Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Șansele de viață extraterestră din galaxia noastră sunt "mult mai probabile decât se credea inițial"

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostKiloW, on 17 septembrie 2021 - 16:44, said:

sa trecem unul pe lângă altul fără sa cădem din univers

Adevărul e că sunt unii oameni care parcă-s...picaţi din alt Univers. :nanana:

#56
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Sunt convins de existenta vietii extraterestre in galaxia noastra, nu insa si de existenta celei inteligente.

#57
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostReal_NEO, on 17 septembrie 2021 - 16:52, said:

Sunt convins de existenta vietii extraterestre in galaxia noastra

Pe ce se fundamentează convingerea ? Orice convingere are la bază dovezi.

Edited by lupini, 17 September 2021 - 16:58.


#58
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007

View Postparabellum, on 17 septembrie 2021 - 16:42, said:

Nici vorba, dar din context sunt sigur ca te poti prinde.

Ideea e ca spatiul ala topologic se poate aplica nu numai spatiului geometric, ci si spatiutimpului sau chiar unor spatii mai 'ciudate'.
Chestia e ca vreau sa risipesc din confuzia pe care am auzit ca multi o au cu privire la 3D, 19D, 4D, etc..
Spatiule 3D din cauza ca punand borne fizice in spatiu si atasandu-le o harta, matematic aceasta nu are cum sa fie decat 3D, chestie de topologie.
Spatiul, nu timpul, nu altceva. Doar spatiu in care ne invartim si cautam extraterestri.

Desigur, geometria 11D e cumplit de complicata, dar nu vreau eu sa fiu avocatul ei, cei care sustin asta trebuie s-o faca. Eu sunt avocatul ideii de 3D si am incercat sa arat unde anume e confuzia, nu vreau, nu pot si cred ca nimeni nu poate intra in geometria 11D. Apropo, geometria 4D pare ca e de fapt cea mai complicata, paradoxal. Nu prea-mi dau eu seama cum vine asta, dar Peleman ala s-a chinuit rau de tot sa arate ca sfera 4D e homeomorfa cu toate obiectele simplu conexe in 3D.
Si in 5D, 6D, etc.. ar fi fost cu mult mai usor de demonstrat, ramasese doar 4D-ul.
Apoi in 4D exista o infinitate de moduri de a impune conditia de "neted", spre deosibire de spatil 3D unde exista doar 1 mod. Si spre deosebire de toate celelalte dimensiuni unde ar exista doar un numar finit de moduri. Dar oricum lucrurile astea ma depasesc si sunt la granita cunoasterii umane.
Ce insa stiu e ca ideea de vecinatate impreuna cu cea de a putea construi o harta (absorbita in ideea de vecinatate inteleasa in mod curent, nu cea de vecinatate topologica), automat pune spatiului dimensionalitatea 3.

View Postparabellum, on 17 septembrie 2021 - 16:36, said:

Cat despre metrul mentionat, merita mentionat ca lumina parcurge distante masurate in metri... in timp. Cu un pic de artificiu matematic poti sa te prinzi cum apare bucata aia din vitrina si in alta dimensiune pe care n-o accepti Posted Image
Nu-i vorba ca nu o accept, e vorba ca e timp, nu spatiu.
Repet, vorbim despre spatiu. Timpul a fost adus in discutie nejustificat.
Desigur, ideea de "intalnire" are o structura 4D, ca nu poti sa zici ca te-ai intalnit cu Catrinel Menghia daca ai stat la un an distanta de timp pe acelasi scaun din autobuz.
Daca te-ai intalnit cu X, ai facut-o atat in timp cat si in spatiu. Dar cand il cauti pe X, il cauti in spatiu, nu in timp.

Edited by maccip, 17 September 2021 - 17:08.


#59
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Eu nu înțeleg tot dar am păreri. :D
Voi nu păreți sa va contraziceți de fapt.
În traducerea unui injiner prost ceea ce spune maccip în prima parte a narațiunii e ca distantele semnificative sunt în cele măsurate in 3 dimensiuni extinse, iar dacă or mai exista și altele înfășurate cum presupun unii fizicieni, existenta lor nu schimba în mod semnificativ modul în care masori o distanta.



#60
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,065
  • Înscris: 06.01.2007
Pai parabelum ma contrazicea pe garnitura de argumente, banuiesc ca nu pe ideea ca spatul e 3D.

Interesant e ca putem constata la un moment dat ca acest 3D in care ne aflam noi e de fapt o hipersfera sau un un toroid Clifford. Sau chiar un fel de sticla Klein.
Adica am putea constata candva chestia asta in realitatea fizica, nu doar in abstractizarea matematica.

Cum ar fi sa pleci cu o racheta si sa te intorci din cealalta parte a universului inversat? Stanga in loc de dreapta pana la nivel de molecula (sau particula chiar, deoarece exista fenomene care se manifesta doar left-handled)
Nici nu poti sa mananci, mori de foame. Cotletul de berbecut are grasimile chirale, nu tin de foame unuia care a facut o tura de univers. Asta daca traim pe un univers neorientabil.
Teoretic se poate. Si nu numai teoretic, ideea in sine e falsificabila. Spre deosebire de ideea ca traim imersati in nustiuce 11D, idee care nu e falsificabila, va ramane perpetuu un adevar dependent de teoria din care face parte, nu si un adevar verificabil fenomenologic.

#61
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Asta-I marea dorinta a mea pana crap.   Nu vulva de virgina in castravecior pompat cu pastille albastre. Sa vad o ,,ceva,, ca iau legatura cat de cat official pasnic cu ceva govern. Ma va durea la bombeu ca e rus/Taliban/African.  PE NASALIE imi iau zambetul ,,de bulletin,,   Si mai jos la minus 2 chiar am sa rad gandindu-ma(paradox,deja am crapat) pe unde scot camasa astia de pe bolovanul asta cu religia lor cu tot.    Ps. sant in dubii daca sa ma arda sau sa astupe?!! Oricum ar fi ,ceva din mandibule +dinti raman.   Poate vad aia ca rad cand .....ma cloneaza.  Asta-I chiar(limbaj licentious, va poate jigni) chizdosenia maxima a vietii mele.  Si ilici ion crapat si bagat in ceara.    Baababbam.

#62
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Inițial a aparut lumina...mai tarziu soarele.
Ps.
Universul este plin de viață...dar veti afla peste ceva sute de ani

#63
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 03.12.2010
Bună seara tuturor,

Ce structuri anatomice pot avea extratereștrii primitivi sau inteligenți care posedă o tehnologie de un anumit mivel?De exemplu, cum ar putea arăta un mercurian sau un venusian?

Toate cele bune,

Kosinus

#64
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postkosinus, on 17 septembrie 2021 - 17:57, said:

Bună seara tuturor,

Ce structuri anatomice pot avea extratereștrii primitivi sau inteligenți care posedă o tehnologie de un anumit mivel?De exemplu, cum ar putea arăta un mercurian sau un venusian?

Toate cele bune,

Kosinus

Cred ca asta depinde de mediul in care a aparut viata la ei pe planeta si au evoluat, nu de gradul de inteligenta sau tehnologie, draga Kosinus. Posted Image

E drept ca daca o mare parte din viata speciei lor au fost tehnologizati, tehnologia asta ar putea influenta si structurile lor anatomice.

Apropo, stiti de cazul din Zimbabwe?

In 1994, la o scoala din Ruwa, Zimbabwe, 60 de copii au spus ca au avut o intalnire de gradul 3. Ei au zis ca o fiinta cu cap mare si ochi uriasi, negri si oblici a coborat dintr-o farfurie zburatoare si le-a transmis telepatic unele lucruri.

Printre cele transmise a fost si faptul ca tehnologia pe care omenirea continua sa o dezvolte va duce la distrugerea vietii pe Pamant.

Anul trecut, o parte din acei copii (acum adulti) s-au intalnit din nou si au participat la un documentar, si au afirmat si acum aceleasi lucruri. Documentarul nu e in mod special despre cazul asta, dar s-a prezentat in el cazul lor.

Unii dintre ei au desenat ceea ce au vazut, unul din desene e acesta:

[ https://media.mg.co.za/wp-media/2014/09/8692cbce-2014-09-04-remembering-zimbabwes-great-alien-invasion-image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e documentarul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/onEXmLX2ZZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 17 September 2021 - 18:11.


#65
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostKiloW, on 17 septembrie 2021 - 17:13, said:

Eu nu înțeleg tot dar am păreri. Posted Image
Voi nu păreți sa va contraziceți de fapt.
În traducerea unui injiner prost ceea ce spune maccip în prima parte a narațiunii e ca distantele semnificative sunt în cele măsurate in 3 dimensiuni extinse, iar dacă or mai exista și altele înfășurate cum presupun unii fizicieni, existenta lor nu schimba în mod semnificativ modul în care masori o distanta.
  S-a mincat si se va minca pe mai departe o piine alba de tot, lansind presupuneri despe cele 111 dimensiuni sau despre bosoni ori alte particule ciumege! Dupa care poti iesi la pensie cautindu-le pe banii fraierilor, oricare ar fi aceia! Plus ca pari cult in cap batind cimpii despre ele!

#66
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 03.12.2010

View Postcostaan, on 17 septembrie 2021 - 17:42, said:

Inițial a aparut lumina...mai tarziu soarele.
Ps.
Universul este plin de viață...dar veti afla peste ceva sute de ani
Bună seara,

La început era CUVÂNTUL!Cum a apărut lumina?

Toate cele bune,

Kosinus

#67
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Kosinus,sistemul solar cuprinde (nu ma pune sa-mi amintesc) cca 9,10 planete si ceva sateliti ale acestora.  Te duci mataluta vara pe deal,orice deal apropiat tie,si te uiti la cer.   Toate luminitele alea de le vezi(si sant infinit mai multe alea de nu le vezi) sant ,,un soare,,ca al nostru cu planete care orbiteaza in jurul respectivei luminite.    Acum poate iti formezi o idee cat de marunti santem. E ,,chestier,, de timp pana dam/dau unul de altul.   Si(bagamash) cunoscand spiritul de pionier al omenirii va fi asa:,,first shoot and then ask,,    ps. poate ma cloneaza mai frumos,blond,inalt si cu maciuca de negru. Haaha

#68
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Stii cam cat de mare este Universul ?!

Deci.. se prea poate ca "viata" sa fie relativ raspandita.

Paosobil ca "viata intelugenta" chiar si "civilizata" ba cvhiaer tenlologiozata sa nu fie exceptionala ..

Insa .... insa asta nu inseamna ca "nu suntem singuri in Univers" . "
Vaita inteligenta" in lat barz al galzaxiei este egal; cu ZERo sanse de intalnire..
A! Sa nu uitam ca Unioersul mai are si o varsta  stimabila . Asta ar putea aface ca in momentul acesta sa fim singira planeta llociota din Galaxia asta plus Magelan si inca vreo 3 . Si in acelasi timp Andromeda sa "colcaie" de viata inteligenta
Sau poate ca acum 2  mmilaide de ani sau peste alte 4 .... in bratuk asta al galaxiei sa fie vreo 40 de civizlizatii destuk de "civilizate" .
IUnsa stici ceva ? Detantele de zeci, sute de ani lumina si teoria lu Einsteon zic ca tot aia e!

#69
kosinus

kosinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 03.12.2010

View PostPhobos, on 17 septembrie 2021 - 18:00, said:

Cred ca asta depinde de mediul in care a aparut viata la ei pe planeta si au evoluat, nu de gradul de inteligenta sau tehnologie, draga Kosinus. Posted Image
Bună seara,

Este evident că depinde de mediu.Eu cred că o ființă inteligentă extraterestră primitivă sau avansată tehnologic nu poate fi decât bipedă și este asemănătoare cu omul având și alte culori decât ale oaamenilor de diferite rase.În ce mediu sângele unei ființe extratereste inteligenta ar putea avea culorea verde sau albastră?

Toate cele bune,

Kosinus

#70
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Sa mor eu Kosinus. Daca mananci de cel putin 2 ori pe zi morcovi(3,4 la o masa,cruzi) timp de 6 luni iti garantez ca te bate sotia cand dai sa intri-n casa! Portocaliu te faci,pana si aborigenii aia din Australia si Masaii africani te alunga cu bumerangul/sulita.  Si soarele pe care-l stii tu(banal-galben)  in alta parte poate fi rosu??!! sau albastru?!!  Si iti garantez ca nu ai sa mai fii asa de caucazian la culoare.  Sau pamantean.

Ps.  o data e okish. A 2 da de....    Buna seara.

#71
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostFriskey, on 17 septembrie 2021 - 16:16, said:

Capabili si avizati in ce? In extraterestri? Posted Image
Teoria asta cu extraterestri a aparut odata cu inceperea razboiului rece cand SUA a inceput sa dezvolte tehnologie militara mai ales aviatica in cel mai mare secret. Dar tot se scurgeau informatii, piloti de aviatie civila care inevitabil vedeau in aer avioanele alea ciudate si foarte rapide pentru vremea aia si raportau "ciudateniile". La aterizare erau asteptati de agenti ai serviciilor secrete care ii puneau sa semneze o declaratie cum ca n-au vazut nimic sau au vazut ceva mega ciudat sigur de pe alta planeta, care la un moment dat s-a si teleportat dom'le. Tot atunci au fost lansate de catre serviciile secrete tot felul de povesti cu acesti extraterestri.
Totul era cu scopul de a distrage atentia de la activitatile de testare a acestor avioane (avioanele invizibile radar).
Razboiul rece a trecut, multi au mai continuat sa creada si sa perpetuze ideea cu extraterestri dar mult mai putin. Acum guvernul american face gafe dupa gafe, SUA se scufunda in rahat tot mai mult si le trebuie o poveste fantastica pentru a tine mintea prostilor ocupata ca nu cumva sa o puna de o razvratire. Asa ca au scos iarasi de la nafatalina povestea cu extraterestri.
Stati cu capul in nori si nu pe pamant ca nu cumva sa vedeti ca va mananca problemele pentru ca guvernul oricum vegheaza pentru voi.

Hello,mai ia o gura de aer sa nu te sufoci.
Fiecare are voie sa aiba o parere sau o opinie,
Daca nu-ti convine acest lucru macar ai decenta sa discuti normal,fara ironii,bascalii si luat peste picior.
Daca nu esti capabil de asa ceva si din pacate eu merg pe varianta asta,mai bine ia o pauza de tigara pana epuizam ce avem de discut si dupa aia poti sa vii si tu sa-ti expui tie parerile.
Fara suparare.

ps.
Argumentul maxim al unui habarnist este exact bascalia si ironia.Ca de altceva nu esti capabil.La acest subiect ma refer.

#72
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View Postlupini, on 17 septembrie 2021 - 15:22, said:

E posibil să fie viaţă, însă nu una tehnologică, răspândită peste tot. Şi pe Pământ există viaţă, dar societăţile avansate nu împânzesc Globul. Nu sunt astfel de societăţi în Sahara, Siberia, Amazonia, Australia Centrală, Nordul Canadei, Antarctida. Viaţa şi societăţile avansate se dezvoltă acolo unde condiţiile de mediu permit.

Asta arata neinteleger a scarii de care discutam.
De la triburile din epoca de piata la iphone trec numai citeva mii de ani. La scara evolutiei, nu mai zic de scari geologice sau scara univresului, asta e zgomot, un fir de praf cind citaresti un munte.
O planeta poate fi nu cu milioane dar chiar cu miliarde de ani mai veche decit Pamintul. Toata ciuvilizatia umana e numai de citeva mii de ani. Oare ce va fi peste alte citeva mii d eani? dar zeci de mii? dar sute de mii? milioane? o mie de milioane?

Edited by vrajitoruldinoz, 17 September 2021 - 19:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate