Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Casa de marcat Daisy Compact S - problema soft Daisy Manager

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Am o casa de marcat Daisy Compact S, cumparata de curand. Fiscalizata, etc.

Persoana cu care am contract de service mi-a spus de softul Daisy Manager pe care l-am descarcat
de pe site-ul firmei Zeus Service (distribuitorul casei de marcat), ca sa-mi pot introduce singur
departamentele si articolele.

Nu reusesc sa modific TVA-ul (firma nu e platitoare de TVA) la articole.
La Departamente am putut selecta „FARA TVA” in aceasta coloana, nu insa si la articole.

Ce ar trebui sa fac?

(In afara de a apela la persoana cu care am contract de service... azi e sambata si as vrea sa
rezolv pana luni, plus ca prefer sa inteleg cat mai multe din modul de functionare al casei si al
softului).

Multumesc!

Attached Files



#2
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Calculatorul trebuie sa comunice cu casa de marcat. Banuiesc ca ai conectat casa  la PC prin cablu USB. Casa trebuie trecuta in modul de comunicare cu PC. Scrie in manual cum se procedeaza . Mai trebuie instalat un driver care se ia de aici:
https://drive.google...aqecB-NQVU/view
Manualul casei de marcat:
https://drive.google...tJcUBSGm3W/view

In momentul in care comunicarea cu PC-ul  e stabilita corect, programul va citi memoria fiscala si va sti ce tip de TVA foloseste firma.
Mentionez ca eu am lucrat cu Datecs, dar procedurile sant similare.

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Multumesc mult!!
Asa este, am legat-o, am citit datele cu softul respectiv si acum apare „FARA TVA”!
Cand am completat rubiricile respective la articole, nu am putut modifica campul respectiv,
si nu m-am gandit sa recitesc informatiile din casa dupa ce le uploadasem.
Ei bine, dupa recitire apare „FARA TVA”!

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Revin cu o altă întrebare. Mi-a solicitat contabila să apară pe bon sau pe raportul Z, departamentul fiecărui articol.
Pot face asta singur din Daisy Manager, sau e nevoie să apelez la firma cu care am contract de service?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate