Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce insecta poate sa fie dupa descriere?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
ce am patit de am deschis topicul: comandasem o carcasa sh pt un sistem. a fost livrata prin curier si m-am apucat sa montez piesele sistemului in ea cand vad ceva inauntru - la inceput am crezut ca e o bucatica de material uitata pe acolo dar a inceput sa se miste si am realizat ca era o insecta.

n-am avut cum sa fac poza asa ca am doar o descriere bazata pe memorie: era destul de mare (cam 1,5 cm) si era lata (aproape tot atat de lata pe cat era de lunga) iar catre cap spatele avea o forma aproximativ triunghiulara si se misca destul de incet. culoarea era verde deschis ceva de genul asta.

si pt ca se misca relativ incet am luat un servetel si am vrut s-o prind cu el dar deodata ia-o de unde nu-i ca a disparut pur si simplu si n-am mai gasit-o. a lasat in urma un miros patrunzator oarecum similar cu cel de iarba verde tocata mie asa mi s-a parut ca miroase.

ce credeti ca ar putea fi?

se pare ca in Romania te poti astepta la oarece "surprize" cand primesti ceva - primesti gratis "valoare adaugata". fac si eu haz de necaz pt ca nu-mi doresc chestii de genul asta.

#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,887
  • Înscris: 25.12.2016
https://en.wikipedia...Nezara_viridula

#3
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@Manasu chiar aia verde e am recunoscut-o in poza de pe wikipedia. minunat. ce sa mai zic?

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postabulafius43, on 17 septembrie 2021 - 19:36, said:

se pare ca in Romania te poti astepta la oarece "surprize" cand primesti ceva - primesti gratis "valoare adaugata". fac si eu haz de necaz pt ca nu-mi doresc chestii de genul asta.

Quote

Nezara viridula, commonly known as the southern green stink bug (USA), southern green shield bug (UK) or green vegetable bug (Australia and New Zealand)
bucura-te ca n-ai platit vama si tva, ca e non ue...
bine, la suplimente alimentare e doar 9% tva dar totusi
vin vremuri grele...

View Postabulafius43, on 17 septembrie 2021 - 19:44, said:

@Manasu chiar aia verde e am recunoscut-o in poza de pe wikipedia. minunat. ce sa mai zic?
n-are cum sa fie chiar aia :)

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
E sezonul lor acuma.
Gasesc aproape in fiecare dimineata pe plasa de la balcon, sau la munca pe la ferestre - vor sa intre la caldura ptr iarna.

Bine ca nu ai strivit-o, ca put al naibii...

#6
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
Plosnita

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Plosnita de camp la noi de regula are culoare inchisa.

#8
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
pana la urma este sau nu ce a zis @Manasu? am zis ca am recunoscut-o intr-una din pozele din link-ul de mai sus. si nu era de culoare inchisa era verde deschis.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View Postandreic, on 17 septembrie 2021 - 20:03, said:

Plosnita de camp la noi de regula are culoare inchisa.

Sunt si plosnite verzi. Alea sunt progresistele, care nu asculta de standarde :lol:
Chiar sunt si plosnite verzi.

#10
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postabulafius43, on 17 septembrie 2021 - 20:07, said:

pana la urma este sau nu ce a zis @Manasu? am zis ca am recunoscut-o intr-una din pozele din link-ul de mai sus. si nu era de culoare inchisa era verde deschis.
eu nu stiu ce mai vrei, ti-a dat omu si link si poza.. aia-i!!

#11
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
corect dar m-a confuzat termenul de plosnita pt ca in link e numita gandac.

apropo cum a reusit sa dispara? poate sa zboare? pt ca asta e cam singurul fel in care ar fi putut disparea asa fiindca pe picioare nu era prea rapida. chiar am crezut ca o pot prinde ca s-o fac una cu podeaua.

#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
da zboara
eu am niste tei si e plin de d-astea

#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
https://agrointel.ro...la-insecticide/

#14
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View Postabulafius43, on 17 septembrie 2021 - 19:36, said:

ce am patit de am deschis topicul: comandasem o carcasa sh pt un sistem. a fost livrata prin curier si m-am apucat sa montez piesele sistemului in ea cand vad ceva inauntru - la inceput am crezut ca e o bucatica de material uitata pe acolo dar a inceput sa se miste si am realizat ca era o insecta.

n-am avut cum sa fac poza asa ca am doar o descriere bazata pe memorie: era destul de mare (cam 1,5 cm) si era lata (aproape tot atat de lata pe cat era de lunga) iar catre cap spatele avea o forma aproximativ triunghiulara si se misca destul de incet. culoarea era verde deschis ceva de genul asta.

si pt ca se misca relativ incet am luat un servetel si am vrut s-o prind cu el dar deodata ia-o de unde nu-i ca a disparut pur si simplu si n-am mai gasit-o. a lasat in urma un miros patrunzator oarecum similar cu cel de iarba verde tocata mie asa mi s-a parut ca miroase.

ce credeti ca ar putea fi?

se pare ca in Romania te poti astepta la oarece "surprize" cand primesti ceva - primesti gratis "valoare adaugata". fac si eu haz de necaz pt ca nu-mi doresc chestii de genul asta.
banuiesc ca te plictisesti foarte tare si in plus cunostintele tale despre chestii banale din natura sunt pe minim...

View Postabulafius43, on 17 septembrie 2021 - 20:20, said:

corect dar m-a confuzat termenul de plosnita pt ca in link e numita gandac.

apropo cum a reusit sa dispara? poate sa zboare? pt ca asta e cam singurul fel in care ar fi putut disparea asa fiindca pe picioare nu era prea rapida. chiar am crezut ca o pot prinde ca s-o fac una cu podeaua.
da zboara

#15
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Aia e plosnita. Si eu am vazut zilele astea multe

#16
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019
Data viitoare pozeaz-o inainte sa-ncerci s-o prinzi. Habar n-am, dar nevasta-mea a gasit o calugarita pe plaja (insecta, nu sectanta).

#17
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 19.11.2013
@alexpet ai ghicit eu nu stau prea bine cu biologia de asta am si intrebat ce poate fi mai ales ca nu mi s-a mai intamplat asa ceva. si-mi place sa intreb aici ca sa ma dumiresc. ai ceva cu asta?

cat despre plictiseala am si asta dar cu siguranta nu stau toata ziua pe forum ca s-o alung.

#18
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Bine ca n-ai primit vreo tarantula...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate