Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Gafezi des?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Ți s-a întâmplat să fii persoana potrivită la locul nepotrivit? Să spui ceva care să ofenseze un grup de persoane sau o singură persoană? Nu erai rău intenționat dar ce ai spus în clipele alea a fost ori interpretat greșit ori persoana respectivă la care te adresai se trezise dimineața cu "fața la cearceaf".

#2
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Destul de des.
Amu ce dracu sa fac daca nu ma pot schimba?

#3
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Nu gafez eu, sunt ei sensibili,��

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
si ce dezbatem?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postbobitad, on 17 septembrie 2021 - 11:44, said:

si ce dezbatem?
Meniul de la La Gafe, restaurantul din Bucuresti...

Edited by eiffel, 17 September 2021 - 11:51.


#6
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
De mai multe ori, prea sensibila lumea in ziua de azi. Am impresia ca unii adora sa se victimezeze. Le explic o data ca nu a fost nimic ofensiv, daca inteleg bine, daca nu, mai bine!

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
daaaa. dar sau obisnuit.  Nu am limba de catifea(pupincurist)+,dar nu tin suparare cand mi-o merit. Chiar si cand nu merit.   Desi avem in jur de 45 radem  de crapam.Eu/sotia.   Noi/prieteni.  Ca fapt divers,vrei sa stii ca kred ca-s singurul care vroia sa treaca din Uk in Fr?  plutind? Poveste. Si nu uitati:  se vorbeste de rau sau de bine despre persoana voastra vrea sa zica ca ...contati.  Daca esti insipid/banal/introvertit/fara simtul umorului esti bun de pus in Pagini Aurii la rubrica diverse.

#8
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Mi se intampla mai ales in adolescenta si mai in tinerete. Uneori spuneam lucruri care puteau fi lasate nespuse si multi se suparau pe mine. De cele mai multe ori aveau dreptate.

Cea mai penibila gafa de care-mi amintesc. Eram in liceu, prin clasa a X-a si ne-a chemat o colega de clasa intr-o seara pe mai multi, sa stam la un pahar de vin nou si sa vorbim.
Avea o curte mare si am facut multe petreceri in liceu acolo.
Fata se credea cea mai frumoasa si cea mai desteapta, parintii si bunica ei ii tineau hangul, iar cu un an inainte iesise Miss Boboc. Dar nemeritat, fusesera 2 fete mai frumoase ca ea si care se prezentasera mai bine. A fost rusinos si sala o huiduise un pic, dar na.

Si vine vorba, la acea adunare, la un an dupa Miss Bobocul nostru, despre Miss Boboc din anul in curs. Bunica-sa (care era factor de decizie in toate) "nu mi-a placut fata asta care a luat Miss, nu a fost pe merit". Eu, negandind, imediat, "ei si ce, la noi nu a fost la fel?"
Liniste totala si vreo 15 perechi de ochi asupra mea. Se pare ca nici paharele de vin nou baute gospodareste nu ma ajutasera.
Am realizat si am incercat s-o dreg, aaaa stai ca anul trecut a luat X, da.... eu ma gandeam la acu' 2 ani, cand luase ....
Evident ca nu a muscat-o nimeni. Faza aia a fost o gafa urata si nici macar n-am vrut sa zic o rautate intentionata (care cam era adevarata)

Ma deranjeaza insa oamenii care interpreteaza orice si se simt ofensati la orice spui sau cauta un inteles ascuns. Ma obosesc.

Edited by ambr0zie, 17 September 2021 - 11:57.


#9
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021
A stii: "ce , cand si cum sa vorbesti se numeste intelepciune"
Crede-ma ca sunt oameni, putini ce-i drept care nu fac gafele astea :)

#10
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View PostGherlean, on 17 septembrie 2021 - 11:56, said:

A stii: "ce , cand si cum sa vorbesti se numeste intelepciune"
Crede-ma ca sunt oameni, putini ce-i drept care nu fac gafele astea Posted Image
Ai o mica dreptate, dar daca socializezi putin mai mult, cu mai multe persoane, la un moment dat pur si simplu cineva se simte ofensat. Si nu-i vorba cat de intelept esti tu, ci cat de prost ( scuza-mi expresia ) este celalalt.

Consider acest topic ca si o nunta. Oricat de tare s-ar chinui mirii sa organizez evenimentul, din 200-300 de persoane, 10-15 sigur, dar sigur se trezesc sa comenteze ceva, ba ca nu sunt chiftele in farfurie si ce e nunta fara chiftele ( caz real pe care l-am intalnit ), ba ca meniul prea fitos, ba aia, ba aia.  You just have to live with it!

Edited by GaBogdan, 17 September 2021 - 12:06.


#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Gaafezi rar, gafezi des, ultima picatura intotdeauna iti ramane in pantaloni.

#12
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.09.2021
În tinerețe gafam cam des recunosc, dar de multe ori o făceam neintenționat, știți voi, momente din alea când vrei să faci conversație, ești într-un loc unde discuția lâncezește sau ești cu cineva și îți vine penibil să stai în liniște și te apuci să spui ceva, așa de formă... am gafat de multe ori până când într-o zi mi-au fost interpretate din nou greșit vorbele și am luat decizia ca întotdeauna înainte de a deschide gura să-mi pun întrebările - Ceea ce urmează să spun are vreo importanță pentru interlocutor? - Ceea ce urmează să spun poate fi interpretat greșit? - Ceea ce vreau să spun reprezintă o informație vitală?
Și de atunci prefer ca cei din jur să mă considere mai degrabă plictisitor sau retras decât să-mi mai răcesc gura de pomană...

#13
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Da, ne numim liberi cugetatori, avem o gandire critica si spunem ce gandim, deranjam turma de oi care e programata sa gandeasca intr-un anumit fel.

#14
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
incerc sa nu. poate mai scap neintentionat. daca nu cunosc persoana prefer sa nu spun lucuri care ar putea fi interpretate gresit

#15
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Depinde acum și ce scoți pe "guguștiuc", dar și participanții la discuție. Sunt unii care se ofensează ușor, asta-i faza, no. Nu cumva să le afectezi lumea lor imaginară, pe care și-o închipuie și să-i critici, că ei e deștepți, fără cusur și le "știe" pe toate. Dacă observi că-s iobagi, nu merită să-ți bați prea mult capul. Și da, unii (mulți), încă te privesc ciudat, dacă "îndrăznești" să ai alt mod de gândire și să abordezi altfel situația, poate mai "neortodox".

View PostGaBogdan, on 17 septembrie 2021 - 11:51, said:

De mai multe ori, prea sensibila lumea in ziua de azi. Am impresia ca unii adora sa se victimezeze. Le explic o data ca nu a fost nimic ofensiv, daca inteleg bine, daca nu, mai bine!
La noi inca e bine, dar în Vest, în special pe la americani, e jale. Orice spui poate fi interpretat, ca nefiind PC, nu place curentului feminist, BLM, SJW, dai de mulți Karens și Ken's, știi, acele tipologii de cetățeni... Ăia îți bagă pumnu-n gură și nu prea mai ai ocazia să punctezi faptul că e o glumă și că nu intenționezi să ofensezi pe cineva. Acest curent e ca un parazit, un virus, o ciupercă, care se extinde cu rapiditate, din păcate.

Edited by Vlad_22, 18 September 2021 - 00:37.


#16
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
De blm chiar n-am auzit, ce naiba e?

#17
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostRangerBoy, on 18 septembrie 2021 - 05:46, said:

De blm chiar n-am auzit, ce naiba e?
Ei, cum nu, mișcarea aia Black Lives Matter.

#18
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostVlad_22, on 18 septembrie 2021 - 09:01, said:

Ei, cum nu, mișcarea aia Black Lives Matter.
Asa da, gata stiu, dar macar asta e facuta cu motiv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate