Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce parere aveti destre camera asta Panasonic?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Stie cineva daca camera asta este buna: https://www.olx.ro/d...html#b2929335ec
Si poate face o comparatie cu camera unui smartfon bun, de ex. Samsung s5/s6 sau iphone 6/7? Mersi.

#2
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tehnologie de acum 12 ani si nu vorbim despre ceva de top ci despre un produs obisnuit...

View Postanz, on 15 septembrie 2021 - 19:08, said:

camera unui smartfon bun, de ex. Samsung s5/s6 sau iphone 6/7? Mersi.

Alea erau bune cand au aparut, acum sunt depasite lejer de telefoane mult mai ieftine.

#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
SIngurul atu este zoom-ul optic. Totusi nu cred ca este 70x. Poate cumulat cu cel digital.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
o am eu camera, foarte ok atunci când aparuse.
iti recomand un telefon smartfone.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ba da, zoomul este optic de 70x...se poate, pentru ca are senzorul foarte mic (1/8"), dar...e o piesa de muzeu! Senzor CCD (antic) si REZOLUTIA foarte mica!. In ziua de azi, si Full HD e considerata slabuta (depasita), dar asta are sub...
Nu merita cumparata decat ca piesa de muzeu.

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cine vrea muzeu in casa?
Asta cu 70x zoom optic e o mare prostie. Dupa 20x nu ai cum stabiliza camera. Nici cu un trepied nu o poti face pentru ca... filmezi. SI vei avea imagini sacadate daca misti camera. Repet, o mare prostie.
Eu am probleme cu camera foto cand folosesc un obiectiv tele la 200x. Desi Sony are cele mai bune stabilizatoare optice (mecanice si electronice) din lume, tot trebuie sa reazem aparatul. Si nu filmez...
PS. Zoom-ul nu are legatura cu senzorul. Marimea senzorului nu e in grosime ci in lungime/latime, raportat la full frame (filmul de 36). Chiar daca au inghesuit acolo 30 lentile sau doar 10, distanta pe care se misca ele este similara cu a restului camerelor (handycam).

Edited by adip1962, 15 September 2021 - 20:40.


#7
Curiositi

Curiositi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2021

View Postanz, on 15 septembrie 2021 - 19:08, said:

Si poate face o comparatie cu camera unui smartfon bun, de ex. Samsung s5/s6 sau iphone 6/7? Mersi.
Nici o camera a niciunui telefon nu se compara cu o camera de filmat sau cu un aparat foto. A, daca vrei doar selfie...

#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Aiurea! Orice telefon actual filmeaza (si fotografiaza) muuult mai bine decat acea camera (repet) piesa de muzeu...Singura chestie care le lipseste telefoanelor e acel zoom optic, dar care e cam inutil la rezolutia pe care o are. Toate telefoanele actuale au cel putin FHD, multe ai si 4K...in plus, au mai multe camere cu focale diferite ca sa aiba si "tele".
   Da, sunt si camere foto/video mai performante, care pot depasi telefoanele, dar sunt alta clasa (alt pret)...Nu poti sa zici ca "Nici o camera a niciunui telefon nu se compara cu o camera de filmat sau cu un aparat foto".

Edited by danpet, 16 September 2021 - 08:10.


#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
este bună de 50 lei nu de 350 dacă mă înțelegi

#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postdanpet, on 16 septembrie 2021 - 08:06, said:

Aiurea! Orice telefon actual filmeaza (si fotografiaza) muuult mai bine decat acea camera (repet) piesa de muzeu...Singura chestie care le lipseste telefoanelor e acel zoom optic, dar care e cam inutil la rezolutia pe care o are. Toate telefoanele actuale au cel putin FHD, multe ai si 4K...in plus, au mai multe camere cu focale diferite ca sa aiba si "tele".
   Da, sunt si camere foto/video mai performante, care pot depasi telefoanele, dar sunt alta clasa (alt pret)...Nu poti sa zici ca "Nici o camera a niciunui telefon nu se compara cu o camera de filmat sau cu un aparat foto".
Incep cu sfarsitul... Da, poti zice. Toate pozele de pe telefon sunt interpretate si prelucrate de softuri specializate a.i. "mireanul" sa fie multumit. Nicidecum nu reprezinta imaginea captata de senzor. La aia nici macar nu ai acces. Si apoi, care senzor? Unul din cele 2-3? Toate mai mai mici decat 1mm2?
Zoomul optic nu afecteaza rezolutia. Zoomul digital o face.
Ia incearca sa te gandesti ce inseamna un DSLR sau mirorrless in full frame. Care-ti capteaza imaginea exact asa cum este si te lasa pe tine sa o prelucrezi. Ma rog unele o fac si-ti ofera un jpeg orientativ (sa-l dai prietenilor repede sa te lase in pace pana prelucrezi tu poza originala). Chiar ma intrebam de ce fotografii profesionisti nu folosesc telefoane.
PS. Orice DSLR cu care poti sa-ti faci treaba costa mai putin, inclusiv cu obiectivele uzuale, respectiv tele, decat un telefon nou. Dar atentie, nu ma refer la varfuri de gama, ci la un DSLR cinstit, poate SH, dar care iti va face poze/filma mai bine decat orice telefon.
Oricum, nu are legatura cu antichitatea initiatorului. Am avut multa vreme pe OLX un Sony CX150, parca la 500 lei. Eu am dat 545 USD la mama lui. L-am scos dupa 2 ani, nimeni nu-l vroia. Si era mult deasupra acestui Panasonic (ca si performante).

Edited by adip1962, 16 September 2021 - 16:38.


#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postadip1962, on 16 septembrie 2021 - 16:37, said:

Nicidecum nu reprezinta imaginea captata de senzor.

Iar prostia aia de camera de buzunar de pe OLX este un fel de scula de referinta, poti turna filme cu ea, sau cum?

Aia e tot o ,,camera de telefon'', doar ca mult mai slaba decat ce au telefoanele pe ele astazi.

Intelegeam daca discutia era despre camere de genul asta https://pro.sony/en_...orders/hxr-nx5u , nu despre jucarii.

Nici nu inteleg ce cauta acest topic la sectiunea camere semi/profesionale. Nu are nicio legatura camera aia de pe OLX cu vreo profesie.

Edited by razor01, 16 September 2021 - 18:49.


#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Normal ca ai dreptate, nu are ce cauta in sectiunea asta.
Revenind la ce ma deranjeaza pe mine, senzorul si zoom-ul
La vremea lansarii camerei video, subiect de discutie, senzorul foto avea o matrice cu destui pixeli. Pentru vremea aia...
Acum, in telefoane, au inghesuit acei pixeli pana la sufocarea lor si pentru a compensa eventualele aberatii cromatice si nu numai, au conceput ca totul sa fie rezolvat de software. Care recunoaste ca e noapte/zi/fata/zambet/apus/rasarit/mare/munte etc. si actioneaza in consecinta. Nu ai nevoie de filtre UV la munte, dar efectul de ceata, tot nu-l scoate pe landscape.
Camera asta veche a avut un senzor decent pentru vremea ei. Pentru vremurile noastre... NU.
Zoom-ul. Am mai spus. Peste 20x, nu ai cum filma fara trepied, dar si asa va sacada daca nu sti cum sa-l misti. Iar la 70x nu ai cum sa-l misti lin a.i. sa nu sacadeze imaginea. SI atunci de ce ai nevoie de 70x? Marketing...
In plus... inregistrare pe HDD? Merge macar?
Sincer nu as lua-o nici pe gratis. Am una mult mai performanta care aduna praf pe undeva prin casa (habar nu am pe unde am pus-o...). Daca o mai fi si nu am dat-o de pomana si-am uitat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate