Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Shutter Island (2010) copiat in multe filme recente...?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Cred ca toata lumea care se respecta a vazut filmul Shutter Island. Eu fiind un fan al filmelor de genul de fiecare data cand imi caut un film pe net caut genul mystery/thriller (si daca e psychological cu atat mai bine).
Recent am vazut niste filmul tot de gen psychological. Dintre care 2 mi-au atras in mod deosebit atentia. Acestea sunt Fractured (2019), cu Sam Worthington, si cel al lui Gore Verbinsky, A Cure to Wellness, din 2017. Nu stiu daca le-a vazut cineva, (iar daca nu atunci le recomand to toata caldura), insa nu pot sa nu remarc povestea, ca sa nu zic aproape trasa la indigo cu cea din Shutter Island-ul lui Scorsesse din 2010. Bine-inteles ca filmul e frumos si interesant, captivant, etc. insa nu stiu cat este de permis pentru un scenarist sau producator ca sa faca un film chiar atat de similar cu altul existent (la mine la facultate folosim termenul de "plagiat", si este ceva foarte grav daca facem lucrul asta, adica sa punem sub umbrela noastra rezultatele muncii altora...).
In special Fractured, este aproape identic cu Shutter Island, numai ca difera actorii (Worthington in locul lui Dicaprio, si Lilly Rabe in locul lui Michelle Williams, etc). Insa asemenarea este izbitoare.
Cel al lui Verbinsky din 2017 mie personal mi s-a parut uluitor, in special ca poveste, dovedind inca o data geniul regizorului pe care l-am vazut cu totii cred si in Piratii din Caraibe (primele 3 ca al 4-lea si 5-lea, fiind facute de altul, bine-inteles ca nu s-a ridicat la acelasi nivel chiar si avand aceiasi actori...). Pacat doar de boxoffice-ul ridicol de care a avut parte, care cred ca trebuia sa fie cel putin inzecit fata de cat a luat. Cred ca singurul lucru pe care l-a facut gresit regizorul a fost sa il puna pe De Haane in rolul principal, care mie mi se pare a fi un actor de mana a 5-a, insa jos palaria pentru ceilalti actori. De Haane , cu toate ca da impresia a avea un caracter psiholog, potrivit filmului, cred ca doar faptul ca e prost il face sa fie asa (cel putin parerea mea)...

Edited by anz, 16 September 2021 - 13:00.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil nu o sa-l vad niciodata ca nu e genul meu.
Dar toate filmele si serialele se copiaza/inspira intre ele de ani de zile. E o practica frecventa la Hollywood cand nu au inspiratie.

P.S. Si unde e filmul nou ? ( aria pe care ai deschis )

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,516
  • Înscris: 30.10.2003
Si Shutter Island e o copie dupa nu stiu ce roman Posted Image

Atat timp cat filmele sunt bune, nu e nici o problema daca sunt copii.

 eiffel, on 16 septembrie 2021 - 13:06, said:

se copiaza/inspira intre ele de ani de zile.
Inca din antichitate. Vorbesc de arta.

#4
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 eiffel, on 16 septembrie 2021 - 13:06, said:

Probabil nu o sa-l vad niciodata ca nu e genul meu.
Dar toate filmele si serialele se copiaza/inspira intre ele de ani de zile. E o practica frecventa la Hollywood cand nu au inspiratie.

P.S. Si unde e filmul nou ? ( aria pe care ai deschis )
Pai cele 2 pe care le-am mentionat, unul e din 2017 si celalalt din 2019. Ce nu sunt noi...?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Filme noi = Filme nou aparute - practic 2021 la data la care suntem...

Subiectul tau e mai curand de dezbateri cinefile.
Am rugat mutarea.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu am văzut Shutter Island și A cure to Welness și nu mi  se pare că seamănă.

#7
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 waterman, on 16 septembrie 2021 - 13:28, said:

Eu am văzut Shutter Island și A cure to Welness și nu mi  se pare că seamănă.
Sfatul meu este sa te mai uiti inca o data la ele cu mai multa atentie...

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai bre că n-au treabă

În  Shutter Island personajul e de fapt dilimache și toată structura filmului e bazată pe fantezia lui că etc...
Dilimache pentru că din cauza faptului că nevastă-sa era depresivă și ăsta n-o băgase în seamă și etc aia omorâse copiii, îi înecase în lac, și după aia îi așezase la  masă...
Și el o luase razna și o împușcase

Quote

Andrew was horrified at the sight of his three dead children. He blamed himself for their death, and for not getting Dolores medical help in time. We’re shown in the Shutter Island ending that insanity took Andrew over, and he shot Dolores dead
Andrew goes completely insane and his mind is unable to face what he’s done. He is admitted in Ward C at the psychiatric facility (Ashecliffe) at Shutter Island. Ward C is where they keep the most dangerous patients. Dr. John Cawley treats Andrew and Dr. Lester Sheehan is Andrew’s primary psychiatrist. They have been treating him for over two years. Because of the nature of Andrew’s violence, the board wants to lobotomize him.
Edward Daniels – An Alternate Personality
The trauma was so intense that Andrew Laeddis has created an alternate reality for himself where he is Edward “Teddy” Daniels. Edward Daniels is an anagram of Andrew Laeddis. In his fantasy, Edward is a U.S Marshal who is investigating a case on Shutter Island. His wife Dolores was not insane and died in an apartment fire. His mind has created an imaginary bad guy by the name Andrew Laeddis who is responsible for this fire. According to Edward, this Andrew was taken to Shutter Island and there was no word of him after. Edward has spun a conspiracy theory around the happenings on Shutter Island and aims to expose it.
The Shutter Island ending sees Dr. Cawley explain that over the course of the treatment, there was a moment when Andrew came back to his senses, but he regressed after that. Dr. Cawley swears before the board that he will execute a cutting-edge role-play where he will let Andrew play out his fantasy as Edward and use that to bring him back. The board agrees. Majority of the movie we witness is this role-play.


Ai aici toată explicația, atenție spoilers

https://www.thisisba...ding-explained/

Pe când în A cure to welness baronul ăla de fapt încearcă să facă sex cu fie-sa, care e făcută cu soru-sa, pe care au omorât-o țăranii cu furcile și topoarili,  ca să nu știu ce...
Că era el stresat de puritatea genetică și că de aia făcuse copil cu soru-sa.


Și tot plotu e cam retard, lacu vieții cu țiparii și etc.

Începutul e super frumos, însă finalul e childish rău de tot și horror stupid

https://www.thisisba...ding-explained/


Seamănă, dar povestea e diferită.

Ca să nu cred că ai găsit un articol pe net după ce-ai văzut unul din filme, și-ai zis să ne  delectezi cu un topic frumos și elegant, zi-ne  tu unde anume seamănă poveștile ....

Și Fractured (nu l-am văzut) are se pare un story legat tot de nebunie

Quote

Unfortunately, the accident at the construction site makes him lose both his daughter and wife (all over again), and this makes him lose his mind. In the end, he goes down to floor LL, which is an authentic surgery floor. Ray imagines seeing the bodies with their organs removed. He imagines the doggie toy his daughter had. Though he takes the scarf from his daughter at the construction site, he imagines Joanne giving it to him at the hospital. Ray is a man driving away into a void.

https://www.thisisba...d-2019-netflix/


Ai dreptate, sunt copiate toate, le-a dat la televizor domne

Edited by waterman, 16 September 2021 - 13:59.


#9
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 jezebelle, on 16 septembrie 2021 - 13:36, said:

Dar care sunt "genurile" tale?
Cu siguranță un film ca Shutter Island este mult prea complex si greu de înțeles pentru tine.
Nu vreau sa ma bag, dar ai auzit de vorba, "Gusturile nu se discuta!", crede-ma pe cuvant ca e total adevarata!!!!

On topic, dupa cum au zis colegii, se practica de foarte mult inspirarea de la "vecini" :D acesta este mersul, in mare parte ideile sunt topite.

Fractured nu l-am vazut, dar la recomandarea ta, o sa-l vizionez. Celelalte doua, eu sunt de parere ca nu prea se aseamana.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Cu siguranță un film ca Shutter Island este mult prea complex si greu de înțeles pentru tine.
Nu trillerele pshihologice in orice caz.
Desi am vazut cam toate filmele lui Hitchcock.

#11
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
voi inca n-ati vazut astea:

https://www.imdb.com...f_=nv_sr_srsg_0

https://www.imdb.com...=tt_sims_tt_i_2

https://www.imdb.com...=tt_sims_tt_i_1

si hai sa fie si unul din 2021 romanesc: https://www.imdb.com...ref_=fn_al_tt_5

acelasi film, aceleasi dialoguri(90%)....in 4 ani diferiti, 4 regizori/directori diferiti

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,988
  • Înscris: 18.12.2007

 Bursul, on 16 septembrie 2021 - 13:12, said:

Si Shutter Island e o copie dupa nu stiu ce roman Posted Image

Este o ecranizare a romanului cu acelasi nume.

 jezebelle, on 16 septembrie 2021 - 13:36, said:

Dar care sunt "genurile" tale?
Cu siguranță un film ca Shutter Island este mult prea complex si greu de înțeles pentru tine.

Chiar ma gandeam in cat timp apare unul care sa jigneasca gratuit...

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 AlexEn, on 16 septembrie 2021 - 16:05, said:

Chiar ma gandeam in cat timp apare unul care sa jigneasca gratuit...


Una. Ca zicea ca i-a dedicat pretenaru o manea si un buchet dă flori care este
Sper că una.
Mai știi acum cu leghebeteele ăstea cine ce e ?


 jezebelle, on 08 martie 2021 - 18:59, said:

Mi-a dedicat-o astăzi prietenul alături de un buchet superb de flori și multe sărutări, cu ocazia acestei zile magnifice de 8 Martie Posted Image


Nu știam că manelele merge cu dezbateri cinefile. E voie ? E legal ? Nu țî să face rău ?

Ce gest să jignești aiurea un om, și mai ales că eiffel este unul din cei mai pacifisti oameni de aici, cu un extrem de mult bun simț.

Gest dă manelist

Edited by waterman, 16 September 2021 - 17:15.


#14
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 waterman, on 16 septembrie 2021 - 17:11, said:

Una. Ca zicea ca i-a dedicat pretenaru o manea si un buchet dă flori care este
Sper că una.
Mai știi acum cu leghebeteele ăstea cine ce e ?





Nu știam că manelele merge cu dezbateri cinefile. E voie ? E legal ? Nu țî să face rău ?

Ce gest să jignești aiurea un om, și mai ales că eiffel este unul din cei mai pacifisti oameni de aici, cu un extrem de mult bun simț.

Gest dă manelist
:):):):):):) ce "m-am" mai ras...

 VipeR85, on 16 septembrie 2021 - 15:55, said:

voi inca n-ati vazut astea:

https://www.imdb.com...f_=nv_sr_srsg_0

https://www.imdb.com...=tt_sims_tt_i_2

https://www.imdb.com...=tt_sims_tt_i_1

si hai sa fie si unul din 2021 romanesc: https://www.imdb.com...ref_=fn_al_tt_5

acelasi film, aceleasi dialoguri(90%)....in 4 ani diferiti, 4 regizori/directori diferiti
M-am uitat de vreo 2-3 ori la filme care au doar cateva mii de rating-uri si toate au fost slabe si calitate ieftina. De atunci nu ma mai uit la asa ceva. cele care au sute de mii, sau pe aproape 100 mii minim. In rest e pierdere de vreme...

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă vrei un film mișto și bun, uită-te la The Lobster

Nu te uita la trailer la nimic, doar bagă filmul și dă-i bătaie

https://www.imdb.com/title/tt3464902/

După aia revino și zi dacă ți-a plăcut

#16
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013

 eiffel, on 16 septembrie 2021 - 15:24, said:

Nu trillerele pshihologice in orice caz.
Desi am vazut cam toate filmele lui Hitchcock.
Nu stiu, cu riscul de a zice vorba aia cu gusturile, dar imi spune si mie cineva daca exista vreun gen de film mai bun decat cele thrillerele psihologice/ mind bending? Ce parere aveti despre flmele lui Christopher Nolan, ca Inception, Interstellar, sau cel nou de acum Tenet? Nu vi se pare ca sunt genul de filme pe care nici naiba nu le poate intrece in captivanta, interes, frumusete? Pentru mine este ca si cum cineva ti-ar face niste conexiuni fizice directe intre neuronii creierului, si te face sa-ti dai seama de anumite chestii, sa vezi lucruri etc... eu si acum raman la parerea ca Nolan e nebun dupa ce filme au putut sa iasa din mana lui... asa ceva nu am mai vazut la niciun producator.
Btw, eu povestea din Tenet nici pana acum nu am inteles-o in intregime, tot ce vrea sa semnifice ce se face acolo... e foarte greu de inteles.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,988
  • Înscris: 18.12.2007
Inception mi-a placut foarte mult, Tenet deloc, nu am avut rabdare sa il vad pana la sfarsit.

#18
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Tenet e un fail

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate