Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vaccinarea obligatorie

* * * - - 28 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9298 replies to this topic

Poll: Esti de acord cu vaccinarea obligatorie? (768 member(s) have cast votes)

Esti de acord cu vaccinarea obligatorie?

  1. Voted Da (375 votes [48.83%] - View)

    Percentage of vote: 48.83%

  2. Voted Nu (393 votes [51.17%] - View)

    Percentage of vote: 51.17%

Vote

#8569
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Si antibioticele sunt toxice.

Asa, mai e certificatul la intrarea in unele locuri. Reduce probabilitatea sa iei virusul, dar cei ca tine nu inteleg astfel de lucruri. Pentru voi, daca nu reduce la 0 nu e bun, e inutil.
Desi in viata reala sigur nu procedati asa cum spuneti, pentru ca nu ati mai fi in stare sa faceti lucruri banale, cum ar fi trecutul strazi, dar asa v-a explicat cineva ca trebuie sa combateti pe net ... si nu va pasa ca va faceti de rahat, ca pareti nefunctionali ...

#8570
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,930
  • Înscris: 24.11.2006

 Fluk3, on 23 ianuarie 2022 - 13:49, said:

Nici antibioticele nu sunt la liber si alte medicamente de ex pe baza de opioide si nici nu ar trebui sa fie, asta nu inseamna ca nu se pot administra pe baza retetei si sub supraveghere. Medicul de mai sus spunea ca a dat chiar si acasa. Alti medici de familie spuneau anu trecut ca le-ar fi prescris daca s-ar fi gasit in farmacii... ma rog.
Nici nu ma apuc sa intru in subiectul asta cu complicatii date de vaccin... ca e lung si pare ca nu o sa se termine degraba.

Adica se poate merge la orice magazin, teatru, librarie, cinema etc. fara certificat ? Ce rost mai are certificatu asta daca iei boala din autobus sau de la unu care tuseste rin masca la 5 metrii de tine, pt ca din pacate e chiar atat de transmisibil.

Intrebare: raportat la numarul de vaccinari, au fost miliarde pana acum, cati au avut probleme grave de sanatate datorate lui? Deocamdata vorbim de un termen scurt, nu stim ce va fi pe termen mediu-lung. Asta ca sa fiu corect pana la capat.
Ne intoarcem la vaccin? Indiferent de unde l-ai agata ai mai multe sanse sa nu ajungi in spital cu tuburile in tine si eventual sa intinzi copita. Asta e toata discutia, simplu si la obiect!
In ceea ce priveste medicamentele: nu le iei cum vrea muschii tai! A fost unu' anul trecut care preventiv, sa nu se imbolnaveasca de covid s-a pus in fiecare zi sa ia cate doua trei-pastile de paracetamol. Ghici ce: in cateva luni de zile si-a facut ficatul sau rinichii, sincer nu tin minte exact ce. A ajuns in spital medicii luptandu-se sa-i salveze viata.
Asta ar trebui sa inteleaga iobagus-carpaticus-mioriticus, da' nu vrea sa priceapa nici in ruptul capului. Pastilele le iei in momentul in care ai nevoie, vaccinul il faci pentru a te proteja pe tine si cei din jurul tau. Ca multi is bivoli si-s scot certificate verzi complet de-aiurea dand bani si apoi mergand cu un tupeu nemasurat pentru a-si lua tichetele valorice de 100 de lei, participand si la loterie demonstreaza multe lucruri. Treaba asta cu loteria a fost, deocamdata nu mai este valabila.
Sa te tii nenicule in momentul in care se va decide scoaterea certificatului verde, mai ales daca covidut se va "corci" din nou, lucru care sunt destul de sigur ca se va intampla, nu scapam noi asa de usor, daca vom scapa vreodata.

Edited by un_el, 23 January 2022 - 14:37.


#8571
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 un_el, on 23 ianuarie 2022 - 14:27, said:

Intrebare: raportat la numarul de vaccinari, au fost miliarde pana acum, cati au avut probleme grave de sanatate datorate lui? Deocamdata vorbim de un termen scurt, nu stim ce va fi pe termen mediu-lung. Asta ca sa fiu corect pana la capat.
Ne intoarcem la vaccin? Indiferent de unde l-ai agata ai mai multe sanse sa nu ajungi in spital cu tuburile in tine si eventual sa intinzi copita. Asta e toata discutia, simplu si la obiect!
Daca nu ai fost inca atent... omicronul nu mai ataca plamanii decat aparatul respirator superior ( o veste cat sepoate de buna!), asa ca o sa fie niste simptome urate ca de viroza, astea imi sunt sunt deja confirmate de unii care au trecut saptamanile astea prin omicron. Pana si Rafila spunea ca sunt de 10 ori mai putine sanse ca cineva sa ajunga la spital. Vaccinul era propice acuma celor cu comorbiditati si varsta inaintata nicidecum tuturor mai ales copiilor... ? Deci clar nu obligatoriu ci indicat persoanelor cu grad ridicat de risc.

Din cate am citit, exista undeva pe la 20000 mii de morti din cauza vaccinului si inca 40000 de persoane care au ramas cu probleme grave dar stii... astea or sa se adune la un moment dat cand se termina toata psihoza si se mai relaxeaza lumea... cand dispar vaccinisti vs antivaccinisti... etc.

Adevarat, medicamentele nu trebuie luate dupa capul tau, tocmai de asta dunst doctori dar de asta ar trebui sa existe si medicamente ca sa ti le poata prescrie...

Edited by Fluk3, 23 January 2022 - 14:45.


#8572
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,930
  • Înscris: 24.11.2006

 Fluk3, on 23 ianuarie 2022 - 14:44, said:

Daca nu ai fost inca atent... omicronul nu mai ataca plamanii decat aparatul respirator superior ( o veste cat sepoate de buna!), asa ca o sa fie niste simptome urate ca de viroza, astea imi sunt sunt deja confirmate de unii care au trecut saptamanile astea prin omicron. Pana si Rafila spunea ca sunt de 10 ori mai putine sanse ca cineva sa ajunga la spital. Vaccinul era propice acuma celor cu comorbiditati si varsta inaintata nicidecum tuturor mai ales copiilor... ? Deci clar nu obligatoriu ci indicat persoanelor cu grad ridicat de risc.

Din cate am citit, exista undeva pe la 20000 mii de morti din cauza vaccinului si inca 40000 de persoane care au ramas cu probleme grave dar stii... astea or sa se adune la un moment dat cand se termina toata psihoza si se mai relaxeaza lumea... cand dispar vaccinisti vs antivaccinisti... etc.

Adevarat, medicamentele nu trebuie luate dupa capul tau, tocmai de asta dunst doctori dar de asta ar trebui sa existe si medicamente ca sa ti le poata prescrie...

E abia inceputul, repet! Nu stii ce se intampla pe parcurs! Mai tii minte fraza: e o simpla raceala? Dupa aceea si-au dat seama ca nu stau tocmai in felul asta lucrurile. Eu nu vreau sa-l contrazic nici pe Rafila, Jurma, Faucci, OMS, EMA, FDA si cati mai sunt, n-am caderea asta. Ce am remarcat e faptul ca si-au dat cu stangul in dreptul de prea multe ori. Sunt satul de balbe si tampenii plus masuri aiuristice. Nu-s medic, n-am pregatire medicala, spun lucrul asta de la bun inceput. Dar sa ai in vedere renuntarea la certificatul verde acum? Nu se vor mai vaccina deloc, cel putin aici, pe plaiuri mioritice.
Statisticile sunt statistici. nimic de zis, bune si alea. Da' daca se "corceste" covidutz din nou? (printre altele sunt sigur ca o va face). Toate, absolut toate vaccinurile pe care le avem acum devin ineficiente si incercam din nou marea cu degetul improvizand "tratamente"?
Cifrele pe care le vehiculezi au importanta, nu zic nu, orice viata de om pierduta conteaza, idem si pentru cei care au sau vor avea probleme din cauza vaccinului. Momentan vaccinul e cam singura metoda pe care o avem la dispozitie.
Sunt doua posibilitati, asa le vad eu: fie se autodistruge sau devine sezonier precum gripa, sau se "corceste" pana termina totul in jurul lui. Habar n-am ce sa cred, ultimul pare un scenariu apocaliptic. Posted Image

Edited by un_el, 23 January 2022 - 15:02.


#8573
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003

 Fluk3, on 23 ianuarie 2022 - 13:24, said:




S-au administrat altele asemanatoare. Care la noi nu exista nici macar cat asta.


Care?

#8574
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

 oaspetele, on 23 ianuarie 2022 - 15:18, said:

Care?

Nu vei putea primi răspuns.

Discuţia despre medicamente antivirale este evident offtopic, după cum nici colegul Fluk3 nu-şi va mai putea desfăşura campania pe acest topic.

Cel puţin 10 zile de acum înainte.

Edited by Naoto, 23 January 2022 - 16:03.


#8575
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,883
  • Înscris: 31.03.2003
O fi offtopic, dar cred nu foarte.
Daca ar exista un medicament antiviral, foarte eficient si fara efecte adverse importante, eventual si accesibil ca pret, vaccinarea nu ar mai prea avea rost.
Cam aici se incearca a se impinge discutia.

#8576
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009

 oaspetele, on 23 ianuarie 2022 - 16:05, said:

O fi offtopic, dar cred nu foarte.
Daca ar exista un medicament antiviral, foarte eficient si fara efecte adverse importante, eventual si accesibil ca pret, vaccinarea nu ar mai prea avea rost.
Cam aici se incearca a se impinge discutia.

Topicul NU a fost deschis pentru a discuta tratamente sau vaccinuri, chestiuni care depăşesc specificul ariei, ci pentru a dezbate VACCINAREA OBLIGATORIE.

Desigur, faptul că aici îşi găsesc unii prilej de propagandă antivaccin nu e întâmplător.

Poate că ar trebui (re)citit Regulamentul ariei. Cu precădere pct. 4 lit. e şi pct. 7 lit.c:

c. Nu se acceptă deschiderea de topicuri, respectiv postari, clipuri sau linkuri despre studii, tratamente medicale (inclusiv homeopate), retete ori diverse forme de promovare a acestora, exemple de vindecari miraculoase sau indemnuri de urmare a unor practici religioase in acest sens, precum si orice alte discutii care se pot desfasura in ariile specializate ale forumului.

Cât despre zecile de mii de morţi din cauză de vaccin ... nu mai e nimic de adăugat!

Politica forumului în materie de fake news e clară!

Iar eu o aplic fără ezitare!

#8577
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010

 Naoto, on 23 ianuarie 2022 - 16:16, said:

Desigur, faptul că aici îşi găsesc unii prilej de propagandă antivaccin nu e întâmplător.

Normal ca nu e intamplator, pentru ca vaccinarea obligatorie tine de propaganda pro vaccin. Topicul este un pro vaccin vs anti vaccin, nu poti sa dezbati vaccinarea fara argumente despre vaccinuri.

#8578
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 Fluk3, on 23 ianuarie 2022 - 13:27, said:

Ar fi faut o diferenta in valul 4 cu administrare din primele 2-3 zile... acu sincer nu stiu la simptomele astea mai usoare daca are vreun rost decat pt cei care pot face complicatii, deci clar doar cu supravegherea medicului de familie.
..............
deci e fix pix! in primele 2-3 nu e timp suficient pentru a te lamuri daca ai racit sau e virusul, sa faci testul, sa prinzi programare la MF, sa gasesti farmacia care-l are, mai exact pe cineva dispus sa o gaseasca ca tu esti in izolare si alte asemenea.  Pare dubios intervalul respectiv, poate fi o incercare de a ascunde ineficienta medicamentului!

 Fluk3, on 23 ianuarie 2022 - 13:37, said:

Pai daca nu conteaza atunci de ce mai sunt restrictiile astea inutile ? Si de ce nu se axeaza lumea pe constientizarea unui tratament atat pt formele usoare cat si mai grave ? Ma refer la min. sanatatii, la astia de ies la tv si spun tot felul populatiei...
................
pentru ca nu colegul pe care-l citezi face regulile in tara si in lume, el poate scrie orice vrea fara sa dea socoteala nimanui!

 Fluk3, on 23 ianuarie 2022 - 14:44, said:

..................

Din cate am citit, exista undeva pe la 20000 mii de morti din cauza vaccinului si inca 40000 de persoane care au ramas cu probleme grave dar stii... astea or sa se adune la un moment dat cand se termina toata psihoza si se mai relaxeaza lumea... cand dispar vaccinisti vs antivaccinisti... etc.

Adevarat, medicamentele nu trebuie luate dupa capul tau, tocmai de asta dunst doctori dar de asta ar trebui sa existe si medicamente ca sa ti le poata prescrie...
pune sa citim si noi te rog!
si oricum, exista pe altundeva aproape 6 milioane de morti din cauza virusului!

#8579
papagalu_motzat

papagalu_motzat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 16.10.2021

 un_el, on 23 ianuarie 2022 - 14:27, said:


Ne intoarcem la vaccin? Indiferent de unde l-ai agata ai mai multe sanse sa nu ajungi in spital cu tuburile in tine si eventual sa intinzi copita. Asta e toata discutia, simplu si la obiect!

Sa te tii nenicule in momentul in care se va decide scoaterea certificatului verde, mai ales daca covidut se va "corci" din nou, lucru care sunt destul de sigur ca se va intampla, nu scapam noi asa de usor, daca vom scapa vreodata.

A retinut toata lumea ca nevaccinatii ajung cu tuburile in gat ,iar vaccinatii au o protectie cum se zice de 90% sa nu ajunga cu tuburile in gat,nu cred ca trebuie subliniat in fiecare zi.Asa si ailalti pot sa spuna ca sunt destui vaccinati care cad secerati din picioare.

Era vorba de vaccinarea obligatorie.Din ce spui mai sus , reiese sau mi se pare mie ca esti adeptul vaccinarii obligatorii.
Ideea e ca daca s ar face un sondaj corect in Romania , avem pana acuma 60% care nu sunt de acord cu vaccinarea obligatorie pentru ca daca erau se vaccinau pana acuma , iar dintre cei 40% vaccinati , procentul celor care doresc vaccinare obligatorie nu poate fi mai mare de 100%.

#8580
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,930
  • Înscris: 24.11.2006
Da, sunt adeptul vaccinarii obligatorii! Referitor la sondaje&other stuff, las-o! Nu de alta dar n-ai cu cine! Hai sa intrebam romanii care e a treia planeta de la Soare sau ce este Constitutia, aia pe care antivaxerii o invoca de fiecare data. Vei fi surprins de rezultate, ti-o spun din proprie experienta. Pe roman pana nu-l obligi n-ai nici macar o sansa sa faca ceva din proprie initiativa, indiferent de consecinte. Sunt satul de miturile vaccinarii, le-am repetat de prea multe ori pe aici. In momentul de fata oricum ai da-o e tarziu, covidutz a devenit destul de smecher. Romanasu' crede ca-l poate pacali, da' se cam inseala! S-a inselat de multe ori de-a lungul istoriei, nu c-ar fi prima data. Smecheria lu' Ghitza si a lu' Floarea nu prea tine in fata lu' covidutz! Vedem ce se va intampla mai departe, prea bine nu va fi, smerita mea parere. Pot sa inventeze un vaccin cu eficienta dovedita 100% pe 100 de ani, romanasu' nu se va vaccina. De ce? Simplu, pentru ca asta-i in ADN-ul lui, nu ARN, ala-i "modificat" de vaccin, altfel spus e extraordinar de incapatanat in cazul de fata complet nejustificat.


#8581
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

 oaspetele, on 23 ianuarie 2022 - 16:05, said:

O fi offtopic, dar cred nu foarte.
Daca ar exista un medicament antiviral, foarte eficient si fara efecte adverse importante, eventual si accesibil ca pret, vaccinarea nu ar mai prea avea rost.
Cam aici se incearca a se impinge discutia.

Acem gripa de cind ne știm. Vaccinul antigripal e forte răspândit deși boala in sine are o mortalitate foarte mică pentru oamenii fără probleme majore.

Apropo nici măcar pentru gripa nu avem medicamente c cel descris mai sus.

#8582
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 28.12.2005

 Fluk3, on 23 ianuarie 2022 - 13:24, said:


Vaccin ce ?

...

Ti-am răspuns in romană, nu in engleza. N-ar trebui sa îți ridice probleme așa mari.😂

#8583
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 ech, on 23 ianuarie 2022 - 13:00, said:

Pai si nici acum nu se administreaza in UE?
L-au adus doar la noi ca sa scape de gura idiotilor?
Nu le-au adus acum, se pare ca le aveau de mult, se apropie termenul de expirare...
Nu stiu daca data expirarii e scrisa gresit sau....
https://www.sabotori...cand-_6263.html
https://www.anm.ro/c...a-10-11-2021-3/

#8584
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 un_el, on 23 ianuarie 2022 - 17:58, said:

Da, sunt adeptul vaccinarii obligatorii!

Fii dragut si explica-ne ce ai tu de castigat din asta.

#8585
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Spirale eficiente.

#8586
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,930
  • Înscris: 24.11.2006
Cumva faptul ca nu se mai blocheaza sistemul de sanatate? Caz concret: fost vecin, avea nevoie de radioterapie, avea cancer. Dus la spital, trimis acasa, mort cu zile, mai multe sau mai putine. Spitalul era blocat de covidati. E doar unul din exemplele pe care le cunosc. Mai doriti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate