Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Smartwatch all-round

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 24.04.2008
Vreau sa scap de dependenta de telefon, adica sa-l tin acasa intr-un sertar si functiile lui sa fie adoptate de un smartwatch.
1. calling-u sa fie independent, sa sun si sa pot fi sunat fara sa am telefonu langa mine.
2. mesaje trimise/primite
3. Nfc functional in Romania
Cam astea sunt. ceva basic, sa inteleg ca o varianta ar fi number-share?
Buget +/- 2000 lei. Mi s-a acrit de telefon pana peste cap (la semafoare e dezastru, pana apare verde, tot pe el stau)

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca esti cam optimist in cerinte...

Stiu ca Apple Watch merge independent si exista varianta cu GSM inclus.

#3
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Un telefon [ parca OnePlus ] avea in meniu astfel de functie , il setai cat vroiai sa ai acces doar la functiile esentiale , sunat mesaje ; mi se pare ca si accesul era configurabil , adica incepand de acum in urmatoarele 3 ore  e blocat si poti decat suna , da sms etc. , la expirarea timpului se "debloca"
si aveai full acces , cred ca e mai simplu asa

Edited by Doggfather, 18 September 2021 - 18:05.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
@Doggfather - se numeste screentime si se gaseste pe orice dispozitiv IOS.

#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Toata problema ca e Apple sau Androd, un ceas cu LTE te tine cateva ore bateria. Cat de elegant ti-se pare in public sa stai cu ceasul la ureche sau sa auda toata lumea intr-o sedinta ce vorbesti tu la ceas ?
Ceasurile nu pot inlocui decat ocazional/pentru o perioada scurta lipsa telefonului cand iesi sa alergi de ex (in ideea ca nu stai cu incarcatorul tot timpul dupa tine).

Edited by MD, 18 September 2021 - 18:50.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Aia nu e dependenta de smartphone, e dependenta de social media, jocuri sau browsing - daca scapi de ea trecand pe ecran mic.

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Galaxy Watch 3/4 4g, Orange suporta esim sigur, nu stiu cum sta treaba la ceilalti operatori, dar cred ca nu-si permit sa ramana in urma

#8
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
Variantele cele mai uzuale la ora actuala sunt : Apple watch 6/7 , Samsung watch 3/4 sau Huawei watch 3/pro. Primele 2 au o autonomie de sub o zi Huawei duce cel putin 3 zile. Esim ai la Orange si Vodafone ,number share doar la Orange. Nfc functional la Apple si Samsung de la Huawei inca doar promisiuni ca va fi introdus in viitor.

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Pe LTE autonomia unui galaxy active 2 era de o oră și jumătate sau o oră în cazul unui apel. Singura soluție pentru a ține câteva ore ar fi să cari un modem care să îi facă un hotspot wifi.
Deci toată faza ține doar cât să ieși cel mult la o tură jogging.
Plus că dacă prinzi semnal slab, ceasul se încălzește și își dă direct shutdown.

Suntem la ani buni distanță de un ceas su o autonomie rezonabilă conectat la rețeaua mobilă.

#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Daca-l folosesti pe post de smartphone, in cateva ore se descarca complet bateria. N-o sa scoti nici jumatate de zi din el.

#11
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
Depinde cat de mult vorbesti, pe mine ma tine m-a tinut 3 zile in conditiile in care am vorbit in jur de cate o ora pe zi. Folosit numai pe Lte.
Samsung si Apple au niste glume de baterii...

Edited by ioany, 18 September 2021 - 21:43.


#12
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 24.04.2008

View Post__Dan__, on 18 septembrie 2021 - 19:06, said:

Aia nu e dependenta de smartphone, e dependenta de social media, jocuri sau browsing - daca scapi de ea trecand pe ecran mic.
   Asa e, astea 3, note 10 plus

View Postbenis, on 18 septembrie 2021 - 21:26, said:

Pe LTE autonomia unui galaxy active 2 era de o oră și jumătate sau o oră în cazul unui apel. Singura soluție pentru a ține câteva ore ar fi să cari un modem care să îi facă un hotspot wifi.
Deci toată faza ține doar cât să ieși cel mult la o tură jogging.
Plus că dacă prinzi semnal slab, ceasul se încălzește și își dă direct shutdown.

Suntem la ani buni distanță de un ceas su o autonomie rezonabilă conectat la rețeaua mobilă.

Tine putin, io ma gandeam la 12/24 pe LTE, convorbiri de max 15 min, ar fi posibil?

Edited by lost2209, 18 September 2021 - 21:44.


#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Mesajele se scriu cumplit de greu pe un astfel de ceas. Cu buricu dejtului acoperi 9 caractere.
Eu am pentru copii un astfel de ceas independent. Are android 9 pe el, tine bateria minim 2 zile. Watsapul merge, insa e greu de scris mesaje. Doar apel video si de citit mesaje.
Nu are NFC. In rest are GPS, wifi, blutut, Si-au instalat si jocuri pe el, dar consuma repede bateria pe jocuri.
Kinezarie la sub 300 lei.

Si astept si eu un ceas mai bun pentru ei, dar sa fie autonom, sa nu depinda de telefon. Nici nu mi-e foarte clar daca exista sau nu asa ceva la marile branduri.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
voi nu prea mai realizati un lucru de baza, segmentul catre care se adreseaza fiecare dispozitiv si limitarile impuse tocmai prin propria existenta a fiecaruia din dispozitive.

telefonul e telefon, ceasul e ceas. ca au evoluat si ca a ajuns si ceasul sa faca cate ceva pt a fi mai atragator si utilizabil extra, nu inseamna ca ceasul poate prelua chiar de tot functia unui telefon.

se vor ceasuri finute, elegante, etc, dar cu baterie cat telefonul si functiile sa fie garla. efectiv nu ai cum. exista niste limitari totusi.

dupa cum scria mai sus un coleg, sa ajungi sa stai cu ceasul la ureche pt a nu auzi chiar toti ceea ce vb ... depaseste ridicolul. cam ca aceea ce cumparau tablete cat mai mari pt a vb la ele, cu 2 maini, pt ca nu le puteau tine cu una, dar sa fie cu functie de telefon si sa-i vada lumea ca au tableta

#15
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
Nu sta nimeni cu ceasul la ureche, cei care vor independenta fata de telefon la alergare sau cu bicicleta folosesc casti conectate la smartwach. Eu de exemplu folosesc o singura casca freebuds pro pentru vorbit sau ambele daca vreau sa ascult muzica.

#16
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Evident ca asa e modul cel mai normal in care poti utiliza ceasul pe post de telefon, doar ca lost2209 nu stiu daca s-a gandit si la casti din acest motiv am trecut utilizarea ceasului fara ...

#17
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
Un Nokia 3310 e super! Tine bateria, dual sim, are și 4g ....

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru copii ceasul e foarte bun din mai multe motive. Nu se poate juca pe el, nu-i distrage atentia, nu-l uita pe unde merge. Un smartfon abia incape intr-un buzunar de barbat, femeile tre sa-l poarte in poseta.
Si pentru un copil nu-i deloc ridicol sa vorbeasca la ceas. Ar fi misto sa aiba si NFC functional, sa poata plati cu ceasul. GPS sa vezi pe unde umbla. Kinezariile astea ieftine au tot felul de probleme, sunt nereliable, in rest sunt ok ele asa, iti faci treaba cu ele insa nu sunt foarte fiabile si nu poti avea incredere in ele ca intr-un telefon in ceea ce priveste acuratetea gpsului.
Dar nici ceas de 2000 lei nu-i poti da unui copil ca devine tinta.

In rest, pentru un adult nu-i vad nici eu utilitatea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate