Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Hotspot pe telefon cu SIM de date, telefon dual SIM

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Am o situație mai ciudată și nu am găsit nicăieri o rezolvare. Am un sim de date și unul de voce (Vodafone, nu știu dacă contează), puse în telefon, cu datele activate pe simul de date și vocea activă pe simul de voce. Pe telefon, am internet OK de la simul de date.
Dacă fac hotspot, pe laptop nu pot accesa internetul. Primesc eroare de DNS.
Atâta timp cât internetul funcționează în telefon nu văd absolut nici un motiv ca el să nu fie transmis prin hotspot. Și ca să fie și mai mișto, dacă activez datele pe simul de voce, hotspotul merge.
Am testat până acum cu M31s (Android 10) și A50 (android 11), fiindcă acestea le-am avut la dispoziție. Pus într-un S8+ single SIM (android 9), merge hotspotul. Dacă în telefoanele dual SIM las doar simul de date, tot nu merge.

Edited by zaboss, 15 September 2021 - 19:14.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai incercat sa schimbi cartelele intre ele ?

#3
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
majoritatea telefoanelor dual sim nu sunt dual sim simultan in sensul ca au 2 antene si 2 circuite 4G ci au doar unul si comuta intre ele. Cand merge vocea nu merg datele decat daca sunt pe acelasi sim. Asta am observat si eu ca atunci cand sunat sunat pe simul care e pus ca sim de date (nu le poti pune pe amandoua) pot vedea in timpul conversatiei si netul (ex imagin pe whatsapp). Daca sunt sunat pe cel care e doar pentru voce nu merge netul pana nu termin conversatia. Intrucat simul de voce trebuie sa pastreze contactul cu reteaua el se baga tot timpul peste celalalt si il decupleaza de la 4G. Androidul se descurca cumva cu acest acces intermitent si ai net pe telefon dar pe hotspot nu o sa mearga. Daca vrei hotspot de pe ala de date trebuie sa-l pui intr-un router de ala portabil sau alt telefon/ tableta sau sa ai un tel dual sim activ cu 2 antene 4G.

#4
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
windows?

#5
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postpasilla, on 15 septembrie 2021 - 19:32, said:

Ai incercat sa schimbi cartelele intre ele ?
da, nici o schimbare

View Postchilly willy, on 15 septembrie 2021 - 19:37, said:

majoritatea telefoanelor dual sim nu sunt dual sim simultan in sensul ca au 2 antene si 2 circuite 4G ci au doar unul si comuta intre ele. Cand merge vocea nu merg datele decat daca sunt pe acelasi sim. Asta am observat si eu ca atunci cand sunat sunat pe simul care e pus ca sim de date (nu le poti pune pe amandoua) pot vedea in timpul conversatiei si netul (ex imagin pe whatsapp). Daca sunt sunat pe cel care e doar pentru voce nu merge netul pana nu termin conversatia. Intrucat simul de voce trebuie sa pastreze contactul cu reteaua el se baga tot timpul peste celalalt si il decupleaza de la 4G. Androidul se descurca cumva cu acest acces intermitent si ai net pe telefon dar pe hotspot nu o sa mearga. Daca vrei hotspot de pe ala de date trebuie sa-l pui intr-un router de ala portabil sau alt telefon/ tableta sau sa ai un tel dual sim activ cu 2 antene 4G.
Mersi, probabil asta este explicația. Ce nu înțeleg, totuși, este de ce în telefoanele Dual SIM nu merge nici dacă rămâne doar abonamentul de date.

View Postodastramosilor, on 15 septembrie 2021 - 19:37, said:

windows?
Da

#6
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
ba merge, eu am o tableta mai veche si nu foarte celebra ca sa zic asa, e un amarat de vonino epic e8 luat aproape gratis de la unul care a primit-o de la orange si am pus in ea simul de date pe care il aveam de la rds si o folosesc ca hotspot ca sa nu folosesc telefonul ca hotspot pentru laptop din motivele descrise anterior respectiv intreruperea netului cand primesc apeluri pe cardul care e setat pe voce.
Mda, m-am uitat sa vad nu e dual sim dar asta nu ar trebui sa conteze daca pui doar un card in el.
Nu am alta tableta in care sa incapa cardul pentru ca e de marime normala si restul accepta doar micro sau nano sim

Edited by chilly willy, 15 September 2021 - 20:24.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
Da un flush dns conectat la hotspot. Ar trebui sa-si dea drumul.

Navigate to the desktop. ...
Right-click the Start button (the Windows logo in the lower-left).
Choose Command Prompt (Admin).
When asked whether to allow Command Prompt to make changes to your computer, select Yes. ...
Type "ipconfig /flushdns" and press Enter.
Type "ipconfig /registerdns" and press Enter.

Edited by Leo2006, 15 September 2021 - 20:31.


#8
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
se pare ca problema asta o au si altii

https://android.stac...-mobile-hotspot

si descrie unul si rezolvarea

Edited by chilly willy, 15 September 2021 - 20:41.


#9
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostLeo2006, on 15 septembrie 2021 - 20:30, said:

Da un flush dns conectat la hotspot. Ar trebui sa-si dea drumul.

Navigate to the desktop. ...
Right-click the Start button (the Windows logo in the lower-left).
Choose Command Prompt (Admin).
When asked whether to allow Command Prompt to make changes to your computer, select Yes. ...
Type "ipconfig /flushdns" and press Enter.
Type "ipconfig /registerdns" and press Enter.
A fost unul din primele lucruri făcute. Nu a rezolvat nimic. Nu merge nici dacă pun IP manual.

View Postchilly willy, on 15 septembrie 2021 - 20:34, said:

se pare ca problema asta o au si altii

https://android.stac...-mobile-hotspot

si descrie unul si rezolvarea
Nici una nu merge.

Chestia care mi se pare absolut ilogic este că pe telefon dual SIM nu merge nici dacă este singurul sim din el. poți avea internet pe telefon, dar nu poți face hotspot.

#10
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
mai e o setare ingropata la acces point names APN numita DUN (dial up networking) care daca nu e prezenta impiedica sheruirea datelor la unele retele. In general e considerata obsoleta dar mai stii.

La connections => mobile network

Edited by chilly willy, 15 September 2021 - 21:33.


#11
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Poate trebuie să suni la Vodafone să-ți activeze hotspotul. Nu toate cartelele de net permit Hotspot din prima.

#12
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pai a scris ca merge hotspotul de pe un telefon single sim

#13
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View Postchilly willy, on 15 septembrie 2021 - 21:31, said:

mai e o setare ingropata la acces point names APN numita DUN (dial up networking) care daca nu e prezenta impiedica sheruirea datelor la unele retele. In general e considerata obsoleta dar mai stii.

La connections => mobile network
Am testat și asta, am pus toate tipurile de la live.vodafone.com, dun, supl, xcap tot nu. Practic asta era singura diferență la setări între ele, APN acesta avea doar default. Rămâne în continuare ilogică faza, de ce pe diual sim nu merge absolut deloc hotspotul, nici când e sim unic în telefon. E clar că nu este ceva de la Vodafone, ci e legat de Android (sau samsung, că am avut doar telefoane Samsung la test).

#14
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pfff, incearca daca poti in alt telefon de alt brand.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate