Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Vecinul construieste Spatiu birouri in acte

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021
Vecinul construieste Spatiu birouri in acte, dar defapt isi construieste locuinta ( compartimentare diferita  ferestre pozitionate diferit de proiect)

A declarat spatiu birouri pentru a putea ocupa 40% din suprafata terenului. Locuintele pot ocupa doar 35% conform Certificat de urbanism.

Cu toate acestea supratata fundatiei este  de peste 50% din suprafata terenului. Dar  daca  scadem suprafata balconului de la parter obtinem o suprafata cu putin peste 40% .

Se procedeaza corect sau trebuiesc anuntate Institutiile statului?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Daca nu-ti convine, da-l in gat. Daca de pe acum face asa, sigur o sa mai continue si cu alte magarii.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Deci initiatorul vrea vreo 100 de persoane cu masini cu tot in curtea de alaturi in loc de 1-2 familii. OK.

View PostBursul, on 16 septembrie 2021 - 10:49, said:

Daca nu-ti convine, da-l in gat. Daca de pe acum face asa, sigur o sa mai continue si cu alte magarii.

care magarii ?

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003

View Postoverseas, on 16 septembrie 2021 - 11:03, said:

care magarii ?
Eu stiu ce-i va trece prin cap! Dar daca nu respecta de pe acum proiectul ...

#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Da' te-ai gandit vreo clipa ca initiatorul/initiatoarea s-ar putea sa nu stie absolut nimic despre lucrarea respectiva, dar vrea sa se bage in seama?

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostBursul, on 16 septembrie 2021 - 11:24, said:

Eu stiu ce-i va trece prin cap! Dar daca nu respecta de pe acum proiectul ...

Ia mai citeste odata.
Initiatorul are dreptate la modul absolut, dar problema e ca ala va schimba destinatia spatiului.
Unii fac casa si o folosesc ca sediu de firma, ala face sediu si vrea sa locuiasca.
Deci nu e vorba de nerespectarea proiectului.

LE: am vazut acum parantezele, ca pare sa nu respecte proiectul. OK, de vazut daca nu respecta proiectul SAU nu respecta normele (de ex. 2m de la geam la gard).

Edited by overseas, 16 September 2021 - 11:49.


#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdanvlas, on 16 septembrie 2021 - 11:40, said:

Da' te-ai gandit vreo clipa ca initiatorul/initiatoarea s-ar putea sa nu stie absolut nimic despre lucrarea respectiva, dar vrea sa se bage in seama?
Nu mi-a trecut niciodata prin cap chestia asta :)

#8
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Cu ce te afectează o depășire cu 5 % a spațiului construit, de la 35 la 40 % ?

Dacă construia un bloc in loc de o casă înțelegeam preocuparea, așa ? 5 % nu e nici o cameră, vreo debara poate...

Și nu pricep, ai intrat la el în curte și ai făcut măsurători sau ochiometric ?

#9
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006

View PostDarthBane, on 16 septembrie 2021 - 11:57, said:

Cu ce te afectează o depășire cu 5 % a spațiului construit, de la 35 la 40 % ?
Cu faptul ca nu respecta legea.
Vrem o tara ca afara dar sa furam ca in codru, un?

Mai sunt si aia care au castigat bani din crypto si nu vor sa plateasca impozit ca "e mult domen 10%"
Dar asa e.. e mult 10% dupa ce ai castigat de 30 de ori suma investita.

#10
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Extraordinar.
Depășește ăla cu un ipotetic 5 % suprafața construibilă și gata, e furt ca în codru.
Exagerări fără sens.

#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cum facem sa inflamam lumea impotriva lui X:

- zicem ca X declara o constructie dar face alta (de unde stim asta?)
- zicem ca nu respecta proiectul (de unde stim ce proiect se foloseste?)
- zicem ca CU specifica 35% (de unde stim asta?) si ca ala ocupa 40% (cum am masurat?)

Rezulta ca X e un tip rau, hraparet, fura banii pensionarilor, e un criminal si ne vinde tara.

Pe mine m-ar interesa asa la un vecin:
- sa nu faca galagie
- sa nu produca mirosuri urate (animale, balegar, fosa neetansa)
- sa nu puna pomi care sa treaca peste gardul comun fara sa ma intrebe
- sa-mi respecte intimitatea
- sa respecte regimul de inaltime, dar asta tine si de punctul precedent.

Ca isi construieste 90% din suprafata curtii proprii nu ma deranjeaza, e treaba lui cata vreme respecta limitarile din Codul Civil cu privire la vecinatatea lui cu mine.

#12
nicileta22

nicileta22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 04.09.2021
Intrebam cu totul altceva:
iata.
1. suprafata construita este suprafata fundatiei sa suprafata  cladirii fara balcoane (balcon la parter)
2. este penal sa construiesti diferit de autorizatie?

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu zic ca totul permis, zic doar ca trebuie judecat atat din perspectiva neregularitatii produse cat si a efectului fata de tine.

#14
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006

View PostDarthBane, on 16 septembrie 2021 - 12:20, said:

Extraordinar.
Depășește ăla cu un ipotetic 5 % suprafața construibilă și gata, e furt ca în codru.
Exagerări fără sens.

Am sa te rog pe tine si toti are is de acord cu depasirea cu 5% sa imi trimita lunar 10RON.
Nu e un capat de tara pentru niciunu din voi.

#15
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postdanvlas, on 16 septembrie 2021 - 12:33, said:

Ca isi construieste 90% din suprafata curtii proprii nu ma deranjeaza, e treaba lui cata vreme respecta limitarile din Codul Civil cu privire la vecinatatea lui cu mine.

Nu este chiar așa. Faptul că cineva încalcă prevederile certificatului de urbanism și autorizației de construire afectează (minor, dar afectează) întreaga comunitate, de exemplu prin reducerea contribuției la spațiile verzi pe care este obligat să le păstreze (de obicei, minim 30% din suprafață, dintre care 20% pe sol natural), dar și prin afectarea estetică a cartierului.

Dacă prea multă lume s-ar apuca să betoneze și să construiască pe aproape tot lotul, cu impunitate, se va ajunge la un peisaj dezolant și la un efect de insulă de căldură în timpul verii, lucruri care ne afectează pe toți.

Din păcate, motto-ul României se pare că ar trebui să fie: „Aici există legi, dar nu se respectă!”... :)

Este ciudat cum sunt admonestați tocmai oamenii care iau atitudine, solicitând nimic mai mult decât respectarea legii și nu cei care încalcă regulile. Este probabil o reminiscență a mentalității post-comuniste în care acțiunea perfect justificată, demnă și etică de a reclama o încălcare a legii este confundată cu delațiunea și poliția politică.

Și pe urmă ne plângem că Statul nu face nimic și că ne sfidează cei care încalcă legea...

Păi cine este Statul? Nu este, de fapt, format din noi... cetățenii?

#16
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postcmgeorge, on 16 septembrie 2021 - 13:13, said:



Am sa te rog pe tine si toti are is de acord cu depasirea cu 5% sa imi trimita lunar 10RON.
Nu e un capat de tara pentru niciunu din voi.

Cerșetoria se pedepsește și vezi că până să primească 10 lei cerșetorul mai primește și câte o înjurătură și câte un șut in cur...

Din partea mea n are decât să se ducă să reclame că nu respectă ăla proiectul, deși nu mi dau seama de unde știe atât proiectul cât și faptul că nu l respectă.

Dpdv moral e o mizerie să faci scandal pt că a lățit ăla fundația cu 10 cm, in condițiile in care pe tine nu te afectează.

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca m-ar deranja, as reclama. Initiatorul poate sa reclame ce anume il deranjeaza.
Ce mi se pare mie anormal e sa vii in spatiul public cu afirmatii nesustinute de nimic vis-a-vis de altcineva.

Am mai zis pe aici de vecinul care m-a reclamat la politie pentru ca nu i-a placut cum am mazgalit, pe partea dinspre el, gardul meu, facut de mine, pe banii mei si pe terenul meu. Politaiul si-a facut datoria si a venit pana la mine, am baut impreuna o cafea, apoi a plecat sa-l informeze pe ala ca-si poate face oricand alt gard ca sa nu-l mai vada pe al meu.
Atunci m-am convins ca unii sunt reclamagii prin vocatie, asa ca nu ma apuc sa cred orice spune cineva anonim pe un forum.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Ar bine sa se construiasca ce e scris in proiect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate