Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Plante ornamentale de gradina plantate doar in ghivece la exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
sebica79

sebica79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2005
Buna ziua,

As dori sa initiez o discutie din care sa reiasa anumite recomandari legate de plante ce se doreste sa fie mentinue in givece la exterior, pe toata perioada anului.
Din anumite motive tehnice, nu se pot planta in sol iar ca solutie de compromis, se doreste sa fie utilizate ghivece, de dimensiuni mai generoare, in care sa fie plantate anumite plante ornamentele ce pot eventual rezista si peste iarna, cand probabilitatea ca pamantul sa inghete in ghivece sa fie foarte mare.

Peluza fiind una relativ mica, in jur la 50-60 mp, forma dreptunghiulara, se doreste perimetral unde este montata piatra ornamentala, sa se alinieze cateva ghivece de acest gen cu astfel de plante ornamentale. in zoan de centru, este deja instalat gazon de calitate superioara, intretinut regulat.

M-as bucura daca ati putea interveni cu cateva idei de plante si eventual, cateva dimensiuni recomandate la ghivece, care pot fi utilizate pentru aproape toata perioada anului si care sa-si poata reveni singure dupa iarna.

Multumesc anticipat!

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
Ar fi uitl sa spui si unde este casa, una e la munte alta e la campie.

#3
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
In urma cu ceva timp, la tara aveam niste lendrii de diverse culori maricei (cred ca aveau 1,5m).
Toamna tarziu ii bagam in beci si ii scoteam primavara devreme.
Sunt deosebit de frumosi cand sunt infloriti.

#4
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postsebica79, on 16 septembrie 2021 - 07:29, said:

...

Peluza fiind una relativ mica, in jur la 50-60 mp, forma dreptunghiulara, se doreste perimetral unde este montata piatra ornamentala, sa se alinieze cateva ghivece...


M-as bucura daca ati putea interveni cu cateva idei de plante si eventual, cateva dimensiuni recomandate la ghivece,...
Se pare ca ai un anumit spatiu, deci ar trebui precizat cam ce diametru se doreste  a avea ghiveciul/le.

#5
sebica79

sebica79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2005

View PostAlexEn, on 16 septembrie 2021 - 07:53, said:

Ar fi uitl sa spui si unde este casa, una e la munte alta e la campie.
Locatia este in Cluj-Napoca.

View Postcristobob, on 16 septembrie 2021 - 08:33, said:

Se pare ca ai un anumit spatiu, deci ar trebui precizat cam ce diametru se doreste  a avea ghiveciul/le.
Zona in care se doreste amplasarea lor are la baza piatra ornamentala cu o latime de la gard spre gazon de 70 cm.

View PostTheWarrior, on 16 septembrie 2021 - 07:54, said:

In urma cu ceva timp, la tara aveam niste lendrii de diverse culori maricei (cred ca aveau 1,5m).
Toamna tarziu ii bagam in beci si ii scoteam primavara devreme.
Sunt deosebit de frumosi cand sunt infloriti.
Din pacate nu am posibilitatea sa-i adapostesc peste iarna.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Singurele plante ornamentale rezistente la ger care imi vin in minte sunt artarii. Cauta dupa Acer Palmatum Fireglow la ghiveci.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
Poti sa pui si rozmarin. Rezista la inghet, se face tufa foarte frumoasa, face si flori. Si, bineinteles, e si util.

#8
sebica79

sebica79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2005

View PostLeo2006, on 16 septembrie 2021 - 19:39, said:

Singurele plante ornamentale rezistente la ger care imi vin in minte sunt artarii. Cauta dupa Acer Palmatum Fireglow la ghiveci.
Multumesc frumos pentru sugestie. O sa ma uiti putin peste aceasta alternativa.

View PostAlexEn, on 17 septembrie 2021 - 07:55, said:

Poti sa pui si rozmarin. Rezista la inghet, se face tufa foarte frumoasa, face si flori. Si, bineinteles, e si util.
Poate fi o varianta insa nu prea are un impact vizual asa de mare. Intr-adevar, poate fi mai folositor, insa pentru gradina si scopul pe care doresc sa-l ating, cred ca este mai limitat.

Edited by sebica79, 17 September 2021 - 18:48.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
In ghivece e mai complicat.
Am vazut inclusiv tuia in ghivece, daca te atrage aceasta varianta. Ai grija insa ca atrage viespi.

#10
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
La astea in ghiveci e destul de riscant, chiar daca planta in sine e rezistenta la inghet, in ghiveci mai mult ca sigur  nu rezista.

Eu cumpar in fiecare primavara diferite rasaduri, si le combin in fel si chip: muscate, petunii, 3 frati patati, salvie ornamentala (rosie), craite, ghetica, niste pufusori albastri (nu stiu cum see numesc) - in fine, ce rasaduri gasesc in piata. Un fel de margarete zic ei, dar sunt de fapt altceva, imi scapa acum cum se numesc

Nu rezista nici una peste iarna. Muscatele mai mici le gasesti prin aprile cu 7-8 lei.

Poti sa iti faci un ghiveci mai mare in care sa pui plante aromatice: am combinat perene (cimbru lamaios, cimbrisor, oregano) cu anuale (busuioc), cred ca gasesti un loc in casa in care sa tii 1 ghiveci peste iarna.

Daca nu poti planta in sol, poti sa iti faci un loc in care sa pui ceva gen un container/o jardiniera construita si sa iti faci un loc frumos numai cu plante aromatice perene (cele de mai sus, plus salvie, de ex).

Anul trecut am avut 53 (!!) de ghivece, anul asta m-am limitat la vreo 20.

Edited by irina2014, 23 September 2021 - 15:19.


#11
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 sebica79, on 16 septembrie 2021 - 07:29, said:

[...]M-as bucura daca ati putea interveni cu cateva idei de plante si eventual, cateva dimensiuni recomandate la ghivece, care pot fi utilizate pentru aproape toata perioada anului si care sa-si poata reveni singure dupa iarna.[...]

Depinde de ce anume vrei sa obtii cu acele ghivece, de felul in care bate vantul peste ele, de felul in care bate soarele s.a.m.d. Daca vrei sa pui cate o planta, spectaculoasa, in fiecare ghiveci, o sa mergi pe directia arbustilor si a copaceilor mici. Daca vrei flori, poti merge pe directia combinatiilor de gen "thrillers + fillers + spillers" (adica in etaje).

Eu, spre exemplu, am avut Azalee si artar japonez; in ghivece de 0.6mc (da, uriase!). Si-am mai avut Hosta, Delphinium, Astilbe, Lupin, iedera si crini in ghivece mai mici. Mai mici, adica de vreo minim 60cm diametru si inaltimea cel putin tot asa.

Daca-ti plac, poti incerca sa pui (de umplutura) niste panselute. Cel mai greu este sa scapi de ele, nu sa le duci peste iarna Posted Image
De asemeni, poti incerca si niste plante anuale care se autoinsamanteaza: maci, Craite, Clarkia, Coreopsis, Cosmos, Nu-ma-uita, Rudbeckia, Nalba franceza, Regina noptii. Nu uita de plantele cu inflorire pe timp de iarna, cum ar fi Spanzul (Hellebore) si cele din gama sedum. Si nici  de cele cu radacini de suprafata (care stiu, deci, ce-i frigul) cum ar fi Photinia Red Robin, Berberis si Corn.

Asta, asa, la o prima strigare.

Oricum, gradinaritul, in ghivece, se face doar prin incercari. Ce merge, la mine, s-ar putea sa nu mearga la tine; si invers.

Spor!

Edited by DIY, 23 September 2021 - 18:42.


#12
sebica79

sebica79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2005

 irina2014, on 23 septembrie 2021 - 15:14, said:

Poti sa iti faci un ghiveci mai mare in care sa pui plante aromatice: am combinat perene (cimbru lamaios, cimbrisor, oregano) cu anuale (busuioc), cred ca gasesti un loc in casa in care sa tii 1 ghiveci peste iarna.

Daca nu poti planta in sol, poti sa iti faci un loc in care sa pui ceva gen un container/o jardiniera construita si sa iti faci un loc frumos numai cu plante aromatice perene (cele de mai sus, plus salvie, de ex).


Ideea este sa as dori sa achizitionez cateva ghivece mai mari ca si volum. Va fi foarte greu de transportat si depozitat in casa daca sunt foarte mari si grele.

 DIY, on 23 septembrie 2021 - 18:40, said:

Depinde de ce anume vrei sa obtii cu acele ghivece, de felul in care bate vantul peste ele, de felul in care bate soarele s.a.m.d. Daca vrei sa pui cate o planta, spectaculoasa, in fiecare ghiveci, o sa mergi pe directia arbustilor si a copaceilor mici. Daca vrei flori, poti merge pe directia combinatiilor de gen "thrillers + fillers + spillers" (adica in etaje).

Eu, spre exemplu, am avut Azalee si artar japonez; in ghivece de 0.6mc (da, uriase!). Si-am mai avut Hosta, Delphinium, Astilbe, Lupin, iedera si crini in ghivece mai mici. Mai mici, adica de vreo minim 60cm diametru si inaltimea cel putin tot asa.

Daca-ti plac, poti incerca sa pui (de umplutura) niste panselute. Cel mai greu este sa scapi de ele, nu sa le duci peste iarna Posted Image
De asemeni, poti incerca si niste plante anuale care se autoinsamanteaza: maci, Craite, Clarkia, Coreopsis, Cosmos, Nu-ma-uita, Rudbeckia, Nalba franceza, Regina noptii. Nu uita de plantele cu inflorire pe timp de iarna, cum ar fi Spanzul (Hellebore) si cele din gama sedum. Si nici  de cele cu radacini de suprafata (care stiu, deci, ce-i frigul) cum ar fi Photinia Red Robin, Berberis si Corn.

Asta, asa, la o prima strigare.

Oricum, gradinaritul, in ghivece, se face doar prin incercari. Ce merge, la mine, s-ar putea sa nu mearga la tine; si invers.

Spor!
Ma gandesc la niste ghivece de vreo 60L macar si eventual din piatra sau ceva mai gros ca sa nu inghete nici foarte usor peste iarna.

Foarte utile si sugestiile prezentate mai sus. Ma gandesc si eu de exemplu la Taxus Baccata sau Buxus sempervirens. Din ce retin ar putea rezista la temperaturi scazute si plantate in niste ghivece nitel mai mari, gen 60L macar.

#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
In ghivecele mari poti pune un strat, suplimentar, care sa ofere izolatie temica; pe peretii vasului si pe fund. Nu intru in amanunte, fiindca sunt n solutii constructive.

#14
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Salut.
Eu am luat anul trecut două de genul acesta, pe care l-am poziționat afara. https://www.bricodep...gri-inchis.html
Eu cu ele nu am avut probleme până acum. Referitor la plante, a pus soția mea ceva care cresc repede, agățătoare. Au trecut bine peste iarna.

#15
sebica79

sebica79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.10.2005

 raduors, on 25 septembrie 2021 - 05:29, said:

Salut.
Eu am luat anul trecut două de genul acesta, pe care l-am poziționat afara. https://www.bricodep...gri-inchis.html
Eu cu ele nu am avut probleme până acum. Referitor la plante, a pus soția mea ceva care cresc repede, agățătoare. Au trecut bine peste iarna.
Interesant. Din cate cunosc, pe timp de iarna, la temperaturi negative, betonul este mai putin izolant termic decat plasticul.
Cred ca sunt si cea ghivece din plastic cu perete dublu care probabil ar ajuta foarte mult si ar reduce destul de mult sansele de a ingheta pamantul.

Oare gresesc?

 DIY, on 24 septembrie 2021 - 15:45, said:

In ghivecele mari poti pune un strat, suplimentar, care sa ofere izolatie temica; pe peretii vasului si pe fund. Nu intru in amanunte, fiindca sunt n solutii constructive.
Oare puteti dezvolta nitel sau sa indicati o sursa online un as putea consulta mai in detaliu variantele ce le-as putea lua in considerare?
Multumesc anticipat.

#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Din punctul meu de vedere, cele mai faine plante de ghiveci pe care le poti avea pe o terasa mica, ar fi leandrii….nsite plante putin pretentioase , doar soare si apa sa le dai. Problema cu ei e ca, iarna trebuie sa ii bagi in casa, nu rezista la temperaturi joase.

Tot la ghiveci ar mai fi iarba albastra(festuca), mie perosnal imi place foarte mult cum arata, mai ales daca o tii in soare, se albastreste , un albastru purpuriu. Rezista si iarna foarte bine, problema cu ea e ca nu tine mai mult de 2 sau 3 ani, imbatraneste si arata urat.

Cat priveste tuya sau mici conifere la ghiveci…sa nu le vad, niste panarame pretentioase care daca nu ai foarte mare grije de ei, se duc naibii. Si pentru gusturile mele, nici nu arata bine pe o terasa.

#17
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Întreb și eu:  

Ce plante/arbuști rezista în "plin" soare, adică pe partea vestica?
Garajele sunt despărțite de un stâlp de circa 30 cm, în fata căruia as pune un ghiveci cu plante care sa înfrumusețeze zona. Este cu expunere la soare aproape toată ziua, fiind spre vest. Pe timp de iarna am posibilitate de depozitate în interior. NU vreau tuia.

#18
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Despre această zonă este vorba:Attached File  20220313_164743.jpg   397.33K   21 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate