Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

MacBook Pro 2020 cu procesor M1 sau Intel i5 ?!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
1. Cand se va face achizitia: imediat cum decid ce varianta sa aleg
2. La ce va fi folosit laptop-ul: Editare Thumbnail-uri si editare video dar nu la nivel profesional
3. Bugetul maxim: 1500 euro
4. Marci sau serii preferate: Apple Macbook
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) -
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti) - Germania


Salutare! Vreau sa cumpar un MacBook Pro 2020 nou doar ca sunt foarte indecis ce varianta sa aleg, adica cel cu procesor M1 sau Intel i5 generatia 10.

Cum am spus si mai sus, laptopul nu o sa fie folosit pentru gaming, o sa-l folosesc doar pentru editari usoare de poze si videoclipuri, nimic mai mult.

Care varianta credeti voi ca este mai ok? Trec de pe un laptop cu Windows si nu prea ma pricep la Apple.

Multumesc!

#2
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Ia cel cu M1. Apple va opri suportul pentru OSX pe x64 in aprox un an, va ramane doar pt ARM

#3
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Username IloveHp, "Marci sau serii preferate: Apple Macbook". hmm.

Revenind on-topic: Mergi pe m1. Rosetta 2 (componenta de compatibilitate cu programele x86) functionează foarte bine, iar daca folosesti suita adobe, cred că aceasta are acum suport nativ pentru ce ai tu nevoie.

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Nu prea renteaza sa iei deloc MacPro acum. Fie astepti sa apara cele noi cu M1x fie iti iei Air cu M1. Ca e fix aceeasi Marie si e mai ieftin.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostRomanianAngel, on 16 septembrie 2021 - 14:11, said:

Ia cel cu M1. Apple va opri suportul pentru OSX pe x64 in aprox un an, va ramane doar pt ARM
Cum să oprească suportul când ei încă îți vând mac pro (desktop-ul) cu procesor Intel?

#6
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Eu am trecut de aproimativ 6 luni de la Intel la M1, ambele MacBook Pro 2020. Din păcate nu știu în ce editezi tu și cum se mișcă pe partea asta, dar sunt sigur că găsești destul de multe clipuri comparative pe Youtube pentru aproape orice program folosești.

Pentru development, unele lucruri încă nu sunt migrate pentru M1 (Docker are nevoie de Rosetta), dar cu toate astea se mișcă mult mai rapid decât pe Intel. Din nou, exact același laptop, doar procesor diferit. Deci nu trebuie să te sperii când vezi că aplicațiile nu sunt suportate nativ, sunt șanse mari să funcționeze mai bine decât pe Intel.

Problema poate apărea la faptul că migrezi de pe Windows, sunt unele lucruri care s-ar putea să te deranjeze la OSX la început. Dar sunt lucruri mici și te vei obișnui rapid.

#7
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009

View Postxeleron, on 16 septembrie 2021 - 14:16, said:

Cum să oprească suportul când ei încă îți vând mac pro (desktop-ul) cu procesor Intel?

Nu zisesera la lansarea M1 ca vor mai suporta x64 inca 2 ani? Tineam minte prost, au zis ca in 2 ani trec toata flota pe ARM. Sorry.

#8
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 25.08.2020
Salutare, de ce nu merti mai bine pe ZenBook Duo 14 UX482EA, ce vine cu ecran de 14'', Full HD, Procesor Intel Core i7-1165G7 (12M Cache, up to 4.70 GHz, with IPU), 16GB DDR4X memorie RAM, stocare 1TB SSD, placa grafica integrata Intel Iris Xe cu performante comparabile cu una de tipul MX450, Windows 10 Pro, preinstalat, culoare Celestial Blue, portabil, frumos, constructie de calitate, autonomie mare si care te va ajuta foarte mult in productie datorita ecranului secundar.
Link: https://www.pcgarage...celestial-blue/

#9
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Atunci este clar, o sa-l cumpar pe cel cu procesor M1. Am urmarit si citit mai multe review-uri si intr-adevar, cel cu procesor M1 iese castigator cam la toate capitolele.

View PostVladVladd, on 16 septembrie 2021 - 18:52, said:

Salutare, de ce nu merti mai bine pe ZenBook Duo 14 UX482EA, ce vine cu ecran de 14'', Full HD, Procesor Intel Core i7-1165G7 (12M Cache, up to 4.70 GHz, with IPU), 16GB DDR4X memorie RAM, stocare 1TB SSD, placa grafica integrata Intel Iris Xe cu performante comparabile cu una de tipul MX450, Windows 10 Pro, preinstalat, culoare Celestial Blue, portabil, frumos, constructie de calitate, autonomie mare si care te va ajuta foarte mult in productie datorita ecranului secundar.
Link: https://www.pcgarage...celestial-blue/

Pur si simplu vreau sa schimb sistemul de operare pentru ca de cand ma stiu am folosit doar Windows si chiar simt nevoia de o schimbare si un lucru care din nou m-a facut sa aleg Macbook a fost faptul ca in urma cu cateva zile am butonat un Macbook Pro din 2012, i5, 8 gb ram si mergea impecabil..

Deci o sa merg pe varianta de 256gb ssd, 8 gb Ram si procesor M1, eu cred ca este foarte ok pentru nevoile mele. M-am gandit si la un Air pentru ca este semnificativ mai ieftin, dar nu stiu, imi place prea mult touch-barul acela chiar daca sunt constient ca nu o sa-l folosesc, dar repet, imi place.

Din cate am observat se gasesc destul de greu Macbook-urile cu procesor M1, adica peste tot unde caut stocurile sunt epuizate si se poate cumpara doar pe baza de comanda dar in schimb cele cu procesoare i5 sunt pe stoc cam peste tot! Apropo, astazi l-am comandat si eu si chiar sper sa ajunga maine, daca nu saptamana viitoare ..

Va multumesc si revin maine sau saptamana viitoare cu primele impresii!!

Edited by IloveHp, 16 September 2021 - 21:12.


#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Touchbar-ul ala e o mizerie de nedescris care se strica usor, la care au renuntat si Apple la modelele 2021.
Si mie imi place MacOS dar mi se pare complet inutile Macbook-urile, nu pot sa dau bani pe ceva complet neupgradabil si sa platesc de 10 ori mai mult memorie sau SSD doar pentru ca asa vrea Apple.

Asa ca am un hackintosh pentru joaca, bazat pe un Thinkpad T450

Edited by danX, 18 September 2021 - 15:17.


#11
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Gata, ieri l-am cumparat pe cel cu procesor M1, mai erau 3 bucati pe stoc, am cumparat si un Magic Mouse 2 pentru ca touchpadul mi se pare greu de folosit

Super! Nu am ce sa-i reprosez. Calitatea executiei este foarte buna, carcasa din aluminiu din nou iti da o senzatie de premium iar touch bar-ul acela in unele momente este chiar foarte practic.

Am cumparat si Final Cut Pro doar ca inca nu m-am familiarizat deloc cu el pentru ca vin de pe Premiere Pro dar la o prima vedere pare sa aibe mai multe functii in standard.

Am nevoie de un USB HUB pentru intrari USB normale, HDMI si card-uri. Poate stiti unul bun! Am uitat complet ca MCB-ul are doar intrari USB Type C si cand am vrut sa ma pun pe treaba, supriza, nu pot sa descarc nimic pe laptop :))

View PostdanX, on 18 septembrie 2021 - 15:13, said:

Touchbar-ul ala e o mizerie de nedescris care se strica usor, la care au renuntat si Apple la modelele 2021.
Si mie imi place MacOS dar mi se pare complet inutile Macbook-urile, nu pot sa dau bani pe ceva complet neupgradabil si sa platesc de 10 ori mai mult memorie sau SSD doar pentru ca asa vrea Apple.

Asa ca am un hackintosh pentru joaca, bazat pe un Thinkpad T450

Depinde, personal nu sunt pasionat de upgrade-uri, schimb laptopul cand expira garantia si in plus de asta conteaza si la ce il folosesti.. Mai am un HP Pavilion Gaming, i5 9th Gen, placa video dedicata GTX 1660ti de 6gb ram, 16 gb ram memorie, SSD 512gb si pot sa spun ca in unele momente se misca mai greu decat MCB-ucul, chiar daca specificatiile sunt inferiore la Apple.

#12
bogdanski

bogdanski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 06.01.2008
Ca și Hub îți recomand cele de la Satechi, sunt mai multe variante dar merg perfect plug and play iar pe deasupra sunt și color matching cu Mac-ul. Ai ales pana la urma cel de 8GB ram?

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
De curiozitate, ca tot cautai hub-uri si adaptoare, nu iti pare rau ca n-ai asteptat nitel sa apara astea noi? E diferenta de pret asa mare?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate