Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Vă mai amintiți de zilele magazinelor de închiriat și vândut casete video?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Da, vremuri liniștite, când aveai timp să te uiți la TV, nu ca astăzi...

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
La tv te puteai uita şi fără vidoecasetofon, că nu erau aşa de multe mizerii pe vremuri.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,550
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nici nu stiu daca este o gluma sau altex chiar inchiriau filme?
Da. Vindeau si inchiriau.
Vremuri bune - juma de magazin de Media Galaxy era doar cu DVD-uri.
Nu ca acum cand nu ma igasesti aproape nimic pe piata. Doar pe Amazon.

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Când am ajuns eu mai mult prin magazinul "Altex" de la "Bucur Obor" nu cred că mai ofereau D.V.D.-uri la închiriat, dar mai ţin minte că era un stand mare cu D.V.D.-uri şi jocuri P.C. Acum vreo 6-8 ani s-a dus... în cele din urmă au rămas ceva rafturi (am cumpărat fillmul "Stayin' alive" - continuarea de la "Saturday night fever/Febra de Sâmbătă seara"), şi pe urmă s-au dus şi alea...

#23
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Ma amuza ca Altex avea la inchiriat DVD-uri sau ce aveau. Am asociat tot timpul Media Galaxy si Altex ca firme dastea serioase, super sobre.

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Culmea că unele firme (nu ştiu cum e cazul "Altex") erau mai serioase la partea de angajaţi pe vremuri. Şi de ce nu ar fi serioasă o firmă care închiriază D.V.D.-uri? În S.U.A. exista un cult al închirierii... pe acolo închiriau şi LaserDiscuri (pe astea nu le-am menţionat la începutul subiectului deoarece au fost prea puţine playere în România ca cineva să ofere asemenea discuri la închiriere).
În perioada comunistă puteai închiria şi aparatură. Azi cred că mai oferă unii închiriat aparatură foto-video, dar trebuie să plăteşti garanţie. În anii '90 nu cred că închiria vreo firmă playere video către omul obişnuit... ce frumos ar fi fost să fi făcut aşa.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,550
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Acum vreo 6-8 ani s-a dus...
S-au dus in momentul in care s-a retras Disney.
Cum detin cam 60% din filmele americane - prin achizitia a zeci de alte ase de filme, s-a cam terminat.
Initial au zis ca nu mai vand Blu-ray-uri, dar asta exact cand incepea 4K-ul puternic... Cine sa mai cumpere DVD-uri ?

Si motivatia lor - pirateria prea mare care le afecteaza profitul - pai cine naiba ii punea sa dubleze filmele in loc sa puan o subtirare pe un disc care oricum il vindeau in EU ? Ca ii costa mult mai putin si tot se vindeau ceva.

Si in ziua de azi afara sunt pline magazinele de filme si muzica. Unele sunt chiar specializate doar ptr asa ceva.
La noi, pa. Pirateria a crescut - pierderile sunt mai mari.

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,482
  • Înscris: 30.10.2003
Avand in vedere ca nu aveam videoplayer, nu-mi amintesc absolut nimic.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
@ eiffel : cred că la noi doar desenele animate se vindeau dublate   :habarnam:   Singurele filme dublate care circulau pe casetă video erau alea traduse de Irina Margareta-Nistor. Au încercat la televiziuni cu dublajul şi nu a mers. Mai ţineţi minte episodul Victor Socaciu şi miştoul care s-a făcut pe tema asta? Ah, am cumpărat dintr-un s.h. sigilat un D.V.D. cu filmul "Flashdance/Strălucirea dansului". Discul era făcut pentru Germania, dar avea subtitrare şi în România. Câte C.D.-uri cu muzică am luat de acolo   :D    să mai zis şi de 2 LaserDisc playere.
Piraterie se făcea şi pentru că uneori nu găseai filme. Am cătutat să cumpăr pe D.V.D. "WarGames/Jocuri de război" (ăla de prin 1984) şi nu am găsit. Îl aveam în format 3,14şobolan, dar îl doream şi original. L-am cumpărat din U.K. la ofertă şi mi l-a adus cineva.
Da' am o curiozitate: la noi o existat vreodată serviciu prin care curierul să-ţi aducă filmul/filmele închiriate?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lnUxQU9j9DA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fky-hZ3V5Ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,550
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

@ eiffel : cred că la noi doar desenele animate se vindeau dublate   :habarnam:  
Nope. Am de ex Razboiul Stelelor - The Force Awakens - a fost printre ultimele aparute - pe blu-ray - era dublat cu actori romani.
Din fericire avea si subtitrare.
Si sunt multe.

#29
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Da' ce i-a apucat să dubleze?   :habarnam:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate