Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Squid game

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Cum naiba reusesti sa tii minte numele alora ???

#20
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Am incercat sa ma uit la el saptamana trecuta si dupa 15 minute de vizionare din primul episod l-am sters. Apoi am tot vazut in media si pe retelele de socializare ca are o gramada de urmaritori. I-am mai dat o sansa. M-am fortat sa ma uit la primul episod, si apoi restul a venit de la sine. Un serial bun, care te tine cu sufletul la gura chiar daca nu vrei sa recunosti asta.

#21
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Serialul e super fain, povestea de asemenea, eu personal il recomand


Iar astia care acuzati asa zisii haiteri…terminati cu prostiile, suntem pe un forum public, oamenii au voie sa isi exprime propriile opinii si impresii….daca nu sunt la fel cu ale voastre si nu sunt in asemntimentul vostru…gata…haiteri….terminati cu prostiile astea, faptul ca unuia nu ii place iar tie iti place, nu il,poti acuza de heitarism.

Edited by cuculea, 09 October 2021 - 08:00.


#22
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Meh, destul de ok. Un pic peste The Queen's Gambit. Episodul 7 cam dramatic, iar ultimul episod, cam lalait.

De urmarit a doua oara? Nu. De recomandat? Nu.

Asteptam sezonul doi care o sa aiba aceiasi actori, alta runda, sau varianta americana.

#23
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Eu urasc serialele si filmele in care totul este fortat pentru a continua povestea (si asa trasa de par).
Am renuntat dupa episodul 3.

#24
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Mda, tineretul a ajuns deja să copieze această prostie. Altceva doar pt a ne mai ține ocupați și lipiți cu ochii de TV-uri și de device-uri și de a ne distrage de la problemele actuale.
  În fine, eu sunt mai mult cu filmele, niciodată nu prea le-am avut cu serialele (dacă am urmărit 2-3), mai degrabă miniserii. Pur și simplu unele se lungesc prea mult și trebuie să ai răbdare și timp să le urmărești.

Edited by Vlad_22, 19 October 2021 - 20:24.


#25
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Alice in Borderland seamana ca tema cu asta, doar ca e mai SF. Tot concursuri mortale.
https://www.imdb.com/title/tt10795658/

#26
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.09.2021
Ideia seriei nu e rea, efectele sunt bine realizate, păcat că sunt câțiva actori ce joacă oribil, după 3 episoade am renunțat. Dacă o să-l facă și americanii cu actori adevărați o să mă uit.

#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Nota 6 pentru valoarea de productie.

Serialul asta are scenariul la nivelul varstei 12-16 ani, ma asteptam sa fie facut dupa ceva manhwa shounen. De aia il si compara lumea cu alte filme/seriale facute dupa manga pentru copii: Battle Royale si Alice in Bordeland.

Pentru mine a fost extrem de plictisitor si previzibil, mi-am dat seama de twist din clipa in care l-am vazut pe acel batran. Nu ca as fi destept ci pentru ca e o chestie obisnuita in acest tip de poveste de la asiatici. Cele doua exemple din Japonia sunt doar cele mai cunoscute, dar exista zeci de manga cu tema asta.

Exista manga psihologice mult mai bune si mature pe aceasta tema, dar prost transpuse pe ecran Posted Image

Inca sper la ceva cu valoarea de productie a Squid Game de la Nobuyuki Fukumoto.

Attached Files



#28
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Până ignor noua excitaţie a mapamondului - Last of Us - i-am dat şi eu o şansă fostei excitaţii a mapamondului pe care am ignorat-o la vremea ei - Squid Game. Foarte bun, 9/10, păcat de turnura un pic georgemartinescă din jurul episodului 6 cu omorâtul a foarte mulţi "de-ai noştri" (mai ales că ştiau că nu se opresc la un singur sezon), dar per total n-am putut să mă supăr că l-au scos pe brokerul de finanţe cel mai malefic personaj din societate. Posted Image

Nu m-aş fi gândit că are sens să faci S2 la aşa ceva, dar cică e scris şi începe producţia. Să ne trăiască, la ăsta o să mă uit din prima.
https://www.newsweek...se-date-1778946

Edited by donjoe, 09 February 2023 - 21:58.


#29
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010

View Postdonjoe, on 09 februarie 2023 - 21:47, said:

Nu m-aș fi gândit că are sens să faci S2 la așa ceva, dar cică e scris și începe producția. Să ne trăiască, la ăsta o să mă uit din prima.
https://www.newsweek...se-date-1778946
Deocamdata you get this
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O61C8zc8Znk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau poate, holy fuck, ăsta e sezonul 2.

#30
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010

View Posthellmarvel, on 16 noiembrie 2023 - 08:24, said:

Deocamdata you get this
M-am apucat de el, brrr, lugubru joc (ca si serialul), poate era altfel situația daca mai întîi era jocul, si pe urma serialul, pentru ca așa te apuca risul cînd sint eliminați ăia (ups, mi s-a murdărit tricoul, I gotta play dead now). Plus ca scoate ce e mai rau si din jucători, si din telespectatori, ajungi sa te uiți pentru ca vrei sa vezi pe cite unul eliminat, nu cistigind. De exemplu, in episodul trei, m-am bucurat ca au fost eliminate doua la care țineam, pentru ca a fost eliminat cu ele unul pe care l-aș fi bătut daca eram eu in jocul ala, cu toate riscurile.

#31
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Dezamagit de sezonul 2... dezamagit... si l-am asteptat cu sufletul la gura...

#32
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 12.05.2005
Sezonul 2 inca nu a aparut.

#33
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Aveti dreptate amandoi ca sa zic asa. :)

Exista Squid Game sezonul 1 serialul sud-coreean aparut acum 1 an si au lasat loc si de continuare, ar trebui sa apara candva si sezonul 2.

Si mai exista si Squid Game The Challenge in engleza si e evident tot sezonul 1.

La asta al doilea e mai mult in stil reality-show si au dat drumul doar la 5 episoade.  Am inteles ca mai urmeaza inca 5 episoade ce o sa apara in cateva zile.

#34
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
O noua tranșă din reality-game (poate se trezește si Netflix sa nu mai trîntească toate episoadele odata, așa au bușit Blue Eye Samurai, un show EXCELENT, dar care a trecut neobservat), au lăsat ultimul episod pe săptămîna viitoare, e bine si așa.

Jegos joc, hate watch all along, eu l-aș interzice dac-aș putea. Nu stiu, poate scurma după audiente si le iese, dar concursuri cu probe dintr-astea N-AR TREBUI SA EXISTE. Ești pur si simplu FORTAT sa faci alegeri imorale, iar scuza ca o faci pentru bani face lucrurile inca si mai rele (macar in serial o făceai ca să-ți salvezi viata, pe-asta as intelege-o, dar tot n-aș ierta-o (ai tot dreptul sa pui viață ta mai presus de a celorlalți, dar nu aștepta sa te respect pentru asta.

In jocul asta ești FORȚAT sa faci alianțe, înțelegeri, prietenii, STIIND ca poți fu pus in situația de a-i înșela sau înjunghia pe la spate. Au fost citiva jucători care au jucat the long game (sa nu-ți încâlci propriile principii, si poate cineva ti le observa si apreciază, daca tot apari la televizor (adică faci o figura buna), dar cu cei mai multi n-aș mai vorbi, după show-ul asta.

#35
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015
The challenge a fost excelent. Recomand

#36
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,885
  • Înscris: 12.03.2010
It is one thing to extend a successful television series in a way that drains its meaning and dilutes its impact. It is another to drown it in greed and to gleefully embrace what it diagnoses as economically and spiritually catastrophic.
[...]
The original Squid Game indicts, above all, anyone who would find such a competition entertaining. The villains are the people who watch, who plan, and who enjoy this spectacle. So what makes The Challenge so creatively misbegotten is that it suggests at best (or worst?) a cynical effort to exploit the most superficial elements of Squid Game while entirely missing its point, and at worst (or best?) an ignorant failure to understand what the show is even supposed to be about.


Yep.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate