Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Solutie izolare fonica si montator recomandat

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tufadevenetia

tufadevenetia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.05.2016
Salut

Am o problema serioasa cu zgomotul. Ma mut intr-un apartament zilele astea. De fapt... ar trebui, dar ma opreste zgomotul.

Datele problemei:

1) Strada cu trafic relativ redus, dar constant intre anumite ore(~30km/h), care ma deranjeaza - in principal in sufragerie, dar si in alte camere.
2) Ferestre aproximativ ~10 ani vechime, care initial atenuau cam 10db(masurat).
3) Am apelat la un reglator, s-a dus de la 10 db la ~13 db atenuarea, presupun ca nu mai e nimic de scos din simpla intretinere. E insuficient, dpmdv.
4) O sa pun microfon calibrat saptamana viitoare pe ferestre, ca sa fiu sigur care e profilul zgomotului, dar, la ureche, e exclusiv roata-asfalt. Am auzit un motor in 3 ore ieri.
5) ferestrele relevante sunt spre sud, direct
6) tip
a)1 fereastra mare cu 3 segmente mobile(cred ca 2m/1m),
b)1 fereastra mica(0.5m/1m)(cea mai permeabila la sunet),
c) balcon prost inchis care protejeaza o usa si o fereastra ceva mai mare decat b)
7) zona: Bucuresti


Sunt un pic socat: prin comparatie, intr-un bloc anvelopat de primarie, cu profile Rehau entry-level, feronerie pe care scrie "made in Italy" si atat si ce banuiam ca e montaj facut aiurea si in viteza, atenuarea sare de 20 db dupa 5 ani fara intretinere.


Ce vreau
1) atenuare zgomot
2) confort termic
3) oprire partiala a luminii(un filtru UV, daca exista)

Ce nu stiu
- montatori buni
- fabricanti buni
- detalii de montaj pe care sa le cer, daca trebuie sa le cer explicit
- ce profil si geamuri imi trebuie


Ce stiu
Nu am idei preconcepute, doar 3 chestii pe care le-am vazut repetate, sunt dispus sa renunt la ele fara probleme daca nu sunt solutia optima.
- tripan
- foi inegale ca grosime
- stadip

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Pe oricine alegi sau system precizeaza de la inceput:   FINISARE FINALA ,intri ,,la curat,iesi la curat,,   Aka, nu spuma si hai pa ca ma grabesc!

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007

View Posttufadevenetia, on 16 septembrie 2021 - 12:14, said:

Ce vreau
3) oprire partiala a luminii(un filtru UV, daca exista)

Ce nu stiu
-

3 - folie pe geam sau obloane rulante (tin si de zgomot, cind sunt lasate).

Ce nu stiu
- faptul ca sticla normala este cel mai bun filtru UV ;)

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,756
  • Înscris: 03.02.2007

View PostMikeSpike, on 16 septembrie 2021 - 13:08, said:

Pe oricine alegi sau system precizeaza de la inceput:   FINISARE FINALA ,intri ,,la curat,iesi la curat,,   Aka, nu spuma si hai pa ca ma grabesc!
Șanse minime care tind către zero să găsești așa firme. E firmă de tâmplărie, nu firmă de tâmplărie și tencuieli. Spuma se finisează în 24 de ore de la aplicare.

#5
tufadevenetia

tufadevenetia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.05.2016

View PostDigix, on 16 septembrie 2021 - 16:42, said:

Șanse minime care tind către zero să găsești așa firme. E firmă de tâmplărie, nu firmă de tâmplărie și tencuieli. Spuma se finisează în 24 de ore de la aplicare.

E o solutie sa chem o firma de constructii inainte ca sa scoata fereastra veche si sa finiseze golul inainte sa se apuce cei cu tamplaria de treaba?

#6
tufadevenetia

tufadevenetia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.05.2016
A, am uitat, bugetul:

Pentru usa balcon + geam balcon + geam bucatarie sunt dispus sa dau 10 000 de lei, daca atenuarea atinge 35db-ul ala promis de Saint Gobain (nu pe frecvente joase, nu sunt absurd).

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
tie iti trebuie casa sau apartament situat pe o strada infundata

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate