Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sa fac plangere penala ?

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#37
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View Postbaribalu, on 20 septembrie 2021 - 10:02, said:

Pe scurt. poti sa dai banca in judecata, nu ai nici o sansa sa castigi pentru ca tu singur i-ai dat banii lui ala trecand peste toate protocoalele de securitate ale bancii. Si banca poate sa ceara daune pentru plangerea ta penala nefondata.

Degeaba o sa ceara banca ca nu o sa primeasca nici o dauna...
Daca pierde procesul, si sigur il va pierde is va plati cheltuielile de judecata ale lui si ale banii (care probabil nu vor fi mici).

Oricum sfatul meu e sa stai in banca ta si sa uiti de banii aia.... si sa te potolesti si cu restul de gainarii...

Edited by mirel3003, 20 September 2021 - 10:07.


#38
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postsgn30, on 20 septembrie 2021 - 10:02, said:

Cand te duci sa faci plangere penala la politie impotriva bancii sa te autodenunti si pe tine pentru dare de mita sa nu faci 2 drumuri...

Ma bucur ca ti-ai luat teapa... iti meriti soarta. Asta merita toti spagarii...


Nu discutam de spaga aici. Nu sustin si nu incurajez SPAGA de nici o culoare . A fost o gandire total eronata acolo....

View Postmirel3003, on 20 septembrie 2021 - 10:06, said:

Degeaba o sa ceara banca ca nu o sa primeasca nici o dauna...
Daca pierde procesul, si sigur il va pierde is va plati cheltuielile de judecata ale lui si ale banii (care probabil nu vor fi mici).

Oricum sfatul meu e sa stai in banca ta si sa uiti de banii aia.... si sa te potolesti si cu restul de gainarii...


Tocmai asta e ideea, daca sunt pe aici persoane care au facut plangere penala in spete asemanatoare si nu au iesit pe dauna totala. Sau daca stie cineva(ipotetic) cum ar trebui formulat ca sa fie sanse mai mari. Intreb si eu.

Totusi despre ce alte gainarii este vorba ?

#39
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View PostLordulCapdeMort, on 20 septembrie 2021 - 10:09, said:

Totusi despre ce alte gainarii este vorba ?

Dare de mita, trafic de influenta, etc.... vezi ca si astia sunt fapte penale!

#40
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
O să trag o linie oarecum.

Până la urmă tu ce vrei? Plângere penală poți face, așa cum poate face orice cetățean. Du-te și fă plângere și vezi cum se soluționează. E gratis, nu te costă nimic, doar cele 10 minute de redactare.

#41
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postmirel3003, on 20 septembrie 2021 - 10:14, said:

Dare de mita, trafic de influenta, etc.... vezi ca si astia sunt fapte penale!

Da stiu si imi pare rau si oricum nu am rezolvat nimic nici cu alea. Pur si simplu nu am mai rezistat la bataia de joc a unora si am clachat.

#42
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostLordulCapdeMort, on 20 septembrie 2021 - 10:09, said:

Tocmai asta e ideea, daca sunt pe aici persoane care au facut plangere penala in spete asemanatoare si nu au iesit pe dauna totala. Sau daca stie cineva(ipotetic) cum ar trebui formulat ca sa fie sanse mai mari. Intreb si eu.

Ce formulare? Nu e întâmpinare, e un rahat de plângere, unde efectiv scrii ce s-a întâmplat. Fix cum ai făcut împotriva ăluia de prima oară, când ți-a tras țeapa (tot plângere penală ai făcut și atunci), așa faci și acum, doar că împotiva băncii, dacă tu așa consideri.

#43
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View PostSmurfK, on 20 septembrie 2021 - 10:15, said:

O să trag o linie oarecum.

Până la urmă tu ce vrei? Plângere penală poți face, așa cum poate face orice cetățean. Du-te și fă plângere și vezi cum se soluționează. E gratis, nu te costă nimic, doar cele 10 minute de redactare.


Vreau sa vad daca mai am sanse sa imi recuperez banii .

Daca depun plangere banca nu se poate intoarce impotriva mea ?

#44
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Posttehnics, on 20 septembrie 2021 - 10:04, said:

Dar daca vei pierde procesul impotriva bancii, ca exista si riscul ala de 50%, atunci vei suporta cheltuieli de judecata
Avînd în vedere cum s-a desfășurat tranzacția reclamată aș estima riscul ăla la 99%.

#45
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postradunic, on 20 septembrie 2021 - 10:18, said:

Avînd în vedere cum s-a desfășurat tranzacția reclamată aș estima riscul ăla la 99%.


Nimic nu este sigur in vremurile contemporane.

#46
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostLordulCapdeMort, on 20 septembrie 2021 - 09:04, said:

Intreabarea este daca nu cumva a gresit si banca in ecuatie ?

Clar a gresit cand a scris peste tot ca nu e raspunzatoare de cazul in care iti pui pe tava datele de card, codurile de acces si alte informatii sensibile.

E vinovata si cand spune ca acele informatii nu trebuie transmise nimanui, nici macar angajatilor bancii (care oricum nu le vor solicita vreodata).

Da banca in judecata, e pacat sa nu pierzi inca 5000 lei pt. indiferenta lipsa de educatie financiar-bancara.

Quote

Eu am hartie de la politie si in baza acestei hartii se pune intrebarae daca banca pana la solutionarea cauzei nu putea bloca tranzactia ?

Asta e primul lucru pe care il faci si fara maculatura, contactezi banca si  reportezi o tranzactie frauduloasa.
Daca o mai pot bloca, bine, daca nu, nu e problema lor in cazul in care considera ca nu poate fi interpretata ca fiind frauduloasa, din moment ce ai furnizat de buna voie acele date si nu ti-au fost sustrase printr-o bresa de securitate imputabila lor.

Odata executat transferul din banca, ei nu mai au ce sa faca, poate doar sa solicite procesatorului platii sa-i blocheze, in cazul in care nu au fost deja cheltuiti banii aia.

Contactul ala de 20 + pagini semnat cu banca l-ai citit macar, ca sa poti vedea ce sanse ai ca banca sa fie trasa la raspundere?

Edited by gumball3000, 20 September 2021 - 10:35.


#47
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
siguranta poate suferi doar la cea mai slaba veriga. in cazul de fata, tu cu prostiile facute sunteti veriga slaba.

asadar, sansele de a castiga un eventual proces sunt minime, spre 0 chiar. dupa cum ti s-a scris deja, vei ajunge sa platesti cheltuielile de judecata, poate si ceva extra, mai mult decat pierderea de acum, dar adunata si cu ea, vei realiza cat de scumpa e prostia si ca se plateste, nu e doar o vb de speriat copiii, precum bau bau.

pe scurt: ai facut o prostie cat casa, nu te adanci sa o faci cat blocul

#48
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostLordulCapdeMort, on 20 septembrie 2021 - 09:14, said:

Nu i-am dat datele pe whatss'up ci intr-un  formular . Nu mi-a mers aplicatia in aceea duminica dupa amiaza. Chiar el ma intreba daca am aplicatie bancara si i-am spus ca da dar nu merge in acest moment . Nu stiu cum a facut el si  ce a facut de pana la urma am primit codul prin sms.... Stiu doar ca am vorbit si cu "asistenta olx" fara a sti ca e "fake" .

formular clasic de phishing

Edited by gumball3000, 20 September 2021 - 10:38.


#49
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Am avut eu spart un card pentru ca mi-am bagat datele pe ceva site dubios, DAR pe vremea respectiva era codul ala unic care il stiai doar tu si stiam ca site-ul nu e ok si atunci nu am bagat codul.

Am primit suma inapoi (asta se intampla in 2014), iar suma era de vreo 330 de lei ceva de genu. A trebuit sa fac o declaratie pe vreo 3 foi scris de mana cu semnatura in care am declarat tot ce s-a intamplat.
Speta mea era ceva de genu: da am dat datele de card, dar nu am dat codul unic (nu era bt pay pe vremea aia), iar banii erau o plata catre un site din america nefunctional cand am incercat sa vad plata.

Imi pare rau, dar tie banca nu are ce sa iti faca pentru ca tu de buna voie ai introdus datele de la card sa faci o plata si ma gandesc ca ai introdus si codul de siguranta din BT pay ceea ce inseamna ca ai si validat tranzactia. Banca nu e obligata sa iti verifice persoana la care faci tu trasnferul in cont.

Singurele variante pe care le ai sunt urmatoarele:
- dai in judecata teparul pentru inselaciune;
- astepti sa isi faca politia treaba cu toate ca ei se misca foarte incep sau deloc si peste un an o sa uite de reclamatia ta.

Oare de ce suma ai fost tepuit? Pentru ca din punctul meu de vedere e o cauza pierduta daca politia nu reuseste sa identifice teparul.

Edited by stearom, 20 September 2021 - 10:39.


#50
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Poststearom, on 20 septembrie 2021 - 10:37, said:

Am avut eu spart un card pentru ca mi-am bagat datele pe ceva site dubios, DAR pe vremea respectiva era codul ala unic care il stiai doar tu si stiam ca site-ul nu e ok si atunci nu am bagat codul.

Am primit suma inapoi (asta se intampla in 2014), iar suma era de vreo 330 de lei ceva de genu. A trebuit sa fac o declaratie pe vreo 3 foi scris de mana cu semnatura in care am declarat tot ce s-a intamplat.
Speta mea era ceva de genu: da am dat datele de card, dar nu am dat codul unic (nu era bt pay ep vremea aia), iar banii erau o plata catre un site din america nefunctional cand am incercat sa vad plata.

Imi pare rau, dar tie banca nu are ce sa iti faca pentru ca tu de buna voie ai introdus datele de la card sa faci o plata. Banca nu e obligata sa iti verifice persoana la care faci tu trasnferul in cont.

Singurele variante pe care le ai sunt urmatoarele:
- dai in judecata teparul pentru inselaciune;
- astepti sa isi faca politia treaba cu toate ca ei se misca foarte incep sau deloc si peste un an o sa uite de reclamatia ta.

Oare de ce suma ai fost tepuit? Pentru ca din punctul meu de vedere e o cauza pierduta daca politia nu reuseste sa identifice teparul.


Despre 3600 ron este vorba, eu am introdus datele cardului crezand ca e vorba despre o aplicatie de validare a cardului pe respectivul site.

Codul unic despre care spui tu nu l-am introdus eu , ci rusul ! Greseala mea este ca l-am furnizat asistentei fake fara a sti ca este fake.

View Postgumball3000, on 20 septembrie 2021 - 10:30, said:

formular clasic de phishing


Si de unde era sa stiu ca e phishing daca sunt site-uri de pariuri sa zicem care au asemenea formulare pentru inrolarea cardului in vederea efectuarii tranzactiilior ?????

#51
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Same shit, nu l-ai introdus tu, dar l-ai dat de buna voie.
Citeste contractul si vezi ce spune de cazurile astea.

View PostLordulCapdeMort, on 20 septembrie 2021 - 10:40, said:



Despre 3600 ron este vorba, eu am introdus datele cardului crezand ca e vorba despre o aplicatie de validare a cardului pe respectivul site.

Codul unic despre care spui tu nu l-am introdus eu , ci rusul ! Greseala mea este ca l-am furnizat asistentei fake fara a sti ca este fake.




Si de unde era sa stiu ca e phishing daca sunt site-uri de pariuri sa zicem care au asemenea formulare pentru inrolarea cardului in vederea efectuarii tranzactiilior ?????

pai scrie chiar pe site-ul BRD cum:

Quote


Cumpărători falși
Fii vigilent când dorești să vinzi un produs și folosești diverse site-uri ca să publici un anunț de vânzare, chiar și atunci când site-urile sunt unele renumite.
Cum funcționează?
Ai un produs de vânzare și dorești să-l promovezi printr-un site de anunțuri publicitare. Ulterior, eșți contactat telefonic sau prin WhatsApp de potențiali cumpărători care par a fi interesați de produsul tău.
Atenție!!! Cumpărătorii falși sunt extrem de abili și convingători pentru a te face să-ți divulgi datele tale de acces ale cardului bancar, motivând faptul că vei ajunge în posesia banilor mult mai rapid.
După câteva discuții, ajungi la o înțelegere cu potențialul cumpărător, care încearcă să te convingă să accepți propunerea lui de a primi plata pe card. Astfel, fraudatorul îți solicită să furnizezi direct pe WhatsApp/SMS datele confidențiale aferente cardului tău sau să accesezi un link transmis de acesta. Dacă accesezi link-ul respectiv, va fi deschisă o pagină WEB, aparent aparținând site-ului de publicitate, dar acest site este controlat în totalitate de fraudatori. Prin acesta, ți se va cere să introduci datele cardului pe care ai vrea să primești banii (ex. numărul cardului, dată de expirare, cod de securitate CVV/CVC, parolă 3D SECURE primită pe telefonul tău), inclusiv codul de înregistrare / înrolare a cardului în aplicația Apple Pay (aplicație de tip portofel electronic). În fapt, fraudatorul captează toate aceste date critice de acces la contul tău bancar și, implicit, controlul asupra banilor tăi. Așa, ajungi să transmiți fraudatorilor datele tale confidențiale. Ulterior, în baza acestor informații, fraudatorii pot efectua diverse plăti online, evitând filtrele standard de securitate.
Cum ne protejăm?
Te rugăm să fii vigilent, să nu accesezi link-urile transmise de potențialii cumpărători și să nu furnizezi acestora date confidențiale.
Diverse fraude în mediul online
Fraudele în mediul online reprezintă, în prezent, cel mai practicat tip de înșelătorie la nivel internațional. Fenomenul este în plină expansiune, corelat cu creșterea numărului de utilizatori și, totodată, a tranzacțiilor online. Cele mai răspândite metode de fraudă sunt:
Fraudele cu investiții care pot include “oportunități” de investiții în acțiuni, obligațiuni sau monede virtuale. Astfel, diverse persoane îți garantează câștiguri atractive dacă efectuezi diverse investiții utilizând anumite platforme de tranzacționare sau transferând sume de bani către conturi indicate de aceștia. În realitate, atât platformele cât și conturile sunt controlate de fraudatori.
Moștenire/ Donație neașteptată prin care eșți anunțat că un prieten sau o rudă ți-a lăsat moștenire o sumă fabuloasă și singurul lucru pe care îl ai de făcut este să plătești o taxa pentru transferul banilor către conturile indicate de fraudatori.
Cum să ne protejăm:
    Evită contactul cu persoane necunoscute în mediul online
    Fii precaut cu ofertele care promit investiții “sigure”, recuperare garantată sau câștiguri mari
    Nu trimite niciodată bani și nu divulga datele confidențiale ale cardului (PIN, cod de autorizare, coduri de înrolare pe diverse platforme de tranzacționare, etc.), sau copii ale actelor personale

Manipularea plătitorului
Cum funcționează?
Fraudatorul obține acces la corespondența electronică (e-mail) dintre doi parteneri de afaceri. Acesta transmite cumpărătorului faptul că plata trebuie realizată către un cont nou al furnizorului, cont care în realitate este controlat de către fraudator. Pentru a crește gradul d autenticitate, se transmite victimei o factură modificată (care conține noul cont către care să fie efectuată plata), care este însă foarte asemănătoare celei autentice. În cazul în care nu se efectuează verificări privind corectitudinea informației și se dă curs solicitării, cumpărătorul transferă banii către contul controlat de fraudator.
De asemenea, în alte situații, fraudatorul pretinde că este reprezentantul legitim al unui furnizor de bunuri și/sau servicii și, în această calitate, solicită modificarea datelor de plată astfel încât să încaseze valoarea facturii în conturile controlate de acesta.
Fraudă poate fi identificată cu întârziere, când furnizorul real atenționează cumpărătorul că încă nu a încasat contravaloarea mărfii/serviciilor prestate.
Cum ne protejăm?
În cazul în care primeșți o informare privind modificarea contului furnizorului/partenerului de afaceri, verifică informația (oricât de credibilă pare solicitarea) și pe un alt canal de comunicație (ex: telefonic).


#52
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postgumball3000, on 20 septembrie 2021 - 10:42, said:

Same shit, nu l-ai introdus tu, dar l-ai dat de buna voie.
Citeste contractul si vezi ce spune de cazurile astea.



pai scrie chiar pe site-ul BRD cum:


Acuma intr-adevar scrie mare, nu stiu daca inainte de patania mea scria acest lucru . Oricum nu prea ma ajuta faptul ca scrie decat ca o sa fiu mult mai atent pe viitor.

Ar fi interesant de vazut daca s-ar putea identifica ip-ul de pe care s-a introdus acel cod. Bine nici asta s-ar putea sa nu ma ajute prea mult...

#53
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ca sa nu te mai faci de tot rahatul aici:

CONDIŢII GENERALE BANCARE pentru PERSOANE FIZICE

Ai deja o copie printata si semnata, citeste-o pe aceea.

Spor la lecturat!

Edited by gumball3000, 20 September 2021 - 10:47.


#54
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View PostLordulCapdeMort, on 20 septembrie 2021 - 09:04, said:

Nu e vorba despre faptul ca politia trebuie sa blocheze contul. Nici nu am cerut blocarea contului. Intreabarea este daca nu cumva a gresit si banca in ecuatie ?  Politia face cercetari. Eu am hartie de la politie si in baza acestei hartii se pune intrebarae daca banca pana la solutionarea cauzei nu putea bloca tranzactia ? asta e intrebarea... cum sa zic eu comparativ...daca te faci sau nu vinvoat de ceva. Pana se stabileste acest lucru speta respectiva se poate bloca (poti fi suspendat si de la locul de munca spre exemplu).



Am datele reale ca si atunci cand acele date pe booking.com spre  exemplu sa faci o rezervare, sau pe ghiseul.ro/euplatesc.ro cand efectuezi o plata cu cardul...eu ne stiind pe toata durata discutiei cu personajul respectiv ca este vorba de o frauda. Mai adaug ca sunt si site-uri de pariuri sportive unde cer inrolarea si validarea cardului si nu mi s-a parut nimic dubios cand mi s-a cerut asta...De unde naiba sa stiu ca olx spre exemplu nu cere la fel ??/?



Dar de ce sa fie banca mai presus decat politia ??? asta nu inteleg
Cind ti-am spus eu ca inca n-ai inteles nimic din ce s-a intimplat! tu si acuma, daca te-ar suna ''adevarata asistenta de pe olx'' i-ai da datele cardului ca sa-ti inapoieze banii!

iti dai sema cum ar arata activitatea unei banci, daca ar bloca transferurile facute de tot felul de habarnisti care fac plati aiurea zi si noapte?

View Postsftpdt, on 20 septembrie 2021 - 09:09, said:


E o diferenta intre a completa un formular pentru asa ceva, si a da aceste data cuiva pe whatsapp.

Din cate tin minte, ai primit notificare de la BRD pentru a autoriza plata facuta de cel caruia i-ai dat datele cardului, plata pe care tu ai acceptat-o.
Nu scria destul de clar ca vrei sa autorizezi acea plata catre un comerciant anume sau ce era? Nu stiu la ce te-ai gandit, sincer.
N-ai citit topicul original??? era ocupat sa se uite la televizor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate