Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Metropolitan Viilor

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
apollo_mas

apollo_mas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2009

 apollo_mas, on 10 aprilie 2022 - 01:47, said:

eu am facut precontract in februarie. termenul oficial pt predare, deci cu receptia facuta, este sfarsitul lui iulie. este posibil sa se amane. dar blocurile vor fi gata pana in iunie zic ei. se trage tare, se lucreaza la amenajari interioare deja. deci cine vrea sa se mute mai repede, sa nu astepte receptia oficiala, probabil va putea  sa o faca, sper eu din iunie

Am sperat la iunie, apoi la iulie, acum la august… :)))

#20
apollo_mas

apollo_mas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2009

 aatst, on 13 iunie 2022 - 09:00, said:


pare ca nimeni nu a observat acest comentariu, astept cu interes plangerile proprietarilor, stati linistiti asta s-a intamplat altor oameni, sigur nu se va intampla din nou, doar suntem oameni....

Eu am citit toate forumurile despre Aviatiei si Mihai Bravu inainte sa cumpar aici, ei am vz cate pb au avut acolo proprietarii. Dar Este foarte mare diferenta intre proiectele Mihai Bravu si Viilor. Aici sunt senzori de gaze, teava de alimentare cu apa pt pompieri pe fiecare scara, sistem de stingere a incendiilor cu sprinklere in parcari, etc, lucruri care pot fi verificate de oricine. Lifturile nu au comunicare cu exteriorul?? In ce sens? Cum ar trebui sa comunice lifturile cu exteriorul?
Despre partile comune, daca vor fi terminate, eu personal cred ca da. Vor sa isi spele imaginea cei de la Metropolitan, mai ales ca acum investesc masiv in nord si au nevoie de clienti. Dar asta ramane de vazut
Si da, si la Viilor s a intarziat un an - termenul nou este toamna 2022 fata de toamna 2021 cum era estimarea initiala (si antecontractele)

 baghy, on 08 iunie 2022 - 23:05, said:

Mulțumim de info!

Între timp a fost făcut și un grup pe fb:

Metropolitan Viilor (cel cu mai mulți membri).

Si pt cei fara FB? :)

#21
apollo_mas

apollo_mas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.02.2009
O ultima precizare - inundarea parcarii la ploi mai puternice cel mai probabil se va intampla si aici, ca si in Bravu. Nu exista rigola la baza rampei, doar niste sifoane amarate pozitionate pe centru

#22
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
Au inceput sa trimita notificari pt semnarea actului aditional de extindere termen.
Noul termen: Octombrie 2022.

#23
bamtheboozle

bamtheboozle

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2022
mai exista ceva updateuri legat de acest complex? preturile par ok in comparatie cu restul pietei, 140k pentru 3 camere intr-o zona relativ centrala cu parc aproape.

#24
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
Construcția este finalizată. Acum lucrează la curtea interioara și la ultimele apartamente. Exista poze reale pe locația din Google Maps.

In septembrie ar trebui sa fie gata și actele.

#25
holysleeper

holysleeper

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.10.2016
Salut,
Sunt si eu interesat de un apartament de 4 camere in Metropolitan Viilor. Revin si eu cu o lista de intrebari daca vreti sa ma ajutati:
  • Cum e cu zgomotul la vecini?
  • Sunt probleme cu infiltratiile in parcare ca in aviatiei?
  • Finisajele sunt ok?
  • E deranjant zgomotul de la constructia ISG?
  • Stiti ceva de centrul SPA de la ISG?Cat de mare o sa fie? Apartamentele la care ma uit sunt pe partea cu centrul
Si orice alte detalii ar fi super de folos.
Multumesc!

#26
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
Salut,

1. izolatie fonica mai slaba decat la un bloc comunist din caramida.
2. la -3 e lac de fiecare data cand ploua
3. mai slab calitative decat la MB, nici un perete nu e drept.
4. au cam inceput sa se potoleasca acum, mai au putin si intra la interior.
5. cele de pe partea cu centrul vor fi umbrite de cele 3 scari pe care le construieste ISG incepand cu 2024.

Centrul spa are structura aproape ridicata, probabil va fi functional in vara lui 2024.

Apartamentele de 4 cam de la metropolitan sunt compartimentate astfel incat vreo 5-6 mp utili sunt practic platiti degeaba (vezi holul foarte lung de la intrare).
Mai bine te uiti la duplexuri.

#27
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.07.2020
Singura "izolatie fonica" la blocuri e cea pe care o faci tu, sau lipsa vecinilor.

#28
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 10.10.2005

View Postbaghy, on 08 mai 2023 - 15:43, said:

Salut,

5. cele de pe partea cu centrul vor fi umbrite de cele 3 scari pe care le construieste ISG incepand cu 2024.

Plus cele care sunt spre Invoirii, pe unde este iesirea de la ISG, vor fi umbrite de 3 scari noi ale ISG, adica etapa 2 de la ISG 4 https://docplayer.ro...stificativ.html
https://i0.1616.ro/m...g-residence.jpg

Edited by trid_ovi, 11 May 2023 - 12:59.


#29
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
nice find! eu m-am uitat doar pe puz viilor 57, in acel memoriu tehnic sunt descrise mult mai bine.
oricum, se vor mai construi blocuri in zona... chiar in intersectia viilor x constantin istrati vrea primaria sa faca locuinte sociale (in locul garajului adp s5)

#30
Leisha

Leisha

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2023
Buna ziua,

Exista si un grup de whatsapp pentru acel grup de facebook, as putea enumera aici multe dintre problemele actuale din metropolitan Viilor, insa ar dura ceva.

In interesul meu ar fi daca stie cineva ce clasa de beton s-a folosit pentru constructie, stiu ca era undeva notat ca pentru apartamentele din M.Bravu s-a folosit b250, ceea ce mi se pare extraordinar de prost pentru un bloc de p+11 si cu -3.  (cu surse sau un memorand tehnic) sau daca cineva, cumva are acces la fisa tehnica de structura a blocului.

Pentru cine este interesat, sa stiti ca problema de la -3 cu inundarea parcarii nu poate fi rezolvata deoarece in timpul constructiei scurgerea s-a infundat cu beton si dezvoltatorul ne cere noua o solutie pentru a rezolva el problema, insa nu accepta solutia decat daca este eficienta economic pentru el (o solutie ieftina) asta in contextul in care nu ne ofera planul de scurgere sau planul structural al parcarii, se asteapta la o solutie si atat.

Curge apa prin gurile de ventilatie (parcare -2-3-1) si mereu se mentioneaza ca se va rezolva problema insa nu se face nimic, au pus doar gipscarton peste acele aerisiri, dar apa tot vine la ploi.

Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate