Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

EV: Numere de inmatriculare verzi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#127
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Nu e la mișto. Io vreau numere verzi eliberate pentru o masina electrica. Legal.
Apoi plătesc rezervare, pentru ele, și electricei ii pun alte numere. Astea verzi devin rezervate, dar libere, și le voi folosi la o masina clasica. La aia nu primești alte numere, când ai rezervate. Ca le ai acasă.
In principiu asta e, per total mai complicat, dar cineva are o pasarica. I'o i'am zis ca e un stol, dar asta e. Vrea o combinație pe care o are pe un golf mutata pe un Mercedes, dar sa fie verzi, nu are nici electrica deci o sa pun un spring pe numele lui câteva zile.
Din punct de vedere al înmatriculărilor rezolv, eram curios dacă din punct de vedere al politiei rutiere, ulterior, e vreo problema.

Edited by slai, 27 June 2022 - 18:53.


#128
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017

View Postslai, on 27 iunie 2022 - 18:51, said:

eram curios dacă din punct de vedere al politiei rutiere, ulterior, e vreo problema.
Evident că e o problemă, legea zice că numerele de înmatriculare în România sunt negre pe fond alb (asta scrie în legea numerelor negre, nu în legea numerelor verzi). Restul sunt excepții (roșii, verzi, albastre).
E mai simplu să le vopsești pe alea negre, dacă tot vrei să faci ceva ilegal, fără atâtea artificii :)

#129
cuturel

cuturel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 15.02.2012
Am fost dimineata la DRPCIV Brasov, am semnat o declaratie pentru placuta suplimentara si am platit 40 lei. La ora 15.30 ridic numerele verzi, primele pe Brasov, conform celor de la politie.

#130
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
Bravo, atat de simplu, dupa 15:30 te asteptam cu poze.

#131
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004
nu vad de ce ar fi nevoie de nr verde pt suportul de bicicleta.. dar sa asteptam pozele..

#132
cuturel

cuturel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 15.02.2012
A fost foarte simplu. Declaratia respectiva mi a completetat o la calculator cel de la ghiseu.
Am prezentat buletinul, am platit 40 lei si am semnat foaia respectiva. Atat

#133
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 16.05.2012

View Postcuturel, on 28 iunie 2022 - 12:58, said:

A fost foarte simplu. Declaratia respectiva mi a completetat o la calculator cel de la ghiseu.
Am prezentat buletinul, am platit 40 lei si am semnat foaia respectiva. Atat
S-a pastrat numarul sau ai primit altul la rand?

#134
cuturel

cuturel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 15.02.2012
Acelasi numar, bineinteles.

Attached Files



#135
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Incep sa se apara numere verzi pe strazi, lumea e interesata de ele, probabil ca au facut primele 50-100 numere, nu stiu ce capacitate au pe zi...

#136
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Acum sa apara facilitatile, super fragmentate, ca asa ne duce capul.
O sa fie parcarea gratuita doar pt cei din oras/judet.
Cam asta e tot la ce va puteti astepta.
Impozitul e 0 si va ramane asa probabil mult timp, pana cand scaderea vanzarilor de hidrocarburi vor rani incasarile statului.

#137
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Eu sper sa apara facilitatea parcare gratuita indiferent de orasul in care este inmatriculata masina pe baza numarului verde fara vinieta speciala.

#138
robertcb

robertcb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 04.12.2012
In Buzau, electromobilitatea nu este absolut deloc sustinuta, sunt aproape 4 ani de cand tot apar in presa locala articole cum ca Primaria va construi 8 statii de incarcare pentru vehicule electrice, cu locatii exacte, insa nimic concret, parcare gratuita nu exista, ba mai mult, vehiculele hibride care beneficiau de reducere 95% la impozit nu mai au aceasta facilitate, multi isi inscriu masinile pe la rude prin alte judete.. Asa ca, numerele verzi in Buzau sunt, din pacate, absolut inutile. Doar hotararile la nivel national sa ne ajute, ca pe plan local Buzaul nu misca un deget in directia EV.

#139
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 02.05.2008
Am ramas surprins neplacut sa vad ca in Buzau sunt mai putine statii de incarcare decat in Focsani sau Ramnic

#140
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003

View Postrelu11051, on 30 iunie 2022 - 08:27, said:

Eu sper sa apara facilitatea parcare gratuita indiferent de orasul in care este inmatriculata masina pe baza numarului verde fara vinieta speciala.
Asta e posibil doar prin lege.
In rest, EV e vazut ca o curiozitate momentan, iar la nivel local, e mai mare foamea de bani decat grija cu poluarea.

#141
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 29.05.2004

View Postrobertcb, on 30 iunie 2022 - 08:40, said:

In Buzau, electromobilitatea nu este absolut deloc sustinuta, sunt aproape 4 ani de cand tot apar in presa locala articole cum ca Primaria va construi 8 statii de incarcare pentru vehicule electrice, cu locatii exacte, insa nimic concret, parcare gratuita nu exista, ba mai mult, vehiculele hibride care beneficiau de reducere 95% la impozit nu mai au aceasta facilitate, multi isi inscriu masinile pe la rude prin alte judete.. Asa ca, numerele verzi in Buzau sunt, din pacate, absolut inutile. Doar hotararile la nivel national sa ne ajute, ca pe plan local Buzaul nu misca un deget in directia EV.

si ce hotarari la nivel national astepti daca Ciolacu e din Buzau ??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate