Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Se mai schimbă ora ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#145
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Oriunde se actualizează, unde e acces la o rețea mobilă sau de internet.

#146
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Aşa este !!!!!!

#147
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
În noaptea de 29 spre 30 octombrie, România trece din nou la ora de iarnă, astfel că ora 4 devine ora 3, astfel ziua de 30 octombrie va fi ce-a mai lungă zi din an și vom profita de o oră de lumină, în plus. Este posibil ca anul 2022 să fie ultima dată când trecem la ora de iarnă.

#148
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Iarăși se dereglează tot, deja e obositor.
Parcă era vorba că se scoate, asta de câțiva ani buni încoace.

#149
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003
Nu cred ca se mai scoate, e contraproductiv si neeconomic. Si Europa a pus frana ideii in sensul ca nu e posibila o decizie comuna existand suficienti opozanti ai ideii de neschimbare asa ca fiecare probabil va alege cum va proceda, cei mai multi daca e vor alege ora de vara caci e mai avantajoasa pentru lucru si nu risipeste zi lumina dimineata devreme pe vara.
Eu abia astept trecerea la +2 acuma, deja e cam noapte la 7 dimineata... aiurea.

Edited by andreic, 27 October 2022 - 19:02.


#150
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Trecem prin rahatul asta de doua ori pe an. Si de fiecare data speram ca e ultima oara cand se schimba. De asemenea, de fiecare data sunt aceleasi discutii obosite: sa ramana ora de vara, ca e mai bine... ba sa ramana cea de iarna... Conteaza? Eu imi doresc din tot sufletul sa nu se mai schimbe, nu ma intereseaza care ora ramane.

#151
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
"Ora de iarnă" e ora oficială standard a României, eu aș vrea să rămână  aceasta, corespunzătoare meridianului pe care ne aflăm.

#152
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,362
  • Înscris: 28.10.2018
Pe mine nu m-a deranjat aproape deloc schimbarea orei, exceptand poate inconvenientul de a imi potrivi ceasurile de doua ori pe an.

Acum problema asta e aproape inexistenta, toate device-urile sunt conectate la internet si se regleaza singure. Doar cuptorul cu microunde si o priza automata veche mai au ceasuri care nu sunt conectate la internet.

#153
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPuferiu_, on 25 octombrie 2022 - 06:39, said:

Conteaza?
Conteaza :)

#154
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,312
  • Înscris: 01.12.2001
În toată UE se face schimbarea de ora duminică dimineață?


#155
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Urasc ora de iarna din tot sufletul, ma trezesc ii intuneric, ma culc ii intuneric... Ma baga in depresie.

#156
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View PostSidorin, on 25 octombrie 2022 - 07:07, said:

"Ora de iarnă" e ora oficială standard a României, eu aș vrea să rămână  aceasta, corespunzătoare meridianului pe care ne aflăm.

Aha, iar când în iulie se va lumina la 4 dimineața, vei fi cel mai fericit, nu ?

#157
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Normal! Sunt un om matinal.

#158
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Ciudat. Oamenii în orașe stau până târziu, nu sunt matinali. Uite eu, e aproape 2am și acum mă culc. Nu e normala ora de iarnă. Cea de vara e parfum, ai seara mai multa lumină. Oamenii normali stau seara să facă chestii. Socializare.

Numai cei de la țară se scoală.cu găinile. Dar oameni la țară nu mai sunt, sau nu sunt importanti. Deci ceasurile ar trebui setate de cei care contăm, oamenii de la oraș care stam târziu și avem acest stil de viață boem, hedonist. Nimeni nu vrea lumina la 6 dimineața, e aiurea. La ora aia se doarme

#159
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Sunt multe de discutat. România "ocupă" aproape lățimea unui fus orar. Contează și localitatea în care locuiești, când la Constanța (de ex.) e deja întuneric, la Timișoara e încă lumină. Cu ani în urmă se vorbea despre trecerea României la ora Europei Centrale (CET - UTC +1), din partea mea nu avem decât să rămânem la actuala oră de vară =  ora Moscovei (UTC+3), dar să nu mai fie schimbată ora de două ori pe an.

#160
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View PostFlat, on 26 octombrie 2022 - 00:50, said:

Ciudat. Oamenii în orașe stau până târziu, nu sunt matinali. Uite eu, e aproape 2am și acum mă culc. Nu e normala ora de iarnă. Cea de vara e parfum, ai seara mai multa lumină. Oamenii normali stau seara să facă chestii. Socializare.

Numai cei de la țară se scoală.cu găinile. Dar oameni la țară nu mai sunt, sau nu sunt importanti. Deci ceasurile ar trebui setate de cei care contăm, oamenii de la oraș care stam târziu și avem acest stil de viață boem, hedonist. Nimeni nu vrea lumina la 6 dimineața, e aiurea. La ora aia se doarme
Ce produci tu seara vs ce produc oamenii de la tara dimineata ? care crezi tu ca, conteaza mai mult? tu oricum ai luminata calea oriunde ai vrea sa socializezi seara, cel de la tara nu. Dar asa e cand te gandesti doar la binele tau si crezi ca daca tu ai o viata anormala (te culci la 2AM) toata lumea trebuie sa faca la fel.

#161
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007

View PostFlat, on 26 octombrie 2022 - 00:50, said:

Ciudat. Oamenii în orașe stau până târziu, nu sunt matinali. Uite eu, e aproape 2am și acum mă culc. Nu e normala ora de iarnă. Cea de vara e parfum, ai seara mai multa lumină. Oamenii normali stau seara să facă chestii. Socializare.

Numai cei de la țară se scoală.cu găinile. Dar oameni la țară nu mai sunt, sau nu sunt importanti. Deci ceasurile ar trebui setate de cei care contăm, oamenii de la oraș care stam târziu și avem acest stil de viață boem, hedonist. Nimeni nu vrea lumina la 6 dimineața, e aiurea. La ora aia se doarme

adica tu nu poti socializa decat pe lumina ? in principiu oricum socializarea moderna se face pe intuneric in majoritatea cazurilor ... iar daca vrei sa muncesti, muncesti si dimineata si seara si pe lumina si pe intuneric ... nu e cazul bugetarilor ... sau nu inteleg de ce ar fi, ei oricum nu muncesc ... de fapt cred ca ar fi un motiv sa ceara inca un spor, spor de adaptare la noua ora.

orice nimic il deranjeaza si dezechilibreaza pe omul modern, ale dracu pufarine de fiinte ... cica cea mai adaptabila creatura de pe planeta si pe aici se plang chizdele de le tremura oja pe unghiute ca vezi doamne e lumina vara la 4 ... foarte bine ... "la munca enoriasilor" cum se zicea intr-un film neaos, daca tot e lumina.

#162
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
La noapte, ora 4 devine ora 3, astfel, ziua de 30 octombrie devenind cea mai lungă din an.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate