Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

PNDR 6.2. - Start Up Nation Mediul Rural

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Salut. Sunt curios de treaba asta pentru ca mereu cand ceva suna prea bine pentru a fi adevarat, de obicei nu este. Conform site-urilor de genul https://www.indais.r...qBoC27wQAvD_BwE

se pare ca nu sunt conditii "grele", se cere sa nu fie mai veche de 3 ani intreprinderea si sa aiba neaparat sediul si activitatea in mediul rural. In ideea in care deja detin un teren langa drum national de 2000 de mp cu o casa pe el unde as putea avea sediul nu mi-ar fi atat de greu sa-mi desfasor si activitatea tot acolo. De asemenea am strans in utlimii ani aproximativ 15.000 de euro pentru inceputul afacerii dar insuficienti pentru ce-mi doresc eu a face. Nu inteleg totusi de ce nu exista si alte conditii in afara celor mentionate? Se dau banii? C-am tot vazut ca sunt oameni care "castiga" dar nu primesc banii, asta era prin 2018. S-a rezolvat de atunci? Si-au primit oamenii aia finantarile? Exista p-aici, poate, antreprenori care au avut experienta cu PNDR 6.2, strict pentru mediul rural?

Eventual sa-mi si argumentati, va rog, de ce ar fi/nu ar fi o idee buna si/sau care ar fi o alternativa cu finantari nerambursabile in mediul rural pentru prestare de servicii. Multumesc.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Majoritatea oamenilor nu au nici cea mai mica idee despre costurile implicate de o firma.
50 000 eur se evapora instant sau nu sunt deloc indeajuns, mai ales daca ai nevoie de utilaje.

Nu mai zic de cheltuielile de personal!

Cand vad "fara aport din partea beneficiarilor" stiu ca va fi un furt total!

Edited by Courage, 17 September 2021 - 22:29.


#3
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View PostCourage, on 17 septembrie 2021 - 22:29, said:

Majoritatea oamenilor nu au nici cea mai mica idee despre costurile implicate de o firma.
50 000 eur se evapora instant sau nu sunt deloc indeajuns, mai ales daca ai nevoie de utilaje.

Nu mai zic de cheltuielile de personal!

Cand vad "fara aport din partea beneficiarilor" stiu ca va fi un furt total!

Nu pot sa te contrazic caci nu am experienta cu o afacere. Eu nu doresc angajarea personalului, cel mult tehnicieni pentru repararea eventualelor probleme aparute cu sistemul, periodic, motiv pentru care m-a si atras tipul asta de grant nerambursabil, angajarea unui minim de oameni nefiind una dintre conditii. Din ce am mai discutat si cu alti oameni probabil ca nu se ofera finantarea decat dupa ce efectiv ai facut si crescut afacerea de unul singur, iar grant-ul acela se ofera eventual pentru "decontarea" cheltuielilor pe care deja le-ai facut cu proprii bani si "arati ca esti antreprenor serios" dar cum am mai zis, 15000 de euro nu sunt suficienti pentru ceea ce-mi doresc eu.


Daca mai are cineva alte experiente cu asa ceva, il/ii invit sa-si impartaseasca experienta/ele.

#4
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Also, daca-mi puteti recomanda cateva firme de consultanta/avocatura care m-ar putea sfatui mai departe/evalueze situatia mea? Va multumesc!

#5
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
In primul rand proiectul se depune la AFIR. Daca proiectul este eligibil si semnezi contractul de finantare o sa iti primesti banii fara nici un fel de problema. Asta dupa ce faci investitia cu banii tai sau cu finantare de la o banca sau un IFN; finantari pe care le gasesti usor pentru ca toti se bat sa acorde finantari pentru proiecte pe fonduri UE ca e treaba sigura. O sa fie cam futareala cu afirul ca iti verifica si virgulele din documente dar una peste alta sunt bani aproape gratis deci dupa mine merita efortul. Despre consultanta... eu am avut proiecte acum mai multi ani realizate cu SLY Management care au fost ok. De asemenea m-a mai contactat cineva de la MTK consult, n-am referinte despre ei.
Incearca, n-ai nimic de pierdut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate