Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

casa din containere maritime, dau sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

Monica202124

Monica202124

Junior Member

• Grup: Junior Members
Buna!
Tot din sfera caselor, subiect care imi ocupa mintea in mod abuziv si obsesiv de ceva vreme Posted Image  mai am o nelamurire
Am vazut diverse oferte pe Facebook/Olx  legate de constructia unor locuinte din containere maritime la pretul de 35 euro pe mp. La intrebarea mea, au spus ca includ finisaje, acoperis, "tot" zic ei. Ce parere aveti? Este posibil asa ceva?
Adica sa iti faca o casa izolata si finisata cu acoperis si fundatie specifica unei locuinte de genul asta, cu doar 3500 la 100 mp ??? Mie imi suna a pacaleala! Altul pe Olx mi-a dat un pret de 24.000 euro la aceeasi suprafata (100 mp)
voi ce experienta ati avut? are cineva casa din containere maritime? avantaje, dezavantaje? preturi?Posted Image

cristobob

cristobob

Senior Member

• Grup: Senior Members

Monica202124, on 14 septembrie 2021 - 20:03, said:

....
Adica sa iti faca o casa izolata si finisata cu acoperis si fundatie specifica unei locuinte de genul asta, cu doar 3500 la 100 mp ?...

Eu vreau (cel putin ) doua.

Pentru ca :
1. un container de 6 X2.5 costa circa 1000 (O MIE) euro . Pentru 100 mp ai nevoie de 7 , dci circa 7000 de euro
2. Oricat de simple ar  fi finisajele la 100 mp, tot te costa peste cei 3500 ceruti de ei ca sa -ti faca casa.
3. Nu mai conteaza.

Deci ...

dem3ntor

dem3ntor

Senior Member

poate era celebra "... de la 3500"

Monica202124

Monica202124

Junior Member

• Grup: Junior Members
Totusi, a cumparat cineva acest gen de casa? Care este realitatea? Cum e sa stai in asa ceva? Nimeni nu zice nimic din experienta...

cristobob

cristobob

Senior Member

S-ar parea ca da :

https://forum.softpe...8#entry28584759

BaXXXon

BaXXXon

Senior Member

cristobob, on 16 decembrie 2021 - 16:13, said:

Ala nu e din container maritim.
Ce e din containere maritime sunt gunoaie sinistro-oribile cu o termoizolatie precara , bune doar vara .

Daca vrei sa-ti faci o casa din panouri termoizolante cel mai ok e sa NU cumperi containere ci sa faci o schita cu nevoile tale si sa mergi pe structura calda din lemn nu din fier ( fierul face si condens si numa baiuri ai ) , cumperi panourile termoizolante la grosimea care o vrei ( un 10 cm ar fi minim - oricum suplimentezi termoizolatia pe interior) si la lungimea dupa schita . la interior mai suplimentezi termoizolatie si faci finisajul cu lambriu de lemn ( arata mult mai fain decat cu placi de gips carton ).
Iti poti personaliza mai usor configuratia casutei decat daca iei containere care au o latime fixa, poti sa pui geamuri de sus pana jos  etc .

danjordantmr

danjordantmr

New Member

• Grup: Candidate Members
Am cochetat eu cu idea de containere marine.

2 bucati de 12m sa fac o casa de aproape 60mp.

Pe langa faptul ca trebuie meseriasi sa taie si sa sudeze exemplar, podelele schimbate ca sunt impregnate cu tot felul de substante toxice, vopseaua sablata in interior ca la fel contine materiale cancerigene, trebuie sa aiba o izolatie exemplara, altfel vei muri de cald vara si iarna de frig. Vei avea condens si iti vor rugini in timp.

Calculul profesionist a fost de 30cm polistiren pe exterior, ca sa nu ai probleme si sa scoti punctul de roua din structura metalica.

Poate ce e pe olx sunt module facute in fabrica, dar eu nu cred ca nici 100 Euro /mp construit nu e posibil, dar 35.

Sa cumperi containere maritime noi nici nu se pune problema, sunt extrem de scumpe, deci eu ma refeream la containere scoase din uz, probabil cu denivelari in tabla si de ce nu si ceva rugina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate