Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Se mai schimbă ora ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#163
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Si Fiji a anuntat ca de anul asta renunta la schimbarea orei (respectiv trecerea la DST, ei fiind in emisfera sudica, trebuiau sa treaca acum la DST)! Deci, din ce in ce mai multe state renunta fie la ora de vara fie la cea standard.
Acum, singurele state din emisfera sudica care mai folosesc ora de vara sunt Noua Zeelanda si Australia (partial, doar unele state), si Paraguay.
Mexic, in emisfera nordica, a anuntat si el ca renunta la DST, cu exceptia unor zone, orase de granita cu SUA (cum ar fi Tijuana), pt. a nu periclita vietile celor de acolo care sunt interconectati cu orasele de pe granita SUA. Si oricum, nici in Mexic nu foloseau toate statele ora de vara, tot asa, era doar partial. Brazilia a renuntat la fel, inca de acum cativa ani la schimbarea orei, de cand a venit Bolsonaro.
P.S.: Si Chile mai foloseste ora de vara.

Edited by toto_riina, 29 October 2022 - 12:35.


#164
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View PostVlad_22, on 29 octombrie 2022 - 11:36, said:

La noapte, ora 4 devine ora 3, astfel, ziua de 30 octombrie devenind cea mai lungă din an.
Asteptam cu nerabdare momentul asta.

#165
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

View PostFlat, on 26 octombrie 2022 - 00:50, said:

Ciudat. Oamenii în orașe stau până târziu, nu sunt matinali. Uite eu, e aproape 2am și acum mă culc. Nu e normala ora de iarnă. Cea de vara e parfum, ai seara mai multa lumină. Oamenii normali stau seara să facă chestii. Socializare.

Numai cei de la țară se scoală.cu găinile. Dar oameni la țară nu mai sunt, sau nu sunt importanti. Deci ceasurile ar trebui setate de cei care contăm, oamenii de la oraș care stam târziu și avem acest stil de viață boem, hedonist. Nimeni nu vrea lumina la 6 dimineața, e aiurea. La ora aia se doarme

Tu (si altii bugetache inutili) contezi fix cat chestia aia dupa care tragi apa :).



#166
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Nu pot sa cred ca inca se da ora inapoi si ianinte. De 2 ani parca trebuia statul roman sa ia o decizie. In momentul asta nu mai conteaza pe care ora sa ramana, doar sa se decida la una.

Pentru oamenii in varsta, prostia asta creeaza o stare de disconfort. Pentru toata lumea de fapt, doar ca unii trec mai usor peste schimbarea asta. Eu ma culc pe la 4 - 5 dimineata in general, deci in totii anii astia, am fost de fata, cum s-ar spune. Nu este o senzatie OK sa stii ca brusc nu mai e ora care crezi ca e.

Apoi mai e si chestia cu lumina. Pentru munca este mai OK ora de vara. Omul este animal diurn, si nu nocturn, este "optimizat" pentru lumina. De asta programul de munca incepe la 8 dimineata, si nu la 8 seara. Nu stiu cum sunt ceilalti, dar eu cand vad ca e intuneric ma trage la somn, la depresie ca ma gandesc ca a trecut si ziua de azi si nu am avut timp sa fac mai multe, etc. Puteti analiza cati oameni sunt pe strada la ora 9 in ora de vara, si cati sunt la ora 9 in ora de iarna. Intunericul te indemna sa stai la adapost, si nu afara. Plus, cum zicea cineva mai sus, te culci pe intuneric, te scoli pe intuneric, pleci la munca pe intuneric, vii de la munca pe intuneric.
Oricum ziua este scurtata in mod natural, de ce sa vii tu sa o scurtezi si mai mult?

#167
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Depinde, sunt cazuri si cazuri, nu poti generaliza. Nu toata lume aincepe munca la 8 sau 9 dimineata. Mai sunt si aia care muncesc in schimbul 2 sau 3 (noaptea). Ieri mi se parea ca nu se mai termina odata ziua...
Oricum, faptul ca doar noi, europenii si SUA au mai ramas cu schimbarea asta a orei spune multe...Si Palestina, Liban si Israel, in emisfera nordica. In cea sudica e altceva, in Australia e vara de Craciun, fac baie in mare.
Daca va vota si Camera Reprezentantilor trecerea la ora de vara permanenta, se va concretiza din noiembrie 2023, adica in martie 2023 va fi ultima data cand vor modifica ceasurile, si asa va ramane. E greu de crezut ca Europa nu se va lua dupa americani si ca va ramane de caruta, pt. ca economiile celor doua continente sunt interconectate, zborurile, transporturile maritime etc.

#168
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostIncredibleWiring, on 31 octombrie 2022 - 14:19, said:

, te scoli pe intuneric, pleci la munca pe intuneric, vii de la munca pe intuneric.
Tocmai de asta e necesara schimbarea, pe ora de vara, iarna s-ar lumina dupa 8 dimineata... iar vara cu ora de iarna pierzi o ora de lumina dimineata devreme care se muta seara.

#169
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Groenlanda nu va mai trece la ora de iarnă

#170
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Constat că da.

#171
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,037
  • Înscris: 15.08.2005

View PostPuferiu_, on 29 octombrie 2023 - 07:46, said:

la aia din Groenlanda iarna nici nu mai conteaza ce ora e, ca e tot timpul noapte

Edited by rexx, 29 October 2023 - 19:18.


#172
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Dovada ca se poate, oricum.

#173
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Ziceau la un moment dat si jegurile noastre ca vor renunta la mizeria asta cu ora.
Multe tari au renuntat nu stiu slugile astea ce mai asteapta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate