Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prețurile RCA au crescut masiv la unii asigurători

- - - - -
  • Please log in to reply
378 replies to this topic

#307
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006
Ei caca maca. De unde sa fi stiut eu dinainte de treaba asta? Imi apareau ofertele si atat... naiba sa ii pieptane.

#308
imnotarobot

imnotarobot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 29.01.2018
Salutare,
Pana la urma s-au prelungit valabilitatea poitelor RCA la City? Pe unele site-uri am vazut ca s-a prelungit pana la 150 zile.
Multumesc.

#309
Toymachine

Toymachine

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 17.12.2019

 imnotarobot, on 10 mai 2022 - 15:50, said:

Salutare,
Pana la urma s-au prelungit valabilitatea poitelor RCA la City? Pe unele site-uri am vazut ca s-a prelungit pana la 150 zile.
Multumesc.

Buna, am gasit si eu ceva legat de asta:
„Prin prezentul proiect se modifică Legea nr.85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă în sensul creșterii termenului de valabilitate a poliţelor de asigurare încheiate de societățile de asigurare/reasigurare împotriva cărora au fost pronunţate hotărârii de deschidere a procedurii de faliment, aferente contractelor de asigurare încadrate în clasa de asigurări 15 - garanții, (..) respectiv de la 90 zile la 150 de zile la data pronunţării hotărârii de deschidere a procedurii de faliment. (..)
Antreprenorii vor beneficia de o perioadă de timp suplimentară de 60 de zile pentru identificarea și constituirea unor noi garanții, ceea ce contribuie la minimizarea riscului blocării unor proiecte majore de investiții și afectării în maod negativ a gradului de absorbție a fondurilor europene.”, se arată în nota de fundamentare.

Din ce inteleg eu ( posibil sa ma insel ) se refera strict la clasa de asigurări 15 - garanții,deci nu afecteaza valabilitatea RCA-urilor, care a expirat.
Daca gresesc poate ne ajuta un coleg. ( personal am scos deja alta asigurare, am printre cunostinte un caz in care "a uitat" sa-si scoata asigurare O ZI si fix atunci a si comis-o...nu-i de mine, n-am "sange in instalatie" )

#310
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006
Mie mi-a zis brokeru ca au fost valabile pana ieri inclusiv si ca sa o denunt pe asta de la city. Zic ce naiba sa denunt? 4 zile ramase cat mai aveam pana pe 15 mai? ... dar cine a avut pana in iunie-iulie-august incolo, pot sa o denunte si o sa primeasca banii... candva.

Dar pentru 2-3 luni nu cred ca merita efortul, cat sa mai fi valorat? 100-200 de lei... Asadar am pierdut doar 4 zile, am facut alta si este valabila incepand de astazi. Puteam sa fac la euroins dar parca si astia sunt cu un picior in groapa. Nu mai fac la firme de apartament... fuc.k it

Edited by Maskatu, 11 May 2022 - 12:35.


#311
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Treaba e ca nu e datoria noastra sa stim sau sa intuim care sunt cu un picior in groapa si care nu. Fiecare are dreptul legal sa alegabce doreste (poate sa o ia pe cea mai ieftina sau pe cea mai scumpa). Avem institutii specilizate care trebuie sa faca lucrul asta si care au Presedinte si considiu de administratie cu salarii totalizand probabil milionul de euro lunar. Aici apare insa soparla, ca astia sunt defapt mana in mana cu panglicarii care au firme de apartament (cum zici si tu) si care paseaza pe urma raspunderea catre toata lumea desi era treaba LOR sa fie atenti despre cum merg afacerile acestor companii.

E trist, mai ales ca suntem furati in fata. Poate multi nici nu aveau la City insa acum sufera toata lumea . De ce ? Pentru ca ASF joaca Solitaire 8 ore pe zi in loc sa faca ce ar trebui sa faca.

#312
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Cine zicea mai sus ca estimarile celor fara RCA sunt eronate ???


Una din 3 mașini înmatriculate în România nu are RCA

https://economie.hot...anul-trecut.htm

#313
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 30.05.2006
Rca cu decont direct SAU Casco, sunt sfinte in contextul actual... daca da peste tine un dejtept fara rca, cu un cazan de masina, cum il dai pe ala in judecata? Asa il da firma... sa isi bata ei capul cu el ca au si avocati si bani si timp.

#314
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Decontarea directa funcționează doar dacă ala are asigurare valabila.

#315
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Exact. Daca te loveste unul fara asigurare ....  nu conteaza ca ai decontare directa.  As putea vedea aici avantajul casco insa dupa cum stim se calculeaza in functie de valoarea masinii si nu multi si-l permit.

#316
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
Te ajuta institutia aia a statului in caz ca te loveste unul fara asigurare, FPVS - BAAR.
Sau casco daca ai.

Astea sunt cele 2 parghii pe care le ai.

#317
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002

 Bogotta, on 18 mai 2022 - 13:15, said:

Exact. Daca te loveste unul fara asigurare ....  nu conteaza ca ai decontare directa.  As putea vedea aici avantajul casco insa dupa cum stim se calculeaza in functie de valoarea masinii si nu multi si-l permit.
Si nici nu prea acepta sa asigure casco masini mai vechi din cauza ca incidenta fraudelor in asigurari la categoria asta de clienti e mult mai mare.

Edited by Fane, 18 May 2022 - 14:53.


#318
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Dacă ai continuitate, iti asigura

#319
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018
Din septembrie se schimbă regulile RCA: prețuri diferite în funcție de vânzător, șoferii scapă de cel mai urât formular:
https://www.economic...lar_590311.html

#320
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Se pare ca urmeaza o noua runda (mai substantiala) de scumpiri

https://www.digi24.r...ca-2022-2066381

#321
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Eu nu vad nici o scumpire acolo. La categoria la care sunt daca scad din pretul de referinta scris, bonusul rezulta un pret mai mic decat platesc acum.

#322
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Lucky you . Nu toata lumea e in situatia asta. Pana nu se va face RCA pe sofer ci pe masina, ca acum ....  e inca un mare rahat

#323
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Pai se face pe sofer, cel putin de anu trecut. Am vindut anu trecut masina veche la care aveam B5, am luat alta si de la primul rca pe numele meu am la fel B5. Deci e acelasi proprietar cu alta masina si s-a pastrat clasificarea BM.

#324
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Se face pe naiba.  Un amic i-a luat masina plodului care tocmai implinise 18 ani.  Masina si RCA-ul sunt pe numele lui tati .....  Ala micu' conduce nestingherit (Bucuresti)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate