Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Marimea unui termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
etccul

etccul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.07.2016
Salut, cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

Am o intrebare si anume vreau sa pun un geam la casa de mărimea ~5m înălțime și ~4m lățime.  Credeti ca o sa am probleme pe viitor?

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cine-l face pe dimensiunea asta ?!

#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Daca o sa folosesti profile de perete cortina, nu.

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,604
  • Înscris: 12.06.2010
Il imparti in sectiuni mai mici, egale.
La dimensiunea asta 4 * 5 ai urmatoarele probleme:
- transportul si montajul
- flambeaza, greu de spalat
- daca se sparge trebuie sa schimbi tot geamul. Daca se sparge un sector schimbi doar sectorul.

#5
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

View Postetccul, on 19 septembrie 2021 - 14:18, said:

Am o intrebare si anume vreau sa pun un geam la casa de mărimea ~5m înălțime și ~4m lățime.  Credeti ca o sa am probleme pe viitor?

E geam fix sau mai are si portiuni unde se deschide? Oricum mult noroc in caz ca e fix, la dimensiunea aia are peste juma' de tona doar sticla, as fi curios cine poate sa monteze asa ceva :) Intermediez o comanda recenta care implica printre altele tamplarie de aluminiu si 2 dintre alea fixe au undeva la 4/5m x 3m, tot sunt prea mari. Am ales varianta de despartire in doua, cu un profil vertical pe mijloc.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Astea-s vise. Geamul ala, dintr-o bucata costa cam cat restul casei si nu-s sigur ca se poate face oricum in tara. Inc-un metru si iti trebuia si transport agabaritic.

De montat se monteaza cu macaraua cu ventuze. Cred ca-s vreo doua-trei prin tara.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Cel mai mare pe care l-am vazut montat intr-o vila ca separator intre dining si piscina interioara, si nu era orice termopan ci era si calit special in cuptor pt. securizare, avea 6m lungime cu ~ 2,8 m inaltime. Intra deja la transport agabaritic...

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Daca nu sunt simultan ambele dimensiuni foarte mari nu e problema. E destul de rigida latura ingusta. Eu am la living o piesa de ceva gen 4.5m pe 2 si ceva si n-a fost nimic deosebit. De fapt, deosebit a fost ca l-am facut din biscuiti de 90cm lipiti cu butil ca sa nu am nevoie de respectiva macara, pentru ca bulevard si etajul 9.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postetccul, on 19 septembrie 2021 - 14:18, said:

Salut, cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

Am o intrebare si anume vreau sa pun un geam la casa de mărimea ~5m înălțime și ~4m lățime.  Credeti ca o sa am probleme pe viitor?
il faci din mai multe bucati mai mici. In rest ce zice la postul 4.

#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Nu dati cu pietre, dar se gandeste niva sa-l faca dintr-o bucata (la sticla ma refer)?  E clar ca tre sa aiba montanti intermediari si implicit ochiuri mai mica de sticla, nu?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate