Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Brum sonor/volum diminuat

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Buna ziua!

De ceva timp ( o saptamana) pe canalele de stiri apare un bruum puternic, mai ales la schimbarea burtierelor. Zgomotul este perceptibil exclusiv la aceste canale, indiferent de post. In acelasi timp, volumul este in usoara scadere in timpul stirilor, in timp ce la calupurile publicitare acesta dispare. Solutia e sa nu mai urmarim stirile. Ceea ce de mult se cam intampla, dar mai urmaream secvential starea vremii si stirile pe scurt.
Aceeasi problema apare atat la un televizor Philips (clasic), cat si la o plasma Sony.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sesizare la  furnizorul CATV

La mine nu face

Și verifici cablurile din casă, mufele etc

Edited by waterman, 14 September 2021 - 11:37.


#3
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
La TV-urile mai vechi am observat ca apare problema asta, cand apare burtiera cu scris de-ala de se misca apare si bazaitul ala.
La un asemena TV am "rezolvat" problema setand volumul din receiver la maxim si al TV-ului cat mai incet. Cred ca e ceva legat de subtitrare, si la anumite filme apare chestia asta.

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Modulatorul local CATV este supracomandat video. Zonele albe de imagine intră peste sunet și apare băzâitul. Vorbești cu operatorul local de cablu să regleze nivelul.

#5
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016

View Postsergiuop, on 14 septembrie 2021 - 12:04, said:

La TV-urile mai vechi am observat ca apare problema asta, cand apare burtiera cu scris de-ala de se misca apare si bazaitul ala.
La un asemena TV am "rezolvat" problema setand volumul din receiver la maxim si al TV-ului cat mai incet. Cred ca e ceva legat de subtitrare, si la anumite filme apare chestia asta.

Asta este rezolvarea. Nu e problema de la provider, altfel ar fi la fel la toti clientii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate