Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Filme dublate în română (în special desene animate)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
alin_4u

alin_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.11.2008
De unde le luați?
Cânt de repede apar?
Cum facem să punem mai repede mâna pe ele? :)

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cine si-ar dori asa ceva ?
Daca ai copii ar fi criminal sa ii lasi sa urmareasca filme dublate in romana.

#3
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
omul si-a pus copilul sa intrebe de desene animate dublate in romana...

Edited by zyppster, 19 September 2021 - 20:57.


#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Mai bine "pune mana" si invata engleza! Si copiii la fel!

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Inainte le gaseai pe DVD-uri, dar cum DVD-urile sunt moarte, iar streamingul e viitorul, nu prea e interes pt coloane sonore in limba romana.
Si asa dublarea e o gluma proasta, facuta cu un singur traducator.

Eu am facut rip la toate DVD-urile personale, cu coloane sonora RO/ENG si subtitrari.
Cand copiii sunt mici, merge cu coloana sonora in lb romana, dar din experienta va spun, ca apoi e greu sa ii dezveti.

Edited by Courage, 19 September 2021 - 20:59.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Exita si varianta in care copii se afla in alta tara, iar parintii ar dori ca ei sa invete limba romana din  filmele dublate.
E tot o idee prosta.
Filmul nu inseamna numai imagine si actiune. E un intreg, cu sunet, voci, etc si tot ce reprezinta astea.

Pe la 16 ani am vizionat la Scala filmul Alibi pentru un prieten.
Alain Delon vorbind ruseste, ca tot filmul. A fost horror.

#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Daca va zic ceva, n-o sa ma credeti.

Sunt singura persoana din Romania care are desenele animate La Fleur aux Sept Couleurs.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1JKuE-0BH6Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Pe vremea aia si "Cartea cartilor" desen animat era hit.

Eram hamesiti.

#9
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
din cate stiu , pe netflix sunt si dublata in romana ... eu sincer sa fiu, de la desene am invatat engleza :) iar mai tarziu din jocurile video , deci nu strica. Am vazut pe la tv , ca toate canalele de desene animate sunt dublate in romana. pe langa faptul ca desenele sunt de rahat, e si foarte "cringe" sa le auzi vorbind in romana.

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostCourage, on 19 septembrie 2021 - 20:58, said:

Inainte le gaseai pe DVD-uri, dar cum DVD-urile sunt moarte...
Si acum nu mai sunt DVD-uri? si cum se face ca atunci cand Lidl face lichidari de stoc gasesc DVD -uri cu desene animate si filme de animatie la 1 leu?  cei drept nu sunt noi filmele dar sunt!  Deci Lidl vinde astfel de DVD-uri din cand in cand altfel nu as gasi asa ceva la "bazar". Eu nu prea am ce face cu filme dublate asa ca le-am lasat copiilor din magazin sa le cumpere, am luat doar un DVD cu Wall-E, mai erau DVD-uri cu BOLT, MASINUTE etc

Edited by stlk, 19 September 2021 - 22:39.


#11
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Cred ca iti cumperi tv cu inregistrare si setezi tv-ul sa inregistreze.

Nu sunt de parere ca este o idee buna sa iei desene animate dublate pentru copil.
De kinder ma uitam la desene animate pe la straini si asa am invatat engleza, italiana, germana.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Post-ARA-, on 19 septembrie 2021 - 22:40, said:

Cred ca iti cumperi tv cu inregistrare si setezi tv-ul sa inregistreze.
...
Mai bine isi ia un Smart tv si vizioneaza desene si filme de animatie dublate de pe youtube (sau poate sa le vada de pe PC). Sunt o gramada, ce rost are sa le stochezi daca sunt stocate. Exemplu

Edited by stlk, 19 September 2021 - 22:45.


#13
alin_4u

alin_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.11.2008

View Postpasilla, on 19 septembrie 2021 - 20:54, said:

Cine si-ar dori asa ceva ?
Daca ai copii ar fi criminal sa ii lasi sa urmareasca filme dublate in romana.

Păi eu mi-aș dori, altfel nu întrebam.

Copilul are 6 ani, există filme pentru vârsta lor pe care nu ai cum să le "guști" dacă nu le înțelegi. Iar la vârsta asta să știi engleză cât să înțelegi fluent un film, mai rar. Și pe alocuri inutil acum. Are timp să învețe o grămadă.

Filmele din ziua de azi sunt dublate profi, fiecare personaj cu vocea lui și se păstrează și între părți.

Eu înțeleg părerea voastră și știu cum mi-a fost copilăria. Dar vremurile s-au schimbat, nu înseamnă că trebuie să refuzăm avansul tehnologic și să ne chinuim ca odinioară...
Exemplul postat de @stik este foarte bun...

Și sunt o grămadă de filme pentru copii, care apar și sunt interesante.

Oricum, merci de sfaturi nesolicitate!

#14
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Scuze ca te intreb? Dar noi cum naiba ne uitam pe televiziunile straine fara sa stim ce vorbesc aia?
Hai ca pe canalele romanesti erau filmele cu subtrirare romana. Pe cele spaniole, italiene, germane? Urmaream desene si emsiuni pe Pro7, M6, Rai1, RTL2, SAT1, recunosc ca nici nu mai stiu care din ce tara mai este. Idea este ca ne uitam pe canalele astea straine si le-am invatat vorbirea.

Pentru mine Engleza era materie de umplutura, o stiam de la TV, era ca sportul. Timp in care aveam alti colegi de se stresau cu Engleza. Eu o invatasem de la tv.

Si recunosc ca in foarte multe lucruri pe care le fac, se simte influenta culturilor respective, ce emisiuni educative aveau germani prin 90. Pai noi la Antena 1 si ProTv punem in plina audienta, punem Canapeaua lui Maruta si emisiunea aia de la Antena 1 ca nu mai stiu cum se numeste.

Cum era sa cresc cu seriale si emisiuni si manele romanesti si desene animate si seriale dublate in Limba Romana?

Recunosc ca sunt contra desenelor si emisiunilor dublate in Limba Romana.

#15
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
eu n am mai vazut oameni sa cumpere dvd rw extern.e frumos asa .eu inca mai am dvd de 13 ani pe care evident nu l mai folosesc .
poti sa incerci sa cumperi de pe amazon sau emag  :) sau daca nu inceaca pe dailymotion

#16
alin_4u

alin_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.11.2008

View Post-ARA-, on 20 septembrie 2021 - 14:09, said:

Scuze ca te intreb? Dar noi cum naiba ne uitam pe televiziunile straine fara sa stim ce vorbesc aia?
Hai ca pe canalele romanesti erau filmele cu subtrirare romana. Pe cele spaniole, italiene, germane? Urmaream desene si emsiuni pe Pro7, M6, Rai1, RTL2, SAT1, recunosc ca nici nu mai stiu care din ce tara mai este. Idea este ca ne uitam pe canalele astea straine si le-am invatat vorbirea.

Pentru mine Engleza era materie de umplutura, o stiam de la TV, era ca sportul. Timp in care aveam alti colegi de se stresau cu Engleza. Eu o invatasem de la tv.

Si recunosc ca in foarte multe lucruri pe care le fac, se simte influenta culturilor respective, ce emisiuni educative aveau germani prin 90. Pai noi la Antena 1 si ProTv punem in plina audienta, punem Canapeaua lui Maruta si emisiunea aia de la Antena 1 ca nu mai stiu cum se numeste.

Cum era sa cresc cu seriale si emisiuni si manele romanesti si desene animate si seriale dublate in Limba Romana?

Recunosc ca sunt contra desenelor si emisiunilor dublate in Limba Romana.

Revin cu ideea: noi am fost noi. Noi ne-am chinuit. De ce trebuie să refuzăm avansul tehnologic și să se chinuie și copii noștri?

Noi când ne uitam la alții la TV în anii 90, ne uitam în limba lor. Și așa am învățat bucăți de engleză, italiană, bulgară, spaniolă etc. Deci ei de atunci erau cu 15 pași înaintea noastră și le aveau gata dublate în limba lor.

Gândește-te dacă eram și noi la nivelul lor când eram copii și aveam desene în română, dublate profi ca acum. Vrei să-mi spui tu mie că le-ai fi căutat în limba străină ca să înveți tu și le-ai fi refuzat pe cele gata traduse? Pfff... nu-mi răspunde că nu are rost...

Plus, hai să ne uităm și în viitor, să vedem cât de utilă va mai fi o limbă străină în viitor. Google are motorul de traducere în timp real, care este în teste de vreo 3 ani, pe comunități reale de oameni reali. Pe lângă Google mai sunt câțiva jucători care au băgat bani serioși în treaba asta. Gândește-te cum erau telefoanele mobile când te chinuiai tu să înțelegi replicile lui Jonny Bravo și încearcă să îți imaginezi cum vor fi când copilul tău va avea nevoie de o limbă străină... Nu-ți dă cu virgulă?

PS:
Telefonele mobile nu vor mai exista, apropos, ca obiecte separate de corpul uman...

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postpasilla, on 19 septembrie 2021 - 20:54, said:

Cine si-ar dori asa ceva ?
Daca ai copii ar fi criminal sa ii lasi sa urmareasca filme dublate in romana.
Aberezi si nu oricum. O faci la modul ala transant.
Cand vei avea copii vei intelege si tu de ce aberezi ca cine are deja copii stie de ce.
Iar asta e suficient ca doar n-o sa inceapa lumea sa ti se si justifice sau alte chestii din astea.

Initiator, daca vrei sa le stochezi local, cauta un add-on de download video de pe site-uri de streaming pt chrome sau firefox. Sunt o gramada.
Va trebui sa instalezi si un addon impotriva reclamelor nedorite si unul impotriva popup-urilor daca din intamplare esti unul dintre putinii care intra pe net fara ele.

Desenele le gasesti usor. Scrii pe google ce cauti.
De exemplu "desene <<fara copyright>> online dublate".
Raspunderea juridica in caz ca poate fi vorba din greseala de asa ceva, e a celor care le ofera deci le poti lua fara probleme daca nu oferi la randul tau.

In scurt timp vei gasi multe desene (indiferent de limba in care sunt) doar asa pt ca cei care detin drepturile sau distribuitorii au inceput sa retraga din ce in ce multe titluri din cauza unor diverse inchipuiri de tip PC dar si pt a crea un vid pe care sa il umple cu moloz de tip woke.

View Postalin_4u, on 21 septembrie 2021 - 12:03, said:



Revin cu ideea: noi am fost noi. Noi ne-am chinuit. De ce trebuie să refuzăm avansul tehnologic și să se chinuie și copii noștri?
...

Incearca sa nu te mai justifici in fata cuiva daca actiunile tale nu ii aduc niciun prejudiciu.
Ca nu faci decat sa iti consumi energia cu care se "hranesc" astia si sa iti pierzi calea sprea tinta, oricare ar fi ea.

Edited by underb, 21 September 2021 - 13:41.


#18
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostCourage, on 19 septembrie 2021 - 21:50, said:

Pe vremea aia si "Cartea cartilor" desen animat era hit.
Desenele au fost difuzate luna trecuta zilnic pe Alfa Omega TV. Luna asta, doar joia, vinerea, sambata si duminica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate