Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Traseu ciudat Timisoara > Herceg Novi, Muntenegru

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
greyMD

greyMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.01.2008
Buna, gmaps ma duce pe asa traseu spre Herceg Novi, adica prin Bosnia si Hertegovina, fara nici un traseu direct prin Muntenegru.
O fi oare cel mai bun traseu asa? Rog cineva cu experienta sa raspunda. Sanatate!

Attached File  Screen Shot 2021-09-15 at 11.12.58.png   752.01K   85 downloads

#2
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 greyMD, on 15 septembrie 2021 - 10:22, said:

Rog cineva cu experienta sa raspunda.
Am facut traseul asta in urma cu 10 ani ... in august 2011.

De atunci lucrurile probabil s-au mai schimbat ... ce anume ai vrea sa stii ?

#3
greyMD

greyMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.01.2008
oarecum straniu ca ma duce prin Bosnia, nu?

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Ca principiu - maps alege drumul în primul rînd după criteriul duratei teoretice. Nu știe și nu ia în calcul dacă drumul e bun sau plin de gropi. Are tendința să prefere drumuri de centură - ceea ce în țări civilizate e ok, în estul Europei poate fi un dezastru.
A ales traseul ăla strict fiindcă pare cel mai rapid.

Edited by radunic, 15 September 2021 - 10:44.


#5
UPF

UPF

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.09.2021
Google maps alege varianta cea mai optima in functie de ultimile informatii pe care le are. Ce ofera, este pe autostrada. Dar poti alege si asa:

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Am pus waze să facă trasee. Am căpătat trei - două seamănă cu ale tale, al treilea trece prin Macedonia și Kosovo...
Attached File  2021-09-15.jpg   275.79K   48 downloads

#7
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Pune si waze-ul, poate iti da si el rute alternative, selecteaza map view si vezi rezultatul.

Scuze, nu am vazut comentariul lui radunic... scriam atunci

#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 greyMD, on 15 septembrie 2021 - 10:43, said:

oarecum straniu ca ma duce prin Bosnia, nu?
Oarecum ...  
Eu m-am lasat dus de GPS ... desi seara vizionasem traseul pe Google Maps si imi recomandase Timisoara - Beograd - apoi prin Serbia si Muntenegru pina la destinatie ... GPS-u' m-a dus pe traseul asta prin Bosnia .
Drumu' a fost ok ... singura problema a fost la podu' turcului  de la Višegrad - GPS-u' zicea sa intru pe pod da' era un semn clar care spunea "acces interzis" ... Am parcat si am plecat in cercetare ... la nici 100 m am gasit un "centru de informare turistica" ... am explicat care e necazu' meu ... baiatu' de acolo a inceput sa rida si a zis ca nu sint singuru' cu necazu asta  si mi-a dat o harta pe care a marcat cu pixu' ce traseu trebuie sa urmez ... am multumit si am plecat ca mai aveam drum lung in fata.

Edited by adrian_r5, 15 September 2021 - 11:09.


#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

 greyMD, on 15 septembrie 2021 - 10:43, said:

oarecum straniu ca ma duce prin Bosnia, nu?

nu e deloc straniu. cand s-au facut drumurile astea era o singura tara, YUGOSLAVIA. apoi s-au separat in mai multe. sa vezi ca straniu este sa treci prin 4 vami - Serbia, Bosnia, Croatia, Muntenegru si sa se vorbeasca aceeasi limba. daca vorbesc aceeasi limba, la naiba s-au mai separat???
pune pe harta ca punct intermediar ZABLJAK - o statiune in Muntenegru si vei evita Bosnia.

Spoiler

Am mers acum o luna pe traseul CACAK - ZABLAJAK - Dubrovnik - Budva si pot sa iti spun ca a fost cam naspa (drumuri de munte, inguste, cu limita de 80 km/h pe drum 60 km/ pe pod, cu zone in lucru cu restrictie de 20 km/h, pe care toti le respecta).

Edited by strongsss, 15 September 2021 - 17:01.


#10
greyMD

greyMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.01.2008
multumesc la toata lumea ce a raspuns!

pacat ca nu ai o aplicatie care sa faca traseul dpdv al calitatii drumului. sau, totusi, exista asa ceva?

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Ai inca multe alte variante convenabile.

Mai cauta.

#12
DrStalker

DrStalker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.01.2018
Ceau,
De la Uzice poti merge in jos spre Zlatibor, Prijepolje, treci vama in MN spre Bijelo Polje, dupa care varianta mai buna este drumul de sud (Mojkovac, Kolasin, Podgorica, apoi spre drumul de coasta care trece prin Budva si ajungi in N la Herceg Novi). In afara de posibila aglomeratie pe segmentul Uzice-Prijepolje drumurile sunt bune, nu e inca functională-sau n-am stiut noi sa dam de ea-autostrada A1 Kolasin-Podgorica, cu vreo 2 semafoare (reparau drumuri) intre Podgorica si Budva, care la cum se miscau ei e posibil sa fi disparut deja. Drumul de N prin Zabljak este dificil, fiind mai de munte (MN e oricum o tara muntoasă), cu destule urcari si serpentine, si cu putine localitati, asa ca daca ramai fara combustibil nu e prea roz. Pot sa-ti confirm ca am asteptat destul de mult in asa-zisa vama Serbia-Kosovo la dus si de asemenea Kosovo-MN, dar, cu toate ca MAE dadea la alerte de calatorie in Kosovo, a fost fain de tot. Daca ai nevoie de mai multe info, intreaba si iti raspund. Noi am fost in Sv. Stefan in Aug 2021.

Drum fain.

#13
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Daca inca nu ati plecat sau poate pt cine e interesat ( traseul pana la Petrovac )

- SRB: Beograd - Cacak - autostrada Milos Veliki; Pozega; Uzice; Zlatibor; Kokin Brod; Zlatar planina; Nova Varos; Prijepolje; Granita  Gostun
- MNE: Bjelo Polje; Mojkovac; Kolasin; Kanjon reke Morace; Podgorica; Skadarsko jezero; Tunel SOZINA; Sutomore; Petrovac

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate