Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Experienta cu dus mobil pe gaz

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Am o cabanuta undeva in padure langa satul in care stau si as vrea sa-i montez un dus mobil cu butelie de gaz.Aveti experienta cu asa ceva,cat de fiabile sunt sau dupa cateva ore de functionare isi dau duhul?Va fi folosit numai cateva zile pe an daca voi face filmulete pentru youtube.

Attached Files



#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu am folosit dar theoretic ar trebui sa-si faca treaba.  M-as uita daca suporta metan sau gpl sau nu conteaza,amandoua.  In rest :lipseste butelia si ala de se spala .In foto.

Stai asa. la ce presiune a apei functioneaza? Din rezervorul de pe casa,...1 bar ....si etc?

#3
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Nu stiu modelul pe care ai pus ochii, dar am folosit de mai multe ori in mai multe locuri pin Nepal, pe la poalele Everestului si era destul de eficient sistemul. O singura data am patit sa se termine butelia fix in mijlocul "actiunii" si nu a fost placut.

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 MikeSpike, on 17 septembrie 2021 - 19:34, said:

Nu am folosit dar theoretic ar trebui sa-si faca treaba.  M-as uita daca suporta metan sau gpl sau nu conteaza,amandoua.  In rest :lipseste butelia si ala de se spala .In foto.

Stai asa. la ce presiune a apei functioneaza? Din rezervorul de pe casa,...1 bar ....si etc?

Au o pompa mica la 12V de pe un acumulator de masina.Cred pe la 1-2 bari presiune.Treaba e ca sunt zeci de firme care importa cu zeci de nume.Dar daca se defecteaza ceva nu poti fi sigur ca mai gasesti piesa de schimb care-ti trebe.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Gaseai si pe la Dede instanturi din astea. Unele au aprinderea cu baterii, merg ok offgrid.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Intrebarea mea e: un astfel de sistem poate fi folosit si sub apa, pentru scafandri? Sau trebuie ceva cu butelie pe fosfor?

#7
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
problema e ca trebuie sa folosesti gpl.deci sa incarci o butelie la o statie gpl.sunt foarte bune,eficiente doar ca atentie nu trebuie sa fie montata in acelasi loc cu dusul,adica in baie.undeva pe hol.e risc de scurgeri de monoxid de carbon,chiar daca se lauda cu senzori ce intrerup automat gazele.tot vei simti un miros de gaz ars cumva.alt aspect e sa faci un cos de evacuare cu tiraj foarte bun.spor la apa calda.

#8
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Are fratele meu unul si e foarte multumit de el. Il foloseste cu butelie normala.
Atentie la evacuarea gazelor in afara, altfel se opreste cand ti-e lumea mai draga si spuma mai deasa...

#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Inteleg ca are "integrat" si bazinul de apa (cati litrii?) si pompa ptr presiune, nu este un simplu "instant".
Daca se poate va rog link de unde poate fi cumparat - eventula prin mesaj privat ca sa nu fie considerat reclama.

Eu folosesc de mai bine de 3 sezoane instant pe gaz intro locatie folosita doar vara si doar in we. Gasesc ca este foarte eficienta .... o butelie de gpl (18 litrii parca) ajunge ptr un sezon (o schimb preventiv la inceputul sezonului chiar daca nu este consumata total).

Edited by Tarzy, 18 September 2021 - 07:37.


#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Tarzy, on 18 septembrie 2021 - 07:37, said:

Inteleg ca are "integrat" si bazinul de apa (cati litrii?) si pompa ptr presiune, nu este un simplu "instant".
,

Nu are rezervor de apa de aia ii zice instant.Tu de care folosesti,poate dai un link?

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai atunci de ce are o pompa mica la 12V ? Nu ca sa traga apa de undeva ?
Si eu ma gindeam ca fiind portabil, are un mic rezervor de 10-20 litri pe care-l umpli cu apa si pompa trage apa din acel rezervor si face presiune, ca sa functioneze instantul. (pompa ar fi un mini hidrofor)

#12
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 florin71_skoda, on 18 septembrie 2021 - 09:33, said:

Pai atunci de ce are o pompa mica la 12V ? Nu ca sa traga apa de undeva ?
,

Ba da,dar rezervorul ala e fie un butoi de plastic fie direct dintr-un parau.10l ii consumi intr-un minut de functionare deci trebuie o rezerva mai mare.

Edited by Kean, 18 September 2021 - 10:23.


#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
am inteles

#14
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

 Kean, on 17 septembrie 2021 - 19:12, said:

...Va fi folosit numai cateva zile pe an daca voi face filmulete pentru youtube.

Interesanta conditionarea, dar sper sincer sa te cenzureze...

#15
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Serpent, on 18 septembrie 2021 - 13:26, said:

Interesanta conditionarea, dar sper sincer sa te cenzureze...

Sa ma cenzureze la ce?

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 Kean, on 18 septembrie 2021 - 08:17, said:



Nu are rezervor de apa de aia ii zice instant.Tu de care folosesti,poate dai un link?


https://www.caloresh...compact_tn7_gpl

Functional difera de cel care face subiectul topicului ca nu are pompa de presiune integrata ...

#17
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

 Kean, on 17 septembrie 2021 - 19:12, said:

...Va fi folosit numai cateva zile pe an daca voi face filmulete pentru youtube.

 Serpent, on 18 septembrie 2021 - 13:26, said:

Interesanta conditionarea, dar sper sincer sa te cenzureze...

 Kean, on 18 septembrie 2021 - 16:32, said:

Sa ma cenzureze la ce?

Daca vei face filmuletele pt. YouTube, folosind dusul ala!

#18
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Serpent, on 18 septembrie 2021 - 20:24, said:

Daca vei face filmuletele pt. YouTube, folosind dusul ala!

M-ai inteles gresit,subiectul filmului nu va fi dusul ci flora si fauna din zona si skill-uri de supravietuire.Pentru dus am nevoie sa ma spal ca toti oamenii si sa am apa calda menajera.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate