Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

De la iPhone 7 la Xiaomi Mi 11 Lite 5G

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013
Salut!

Dețin în momentul de față un iPhone 7 și vreau să fac o schimbare. Este primul meu iPhone după ani buni folosind telefoane cu Android. Sunt mulțumit de cameră/ stabilizatorul ei (fiind pasionat de partea foto), însă spațiul de stocare e cam mic (32 de GB).
Am mai deținut înainte de acest iPhone un Xiaomi Redmi iar acum am găsit pe net Xiaomi Mi 11 Lite 5G și mi-a captat atenția. Caut un telefon care să poată realiza poze ultra-wide (deci să aibă ultra wide angle mode) iar la iPhone această funcție este disponibilă numai de la iPhone 11 în sus, prețul unui iPhone 11 fiind încă unul mare din punctul meu de vedere.

Dacă sunt pe acest forum deținători de Xiaomi Mi 11 Lite 5G aș vrea cât mai multe păreri, în special pe partea de cameră. De asemenea, aș vrea să știu dacă găsesc ceva mai bun ca specificații în categoria aceasta de preț.

Mulțumesc!

#2
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 25.08.2010
de ce nu postezi in sectiunea dedicata lui tu sti
https://forum.softpe...aomi-mi11-lite/

#3
id-forum

id-forum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 02.09.2021
https://www.gsmarena...&idPhone2=10815

Androidul nu stiu cat de stabil o sa iti para.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 BomfunkMCs, on 18 septembrie 2021 - 16:18, said:

Salut!

Dețin în momentul de față un iPhone 7

Sunt mulțumit de cameră/ stabilizatorul ei (fiind pasionat de partea foto)

Nu stiu ce pasionat de foto esti daca esti multumit cu camera de i7. Pentru standardele de azi e un gunoi de camera! Eventual filmari pe lumina buna face acceptabil

#5
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 10.07.2013
Un gunoi de cameră, dar depinde în mâinile cui. :) Marea majoritate se oprește la poze cu cactuși și mâțe cu telefoane de 1500 euro care "fac poze șmechere".
Uite: https://www.diyphoto...ll-the-winners/

#6
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

 sergiu_gh, on 19 septembrie 2021 - 09:50, said:

Un gunoi de cameră, dar depinde în mâinile cui. Posted Image Marea majoritate se oprește la poze cu cactuși și mâțe cu telefoane de 1500 euro care "fac poze șmechere".
Uite: https://www.diyphoto...ll-the-winners/
Te referi la camera de pe iPhone 7 sau cea de pe Xiaomi?

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
camera este punctul slab al acestui telefon. si mai e loteria cu ecranele :)

View Postsergiu_gh, on 19 septembrie 2021 - 09:50, said:

Un gunoi de cameră, dar depinde în mâinile cui. Posted Image Marea majoritate se oprește la poze cu cactuși și mâțe cu telefoane de 1500 euro care "fac poze șmechere".
Uite: https://www.diyphoto...ll-the-winners/
ma amuza ca aduci in discutie un photo contest apple devices only :)

#8
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.03.2005
Nu stiu cat de bune sau nu sunt camerele iphone in comparatie cu toate celelalte camere, insa pot sa spun ca da, cu putina atentie poti sa faci (inca) poze bune si cu iPhone 5S, cu blitz sau cu lumina naturala buna, iar ecranele respective traduc si acum culorile foarte bine.
Spre deosebire de telefoanele "jmechere" care fac poze fara cosuri pe fata si fara riduri la dudui narcisiste obsedate de selfie-uri... insa personal prefer oricand un "natural" cu un efect de culoare rapid sau un contrast si o lumina usor corectate din edit-ul telefonului, decat picturile alea denumite poze facute cu unele androide...
Sigur ca exista si pe iphone aplicatii care fac face-painting la poze, dar cu exceptia anumitor persoane amintite mai sus, nu stiu care e rostul.

Iar concursul ala la iphone-uri este cu atat mai interesant cu cat arata si compozitie, idei, pe langa lumini, si, atat cat pot sa-mi dau seama din pozele de pe site, par si bine incadrate fara erori (vizibile) de unghi/inclinare a camerei.

Si a nu se uita, un 4, 4S, 5S si orice alt model de iphone pana in prezent a fost la vremea lui un flagship pe langa orice alt model de android din vremea respectiva.

Si faptul ca la 5S inca mai dau cate un update de securitate, dupa atatia ani(!!!) cred ca arata o mare diferenta fara de orice alt vendor android based.

Si... aplicatia Sonos, produse de top class, are pentru calibarea unui sound bar sonos beam o optiune disponibila doar pentru aplicatia din iOS, desi aplicatia de control este si in google play, pentru ca, spun ei, calibrarea sunetului este foarte dependenta de microfonul terminalului, iar iphone-urile au cea mai ridicata calitate a microfonului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate