Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Prețurile RCA au crescut masiv la unii asigurători

- - - - -
  • Please log in to reply
378 replies to this topic

#163
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Art. 7. – Contractul RCA inceteaza:
a) la data la care proprietarul vehiculului notifica asiguratorul RCA referitor la transmiterea dreptului de proprietate asupra vehiculului, insotita de documente justificative;
b) la data la care vehiculul este radiat din circulatie;
c) la implinirea termenului stabilit in contractul RCA.

Nu e cazul de fata.


Art. 8
(3) Asiguratul are obligatia de a informa asiguratorul RCA despre incheierea altor contracte RCA cu alti asiguratori RCA si poate opta pentru mentinerea in vigoare a unui singur contract RCA. Dreptul de optiune se exercita o singura data pe perioada unui an calendaristic si poate opta pentru rezilierea contractelor cu data de intrare in vigoare ulterioara primului contract RCA incheiat.

E ceea cee am scris in postarea anterioara.
Exista un termen de denuntare a contractului RCA, dar e de 20 de zile, pentru cazul in care asiguratul a mintit, asiguratorul ii recalculeaza valoarea politei, iar asiguratul nu e de acord cu recalcularea.

Decontarea directa ii va salva pe cei care au optiunea respectiva, cu conditia ca asiguratorul pagubitului sa nu fie tot City. Chiar, exista cineva care si-a facut RCA cu DD la City? :D

#164
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 17.07.2018
https://m.hotnews.ro/stire/25049632


Redăm mai jos ce ar trebui să știe asigurații și păgubiții RCA ai City Insurance:

a) In cazul in care detineti o polita de asigurare emisa de CITY Insurance

Polita dumneavoastra de asigurare ramane in continuare valabila, producandu-si efectele.

Puteti insa denunta in orice moment polita si sa incheiati una noua la un alt asigurator autorizat. Daca denuntati polita si nu ati avut daune in perioada de valabilitate de pana la denuntare, pentru perioada neexpirata aveti dreptul sa va recuperati diferenta de prima de la FGA - Fondul de Garantare a Asiguratilor urmand procedura mentionata la lit.b) pct.(ii) de mai jos.

ATENTIE! Polita dumneavoastra de asigurare ramane valabila, conform prevederilor legale, pana cel tarziu la 90 de zile dupa ramanerea definitiva a hotararii de deschidere a procedurii falimentului. Asta inseamna ca, in cazul in care valabilitatea politei inscrisa in documentul de asigurare depaseste termenul mentionat anterior, nu veti mai fi asigurat.

Precizarile de mai sus sunt valabile si pentru situatia in care detineti o polita de asigurare RCA emisa de CITY Insurance. Prin urmare, puteti circula pe drumurile publice, iar in cazul unor controale in trafic din partea organelor abilitate, nu veti fi sanctionati, polita dumneavoastra RCA fiind valabila. Pe scurt, sunteti in continuare asigurati, desigur cu luarea in considerare a atentionarii de mai sus.


#165
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 29.07.2017
Am aflat de unde recupereaza banii cel ce vrea sa renunte la City.
Cica de la Fondul de Garantare.

„Are un termen de maturitate și dacă este valabilă și posesorul poliței vrea să renunțe la acest asigurător, merge și denunță această poliță. Dar cum? Întâi se asigură că respectă legea, adică își asigură cu RCA autovehiculul la un alt asigurător, ia o nouă poliță, după care merge și denunță polița veche, renunță la ea și cere Fondului de Garantare a Asiguraților recuperarea sumei rămasă neacoperită din termenul de maturitate."

 g1102, on 21 septembrie 2021 - 10:26, said:



Puteti insa denunta in orice moment polita si sa incheiati una noua la un alt asigurator autorizat. Daca denuntati polita si nu ati avut daune in perioada de valabilitate de pana la denuntare, pentru perioada neexpirata aveti dreptul sa va recuperati diferenta de prima de la FGA - Fondul de Garantare a Asiguratilor urmand procedura mentionata la lit.b) pct.(ii) de mai jos.

ATENTIE! Polita dumneavoastra de asigurare ramane valabila, conform prevederilor legale, pana cel tarziu la 90 de zile dupa ramanerea definitiva a hotararii de deschidere a procedurii falimentului. Asta inseamna ca, in cazul in care valabilitatea politei inscrisa in documentul de asigurare depaseste termenul mentionat anterior, nu veti mai fi asigurat.


Eu intelesesem ca ai 90 de zile sa ceri recuperarea banilor de la fond daca vrei sa renunti la City.

#166
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 danvlas, on 21 septembrie 2021 - 09:47, said:

Deci... intai dai banii pe alta asigurare, abia apoi denunti RCA-ul City Posted Image
Am inteles ca nu poti avea 2 asigurari in acelasi timp.
Probabil se denunta prima si se opteaza apoi pt alt asigurator.

#167
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 TheWarrior, on 21 septembrie 2021 - 10:38, said:

Am inteles ca nu poti avea 2 asigurari in acelasi timp.
Sursa care ti-a dat asta de inteles fiind care? Ca art. 8 din legea RCA spune ca asiguratul are OPTIUNEA de a pastra in vigoare un singur contract. Am pus articolul mai sus.
In schimb, un autovehicul inmatriculat trebuie sa fie asigurat RCA in permanenta, daca are placutele de inmatriculare montate. Daca denunti singurul contract si inchei alta asigurare dupa aceea, esti in afara cadrului legal.

#168
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 danvlas, on 21 septembrie 2021 - 11:30, said:

Daca denunti singurul contract si inchei alta asigurare dupa aceea, esti in afara cadrului legal.
Sau se pierde continuitatea si sa intre polita 2 a doua zi.
Nu stiu care e normativul, nu am cautat ca nu a fost nevoie sa schimb asiguratorul.

Parca nici acum nu as schimba, nu stiu ce sa zic.
Ce face toata lumea o sa fac si eu.

#169
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 30.05.2006
Hai sa dezgropam topicul. Banuiesc ca stiti cu totii ca din cauza falimentului City (sau o fi si alte motive), au bubuit preturile RCA pentru toate categoriile de asigurati. Nu mai conteaza ca ai masina inmatriculata pe numele lu bunicu care a murit acu 10 ani si care ave domiciliu in Poplaca, sau ca ai ultima fitza de masina, toata lumea este afectata.

Cica a intervenit ASF cu Consiliul Concurentei sa ajute domne cetatenii aflati la ananghie. Cu ajutorul unui auditor impartial au zis ei sa plafoneze preturile. Doar ca din cate am citit azi si din ce am vazut si pe la TV, le-au plafonat la un tarif MAI RIDICAT vs ce era pana saptamana trecuta.

Ca sa ma conving ca traiesc cu adevarat intr-o tara din lumea a treia, am facut o calculatie pentru masina propie... Surpriza. De la un minim de 768/ an fara decont, ceva cat aveam pana saptamana trecuta, acum am 902/ an. Culmea ca nu se mai respecta nici ordinea asiguratorilor. S-au dus toate pe .....

Totusi, uitandu-ma la tabelul de plafonare, eu personal nu ma incadrez.... Ar trebui sa fie maxim 802 dar am minim 902. Apoi mai intervine si treaba cu Bonus Malusul care de ani de zile a fost asasinat... de la 14 clase am ajuns la 8 clase. De la 2 clase pe care le primeai/an, primesti doar 1. Pai sa platim sa platim sa platim, nu? Ca au prostii bani.

O cunostinta de-a mea cu o masina relativ noua dar cu motor de 2000 cmc, a platit pentru un an aproape 2000 RON ! Zici ca isi facuse Casco, nu RCA.

Eu personal aveam RCA la CITY care ar fi fost valabil pana in 14 mai, dar tinand cont de treaba cu falimentul si de sentinta pronuntata, trebuie sa reinnoiesc incepand cu 8-10 mai cel tarziu.

Link catre articolul cu plafonarea.... https://economie.hot...mple-calcul.htm

Attached Files


Edited by Maskatu, 21 February 2022 - 17:43.


#170
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
la mine chiar a scazut usor asigurarea. acum vreo 2 sapt am facut o simulare si cea mai ieftina asigurare la euroins ma costa cam 700-800 lei pe 12 luni.
azi am facut o simulare si cea mai ieftina asigurare e vreo 620 lei la un nou asigurator (ceva cu A, nu i-am retinut numele) iar apoi urma euroins-ul cu 680 lei.
oricum cat timp sunt inca valabile asigurarile de la city (10 mai) nu ma grabesc sa fac alta asigurare.

#171
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 24.02.2017
O intrebare: Axeria astia .....  cine sunt ? De unde au aparut ?

#172
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Foștii watford. Au trebuit sa plece la brexit, acum au cumpărat un asigurator francez, axeria și au întrat din nou în UE.

#173
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Si eu cred la fel. Aveam in masinile salvate la emag rca una care-i a altcuiva din familie cu istoric de putina vreme si vad ca a scazut destul de clar. Poate 20-30%, nu am memorat exact suma de dinainte. Oricum, vorbim de 2-300 lei diferenta.
Pentru ale mele, B8, procentual e o scadere mica, dar si prima e mult mai mica.

#174
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 30.05.2006

View PostBogotta, on 22 februarie 2022 - 07:27, said:

O intrebare: Axeria astia .....  cine sunt ? De unde au aparut ?
AXERIA IARD a fost achizitionata integral de catre grupul Watford Holdings Ltd, procesul de schimbare al actionariatului fiind finalizat in Aprilie 2021. La inceputul lunii Noiembrie 2021, Watford Holdings si Watford Re au devenit Somers Group Holdings si Somers Re, rating-ul "A-" fiind reconfirmat de catre agentia internationala de rating AM Best.

View Postrex, on 22 februarie 2022 - 03:09, said:

la mine chiar a scazut usor asigurarea. (...)
Probabil datorita clasei de bonusare mai mare.... ai un B7-B8....

View Postsebulbus, on 22 februarie 2022 - 07:29, said:

(...)
Pentru ale mele, B8, procentual e o scadere mica, dar si prima e mult mai mica.
La fel, ai B8, te ajuta mult, vezi jos tabelul. Reducere 50% fata de pretul standard. Eu am luat RCA-ul de la zero si abia acum de la B2 la B3. Posted Image

Attached File  bonus-malus-2017.png   8.44K   24 downloads

Edited by Maskatu, 22 February 2022 - 09:36.


#175
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 30.05.2006
Update, asa cum am scris si mai sus:
"Autoritatea de Supraveghere Financiară a publicat tarifele de referință 2022 pentru piața RCA.
Spre deosebire de cele publicate în 2021, noile tarife de referință au crescut pentru toate categoriile de vârstă și toate capacitățile cilindrice. Cele mai mari creșteri sunt în cazul șoferilor cu vârste sub 30 de ani."
sursa: https://www.digi24.r...orizare-1844805

Dar au dat mai devreme tot pe DIGI, ca trebuie sa treaca iar prin parlament si sa mai modifice din nou ca sa fie intr-adevar tarifele mai scazute. Firmele de asigurari care nu vor implementa noile tarife, vor fi sanctionate cu 10-50k Ron.

#176
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
450 lei pe 12 luni. inca foarte ieftin.

Masina nu e un drept.

#177
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 30.05.2006
Perfect de acord. Si eu sunt satul de rable si de toti tanchistii astia care umbla cu cotețe de 15-20 de ani dar bagă benzină de 50 de lei. Să-i taxeze pe ei, nu pe cei care au mașini noi, cu normă de poluare recentă. Eu am 898 cmc, euro 6, mașină care nu are nici 3 ani și dau 900 de lei / an? M-am uitat pe RCAul vechi, am dat 450 ! Păi de la 450 la 900.... fix dublu !

#178
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
Pai e treaba si de sofer atunci... ca tot masina de 3 ani am/ motor 1.2/ euro 6 benzina.
Si dau 450 lei.

#179
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,303
  • Înscris: 30.05.2006
Zero incidente... B3, peste 30 ani varsta. Tu probabil ai avut transfer de bonus de la polita anterioara.  Depinde acum si de locatie... la oras RCA e mai scump vs mediul rural. De parca aia de la sate nu vin cu masinile in oras si invers...

#180
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010

View PostMaskatu, on 22 februarie 2022 - 10:53, said:

Perfect de acord. Si eu sunt satul de rable si de toti tanchistii astia care umbla cu cotețe de 15-20 de ani dar bagă benzină de 50 de lei. Să-i taxeze pe ei, nu pe cei care au mașini noi, cu normă de poluare recentă. Eu am 898 cmc, euro 6, mașină care nu are nici 3 ani și dau 900 de lei / an? M-am uitat pe RCAul vechi, am dat 450 ! Păi de la 450 la 900.... fix dublu !
De când s-a scumpit Rca-ul mulți circulă fără asigurare.Numai eu știu 3 persoane care merg așa zilnic.

Edited by bezdek, 22 February 2022 - 14:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate