de grea din Romania (poli), si din pacate am terminat anul 2 cu o restanta, iar ca si consecinta nu voi prinde loc in camin. Cu situatia financiara nu stau prea bine deci chiria / camin privat nu este o optiune. Am de ales intre a ingheta anul cu speranta ca lucrurile vor sta mai bine din punct de vedere epidemiologic sau de a incerca totusi sa fac naveta. Mi-ar lua cam 2 ore pe zi dus-intors, daca este sa pun in calcul si eventualele intarzieri. Ce parere aveti?
Deci ai bani de benzina dar n-ai bani de-o gazda ? Posted Image

#22
KloppToKop

KloppToKop

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 03.03.2017

View Postyblu, on 21 septembrie 2021 - 22:15, said:

Unde ajungi mai repede la Ploiesti Vest sau la Ploiesti Sud?
Esti intr-un oras unde se intersecteaza 2 magistrale cu trafic intens si care ajung spre Bucuresti! Nu ai 2 trenuri pe zi si daca le pierzi ia-ma nene.
Am intrebat de Ploiesti Vest sau la Ploiesti Sud deoarece sunt cativa km diferenta si intra la alte intervale de tarifare abonament!
PS:legat de cadenta/intervale intre trenuri sunt momente ale zilei in care ai trenuri mult mai repede spre capitala decat trece singurul autobuz pe la mine prin cartier!
https://www.cfrcalat...vi-si-studenti/
https://www.cfrcalat...-martie2021.pdf
Acum na ce sa faci au scos de la studenti gratuitatea. Noroc pentru elevi!
Asadar....ai 50% reducere la abonamente!
In functie de Ploiesti Vest sau la Ploiesti Sud vezi cati km sunt si in ce zona intri.Ori 150 ori 200RON si ai abonament la IR.Daca mergi cu regio este 80 sau 100RON pe luna! Operatorii privati care trec prin zona nu au toti abonamente(de ex ATC nu are), dar au unele trenuri IR facute RE(bilet aproape de personal dar rang de interregio).
Personal as zica ca avand 50% reducere, merita sa iei IR.
Trenurile IR(interregio) din Ploiesti spre Bucuresti fac 40min! 40min! Ok se mai intarzie dar nu in fiecare zi, fiind pe o zona refacuta(acum daca vine de la Baia Mare sau nu stiu de unde cu 40 de min aia e).
ON:pune mana si fa naveta! 40min + cat mai e pe metrou e banal si e perfect normal atat in Bucuresti cat si in alte orase maricele din tara! Da unii fac asta stand in masina si altii pe ITB sau mai stiu eu cum->asta-i viata! ai 50% reducere si poti lua abonamente de IR sa nu mergi chiar cu toti .....(nu dam nume dar nu e mereu ok pe regio...depinde de zona/judet).
Am facut acum cativa ani aceasta naveta dar nu zilnic ci la 2 zile cu sageata albastra si deja eram la finele scolii. Am preferat-o si dupa strict financiar mai ales ca firma la care lucram deconta o mare parte din abonament(pe Bucuresti RATB+METROREX complet si pe tren pana la o anumita suma...tot ieseam mult mai bine. Ce sa zic ca ajungeam adesea de la 60km de Bucuresti mai redede decat tranzita un coleg de la Vest spre Nord cu masina?). Ma ajuta si programul de 12/24.Poate fi obositor nu zic nu...dar daca acum e greu ce sa zic mai tarziu? Niste casti/asculti ceva/citesti ceva.....imediat trece timpul!
De curand am facut la fel ceva naveta de ~60km la cam 70min durata/sens, dar am renuntat pentru ca aveam probleme cu internetul si unele legaturi nu prea ma ajutau(eram oarecum spre finele programului si se intampla sa mai arda una alta chiar trebuie sa pot da in taste.Daca mai si intarzia ca nu stiu ce....nema priza....deja era mai complicat). De cand a venit pandemia a invatat si firma ca din fata calculatorului se poate lucra de oriunde si conteaza altele(calitate muncii etc)....asa ca nu am mai facut naveta zilnic.

Au prins alte vremuri....au vazut alte lucruri....era pur si simplu altfel! Imi vine greu a crede ca din start iti vor raul...doar ca na pentru ei e panica...ca nu mananca copilul cartea!
Lasa-i cu ale lor dar nu arde nici tu gazul! Vezi ce iti place/ce materii iti starnesc interesul si trage de ele intrucat oricat ai citi/asimila nu strica! Da stiu e inca trist in Poli, dar e mai ok decat acum 18-20 de ani!
Stau la sud, cred ca in 10 minute de mers mai alert ajung chiar pe peron mergand pe sub pod. M-am gandit si la abonament, dar momentan astept sa se afiseze orarul. Daca am noroc o sa fie grupate laboratoarele + seminariile in aceeasi zi, deci e posibil sa fiu nevoit sa fac naveta de 2, maxim 3 ori pe saptamana, avand in vedere ca toate cursurile se vor tine online. Si da.. si eu am fost surprins de cat de repede se misca trenurile pe ruta Ploiesti - Bucuresti. La admitere am condus pana la Bucuresti, am facut vreo 2 ore, plus bataie de cap cu locurile de parcare.

View PostBaXXXon, on 21 septembrie 2021 - 22:15, said:

Deci ai bani de benzina dar n-ai bani de-o gazda ? Posted Image
Nu vreau sa merg cu masina lol

#23
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Naveta. Mai dormi in tren sau te relaxezi. De invatat nu cred ca poti invata.
E mai misto in camin, dar.. aia e.
Nu renunta la politehnica.

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostKloppToKop, on 21 septembrie 2021 - 20:54, said:

Ati face naveta daca ati avea domiciliul la 60 km de facultate?..... Mi-ar lua cam 2 ore pe zi dus-intors, daca este sa pun in calcul si eventualele intarzieri. Ce parere aveti?
da, fara nici un dubiu.

#25
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 30.08.2006

View PostKloppToKop, on 21 septembrie 2021 - 22:33, said:

Stau la sud, cred ca in 10 minute de mers mai alert ajung chiar pe peron mergand pe sub pod. M-am gandit si la abonament, dar momentan astept sa se afiseze orarul. Daca am noroc o sa fie grupate laboratoarele + seminariile in aceeasi zi, deci e posibil sa fiu nevoit sa fac naveta de 2, maxim 3 ori pe saptamana, avand in vedere ca toate cursurile se vor tine online. Si da.. si eu am fost surprins de cat de repede se misca trenurile pe ruta Ploiesti - Bucuresti. La admitere am condus pana la Bucuresti, am facut vreo 2 ore, plus bataie de cap cu locurile de parcare.
Este si asta o varianta sa testezi o luna si sa vezi dupa daca e de abonament sau nu(cu abonament esti legat de un operator, cu bilet iei pe oricare).Atat ca daca ai abonament nu mai stai mereu sa iei bilet...poate e coada/poate nu merge SISTEMUL/poate ai plecat mai tarziu de acasa...tot felul de...scenarii! de ex la cfr nu poti lua cu 5 min inainte sa plece trenul....ca asa e sistemul!
De la sud nu ai chiar toate optiunile/toti operaratorii care merg pe Valea Prahovei dar asta e.
Strict intre cfr si transferoviar(daca e sa alegi regio) merg pe al doilea(mai ok/mai curat cel putin asta e experienta mea)...dar na le testezi tu! Atat ca nu au AC, pe cand unele vagoane etajate de la cfr au.
Recomand, daca mergi pe bilet, sa nu le arunci in prima luna/a doua luna ca sa poti face un calcul(sau le treci in ceva excel cum vrei tu)! Vezi ca nu toti/oricare accepta plata cu cardul in tren(la cfr e utopie asa ceva) asa ca e bine sa ai mereu acolo un 10 RON la tine just in case (chiar acum o luna asteptam sageata si cand au anuntat ca are 1.5h intarziere....toti am mers la transferoviar->a taiat baiatul ala la bilete cat a injurat lumea cfr-ul de numa).
Sa ai in vedere ca poate vei dori sa mai iesi si la capitala(nu pentru scoala) deci numarul potential de calatorii poate fi mai mare!
PS:daca nu va fi cazul de abonament studiaza si(e valabil un an):
https://www.cfrcalat.../trenplus-card/

Edited by yblu, 21 September 2021 - 23:06.


#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Mai ai și varianta de a te transfera de la politehnica la UPG Ploiești, exista și aici specializarea inginerie mecanica și electrica.
Acum foarte mulți ani știu ca se putea face transfer, ți se echivalau examenele luate la materiile comune/similare celor 2 facultăți, iar diferențele le puteai da pe parcursul anului, în sesiunile de examen.




#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcorinadaniela, on 22 septembrie 2021 - 05:39, said:

Mai ai și varianta de a te transfera de la politehnica la UPG Ploiești, exista și aici specializarea inginerie mecanica și electrica.
Acum foarte mulți ani știu ca se putea face transfer, ți se echivalau examenele luate la materiile comune/similare celor 2 facultăți, iar diferențele le puteai da pe parcursul anului, în sesiunile de examen.

Nope, ingineria electrica e mult mai importanta decat UPG-ul, care in cativa ani...
Nu renunta.

#28
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Eu zic sa te orientezi spre o chirie cu unul s-au mai multi cologi. Naveta cred ca este putin peste mana avand in vedere km etc..si oricum te costa destul si asta

#29
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 22.08.2012
1. Orice varianta alegi, NU renunta la facultate.
2. Orice varianta e ok, naveta, chirie cu inca 2-3 colegi intr-un apartament de 2-3-4 camere.
3. Nu am cuvinte sa-i caracterizezpe parintii tai daca au spus asa ceva.
4. Am muncit din anul 2 de facultate, deci poti sa gasesti ceva ca sa-ti rotunjesti veniturile.
5. Inca o data: orice varianta alegi, NU renunta la facultate!

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,500
  • Înscris: 13.06.2004
De la Gările de Nord şi Basarab până în Grozăveşti nu e mare distanţă. Doar e nasol că ai de mers ceva prin campus.
Ca Bucureştean, mă gândesc că uneori ajung mai repede de la mine din Obor la Ploieşti decât în unele zone din Bucureşti    :lol:

#31
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Nu te lăsa de facultate! O să-ți mulțumești mai târziu.

#32
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostBucsaMobilul, on 22 septembrie 2021 - 10:08, said:

Nu te lăsa de facultate! O să-ți mulțumești mai târziu.

Daca pleaca din tara doar.. Aici, mari sanse sunt sa ajunga la Lidl..  E prea mare inflatia de diplome la noi ( pentru ca facultati moca din banii prostilor ). D-aia se alinta angajatorii.
Asa e cand s-a ajuns ca, sa fii mester e rusine. Ala castiga cat 2 ingineri.

#33
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

View Postmariovrs, on 22 septembrie 2021 - 10:39, said:


Daca pleaca din tara doar.. Aici, mari sanse sunt sa ajunga la Lidl..  E prea mare inflatia de diplome la noi ( pentru ca facultati moca din banii prostilor ). D-aia se alinta angajatorii.
Asa e cand s-a ajuns ca, sa fii mester e rusine. Ala castiga cat 2 ingineri.

Sunt suficienti la georgrafie, filozofie pentru Lidl. Astia de la Inginerie electrica au alte traiectorii in viata

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Care facultate? Se mai merge la facultate in zilele astea covidioase? Posted Image))

ON: Daca ma intrebi pe mine... nu, n-as face nicio naveta. Mi-era lene sa fac 20-25 min pana la facultate, d'apoi sa fac 2h dus-intors pe zi. In locul tau as renunta, sincer, tot la Lidl sau la Mc o sa ajungi... mai bine iti gasesti ceva de munca ca muncitor necalificat in afara.

#35
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 19.11.2006

View PostKloppToKop, on 21 septembrie 2021 - 20:54, said:

Salut, nu este alegerea mea, insa este singura optiune in momentul de fata. Sunt la o facultate destul de grea din Romania (poli), si din pacate am terminat anul 2 cu o restanta, iar ca si consecinta nu voi prinde loc in camin. Cu situatia financiara nu stau prea bine deci chiria / camin privat nu este o optiune. Am de ales intre a ingheta anul cu speranta ca lucrurile vor sta mai bine din punct de vedere epidemiologic sau de a incerca totusi sa fac naveta. Mi-ar lua cam 2 ore pe zi dus-intors, daca este sa pun in calcul si eventualele intarzieri. Ce parere aveti?

De 25 ani fac naveta: Casă -Școală și retur și de vreo 20 ani doar Casă și servici și retur ... În primele perioade aka ani 90” am luat oameni la ocazie, oameni care și ei la rândul lor făceau naveta... ”împărțeam combustibilul”, am mai fost și eu la ”ia mă nene”, am tremurat de frig la -15 grd. și am murit de cald  la + 40 grd., dar nu am renunțat.

Ca și tine și eu fac același timp.

Tu știi mai bine ca oricine dacă merită sau nu. Posted Image

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Baga, daca te relaxezi acum 1 an risti sa deviezi de la calea samuraiului.
Adica, ce sa se modifice peste 1 an ?!
Cred ca veti multe cursuri online.

Zi ca esti in filmul Rocky, strangi din dinti si castigi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate