Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

SSD pe HP Pavilion 15-n003sq?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Salut. Am un laptop mai vechi, HP i7, 8GB RAM, 1TB HDD (stricat).

Vreau sa ii fac un upgrade daca tot nu mai merge hdd-ul si sa ii pun un SSD de 120 sau mai mare.

Faza e ca in manualul laptopului, scrie ca suporta doar 24GB SSD mSATA cu 8GB RAM si atat.

Care sunt sansele sa iau un SSD mai mare de 24GB si sa nu mearga? Am postat si pe forum HP si cineva a zis ca pot sa ii pun pana la 2TB, dar nu mi-a dat vreo explicatie de ce.. sau de ce in manual au zis ca suporta doar de 24GB.

Vad pe youtube upgrade-uri la SSD pe laptopuri mult mult mai vechi, deci intrebarea e, care e faza cu limitarea asta la 24GB si am sanse sa mearga daca iau de 120GB+?

#2
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
mSATA e altfel de SSD (Mini-SATA). Dacă vrei să înlocuiești HDD-ul vechi atunci merge orice fel de SSD în format standard SATA.

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
In manual scrie ca suporta 24GB mSATA, care e in plus fata de HDD-ul SATA obisnuit (Adica suporta 2 harduri, de forme diferite).
Daca inlocuiesti HDD-ul lui de 2.5", poti pune orice SSD care e suportant de interfata SATA, nu are treaba cu ce pui in slotul mSATA care la tine probabil e gol si probabil va ramane tot gol.
De ce suporta doar 24GB pe mSATA? Naiba stie, o fi vreo limitare in adresarea memoriei, data de hardware. Pe interfata SATA nu exista limitarea asta la 24GB, probabil ca exista alta limitare insa nu stiu sa-ti spun daca e de 2TB.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
daca nu este sau nu are vreo limitare in BIOS, nu ar trebui sa fie vreo problema sa pui un mSATA mai mare

 maccip, on 16 septembrie 2021 - 07:40, said:

De ce suporta doar 24GB pe mSATA? Naiba stie, o fi vreo limitare in adresarea memoriei, data de hardware. Pe interfata SATA nu exista limitarea asta la 24GB, probabil ca exista alta limitare insa nu stiu sa-ti spun daca e de 2TB.
asta e singura referire in manual

Quote

Supports 24 GB mSATA solid-state drive with system memory up to 8 GB (for use with select computer models with Intel processors and switchable discrete graphics)

Edited by STARTREK1, 16 September 2021 - 07:43.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Oricum 120GB sigur merge. Vad ca in cartea tehnica zice ceva de HDD de 1TB, deci sigur merge si cu SSD de 1TB.

 STARTREK1, on 16 septembrie 2021 - 07:40, said:

daca nu este sau nu are vreo limitare in BIOS, nu ar trebui sa fie vreo problema sa pui un mSATA mai mare
Teoretic e posibil, insa ar fi o limitare artificiala, o mizerie. Nu cred totusi.

#6
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Poti sa pui pe sata si ssd de 4tb daca doresti , ssd-ul acela mic m2 este folosit doar pentru cache in combinatie cu hdd-ul ,probabil ai si un utilitar de la hp care gestioneaza asta.

#7
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Multumesc de raspunsuri, credeam ca mSATA si SATA 2.5" sunt acelasi lucru.

Aparent SATA 2.5" chiar merge pana la 2TB. Doar acel pentru acel "cip" mSATA este limita de 24GB

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Hdd-ul ce il aveai era pe 5400 rpm doar.Cu ssd va fi diferenta mare.Sfatul meu:alege un SSD cu 5 ani garantie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate