Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sânpetru Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Buna tuturor!

Am tot cautat pe forum topic dedicat acestui cartier, dar am gasit doar posturi razlete prin alte topice si referiri destul de putine la acest cartier.

Boooooon, pe scurt:

Evident ca il deschid deoarece caut informatii cat mai complete pentru a imi putea face un tablou cat de cat corect si acurat, avad in vedere ca, poate, mi-as cumpara acolo ceva.

Un amic bun, inginer constructor cu experienta in domeniu atata in tara (Iasi, Bucuresti si Constanta) cat si in Germania de 8 ani, mi-a starnit interesul dupa ce a vizitat in weekendul trecut locul respectiv si a venit destul de pozitiv impresionat. Si asta, atat din punct de vedere al structurii blocurilor. Atentie!, nu vorbesc de finisaje si calitatea lor etc. ci de materialul de constructie, substanta, respectiv caramida cu structura de rezistenta beton armat, de calitate  7-8 din 10 , spune el, ceea ce e deja un standard inalt d.p.d.v. al riscului seismic pentru acele tipuri de blocuri, iar citat din ce spune el.

In al doilea rand a fost impresionat de prezenta si gradul de informare din partea agentului de vanzari cu care a stat el de vorba, care a fost capabil sa ii raspunda la intrebari specifice fara ezitari, insa, mare minus, nici un material scris, informativ, nici un exposé, absolut nimic...totul la fata locului, ce poti asimila pe loc si stoca , bine, ce nu...ai pierdut informatia. Agentul respectiv i-a spus insa ca se lucreaza intens la acest aspect si ca se straduiesc sa vina in intampinarea posibilului client cu materialele corespunzatoare. Ba, mai mult, i-au si trimis o prezentare PDF, pe care mi-a trimis-o si mie si care (trecand peste greseala penibila de gramatica din ea , lucru inadmisibil intr-un material carte de vizita), din pacate, nu este decat o alta forma de punere in pagina a ceea ce exista deja pe site-ul lor si pe pagina FB. Schite miiiiiici ale tipurilor de blocuri, multe slides umplute cu fotografii publicitare, indivizi zambareti fericiti, high ca ei stau acolo, imagini ale apartamentelor prelucrate, astfel incat sa para foarte spatioase.

Well, vazand asta, am luat si eu contact cu o agenta care, din pacate pentru mine, se pare ca este destul de incepatoare sau, poate, doar dezinteresata si careia trebuie sa ii cam tragi informatia cu clestele...mi-a spus ca la ora aceasta mai sunt disponibile doar doua apartamente de 3 camere la mansarda, dintre care unul este deja cu antecontract semnat iar celalalt "in facere" , dar ca pozitionarea acestora difera, unul spre NE, celalalt spre NV, adica unul cu vedere faina spre Brasov, celalalt spre Dealul Lempes. Hmmmm...cand am auzi mansarda ti se cam aprind beculetele de alarma - pierderi termice, respectiv costuri mai mari iarna, disconfort termic vara, respectiv necesitatea unei investitii extra - aer conditionat si risc de condens, ca sa nu mai spunem ca unii pereti sunt ingraditi de inclinari si unghiuri si, daca te muti din alta parte cu tot calabalacu, trebuie sa vezi ce ti se potriveste si ce nu... Dupa care au inceput sa-mi fileze rau lampile dupa ce mi-am facut putin temele pe net si am dat si de pagina unor locatari de pe strada Galaxiei care afiseaza acolo multe multe problemute insotite de frustrarea aferenta vis-à-vis de modul tipic romanesc de veni in intampinarea clientului din partea dezvoltatorului.

Bon, am intrebat daca ar mai fi atunci ceva disponibil la etajul 1 sau 2, da, s-a gasit ceva la revanzare, proprietarul fiind plecat in Germania si , deci, mai dificil sa se cumpere (?!).

La intrebari deja mai de detaliu, agenta m-a ghidat mai departe catre un cunoscator ("Eu, dezvoltatorul", dupa cum s-a prezentat dansul)...cu care am avut o convorbire telefonica. Omul cu barbologia antrenata bineeeee, cu trrrrrrrr, cu "Ascultati-ma! Dar, ascultati-ma, ca eu incerc sa va spun!" Mai sa fie...Din capul locului, deschiderea convorbirii: "Bun, cum doriti sa achitati apartamentul?" Heeeeeee? Asadar, din capul locului, sa ne fie clar: Vrei cu banii integral ( si sa ma hotarasc repede, 2-3 zile!?,  ca mai sunt doi cumparatori interesati de acele apartamente), imi da un pret si pe apartament si pe locul de parcare. Aaaaaa, vreau cu avans si achitare la luare in primire, care ar fi prevazuta pentru aprilie 2022, eeee, atunci se schimba datele problemei. Locul de parcare 1.500 € separat. Daca achit integral, imi face oferta.

Mboooooon. Intreb: "Daca renunt la materialele de interior oferite de dvs. si mi le cumpar eu, se scade ceva?" Mnooooooo, pai e un buget minim alocat partii asteia, la cam 2000 lei, cu materiale de la nush ce firma din BV, sa ma duc sa vad. Si, daca imi place altceva, pai sa ii spun si platesc diferenta, dar nu ma duc eu la firma, ca el plateste totul. Si daca iau apartamentul la glet si vreau sa mi-l fac eu? Pai cu atat mai bine, il scutesc pe el de un stres, dar la pret nu se schimba nimic, pentru ca, asa cum spunea, ce sa ne uitam la 2.000 lei. 2.000 lei ori doi bani, tot dracu ala e. Posted Image  Asadar sa ma hotarasc. Si asta repede. Daca vreau cada zidita, costa extra. Daca vreau eventual ceva prize si intrerupatoare in plus, costa extra. Daca nush ce, costa extra. Vreau sa renunt la ceva? Costa la fel! Posted Image

Bon, il intreb: Agenta dvs. mi-a spus ca acum se afla in constructie blocuri ce se prevad a se finaliza in 2023, cu apartamente cu 3 camere si cu doua bai, model nou. Modelele de pana acum au doar o singura baie, alea la 3 camere, zic. El, dezvoltatorul: "Äh, nu stiu ce v-a zis agenta, dar nu mai exista nici un alt model de apartament nou cu 3 camere, noi nu mai facem nimic cu 3 camere, habar nu am despre ce vorbeste." Posted Image

De cateva zile am tot rascolit netul sa vad daca, eventual, dau peste vreo comunitate de acolo care sa mai spuna una alta. Am dat peste un blog al unui locatar din 2013 care a avut o igrasie infioratoare , in locuinta de la parter cu gradina, la care si la aia mi se scurgeau mie ochii. Pe net am gasit ca s-ar revinde un apartament cu gradina acolo, o fi ala, nu o fi?

In rest, cum va spuneam, pe FB comunitatea celor de pe strada Galaxiei, unde am incercat sa citesc cam tot ce au postat. Comunitatea pare sa fie ok, dar frustrarea vis-à-vis de calitatea serviciilor dezvoltatorului, disponibilitatea de a veni in intampinarea locatarului de a rezolva problemele, foarte redusa, conform celor spuse pe grup.

Asadar si prin urmare, grecii fac comert pe mare.

Dragi co-forumisti, daca exista printre voi persoane in masura sa imi dea informatii valide ori, si mai bine, locatari in acea zona, ori cunoasteti , eventual, apartamente care se vand pe acolo, in acel cartier, poate de la alti dezvoltatori, dati , va rog cu postul. Eu va multumesc in prealabil pentru orice informatie folositoare si pentru timpul si rabdarea oferite!

Cu toata sinceritatea! :)

Zi faina sa avem cu totii!

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Sa avem dar ar fi util sa stim si despre ce oras este vorba.

#3
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Sanpetru

#4
marga07

marga07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.05.2020
Salut. Eu locuiesc cu chirie in Sanpetru Residence de vreo 2 ani, intr-un bloc vechi, consruit prin 2013 cred.
Munusuri:
Apartamentul e mic si inghesuit, nu are nici macar un coltisor de spatiu de depozitare, fatada orientata spre nord, nici balariile nu traiesc pe terasa.
Structura de rezistenta pare ok din ce am putut sa imi dau seama, dar zgomotul de la vecini, intre apartamente e chiar deranjant.
Pe acea strada nu sunt locuri de parcare suficiente,
nu este semnal GSM, nu ne pot baga fibra optica cei de la Digi, care sunt singurii din zona.
este foarte mult praf, strada e asfaltata cam de 10 ani, intre timp au aparut gropi peste tot.
Finisajele sunt facute in bataie de joc, multi vecini deja au schimbat gresie, parchet, sanitare.
Plusuri: usor de incalzit si intretinut, dar este la etajul 1/2, in interior.

In spatele nostru au aparut de curand niste blocuri care arata foarte bine, cateva sunt inca in constructie, altele deja in folosinta. in toamna 2019 cred ca a inceput santierul; au si asfaltat proaspat strada respectiva.

Este un cartier ok, multi tineri cu copii, care se joaca liber pe strada ca nu prea e trafic, pot fi lasati singuri pe afara, mai e cate un parinte care ii supravegheaza.

Atentie mare la traficul spre Brasov, se aglomereaza la ore de varf pentru ca e o singura banda pe sens; noi lucram in Harman, deci nu avem treaba cu orasul.
Eu una nu as cumpara acolo, dar acum depinde de fiecare ce dorinte si asteptari are.
Sunt cateva anunturi si de la proprietari, daca vrei sa eviti dezvoltatorul, desi din ce vad au preturi bune apartamentele noi.
Zona e in continua dezvoltare, am vazut ca se construieste si dupa primul rand de blocuri de pe Galaxiei.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hey, buna Marga si multumesc ca ti-ai rupt din timp ca sa imi raspunzi!
Din cate am putut sa vad din Googlemaps si fotografii plus relatarile amicului, se pare ca zona este una linistita, mai intima, mai privata. Ceea ce pentru mine e un maaaaare plus, eu cam fugind de un stil de viata urban 100%. Insa celelalte aspecte negative trag grav la balanta, in special cand spui ca nu sunt izolate fonic cum trebuie si ca sunt inghesuite.

Caut ceva luminos si spatios - a nu se intelege multi mp. Aceeasi suprafata poate parea cu totul altfel daca este partajata cu cap, zic eu.

Am mai vazut ca in zona mai e si Subcetate, dar acelea sunt blocuri in toata regula, cu un acoperis pus si vandute sub genericul de vila, ceea ce la 80 apartamente pe bloc nici la poianu nu se poate numi...In schimb, agentul cu care am stat de vorba la telefon foarte amabil si dragut, nu tu presare, nu tu nimic. Pacat insa ca ansamblul este imens si anonim...Pare mult mai intim la Sanpetru Residence.


View PostAlexEn, on 16 septembrie 2021 - 11:59, said:

Sa avem dar ar fi util sa stim si despre ce oras este vorba.

Sânpetru, in NE Brasovului, N de Sacele.

Edited by Dany_Darke, 16 September 2021 - 15:06.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intrebare: care sunt orele de varf ale traficului in si dinspre Brasov? Ca in orasul in sine, toata ziua pare a fi ora de varf...Ca mai in toate orasele mari, de altfel.

Brasoveni nu mai avem pe aici? Poate ne mai recomanda ei ceva demn de luat in seamna in zona imediat suburbana Brasovului. Stiu ca cei mai multi prefera habitarea in oras direct...si eu, daca as avea un apartament gen celor de pe Bvd. Maior Cranta, unde am stat acum vreo doi ani, intr-un weekend. Au cei de la Casa Cranta niste apartamente de vacanta, fantastice!!! Imens de spatioase desi semidecomandate, ca sa nu mai spun de cat balcon/terasa.

#7
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Fugi cat poti de Sanpetru Rezidence. Intr-adevar, constructii de calitate, dar asfalt nu, trotuare nu, cartier de crescatori de potai plin de rahat si miros, "oameni" de proasta calitate veniti din cele mai nenorocite zone ale tarii.
  Preturi bune,erau atunci cand am luat eu apartament + loc parcare+ gradina proprie, la pret de garsoniera in BV.
  Necesar obligatoriu SUV, senilata, eventual.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGhytza333, on 16 septembrie 2021 - 15:15, said:

Fugi cat poti de Sanpetru Rezidence. Intr-adevar, constructii de calitate, dar asfalt nu, trotuare nu, cartier de crescatori de potai plin de rahat si miros, "oameni" de proasta calitate veniti din cele mai nenorocite zone ale tarii.
  Preturi bune,erau atunci cand am luat eu apartament + loc parcare+ gradina proprie, la pret de garsoniera in BV.
  Necesar obligatoriu SUV, senilata, eventual.

Multumesc pentru raspuns, Ghytza! Fix la faza asta imi dadea si mie cu virgula, deoarece am gasit clar ca apartamentele se dadeau acum ceva ani cu locul de parcare inclus, acum aflu ca se vand separat.

Grav ca strazile sunt inca, ce surpriza!, in starea asta...nasol de tot!

#9
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018

View PostMembruAnonim, on 16 septembrie 2021 - 15:09, said:

Intrebare: care sunt orele de varf ale traficului in si dinspre Brasov? Ca in orasul in sine, toata ziua pare a fi ora de varf...Ca mai in toate orasele mari, de altfel.

Brasoveni nu mai avem pe aici? Poate ne mai recomanda ei ceva demn de luat in seamna in zona imediat suburbana Brasovului. Stiu ca cei mai multi prefera habitarea in oras direct...si eu, daca as avea un apartament gen celor de pe Bvd. Maior Cranta, unde am stat acum vreo doi ani, intr-un weekend. Au cei de la Casa Cranta niste apartamente de vacanta, fantastice!!! Imens de spatioase desi semidecomandate, ca sa nu mai spun de cat balcon/terasa.
Se circula bine in oras, in afara orelor de varf, aglomerat dar se merge bine.
In rest, intrari si iesiri, 7.30-9.30 si 16.30-19.00 e cam jale.
  Ideal ar fi sa cumperi in centru civic, Astra. Exclus zone centrale, turistice. Nu sunt pentru locuit.Galagie,terase,aglomeratie...

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa fiu sincera, eu nu prea ma arunc la zona urbana, deoarece iubesc sa traiesc in zona imediat periurbana, care ofera ceva  mai mult spatiu si intimitate. Ma rog...nu vorbesc neaparat de noile complexuri rezidentiale, cu nume care de care mai fistichii si vestice de sta mata-n coada, si cu ok-uri de la autoritatile competente date pe spaga clasica! Initial am plecat cu gandul ca as vrea o casuta mai la tara, de unde sa ajung intr-un maxim de 30 minute intr-un mall, unde sa imi fac cumparaturile  necesare etc. Insa, avand in vedere starea infrastructurii, strazi ca vai de ele , mi s-au inecat corabiile.

Mi-am zis ca in sfarsit incepe si extinderea pe orizontala a oraselor mai importante in tara si ca uite, o sa avem optiuni dar, una e in poza si pe hartie si cu totul altceva la fata locului si ma refer atat la produsul in sine cat si la calitatea serviciilor dezvoltatorilor in general...

Cat despre zone turistice in Brasov, acolo unde am stat eu era extraordinar de liniste, desi blocul acela (vechi, cred ca facut candva pentru stabii din sistem, dupa cum zice tata, care a lucrat in domeniu) era fix la strada. Am ramas impresionata de cat de spatios era acel apartament, cu tavane foarte inalte si in total, cam 80 mp. Si, repet, semidecomandat. Dar, imi imaginez ca asa ceva pleaca de la 100.000 euro...

Dar ce cartier e acela unde e strada Maior Cranta? E sus, cum ar fata in fata cu Tâmpa. M-am tot uitat pe GoogleMaps, dar tot nu am reusit sa identific.

Edited by Dany_Darke, 17 September 2021 - 14:53.


#11
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Str Maior Cranta- centru vechi.

#12
marga07

marga07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.05.2020
Autor, nu stiu daca te interesează, dar s-a construit un bloc in Hărman, ap 2 cam 54k parca si 3 cam 76k,dar e foarte mare. E anuntul pe net. Daca nu voiam neapărat casa cu curte, m-ar fi tentat.
La Hărman ajungi usor prin Craiter, Triaj, apoi DN11

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostGhytza333, on 17 septembrie 2021 - 15:40, said:

Str Maior Cranta- centru vechi.

Multumesc! Ma gandeam ca o avea un nume mai specific.

View Postmarga07, on 17 septembrie 2021 - 15:53, said:

Autor, nu stiu daca te interesează, dar s-a construit un bloc in Hărman, ap 2 cam 54k parca si 3 cam 76k,dar e foarte mare. E anuntul pe net. Daca nu voiam neapărat casa cu curte, m-ar fi tentat.
La Hărman ajungi usor prin Craiter, Triaj, apoi DN11

Si multumec! Da, ma intereseaza!


Chiar azi am vorbit cu un prieten din Rasnov si ii povesteam ca par a fi optiuni multe aparule si in Tarlungeni s raspunsul lui a fost ca nu, nu , nu! Care-i faza cu satucul asta? Multi frati minori pe-acolo?

#14
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Traficul îl verifici ușor pe gmaps. Asta ca să îți faci o idee concreta. Mai toate periferiile au legături subdimensionate către BV, cu consecințele de rigoare.
Sânpetru era atractiv ca locație cât timp nu era foarte populat. Tărlungeni e departe și cu infrastructura rutiera slaba. Se blochează km dimineața la întrarea pe centura BV.
Ar mai fi niște blocuri în construcție între ghimbav si Cristian. Is puse cam aiurea imediat lângă sosea, o sa fie zgomot de la ele. Mai sunt ceva apartamente în complexul nym house, zona de case din ghimbav, dar și pe acolo sunt alte probleme.

Pot concluziona astfel: alege bine sa îți iei teapa cea mai mica. Orice ai face nu vei găsi ceva elegant, modern, bine gândit și amplasat. Asta e România, sat fără câini. Oameni care habar nu au despre imobiliare au ajuns mari dezvoltatori într-o jungla urbana scăpată de sub control. Autoritățile locale sunt ori incompetente ori corupte.
Mult succes.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta este cireasa de pe tortul dezamagirii si tristetii de cand am revenit "acasa" . Dupa 31 de ani de la revolutie constati ca am trecut, ca stat si natia aferenta,  de la "din rau in mai rau" la "alegem raul cel mai mic". Ceva e in neregula genetic cu poporul asta Posted Image

Dar sa revenim la topic, zic! Multumiri pentru sfat!

Daca vorbesti de zona aceea dintre Ghimbav si Cristian, in care se gasesc marile depozite si hale gen Metro etc., iese din discutie. Iar la strada mare, circulata intens, nici atat, mai ales ca se va da in folosinta aeroportul si sa te tii atunci trafic, haules!

Si, dincolo de zona imediat periurbana, ce sate recomandati, cei care aveti cunostinta? Ma refer la sate cu populatie calitativa, nu pline de maimutoi care iti urla in cap motoare, ATV-uri si manele...Sau poate ardelenii sunt mai cu bun simt si responsabili civic decat restul romanilor. Posted Image

Edited by Dany_Darke, 18 September 2021 - 10:46.


#16
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Sate cu populație calitativa? Ești distractiv 😀.

Zona gjimbav - Cristian este între cele 2. Metro și alte hale sunt între bv - ghimbav sau bv - Cristian.

Bănuiesc ca ai mașina. Fa un tur perimetral BV și o sa înțelegi imediat despre ce vorbesc.

Am un amic, si-a făcut casa aproape într-un câmp. Avea un singur vecin. Bucuros ca nu o sa îl deranjeze nimeni, pana a descoperit ca vecinul e cam lunatic. Între timp a fost înconjurat de case, fiecare după cum a dorti fiecare sa facă.

Da, e frustrant, în loc sa progresam regresam masiv. După cum am spus, alege teapa cea mai mica.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlord hades, on 18 septembrie 2021 - 13:18, said:

Sate cu populație calitativa? Ești distractiv ��.

Zona gjimbav - Cristian este între cele 2. Metro și alte hale sunt între bv - ghimbav sau bv - Cristian.

Bănuiesc ca ai mașina. Fa un tur perimetral BV și o sa înțelegi imediat despre ce vorbesc.

Am un amic, si-a făcut casa aproape într-un câmp. Avea un singur vecin. Bucuros ca nu o sa îl deranjeze nimeni, pana a descoperit ca vecinul e cam lunatic. Între timp a fost înconjurat de case, fiecare după cum a dorti fiecare sa facă.

Da, e frustrant, în loc sa progresam regresam masiv. După cum am spus, alege teapa cea mai mica.

View Postlord hades, on 18 septembrie 2021 - 13:18, said:

Sate cu populație calitativa? Ești distractiv ��.

>>> Ba...da :) Se intampla, nu de foarte multa vreme, un fenomen de repopulare a satelor cat de cat ramase autentice, multe din ele parasite - si majoritatea (deocamdata) din zona Depresiunii Transilvaniei si Apuseni. Bine, lipsa infrastructurii si distanta fata de centrele urbane si, implicit, de locul de munca, nu permite oricui asta. Insa iata un efect benefic si al pandemiei - multi corporatisti au descoperit viata la tara (unde avea cate o casuta de vacanta ori ceva lasat de la bunici) in pandemie si se gandesc serios sa se relocheze complet atata timp cat locul de munca le permite.

Zona gjimbav - Cristian este între cele 2. Metro și alte hale sunt între bv - ghimbav sau bv - Cristian.

Bănuiesc ca ai mașina. Fa un tur perimetral BV și o sa înțelegi imediat despre ce vorbesc.

>>> Corect. Tocmai am revenit "de pe teren". Am ajuns si la Sânpetru, am ajuns si la Subcetate Residence aceea, am trecut si pe strada pana la aeroport la Ghimbav, un plus pentru cei care vor calatori mult.
In afara locatiei propice fata de centrul urban si si fata de Bucuresti (asta incercand sa facem abstractie de vesnicele ambuteiaje de pe Valea Prahovei...), restul da cu minus grav pe acolo. Am vizitat cele doua cartiere, Sânpetru Residence si Subcetate -  care sunt in camp si care indeplinesc functiile bazice pentru locatari de : adapost, dormit, mancat, crescut copii. In rest, calitatea peisajului lasa mult de dorit - cine a avut noroc, a gasit un apartament cu vedere catre muntii din zare, daca e mai sus.

La Subcetate Residence nu ai nici o sansa decat daca astepti inca doi ani sa se finalizeze ultimele vile, care dau spre Brasov. In rest, de oriunde te uiti, te opresti in zidul blocului urmator sau in betoanele parcarilor. Praf, praf, praf, tone si tone ale caror alternativa sunt cele cateva peticele de gazon intercalate.

Am un amic, si-a făcut casa aproape într-un câmp. Avea un singur vecin. Bucuros ca nu o sa îl deranjeze nimeni, pana a descoperit ca vecinul e cam lunatic. Între timp a fost înconjurat de case, fiecare după cum a dorti fiecare sa facă.

Da, e frustrant, în loc sa progresam regresam masiv. După cum am spus, alege teapa cea mai mica.

Asta daca ma incapatanez sa iau un apartament undeva...insa incerc sa imi mentin o minte flexibila si adaptabila. A-propos de amicul tau, am si eu o buna prietena de cam 20 si de ani care, desi cu birou in buricul targului in Bucuresti, desi cu job la unul din cele mai renumite posturi de radio, si-a deschis o miniferma de capre intr-un sat de la marginea Bucurestiului la care ajungi dupa cam 50 minute de condus din Tineretului si prin sate de tigani. Dar, cand ajungi, esti in alta lume. Are ani buni de cand face asta si e fix in camp...dar de fiecare data afirma ca este un om fericit :) E important sa putem gandi putin "outside the box" si sa stim bine ce vrem, ce compromisuri suntem dispusi sa facem etc. Bine, asta in masura posibilitatilor jobului. Asa, ea dimineata mulge caprele, le da drumul la pascut, lucra de acasa, apoi se duce cu caprele pe camp si ea, face branza, din astea :)
Evident, coordonatele se schimba de la caz la caz si natura jobului plus familia , respectiv copiii, trag in balanta mult la decizii de genul.

#18
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Corporatiști tai au fugit cu preponderenta din București și eventual Cluj. La bv salariile sunt prea mici ca să își poată permite asemenea arogante. În plus cei care au copii sunt legați de oraș, iar distanțele mari omoară din fașă asemenea inițiative.

Vizitează și Prrjmer dacă ai timp. Nu e un loc de vis, dar poate te atrage.

De curiozitate la zona de case din ghimbav ai întrat? Mai sunt unele prin Cristian.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate