Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Struguri de vin

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 25.01.2015
Ai dreptate,dar locuiesc la bloc,nu am cantar,merg cu strugurii la tara in Teleorman.

#20
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 18.03.2009

View Postviceroy56, on 17 septembrie 2021 - 11:55, said:

Du-te in Vrancea, direct la sursa.
Este criza de muncitori si propietarii lasa strugurii neculesi. Li se ofere 80 bani-1 leu per Kg si prefera sa-i manance graurii decat sa le faca altora .... mare cu munca lor!
In zona asta pretul il dicteaza MAT-urile. De obicei, pretul din piata e mai mare ca la MAT, dar mai gasesti si batranei care culeg 300 kg/zi si vand sub pretul "standard", ca sa scape de marfa, pentru ca a 2-a zi pleaca din nou la cules. Marfa nevanduta ori e dusa la MAT, ori e facuta vin. N-am auzit in viata mea pe unul din Vrancea ca a lasat strugurii neculesi! Nu e pretul bun? O culege si o duce la MAT, unde are un pret minim garantat ce poate creste in functie de zaharina, sau o face el vin, sau o vinde unui cunoscut care face la randul lui vin. Marfa neculeasa? Nope!

Quote

Sa nu cumperi la saci, preambalati, ca ce e la fund nu e must, e putin must si multa apa, sa atarne la greutate.
Ce e la fund nu e must = vaccinul cauzeaza autism. M-am saturat de cate ori am auzit basmul asta, an de an... Nu pune nimeni apa in sacii cu struguri. Incercati sa varsati voi un bidon de 2 litri de apa intr-un sac "bine batut", sa vedeti ca se umple jumatate. Ce vedeti voi la fund, sfertul ala de sac, e must. Nu crezi? Gaureste sacul si scurge "apa" aia in ceva. Ia vezi, e apa sau must? Varsa-ti pe mana si strange pumnul. E lipicios? Crezi ca risca vreun vanzator sa se faca de rahat in piata pentru a va fura 1 kg la sac? Pff... Soiurile de vin lasa zeama mai multa si mult mai repede decat ceslaua. Tin minte cand treceam cu masina incarcata pe drumul ala de la Radeana-Onesti, ajungeam la destinatie cu sacii jumatate cu must, iar daca mai aveam si cativa saci peste randul de jos, nu mai zic... Noroc ca , clientii erau descuiati la minte.
Deci, cu sacii: sa nu cumperi niciodata cand strugurii sunt in saci inchisi la culoare! Doar saci transparenti! Referitor la greutatea unui sac, as aproxima media pe undeva pe la 42-43 kg. Anul trecut cel mai greu sac al meu a avut 47. Recordul all-time (cand se gaseau saci zdraveni, nu foite de tigara ca acum) 56. Iar soacra-mea ii umple la 30 kg. >.>


View Postnila1984, on 17 septembrie 2021 - 13:10, said:

n-ai cum sa bajbai , pe marginea E85-ului e plin de struguri mai ales intre Dumbraveni si Popesti .
La preturi exagerate, ca tot ce se vinde pe E85.

View Postviorel24v, on 17 septembrie 2021 - 19:54, said:

Am fost ieri la Pucheni, și amestec de alb, era 1,5 lei ,discutabil.
Stii sa deosebesti strugurii? Ca eu sunt satul de "amestec", "feteasca regala", fraga/nohan vanduta drept ottonel sau 1001 vandut drept merlot. Iar lumea chiar cumpara! Vad ceslaua aia frumoasa, galbena, fara zeama in sac sau aranjata frumos in ladite, zic ca le-a pus Dumnezeu mana in cap! Nici nu se uita la Vasile, care chiar are feteasca/riesling/aligote la sac, ca e cu boaba mica si nu pare asa coapta ca "feteasca" lui Bo$$. Plus ca Vasile in mod sigur a pus apa in sac, sa fure la cantar... ia uite, e aproape jumatate cu apa! Si mai are si boabe stricate! LOL

Ca sa-ti raspund la intrebarea initiala: Incearca in Vrancea. Tifesti-ul cred ca a inceput culesul. Gaseai vanzatori prin centrul comunei, pe drumul care duce de la Bizighesti la Tifesti. Mai e o piata in Bizighesti, chiar cum faci stanga de pe E85 pentru a ajunge la Tifesti. Saptamana viitoare posibil sa apara strugurii prin pietele Movilita/Fitionesti/Paunesti. N-ai nevoie de indicatii aici, le gasesti pe toate pe soseaua principala. Straoane/Panciu mai au piete de struguri, dar cea mai mare din zona mi se pare cea din Movilita. Atentie la saci inchisi la culoare, atentie la strugurii care atrag albine/viespi in numar mare, atentie la cantare carora nu le merg toate cele 3 display-uri. Localnicii nu fura si nu vand marfa proasta, belele poti avea insa cu minoritatile... Ar mai fi piata de la Cosmesti, pe E581, intre Cosmesti si Tecuci, la intersectia cu Nicoresti, dar nu recomand. Recomandarea mea e piata din Movilita, iar daca vrei marfa proaspata, astepti pana aproape de lasarea intunericului. Atunci coboara lumea de pe deal cu ce-a cules in ziua respectiva. Daca te pot ajuta cu alte informatii, poti sa-mi scrii mesaj privat.

Edited by Cojocel, 18 September 2021 - 21:46.


#21
viorel24v

viorel24v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 16.02.2010
@Cojocel
Nu mă pricep să deosebesc soiurilor (după nume). Anul trecut am găsit 5,6 soiuri diferite la lădiță. De ce trebuie să ne ferim de strugurii care atrag albine/viespi ?

Edited by viorel24v, 19 September 2021 - 08:38.


#22
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 25.01.2015

View Postviorel24v, on 19 septembrie 2021 - 08:37, said:

@Cojocel
Nu mă pricep să deosebesc soiurilor (după nume). Anul trecut am găsit 5,6 soiuri diferite la lădiță. De ce trebuie să ne ferim de strugurii care atrag albine/viespi ?
Pana la urma ai cumparat struguri?

#23
viorel24v

viorel24v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 16.02.2010
Nu. Cred că la sfârșitul săptămânii.

#24
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 25.01.2015

View Postviorel24v, on 19 septembrie 2021 - 09:25, said:

Nu. Cred că la sfârșitul săptămânii.
Este foarte bine atunci,eu cumpar marti ca am treaba la tara.La Panciu saptamana viitoare incepe culesul.

#25
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 18.03.2009

View Postviorel24v, on 19 septembrie 2021 - 08:37, said:

@Cojocel
De ce trebuie să ne ferim de strugurii care atrag albine/viespi ?

Sunt mult mai atrase de strugurii care stau de mult in propria zeama si care incepe sa prinda iz de otet.

#26
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 25.01.2015

View PostCojocel, on 19 septembrie 2021 - 18:35, said:

Sunt mult mai atrase de strugurii care stau de mult in propria zeama si care incepe sa prinda iz de otet.
La noi in piata Pucheni se vand destul de repede,nu vezi o masina trei zile,si strugurii sant la ladite ,nu mai vin la saci.Masinile au podeaua uscata nu curge nimic.Nu stiu cum este in alta piata.

#27
viorel24v

viorel24v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 16.02.2010
Corect ! Nu le convine să piardă o zi pentru 300/ 400 kg rămase. Fac ei cumva și scapa de toată marfa. Oricum, nu cred că cumpără cineva 50 de kg de struguri pentru vin. Dacă bagă 5 tone pe mașină, și au struguri de calitate, nu e foarte greu sa scape de ei. La sac, nu prea ai să vezi in Pucheni. Toți au lădițe, pentru că este mai ușor de umblat cu ele și nici nu se storces strugurii.

Edited by viorel24v, 19 September 2021 - 22:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate